وزیر نفت از راه‌اندازی ۴ فاز جدید پارس جنوبی در سال آینده خبر داد

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

دکتر سیدمسعود میرکاظمی از تعیین تکلیف شدن قرارداد تمامی فازهای پارس جنوبی خبر داد و گفت: با تامین مالی فازهای در دست ساخت پارس جنوبی ، توسعه این میدان مشترک گازی با شتاب بیشتری انجام می شود.

وزیر نفت با مطلوب ارزیابی کردن پیشرفت عملیات اجرایی فازهای در دست اجرای پارس جنوبی، تصریح کرد: سال آینده تعدادی از فازهای این میدان مشترک گازی در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

این عضو کابینه دولت از بهره برداری فازهای 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبی تا سال 1390 خبر داد و یادآور شد: با راه اندازی این 4 فاز در مجموع 100 میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز ایران اضافه می شود.

میرکاظمی با اعلام اینکه برای راه اندازی فازهای پارس جنوبی اولویت بندی تعریف شده است، تاکید کرد: پس از راه اندازی فازهای 15 تا 18 پارس جنوبی، بهره برداری از فاز 12 آغاز خواهد شد.

این عضو کارگروه نمایندگان ویژه رئیس جمهور اعلام کرد که با راه اندازی این فازها باید طرح توسعه سایر فازهای باقی مانده میدان پارس جنوبی در مدت 35 ماه اجرایی شود.

گفتنی است، از ابتدای سال‌جاری تاکنون برای توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی در مجموع 6 میلیارد دلار منابع مالی جذب شده است که باید تا پایان امسال در مجموع 13 میلیارد دلار منابع مالی برای توسعه این میدان مشترک گازی اختصاص یابد.

پیش از این نیز علی وکیلی مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به حفاری 300 حلقه چاه گازی برای توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی در خلیج فارس، گفته بود: پیش بینی می شود با توسعه 29 فاز پارس جنوبی روزانه 300 میلیون دلار درآمد نصیب کشور شود.

کارگروه نمایندگان ویژه رئیس جمهور هم خرداد ماه امسال استفاده 29 میلیارد و 480 میلیون دلاری از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران برای توسعه پارس جنوبی را به وزارت نفت ابلاغ کرده بود.

خرداد ماه سال‌جاری قرارداد 8 فاز پارس جنوبی به ارزش تقریبی 21 میلیارد دلار با کنسرسیومی متشکل از پیمانکاران داخلی امضا شده بود .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *