تغییر خوراک ورودی پالایشگاه شازند اراک به نفت خام سنگین

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

نفت خام ورودی پالایشگاه شازند ‌در مرحله دوم اجرای طرح توسعه در این پالایشگاه از 100 درصد نفت خام سبک اهواز و آسماری به مخلوط 55 درصد اهواز و 45 درصد نفت خام سنگین، از حوزه‌های دیگر تغییر خواهد یافت.

مجری طرح توسعه پالایشگاه شازند امام خمینی (ره) در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که ظرفیت روزانه تولید بنزین در این پالایشگاه با اجرای طرح توسعه در دو فاز به روزانه 16 میلیون لیتر افزایش می‌یابد، تصریح کرد: در مرحله نخست طرح توسعه پالایشگاه شازند، روزانه دو میلیون لیتر و در مرحله دوم اجرای این طرح، روزانه 9 میلیون و 500 هزار لیتر به ظرفیت بنزین پالایشگاه افزوده می شود.

رشید سیدیان زمان بهره برداری از مرحله نخست طرح توسعه پالایشگاه شازند را اواسط بهمن امسال و مرحله دوم این طرح را 6 ماه پس از راه اندازی مرحله نخست اعلام کرد.

صادرات گوگرد و ال.پی.جی از پالایشگاه شازند اراک

مجری طرح توسعه پالایشگاه شازند امام خمینی (ره) با بیان این که با اجرای این طرح، تولید گوگرد پالایشگاه از روزانه 60 تن به روزانه 650 تن افزایش می یابد، گفت: بر اساس برنامه ریزی، امکان صادرات گوگرد و ال.پی.جی تولیدی پالایشگاه شارند پس از پایان طرح توسعه به سایر کشورها وجود خواهد داشت.

سیدیان در باره رتقای کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه با اجرای طرح توسعه در فاز دوم پالایشگاه شازند گفت: با اجرای طرح توسعه در فاز دوم پالایشگاه روزانه 34 هزار تن نفت خام وارد پالایشگاه خواهد شد و در صورتی که این طرح در پالایشگاه اجرا نشود، پیش بینی می شود روزانه 650 تن گوگرد در پالایشگاه اراک به هدر برود که از نظر محیط زیست و اقتصادی سبب ایجاد خسارت می شود.

وی سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح توسعه پالایشگاه اراک را 2 میلیارد و 500 میلیون یورو اعلام و تصریح کرد: یک میلیارد آن از حساب ذخیره‌ ارزی به صورت فاینانس از بانک مرکزی و باقی از منابع داخلی تامین می شود.

مجری طرح توسعه پالایشگاه شازند اراک افزود: برای اجرای طرح افزایش تولید بنزین و کاهش تولید نفت کوره در قالب طرح توسعه پالایشگاه اراک به یکهزار و 500 میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز است.

سیدیان در باره روند تولید دیگر فرآورده ها در فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه شازند اراک گفت: با اجرای این طرح، میزان فرآورده های سوختی گاز مایع (ال.پی.جی) از روزانه یک میلیون لیتر به روزانه 6/3 میلیون لیتر، سوخت جت از روزانه 2/4 میلیون لیتر به روزانه شش میلیون لیتر، گازوییل از روزانه 4/7 میلیون لیتر به 9/8 میلیون لیتر همچنین تولید گوگرد از روزانه 60 تن به 650 تن در روز افزایش خواهد یافت.

کاهش گوگرد موجود در گازوییل به 50 پی.پی.ام

سیدیان تصریح کرد: هم اکنون گوگرد گازوییل تولیدی کشور حدود 10 هزار پی.پی.ام است که با اجرای این طرح، میزان گوگرد به 50 پی.پی.ام و گازوییل موجود در نفت سفید نیز به 10 پی.پی.ام کاهش خواهد یافت.

او یکی از اهداف مهم طرح توسعه پالایشگاه را کاهش آلودگی محیط زیست خواند و گفت: اگرچه با تغییر خوراک میزان پالایش نفت خام سنگین در فاز دوم پالایشگاه افزایش می یابد، ولی تاثیری بر ایجاد آلودگی های محیط زیست نخواهد داشت.

وی درباره عدد اکتان بنزین تولیدی پالایشگاه شازند یادآور شد: در این پالایشگاه بنزین معمولی با عدد اکتان 90 و بنزین سوپر با عدد اکتان حداقل 95 تولید خواهد شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *