فازهای جدید پارس جنوبی مشکل مالی ندارند. هیچ گونه بهانه ای برای عقب ماندگی طرح ها پذیرفته نیست

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

قلعه بانی:
فازهای جدید پارس جنوبی مشکل مالی ندارند بنابراین هیچ گونه بهانه ای برای عقب ماندگی طرح ها از طرف پیمانکاران پذیرفته نیست
احمد قلعه بانی گفت: با استفاده از مهندسی پایه و تفصیلی فازهای قبلی پارس جنوبی، زمان ساخت و بهره برداری از فازهای این میدان گازی مشترک بیش از 18 ماه جلو افتاده است.

روز دوشنبه ( 12 مهر) معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشستی مشترک با مجریان و مسئولان فازهای 12 و 19 میدان گازی پارس جنوبی در حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان این که بهره برداری از فازهای قبلی میدان گازی پارس جنوبی از سوی شرکت های بین المللی نفت و گاز حداقل 52 ماه زمان برده است، گفت: با تامین مالی از منابع داخلی کشور، فازهای باقی مانده این میدان گازی مشترک، کمتر از 31 ماه آینده به بهره برداری کامل خواهد رسید.

وی تصریح کرد: هم اکنون برای فراهم شدن زمین مورد نیاز برای احداث پالایشگاه های فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی، بیش از هزار و 500 دستگاه کمپرسی سنگین در حال کار شبانه روزی هستند.

معاون وزیر در امور نفت گفت: با تدابیر وزارت نفت، تامین مالی فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی هیچ مشکلی ندارد.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی تلاش می شود جلسات مشترک با پیمانکاران و کارفرمایان فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی به صورت مستمر و هفتگی برای رفع مشکلات احتمالی برگزار شود؛ از این رو هیچ گونه بهانه ای در زمینه عقب ماندگی ساخت این طرح ها از سوی پیمانکاران پذیرفته نخواهد بود.

اشتغال زایی هزار نفر در فازهای جدید پارس جنوبی دستاورد صنعت نفت

بر اساس این گزارش، در این مراسم همچنین سلیمان فهیمی، مجری فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی، از پیشرفت فیزیکی 37 درصدی این فاز در دریا و خشکی خبر داد و گفت: هم اکنون حفاری چاه های دریایی یکی از سه سکوی این فاز در مراحل نهایی است و پیش بینی می شود تولید گاز از فاز نخست این طرح در تابستان سال آینده آغاز شود.

وی با بیان این که در فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی می بایست بیش از 450 کیلومتر لوله گذاری در دریا و خشکی صورت گیرد، گفت: تا کنون 180 کیلومتر از این لوله گذاری به پایان رسیده است.

پیشرفت فیزیکی 45 درصدی در 12 تا پایان سال

فهیمی از اشتغال بیش از چهار هزار نفر نیروی انسانی در فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت: تا کنون پیشرفت فیزیکی این فاز یه مرز 36 درصد رسیده است و تا پایان سال این میزان به 45 درصد می رسد.

همچین در این مراسم رحیم تبریزی، مدیر طرح توسعه فاز 19 میدان گازی پارس جنوبی اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی، در بهمن 92 بیش از 57 میلیون متر مکعب گازترش، 80 هزار بشکه مایعات گازی، 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین، هزار و 200 تن گاز مایع بوتان، دو هزار تن گاز پروپان و 400 تن گوگرد از این فاز تولید می شود.

وی با بیان این که طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی به صورت (EPC) و با شتاب بالا در حال اجراست، تصریح کرد: ساخت پالایشگاه در بخش خشکی و حفاری چاه‌های این فاز به صورت مستقیم از سوی شرکت پتروپارس و بخش دریایی این پروژه نیز از سوی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی اجرا می شود.

تبریزی با بیان این که زمین مورد نیاز برای توسعه فاز 19 کمتر از دو ماه است که به شرکت پتروپارس تحویل داده شده است، گفت: در این مدت کوتاه، عملیات آماده سازی زمین و تجهیز گارگاه به سرعت آغاز شده است و به زودی به پایان می رسد.

13 تن از نمایندگان و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه (12 مهر) به همراه احمد قلعه بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از مراحل خاکبرداری و تسطیح زمین فازهای 13، 14، و 22 تا 24 این میدان گازی بازدید کردند.

بر پایه این گزارش دکتر نصرالله کمالیان، عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم شهرستان قوچان در مجلس شورای اسلامی اشتغال زایی هزار نفر در فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی را یکی از دستاورد های بزرگ صنعت نفت برای کشور خواند و گفت: بیش از 80 درصد از تجهیزات به کار رفته در فازهای جدید کاملا ایرانی است که این امر برای کشورمان یک افتخار بزرگ به شمار می آید.

فعالیت ها در فازهای جدید پارس جنوبی غرور هر ایرانی را بر می انگیزد

همچنین در این مراسم سید محمد جواد ابطحی، نماینده مردم شهرستان خمینی شهر با بیان این که دیدن فعالیت های شبانه روزی در فازهای جدید میدان مشترک گازی پارس جنوبی در غرور هر شهرون ایرانی را به بر می انگیزد، گفت: پروژه های آغاز شده در عسلویه با همت کارکنان صنعت نفت تاکنون از برنامه زمانبدی از پیش تعیین شده جلوتر است.

وی تدبیر وزارت نفت برای تامین مالی پروژه های باقی مانده پارس جنوبی را بزرگترین خدمت در 30 سال گذشته صنعت نفت اعلام کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی در آینده تامین منابع مالی پروژه های میدان مشترک گازی پارس جنوبی را پیگیری خواهد کرد.

کار ساخت فازهای جدید پارس جنوبی جلوتر از برنامه

دکتر جهانبخش امینی، نماینده مردم استان کرمانشاه نیز در این مراسم با اشاره به این که هم اکنون 10 فاز میدان گازی پارس جنوبی در حال تولید و 14 فاز نیز در حال ساخت بدست مهندسان داخلی است، گفت: هم اکنون مراحل احداث فازهای باقی مانده این میدان گازی به سرعت در حال انجام است به طوری که برخی از این فازها از برنامه زمان بندی تعیین شده جلوتر هستند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *