بهره برداری از 9 پروژه مهر ماندگار پالایش و پخش

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نفت(MOP)، از جمله طرح هاي مهر ماندگار در صنعت پالايش، طرح بهينه سازي پالايشگاه شهيد تندگويان تهران است كه  با هدف بهبود كيفيت فرآورده در پالايشگاه تهران براي كاهش گوگرد نفت سفيد و گازوييل براساس استاندارد يورو 5 به بهره برداري رسيده است.

طرح بنزين سازي پالايشگاه شهيد تندگويان تهران با هدف بهبود كيفيت بنزين توليدي به واسطه افزايش عدد اكتان برش نفتاي سبك براي اختلاط در بنزين پالايشگاه و دستيابي به استانداردهاي جديد توليد فرآورده بنزين، همچنين صرفه جويي روزانه 1.8 ميليون ليتر در زمينه پلاتفرميت پالايشگاه امام خميني (ره) شازند و توليد 6.6 ميليون ليتر در روز بنزين با اكتان 87 و داراي استاندارد ورو 4 به بهره برداري رسيده است.

طرح بنزين سازي پالايشگاه آبادان

اين طرح يكي ديگر از طرح هاي مهم مهرماندگار شركت ملي پالايش و پخش است كه به كوشش شركت پالايش نفت آبادان در حال اجراست.

هدف از اجراي طرح بنزين سازي پالايشگاه آبادان، حداكثر سازي بنزين توليدي با مشخصات استاندارد يورو 4 اروپا با توجه به امكان تامين خوراك اين واحد در داخل پالايشگاه كاهش نفت كوره توليدي و ايجاد ارزش افزوده است كه با اجراي اين واحدها هدف افزايش 4.5 ميليون ليتري بنزين در سال 90 محقق شده است و واحدهاي الكيلاسيون، ايزومريزاسيون و اسيد آن نيز در مرحله راه اندازي قرار دارد.

توسعه و بهينه سازي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند

طرح توسعه و بهينه سازي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند كه مجري آن شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران است، با هدف افزايش ظرفيت از 170 هزار بشكه به 250 هزار بشكه در روز با پيش بيني تا 270 هزار بشكه در روز، افزايش توليد بنزين در ازاي كاهش نفت كوره، ارتقاي كيفيت محصولات، كاهش آلاينده هاي زيست محيطي و تغيير خوراك نفت خام پالايشگاه از 100 درصد نفت خام اهواز به مخلوط 55 درصد نفت خام اهواز و 45 درصد نفت خام سنگين از جمله طرح هاي ديگر مهر ماندگار است كه پيش بيني مي شود اين طرح نيز پايان شهريور امسال به بهره برداري كامل برسد.

طرح توسعه و بهينه سازي پالايشگاه لاوان

طرح توسعه و بهينه سازي پالايشگاه لاوان با هدف افزايش ظرفيت پالايشي تا 20هزار بشكه در روز نفت خام و ميعانات گازي، افزايش توليد بنزين، گوگردزدايي از محصولات و توليد فرآورده بر پايه استاندارد يورو 4 اروپا طراحي شده است كه پيش بيني مي شود اين طرح نيز تا پايان آبان امسال به بهره برداري برسد.

طرح بنزين سازي پالايشگاه اصفهان و تبريز

اين طرح با هدف افزايش ظرفيت و كيفيت بنزين توليدي پالايشگاه، افزايش اكتان بنزين توليدي از 87 به 91 و 95، كاهش واردات روزانه حدود 3 ميليون ليتر بنزين سوپر و امكان توليد بنزين سوپر در پالايشگاه اصفهان طراحي و اجرا شده و قرار است تا پايان بهمن امسال به بهره برداري برسد.

طرح بنزين سازي پالايشگاه تبريز نيز، با هدف افزايش كيفي و كمي توليد بنزين موتور و امكان توليد بنزين موتور با اكتان بالا (سوپر) مطابق با استاندارد يورو 4 اروپا و تامين روزانه 750 بشكه بنزن موردنياز پتروشيمي تبريز توسط شركت پالايش نفت تبريز در حال اجراست كه پيش بيني مي شود اين طرح نيز تا پايان بهمن امسال به بهره برداري كامل برسد.
طرح بنزين سازي پالايشگاه بندرعباس
طرح بنزين سازي پالايشگاه بندرعباس با هدف افزايش توليد بنزين، همچنين بهبود كيفيت نفت گاز مطابق با استاندارد يورو 5 اروپا با احداث واحدهاي جديد از سوي شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران در حال اجراست؛ اين طرح سودآورترين طرح توسعه اي پالايشگاه هاي كشور محسوب مي شود كه پيش بيني مي شود تا پايان تير 92 به بهره برداري كامل برسد.

طرح ساماندهي بندر صادراتي ماهشهر

هدف از اجراي اين طرح، احداث مخازن جديد براي ذخيره سازي حدود 2 ميليون بشكه نفت كوره، توليد يك ميليون بشكه گازوييل و 500 هزار بشكه بنزين، روزآمد كردن تاسيسات موجود در بندر صادراتي ماهشهر، افزايش توان بارگيري و تخليه محصولات نفتي به روش ايمن و مطمئن، نوسازي اسكله ها براي قابليت پهلودهي كشتي هاي 80 هزار تني در بندرگاه، تجهيز اسكله ها و عمليات فرآيندي به سيستم هاي كنترل پيشرفته، ايجاد تسهيلات براي ارائه خدمات سوخت رساني به كشتي ها و احداث اسكله صادراتي گوگرد با ظرفيت 2 هزار و 740 تن در روز است.

پيش بيني مي شود منطقه استحصال طرح ساماندهي بندرصادراتي ماهشهر تا پايان آذر 91 و كل طرح تا شهريور 92 به بهره برداري كامل برسد.

فاز اول واحد تقطير پالايشگاه ستاره خليج فارس

طرح احداث پالايشگاه ستاره خليج فارس، يكي ديگر از طرح هاي مهر ماندگار وزارت نفت در شركت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي و مجري آن شركت پالايش نفت ستاره خليج فارس است.

هدف از اجراي اين طرح با توجه به نياز مبرم كشور به بنزين، توليد روزانه حدود 35 ميليون ليتر بنزين است كه تمهيدات لازم براي تطبيق كيفيت فرآورده ها با استاندارد يورو 5 منظور شده است كه پيش بيني مي شود تا بهار سال آينده فاز اول واحد تقطير اين پالايشگاه به بهره برداري كامل برسد.

با ظهور دولت نهم در عرصه مدیریت اجرایی کشور و آغاز سفرهای  استانی دور تازه ای از خدمت رسانی بر پایه عدالت و مهرورزی آغاز شد؛ همچنین موضوع کمک به عمران مناطق نفتخیز جنوب که پیش تر در قالب یک طرح قانونی مصوب مجلس انجام می شد به طرحی گسترده تر تبدیل و استان های محروم را نیز در بر گرفت به طوری که تا پایان سال 90، تعداد پروژه‌های مصوب در سطح 12 استان نفتخیز محروم کشور، 405 فقره بوده که از این میان، 388 پروژه با اعتباری معادل یک هزار و 394 میلیارد ریال خاتمه یافته است؛ همچنین در قالب سفرهای مقام معظم رهبری و هیأت دولت، تعهد شرکت ملی نفت ایران تا پایان سال 1390 تعداد 2 هزار و 264 پروژه بوده که از این تعداد، یکهزار و 664 پروژه در 18 استان  با اعتباری معادل 6 هزار و 127 میلیارد ریال اجرایی شده است.
افزون بر موارد یاد شده، طرح مهر ماندگار هم به عنوان یکی از رویکردهای توسعه گرایی دولت دهم با هدف تسریع در خدمت رسانی و اعتلای اقتصادی کشور از سال گذشته مورد توجه مسولان  کشور قرار گرفته است. طرح ها و پروژه های مهر ماندگار در شرکت ملی نفت ایران که در قالب 26 پروژه تعریف شده است، حداکثر تا خردادماه سال 1392 با استانداردهای کیفی و کمی لازم به بهره برداری می رسند، مهر ماندگار در واقع طرحی است با هدف سرعت بخشیدن به پراهمیت ترین پروژه های اقتصادی کشور که تسریع در اجرای آنها می تواند آثار مثبتی بر سرتاسر اقتصاد میهن اسلامیمان برجای گذارد، به همین دلیل است که اجرای طرح های مهر ماندگار در صنعت نفت به علت تاثیر مولفه های تولیدگرایی  حوزه نفت و گاز بر شاخص های میان مدت اقتصاد ملی؛ و شاخص هایی نظیر GDP, GNP و تاثیر بر رتبه ایران در سطح مجامع پراهمتی نظیر اوپک و منطقه خلیج پارس از مهمترین بخش های استراتژی کلان دولت در اجرای طرح های مهرماندگار است.
شرکت ملی نفت ایران از اسفند ماه سال 1390 در حال بررسی و تعیین تکلیف طرح های و پروژه های مهر ماندگار شرکت ملی نفت ایران است که بر اساس ارزیابی های انجام شده، اعتباری افزون بر 15.4 میلیارد دلار از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و سایر منابع اعتباری برای 26 طرح و پروژه در شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران مانند شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب (12 پروژه)، شرکت نفت و گاز پارس (6 پروژه)، شرکت نفت فلات قاره ایران (3 پروژه)، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران (4 پروژه) و شرکت مهندسی و توسعه نفت ( یک پروژه) در نظر گرفته شده است.
گفتنی است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، طرح ها و پروژه های مهر ماندگار شرکت ملی نفت ایران حداکثر تا خردادماه سال 1392 با استانداردهای کیفی و کمی لازم به بهره برداری می رسند تا مردم شریف ایران بتواند از آثار و دستاوردهای گسترده این طرح ها و پروژه های زیربنایی و مهم کشور از جمله میادین مشترک نفت و گاز به ویژه میدان مشترک پارس جنوبی برخوردار گردند.
قلب تپنده نفت ایرانی؛ پیشتاز مهر ماندگار
منطقه وسیعی که امروز  به عنوان حوزه عملیات شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب شناخته می شود با وجود یکصد سال سابقه تولید ؛خاستگاه طلای سیاه ایرانی و قلب تپنده این صنعت محسوب می شود؛ از میان طرح های و پروژه های مهر ماندگار شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می توان به فاز اول جمع آوری و تزریق گازهای همراه میدان نرگسی، احداث تسهیلات فرآورش در واحد نمکزدایی بنگستان اهواز یک، توسعه و تجهیز واحد نمکزدایی رگ سفید دو گچساران، احداث تسهیلات بهره بردای و نمکزدایی مسجد سلیمان، ساخت و خرید چهار مجموعه دستگاه فراورش سیار نفت چاه ها و احداث واحد نمکزدایی برای کارخانه بهره برداری لب سفید اشاره کرد که از میان 12 طرح ماندگار شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب این 6 پروژه از پیشرفت بیش از 90 درصدی برخوردارند و در نهایت تا آذر ماه سال جاری به بهره برداری می رسند.
پروژه جمع آوری و تزریق گازهای همراه میدان نرگسی نیز که از جمله طرح های نفتی مهر ماندگار است هم اکنون در مرحله راه اندازی آزمایشی قرار گرفته است. این پروژه با ظرفیت جمع آوری و فشارافزایی روزانه 19 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت همسو با برنامه های صیانتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و با هدف حفظ محیط زیست از طریق جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت و تزریق آنها به میدان نفتی نرگسی طراحی و اجرا شده است.
بر اساس مطالعات کارشناسان مهندسی نفت، با تزریق گاز به میدان نفتی نرگسی، علاوه بر آسان تر شدن عملیات تولید، حجم نفت قابل استحصال این میدان نیز به میزان 120 میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.
احداث کارخانه نمکزدایی در بی بی حکمیه یک، خرید و نصب تلمبه میله ای مکشی برای 30 حلقه از چاه های میادین اهواز، احداث تاسیسات نفتی جایگزین ناشی از احداث سد گتوند علیا در منطقه لالی، اصلاح و بازسیازی چند راهه گناوه، احداث باند دوم جاده ماهشهر به امیدیه طی 2 فاز، ایجاد شبکه رادیو ترانک دیجیتال از دیگر طرح های مهر ماندگار شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که همگی نسبت به برنامه از پیشرفت عملیاتی خوبی برخوردار هستند.
مهر ماندگار در پایتخت گازی کشور
عملیات توسعه 9 فاز پارس جنوبی (معادل 11 فاز استاندار)، فاز نخست توسعه لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی و خرید کشتی FBSO در قالب طرح های نفتی مهر ماندگار نیز در دست انجام است. فازهای 12 ، 13، 15 و 16 ، 17 و 18 ، 22 و 23 و 24 پارس جنوبی از جمله این طرح هاست .
گفتنی است که توسعه فاز 12 از جمله طرح های مهم نفتی در قالب طرح های مهر ماندگار است که هم اکنون پیشرفت کل این طرح به حدود 80 درصد رسیده است. با بهره برداری از فاز 12 که بزرگ ترین فاز میدان گازی پارس جنوبی محسوب می شود، روزانه 78 میلیون مترمکعب گاز طبیعی، 110 هزار بشکه میعانات گازی و 600 تن گوگرد تولید خواهد شد.
تولید زود هنگام از فاز 13 نیز یکی دیگر از طر ح های نفتی مهر ماندگار است. با بهره برداری از فاز 13 روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی ، 77 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد تولید خواهد شد و سالیانه 1.1 میلیون تن ال پی جی و یک میلیون تن اتان نیز از این فاز تولید خواهد شد.
تولید زودهنگام از فازهای 15 و16 پارس جنوبی نیز از دیگر طرح های مهر ماندگار است که با بهره برداری از این فازها روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی، هزار بشکه میعانات گازی80، 400 تن گوگرد و سالانه 1.05میلیون تن ال پی جی و یک میلیون تن اتان تولید خواهد شد.
تولید زودهنگام از فازهای 17 و 18 پارس جنوبی نیز یکی دیگر از طرح هایی است که در قالب طرح های مهر ماندگار در دست انجام است. با توسعه این فازها تولید روزانه گاز طبیعی آنها 50 میلیون مترمکعب، میعانات گازی80 هزار بشکه و گوگرد400 تن خواهد بود. همچنین سالیانه 1.05 میلیون تن ال پی جی و یک میلیون تن اتان از این فازها تولید خواهد شد.
از دیگر طرح های پارس جنوبی که در قالب طرح ماندگار در دست انجام است، توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی با هدف تولید زودهنگام از این فازهاست. با بهره برداری از این فازها، تولید روزانه گاز طبیعی آنها 50 میلیون مترمکعب خواهد بود. همچنین 77هزار بشکه در روز میعانات گازی و روزانه 400 تن گوگرد، سالیانه 1.1 میلیون تن ال پی جی و سالیانه یک میلیون تن اتان از این فازها تولید خواهد شد.
شایان ذکر است که توسعه لایه های نفتی میدان گازی پارس جنوبی نیز یکی دیگر از طرح های مهر ماندگار است و به فضا الهی به زودی در این گنجینه خلیج پارس شاهد تولید نفت خام نیز خواهیم بود  .

شکوه زاگرس در سایه مهر ماندگار
میدان نفتی یادآوران که در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر قرار گرفته است، در طرح توسعه این میدان حفر ۵۵ حلقه چاه برای تولید زودهنگام در فاز یک و مجموع ۱۰۰ حلقه چاه در فاز ۲ و مجموع ۱۰۵ حلقه در فاز ۳، احداث تسهیلات سطح الارضی لازم برای جمع آوری، فرآورش و انتقال نفت و گاز تولیدی، تصفیه و تزریق پساب نفتی، تأسیسات فراز آوری با گاز برای تولید از چاه های نفت سنگین و احداث خطوط لوله نفت و گاز پیش بینی شده است.
تولید زودهنگام از میدان نفتی خشت، توسعه میادین نفتی پایدار و پایدار غرب بنگستان (احداث خطوط لوله جریانی وانتقال و احداث تاسیسات پمپ های دو فازی پایدار و پایدار غرب- رامشیر)، تولید زودهنگام میادین نفتی سروستان و سعات آباد و توسعه میدان نفتی آبان از دیگر طرح های مهر ماندگار است که در حوزه عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار دارد.
بر اساس این گزارش، میدان نفتی سروستان در 110 کیلومتری جنوب شرقی شیراز و میدان سعادت آباد در 20 کیلومتری شمال میدان سروستان قرار دارد. این دو میدان با وسعت 242 کیلومتر مربع و با دارا بودن یک میلیارد و 402 میلیون بشکه نفت درجا در فهرست میدان های نفتی شرکت ملی نفت ایران قرار دارد. همسو با توسعه این میدان ها تاکنون 10 حلقه چاه در سروستان و سعادت آباد حفاری و آماده شده و دو حلقه چاه دیگر نیز برای تزریق گاز در آینده نزدیک حفاری می شود.

همچنین جرایی شدن بخشی از فاز یک توسعه میدان نفتی یادآوران از سوی شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز از جمله طرح های مهر ماندگار است. گفتنی است که هم اکنون بخش زودهنگام مربوط به توسعه این میدان محقق شده است و فاز یک آن نیمه دوم سال 1392 به اتمام می رسد.

موج مهر ماندگار بر آب های دریای پارس
توسعه فاز یک میدان هنگام و احداث پالایشگاه به ظرفیت 80 میلیون فوت مکعب  در روز، توسعه بخش زودهنگام میدان نفتی رشادت، و توسعه بخش زودهنگام میدان فروزان نیز از طرح های مهر ماندگار است که از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران اجرایی می شود.
میدان نفتی رشادت (رستم) در سـال 1345 (1965میلادی) در 110 کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان در آب های خلیج فارس کشف شده و شرکت نفت ایران و ایتالیا (IMINICO) توسعه این میدان را انجام داده است.
با حفاری 33 حلقه چاه و ساخت سکوهای رشادت سه، چهار و هفت، تولید نفت سبک با درجه ای پی آی 36 از این میدان از سال 1347 آغاز شده است. تولید طبیعی این میدان تا سال 1351 ادامه داشت و از آن پس تاکنون از تلمبه های درون چاهی برای استخراج نفت استفاده می شود. هم اکنون تولید نفت از میدان رشادت تنها از سکوی رشادت چهار در جریان است.
این سکو در چهار کیلومتری شمال سکوی رشادت هفت واقع شده و دارای ١٤ حلقه چاه است و نفت این سکو به وسیله خط لوله ١٨ اینچ به طول 108 کیلومتر همراه با نفت رسالت برای ذخیره سازی به جزیره لاوان ارسال می‌شود.
عملیات بازسازی و طرح توسعه میدان نفتی فروزان نیز به عنوان یکی از طرح های مهر ماندگار دولت در دست اجراست.
تولید کنونی میدان فروزان روزانه 40 هزار بشکه است که با نصب و راه اندازی سکوی جدید تولید آن به 100 هزار بشکه در روز خواهد رسید. میدان نفتی فروزان که در 100 کیلومتری جنوب غربی جزیره خارک واقع شده، در سال 1345 با ذخیره نفت درجای دو میلیارد و 309 میلیون بشکه کشف شده است. در طرح توسعه این میدان و ساخت تاسیسات جدید علاوه بر تولید نفت، 256 میلیون فوت گاز تولید خواهد شد که به عنوان خوراک برای ان جی ال خارگ ارسال می شود.
صنعت نفت پرچمدار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی
از سال 1390(جهاد اقتصادی) که سند توسعه ساخت داخل برای بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت تهیه و تعیین تکلیف شد تا سال 1391 که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده، بسیاری از کالاهای استراتژیک و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت آن هم در شرایط سخت تحریم های بین المللی به همت متخصصان و سازندگان داخلی بومی سازی شده است .
در شرایط جهادی فعلی؛  سازندگان داخلی تجهیزات و کالاهای صنعت نفت به مجاهدان اقتصادی کشور تبدیل شده اند و هم اکنون یک عزم مشترک برای توسعه ساخت داخلی تجهیزات صنعت نفت بین سازندگان داخلی و دولت ایجاد شده است.
در این میان اگرچه می توان از خودکفایی در صنعت نفت به عنوان میوه شیرین ضذیت غرب علیه تمامیت اقتصادی ایران یاد کرد، اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که جهت گیری رهبر معظم انقلاب در رابطه با اتکا به توان ساخت داخل و  افزایش تعامل دولت و بخش خصوصی که با نگاه مدبرانه ایشان به نامگذاری سال 91 به عنوان سال “تولید داخلی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی” همراه شده است، تاثیر عمیقی در ارتقای تکیه به توان داخلی در صنایع بالادستی نفت و گاز داشته و حرکت قطار توسعه صنایع داخلی نفت را شتابان تر کرده است.
از میان کالاهای و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت که در سال جاری بومی سازی شده است می توان به بومی سازی فناوری ساخت کیسینگ های انبساطی با هدف دستیابی به منابع هیدروکربوری در موقعیت های عمیق اکتشافی، ساخت سامانه نمودارگیری سطحی و ابزارهای نمودارگیری درون چاهی، ساخت نخستین دستگاه گرداننده فوقانی (تاپ درایو)، طراحی و ساخت  لوله درونی فایبرگلاس دستگاه مغزه گیری مخازن نفت و گاز، طراحی و ساخت کوره حرارت مستقیم فرآیندی، ساخت رشته تکمیلی درون چاهی در کلاس 15 هزار و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.
گفتنی است که با عزم و اراده وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در سال تولید ملی ، حمایت از سازندگان داخلی با جدیت بیشتری پیگیری می شود، در این زمینه ساخت 11 هزار و 400 قطعات کاربردی به ارزش 7 هزار و 500 میلیارد ریال به صنعتگران داخلی سفارش داده می شود که به طور عمده مربوط به توربین ها و ماشین آلات فرآیندی است و دانش فنی ساخت آنها با پیگیری و همکاری مدیریت های تولید و تدارکات و امور کالای مناطق نفت خیز جنوب و با حمایت شرکت کالای تهران و شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب با سازندگان داخلی تدوین شده است.
حمایت از ساخت داخل افزون بر رونق صنایع، اشتغال زایی و رشد توسعه اقتصادی کشور، موجب تامین به موقع نیازهای صنعت و پیشرفت پرشتاب پروژه ها می شود که سود و صرفه قابل توجه به دنبال دارد.
کارنامه پربار اکتشاف در شرکت ملی نفت ایران
با وجود دشوارتر شدن فعالیت های اکتشافی در سال های اخیر، همواره میزان اکتشافات بیش از تولید از مخازن بوده به طوری که در همان نخستین سال از آغاز برنامه پنجم توسعه، اکتشاف ره پنج ساله را یک ساله پیمود.
کشف ۵۰۰ میلیون بشکه نفت و ۱۲۰ میلیارد متر مکعب گاز (TCF 4.2) از جمله تعهدات سالانه این مدیریت در طی هر سال از برنامه پنجم توسعه به شمار می رود که تاکنون ۸۳۳ میلیون بشکه هیدروکربور مایع قابل استحصال و بیش از TCF 31 گاز کشف شده است.
در مجموع در سال گذشته، 5 میدان مورد اکتشاف قطعی قرار گرفتند که میدان های نفتی خیام و میدان گازی مدار و سردار جنگل از جمله مهم ترین آن ها به شمار می رود. در سال جاری نیر اکتشاف نفت و گاز در در کشور با اولویت دهی به حوزه های مرزی به ویژه در مرزهای شمالی در دستور کار قرار گرفته و بنابر آخرین آمار و اطلاعات، از رشد مطلوبی برخوردار بوده است. رشد اکتشاف نفت نسبت به اهداف برنامه پنجم توسعه در حدود 270 درصد تخمین زده می شود و در بخش اکتشاف گاز نیز این رشد 2.5 برابر بوده است. بدین ترتیب نسبت اکتشاف نفت و گاز به تولید 1.5 برابر شده است.

افق آینده تولید نفت و گاز در شرکت ملی نفت ایران به عنوان دومین شرکت بزرگ نفتی جهان در سایه اجرای طرح های بزرگی نظیر مهر ماندگار سپهری روشن و فردایی مقتدر را نوید می دهد. مهری که از برکت شعاع درخشان و ماندگار آن تمام ایرانیان در چهارگوشه سرزمین مقدس ایران بهره مند خواهند شد.

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *