درباره پارس جنوبی

بدضعیفمتوسطخوبعالی (4٫00 از 5)
Loading...

ذخاير اثبات شده جهان تا پايان سال 2004 ميلادي برابر 53/179 تريليون متر مكعب برآورد مي‌شود. 5/27 تريليون مترمكعب از اين ذخاير در كشور ما واقع شده است. ايران با داشتن 3/15 درصد از گاز جهان بعد از روسيه (7/26 درصد) در مقام دوم قرارداد.
حدود 50 درصد از ذخاير گاز ايران در ميدان گازي پارس جنوبي قراردارد, اين ميدان عظيم گازي, كه بزرگترين ميدان فراساحلي جهان است, در خليج فارس و در فاصله يكصد كيلومتري ساحل جنوبي ايران واقع شده است. اين ميدان گازي بين ايران و قطر مشترك بوده و در كشور قطر ميدان گازي گنبد شمالي نام دارد.

در سال 1369 با حفر اولين چاه اكتشافي در اين ميدان و بر اساس نتايج حاصل از لرزه‌نگاري, وجود گاز در اين ميدان مورد تأييد قرار گرفت. وسعت ميدان در سمت ايران نزديك به 3700 كيلومتر مربع است كه مطابق برآوردهاي انجام شده سهم ايران از اين ميدان نزديك به 2 /14 تريليون متر مكعب گاز (برابر 8 درصد ذخاير جهان) و بيش از 18 ميليارد بشكه ميعانات گازي است. ارزش سهم ايران از اين ميدان معادل 6/28 درصد ارزش مجموع ذخاير نفت و گاز كشور است و با احتساب ارزش 4 سنت براي هر متر مكعب گاز طبيعي و 20 دلار براي هر بشكه ميعانات گازي ارزش اين ميدان حدود يك هزار ميليارد دلار خواهد شد.

اين حوزه براي بهره‌برداري به 28 فاز تقسيم شده‌است. هر يك از فازهاي اين ميدان جهت استحصال 28 ميليون متر مكعب گاز (يك ميليارد فوت مكعب گاز) در دوز طراحي شده‌اند. بهره‌برداري از هر يك از فازهاي اين ميدان با احتساب درآمد ناشي از جايگزيني مصرف نفت, معادل 5/1 ميليارد دلار درآمد سالانه براي كشور به ارمغان خواهد آورد. توسعه هر فاز از اين ميدان حدود يك ميليارد دلار هزينه در بر خواهد داشت.

توسعه ميدان گازي پارس جنوبي طي برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادي كشور با اولويت خاص در دستور كار شركت ملي نفت ايران قرار گرفته‌است.

علاوه بر لايه‌هاي گاز كنگان و دالان كه لايه اصلي ميدان مشترك پارس جنوبي است, لايه‌هاي ديگري در اين ميدان وجود دارد كه حفاري‌هاي انجام شده, وجود نفت در آن را تأييد كرده است. در اين ميان, لايه نفتي “داريان” در ميدان مشترك پارس جنوبي از اهميت خاصي برخوردار است.

ميدان گازي پارس جنوبي به عنوان كانون توسعه صنعتي كشور و مركز ثقلي براي افزايش توان مهندسي شركت‌هاي داخلي و توليد كنندگان تجهيزات صنعتي تبديل شده‌است. تأثير پارس جنوبي در بخش‌هاي عظيمي از صنعت نفت و گاز و صنايع مرتبط به گونه‌اي بوده است كه موجب خود كفايي در ساخت برخي از تجهيزات اين صنعت شده‌است. در حوزه اشتغال‌زايي نيز با توجه به تجربه موجود و نظر كارشناسان, در هر فاز از توسعه ميدان گازي پارس جنوبي, 20 هزار فرصت شغلي ايجاد مي‌شود.
گاز خام ميدان گازي پارس جنوبي در دريا جهت تصفيه نهايي و صادرات به منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس (عسلويه) در استان بوشهر منتقل و در بخش خشكي پروژه‌ها فرآورش مي‌شود.
ه فاصله 4 ماه از انعقاد قرارداد فازهای باقیمانده پارس جنوبی با پیمانکاران داخلی، نشانه‌های فعالیت و تحرک برای اجرای این پروژه عظیم طبق برنامه زمانبندی به چشم می‌خورد.
به گزارش خبرنگار اعزامی مارین نیوز به عسلویه، با توجه به برنامه وزارت نفت برای اتمام فازهای باقیمانده پارس جنوبی در مدت 35 ماه، عملیات آماده‌سازی زمین و فراهم‌سازی زیرساخت‌های احداث بخش خشکی این فازها با سرعت در حال اجراست.
بنابراعلام مدیران شرکت نفت و گاز پارس، در فازهای 13 و 22تا 24 که عملیات اجرایی آن در بخش خشکی را شرکت پتروآریا ایرانیان برعهده دارد؛ رکورد جدیدی از عملیات خاکبرداری و تسطیح اراضی ثبت شده است.
به گفته مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس، عمليات خاكبرداری در حوزه پارس كنگان (محل احداث فازهای باقيمانده پارس جنوبي) بسيار چشمگير است و روزانه 120 هزار مترمكعب حجم عمليات خاكبرداری و تسطيح اراضی است كه يك ركورد تازه و بی‌سابقه محسوب می‌شود.
در این زمینه، خبرنگار مارین نیوز نیز که آخر هفته گذشته در قالب بازدیدی مطبوعاتی به عسلویه سفر کرده بود؛ گزارش داد: در حال حاضر مجموعا 1100 کامیون همراه با ده‌ها لودر و بولدوزر عملیات خاکبرداری و خاک‌ریزی در فازهای 13 و 22تا 24 را به انجام می رسانند. با احتساب فازهای 14 و 19، كه در همين منطقه واقع هستند؛ تعداد کامیونهای فعال در این فازها به 1500 دستگاه می رسد که چنین ترافیک عملیاتی در فازهای قبلی، سابقه نداشته است.
سرعت عملیات خاکبرداری و تسطیح اراضی به شکلی است که به گفته نمایندگان شرکت نفت و گاز پارس (کارفرمای پروژه) که در جریان بازدید مطبوعاتی حضور داشتند؛ در کمتر از دو هفته یک کوه 300 متری در محل احداث فاز 13 با هزینه ای بالغ بر 20 میلیارد تومان کاملا تسطیح و محو شده است!
فازهای مذکور در منطقه تمبک و نزدیکی کنگان قرار دارند و به دلایل زیست محیطی و امنیتی، از دیگر فازهای فعال و در حال احداث پارس جنوبی، جدا نگاه داشته شده‌اند.
درعین حال، عملیات اجرایی فازهای 20 و 21، بعنوان دو فاز جدید دیگر پارس جنوبی، در مجاورت دیگر فازهای عسلویه آغاز شده است. این دو فاز که تحت مدیریت شرکت اویک قرار دارد؛ نیز در مرحله تسطیح اراضی است، اما در این بخش با حجم عملیات کمتری مواجه است و عملا مراحل پایانی خود را طی می کند.
از سوی دیگر، عملیات احداث پالایشگاه در فازهای 15 و 16 و نیز 17 و 18 پارس جنوبی به ترتیب به مدیریت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و شرکت اویک در حال پیشرفت است.
هرچند ناظران معتقدند تجهیز و راه اندازی این پالایشگاهها به دلیل شرایط ناشی از تحریم با کندی مواجه خواهد شد؛ اما مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در بازدید از فازهای 17 و 18 از «پر بودن انبارها» و امضای قراردادهای خرید بیش از 80 درصد کالای مورد نیاز در فازهای باقیمانده خبر داد و پیمانکارانی که این موارد را بهانه کندی روند کار کنند؛ مورد انتقاد قرار داد.
از سوی دیگر و در بخش دریا، تلاش برای تولید در چندین فاز ادامه دارد.
بعنوان نمونه، در دکل حفاری فاز 17 که تحت مدیریت شرکت ملی حفاری در حال فعالیت است؛ عملیات حفاری بطور دائمی ادامه دارد. بطوری که در پی مراجعه تیم عکاسی اعزامی و فرود هلیکوپتر بر روی سکوی حفاری، مدیر سکو از اینکه هماهنگی لازم انجام نشده و آنها ناچار به خاموش کردن ریگ حفاری و توقف عملیات شده اند؛ بشدت انتقاد کرد.
در این سکو که نیروهای عملیاتی آن به جز یک نفر، همگی خارجی بودند؛ سر تیم سوئدی سکو نیز بشدت از حضور عکاسان و توقف عملیات ناراحت بود و علیرغم رایزنی و مذاکره نماینده شرکت ایرانی، خواستار خروج سریع عکاسان از محل سکو شد.
این تیم عکاس در بازدید هوایی خود همچنین از سکوی فاز یک که از سال 81 در حال تولید است و نیز سکوی فازهای 12 و 15 که عملیات حفاری در آنها آغاز شده؛ بازدید هوایی و عکاسی کردند، اما امکان توقف و بررسی بیشتر را پیدا نکردند.
گفتنی است، تاکنون 8 فاز اول پارس جنوبی به مرحله تولید رسیده‌اند و تعدادی از چاه‌های فازهای 9 و 10 حفر شده‌اند؛ اما به گفته کارشناسان پارس جنوبی، از آنجا که تشتک سرچاهی مورد نیاز این میادین مشمول تحریم‌هاست و تکنولوژی ساخت آن انحصاری است، ورود این چاهها به مرحله تولید، بلاتکلیف مانده است.
گزارش خبرنگار اعزامی مارین نیوز به عسلویه حاکیست، برای رفع این مسایل و مشکلات و تنگناها حجم سفرها و بازدید مقام‌های مسؤول از فازهای جدید پارس جنوبی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.
در این راستا و طی چند روز اخیر، وزیر صنایع و معادن، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل سازمان گسترش، اعضای کمیسیون انرژی مجمع تشخیص مصلحت و… از فازهای مختلف پارس جنوبی دیدار و جلساتی را با مدیران شرکت‌های پیمانکار برگزار کردند.
همچنین، فعالیت‌های رسانه‌ای در پارس جنوبی نیز گسترش یافته است. بطوری که در چهار روز آخر هفته گذشته، سه تیم خبری به ترتیب متشکل از سردبیران، کارشناسان و خبرنگاران صداوسیما، عکاسان خبرگزاری‌ها و سایت های خبری بخش انرژی و خبرنگاران حوزه صنعت به عسلویه سفر کردند و در برنامه‌هایی فشرده، در جریان فعالیت‌های در حال انجام و آخرین وضعیت و مسایل این پروژه عظیم صنعتی قرار گرفتند.
بازتاب های خبری عملیات پارس جنوبی پس از آن شدت گرفت که ماه گذشته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در جلسه ای با مدیران روابط عمومی شرکت‌های تابعه وزارت نفت، از آنها خواست تا تلاش خود را برای معرفی فعالیت‌های در حال انجام پارس جنوبی افزایش دهند.
علی وکیلی در آن جلسه با اشاره به نقش دولتهای قبل در شکل گیری پارس جنوبی و «تبدیل بیابانی بی‌آب و علف به پایتخت انرژی ایران» درعین‌حال از کسانی که معتقدند پارس جنوبی رونق سابق را ندارد؛ انتقاد و آنها را به «بی‌انصافی» متهم کرده بود.
مديرعامل سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژی پارس نیز در جریان دیدار خود با مديران، سردبيران، پژوهشگران و كارشناسان بخش‌های مختلف خبری صداوسيما با تأکید بر اینکه «امروز فرهنگ كار و تلاش مضاعف بر منطقه ويژه پارس جنوبی حاكم شده است»، گفت: همه برای تحقق اجراي فازهای باقيمانده در مدت 35 ماه تعيين شده، تلاش مي‌كنند.
موسی سوری یادآور شد: پيش از اين خارجي‌ها فازهاي گازي پارس جنوبي را 50 تا 70 ماهه و با هزينه بيشتر به ما تحويل مي‌دادند؛ بدون اينكه از توليد و توانمندي داخل ايراني استفاده كنند.
گفته سوری را نماینده شرکت نفت و گاز پارس که سرپرستی تیم رسانه‌ای اعزامی را برعهده داشت؛ با توصیفی رسانه‌ای‌تر تعریف می‌کند.
وی در پی بازدید و عکسبرداری نمایندگان خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری از پالایشگاههای در حال احداث فازهای 15 و 16 و 17 و 18 گفت: نکته جالب توجه آن است که ما از روند اجرایی و احداث پالایشگاه‌های 5 فاز اول پارس جنوبی، هیچ تصویری نداریم.
نماینده شرکت نفت و گاز پارس توضیح داد: شرکت‌های خارجی مجری این فازها برای محرمانه نگاه داشتن اطلاعات فنی خود، ورود هر فرد ایرانی از جمله خبرنگاران و عکاسان را به این فازها ممنوع کرده بودند و دیوارهای بلندی هم در اطراف محل فعالیت خود احداث کرده بودند که آنها را از دید ناظران دور نگاه می‌داشت.
دستاورد خارجی‌ها البته در پارس جنوبی چشمگیر است. فازهای 4و 5 که توسط شرکت‌های اجیپ و انی ایتالیا در سال 85 تحویل شد؛ نمونه‌ای روشن از این عملکرد است. ایتالیایی‌ها این دو فاز را که با 50 میلیون مترمکعب تولید روزانه، بزرگترین فاز فعال تولید گاز پارس جنوبی است؛ حدود دو ماه زودتر از قرارداد تحویل ایران دادند و از نظر راندمان و بهره‌وری نیز، بیش از دیگر خارجی‌ها رضایت کارفرمای ایرانی را برانگیختند.
عملکرد ایتالیایی‌ها در این دو فاز چنان حساب شده بود که حتی برای مواردی چون نورپردازی پالایشگاه، از نیروهای متخصص استفاده کردند تا شباهنگام، این دو فاز بسان عروس عسلویه برای شناورهایی که در آب‌های ساحلی خلیج فارس تردد می‌کنند؛ خودنمایی کنند. آنچه در بازدید مطبوعاتی اخیر هم بارز بود و شرکت نفت و گاز پارس را بر آن داشت تا بخشی از برنامه کاری عکاسان را به بازدید و تصویربرداری شبانه از این دو فاز ایتالیایی ساز اختصاص دهد.
حال اما، در سایه پیشرفت، تجربه و افزایش اعتمادبه نفس پیمانکاران داخلی و نیز محدودیت‌های ناشی از تحریم خارجی، شرکت‌های ایرانی جایگزین ایتالیایی‌ها، فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها شده‌اند. شرکت‌هایی که هر یک در حوزه‌ای، از ساخت سازه‌ها و تجهیزات دریایی و پالایشگاهی گرفته تا مدیریت پروژه، عملیات کارگاهی و حتی تأمین مالی و پیگیری فاینانس پروژه‌ها فعال هستند و امیدوار به آنکه شرایط نگران‌کننده کنونی را به فرصتی برای ابراز وجود خویش تبدیل سازند و در شرایط تهدیدآمیز موجود، تکیه‌گاهی برای اقتصاد کشور شوند.
روند پیشرفت پروژه‌ها و چالش‌هایی که در مراحل فنی‌تر و حساس‌تر توسعه فازهای پارس جنوبی رخ می‌دهد؛ نشان خواهد داد که این تجربه و تصمیم ملی تاچه حد کارآمد خواهد بود.
در این میان، رسانه‌ها نیز روزی را انتظار می‌کشند که تصاویری به زیبایی فازهای خارجی‌ساز پارس جنوبی را از فازهای در حال ساخت ایرانی منعکس کنند. آیا آن روز، نزدیک است؟

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *