ترفند موفقیت آمیز متخصصان ملی حفاری برای بکارگیری دستگاه حفاری خشکی در آب های خلیج فارس

بدضعیفمتوسطخوبعالی (5٫00 از 5)
Loading...

معاون مدیر عملیات خشکی دو شرکت ملی حفاری ایران امروز یکشنبه (25 مهر) در این باره توضیح داد: دستگاه حفاری 84 فتح این مدیریت، کاندیدای استقرار برترفند موفقیت آمیز متخصصان ملی حفاری برای بکارگیری دستگاه حفاری خشکی در آب های خلیج فارس روی سکوی سلمان در عمیق ترین نقطه خلیج فارس شد و با تغییراتی ابداعی و کاملا ابتکاری در قالب یک دستگاه حفاری دریایی عملیات حفاری 40 حلقه چاه تعمیری در این موقعیت را از نخستین ساعت های بامداد امروز آغاز کرد.

مهندس غلامرضا آل محمود گفت: محدویت فضای سکو برای نصب دستگاه، طراحی و ساخت یک سازه فلزی بصورت ریل کشنده (پانی بیس) با توان حرکت در جهت های طولی و عرضی برای جابجایی دستگاه حفاری توسط یک مجتمع صنعتی داخلی با نظارت کارشناسان این شرکت و شرایط خاص محیطی از جمله ویژگی های این عملیات در امر برپایی این دکل بود.

وی افزود: حفاری 40 حلقه چاه تعمیری بر روی سکوی سلمان که در دوران جنگ تحمیلی متحمل آسیب کلی شد در چارچوب قرارداد میان شرکت نفت فلات قاره و شرکت ملی حفاری ایران صورت می گیرد.

آل محمود اظهار داشت: عملیات حفاری در 4 ردیف 10 تایی با توجه به شرایط استقرار دستگاه برروی ریل کشنده و امکان جابه جایی آن در جهت های مختلف انجام و در گام نخست حفاری 11 حلقه چاه تعمیری که میانگین عمق آنها تا 3 هزار متر است، در دستور کار قرار دارد.

معاون مدیر عملیات خشکی دو شرکت ملی حفاری ایران یادآور شد: شرکت های خارجی امکان کاربست دستگاه حفاری خشکی را برای این کار غیر ممکن دانسته و تنها راه را در بکارگیری دستگاه حفاری دریایی می دانند.

وی گفت: اجاره روزانه هر دستگاه حفاری دریایی بین 200 تا 250 هزار دلار است، در حالی که متخصصان توانمند صنعت حفاری کشورمان این کار را با هزینه ای یک پنجم این مبلغ با استفاده از این شیوه ابتکاری محقق ساختند.

نوشته های مرتبط

یک نظر برای ترفند موفقیت آمیز متخصصان ملی حفاری برای بکارگیری دستگاه حفاری خشکی در آب های خلیج فارس

  1. قاسم پرویزی
    بهمن ۸, ۱۳۹۰

    من سکوبان دکل۸۴ فتح مستقر برروی سکوی سلمان هستم؛ قرار بود برای تشکر از زحمات پرسنل دکل ۸۴ پاداشی داده شود که فقط در حد حرف بود و کوچکترین تشکری هم از پرسنل دکل نشد آیا چنین کار بزرگی ارزش یک پاداش یا یک قدردانی را نداشت؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *