بزرگترین جکت میدان مشترک پارس جنوبی نصب شد

بدضعیفمتوسطخوبعالی (2٫50 از 5)
Loading...

ShowImageآخرین جکت سکوهای تولیدی طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی که بزرگترین جکت میدان مشترک پارس جنوبی محسوب می شود، در موقعیت عملیاتی این فاز در آب‌های مشترک ایران و قطر در خلیج فارس نصب شد.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: این سازه بزرگ دریایی پس از انتقال از یارد تاسیسات دریایی خرمشهر در موقعیت تعریف شده و در عمق ٧٢ متری نصب شد. این جکت از نوع ٦ پایه، به ارتفاع ٨١ متر و با وزن تقریبی ٣٢٠٠ تن (با احتساب وزن شمع‌های آن) با بالاترین استانداردها رایج صنعت نفت و گاز و توسط نیروی‌های متخصص و توانمند داخلی طراحی و ساخته شده است.

حمیدرضا مسعودی با اشاره به اینکه در فاز ١٩ پارس جنوبی چهار سکوی اصلی و اقماری برای تولید ٥٦,٥ میلیون متر مکعب گاز پیش بینی شده است، افزود: با نصب جکت سکویB ، مقدمات ورود سومین دکل حفاری در فاز ١٩ نیز فراهم شده و حفاری چاه‌های تولیدی این فاز مرزی با شتاب بیشتری پیگیری می‌شود.

وی گفت: دکل نخست فاز ١٩ پارس جنوبی هم اکنون در حال انجام عملیات حفاری چاه‌های توصیفی و تولیدی است و دکل دوم نیز در موقعیت سکوی ١٩A مستقر و به زودی عملیات حفاری ٥ حلقه چاه را شروع خواهد کرد.

بر پایه اعلام شرکت نفت و گاز پارس، در طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی حفاری ١٥ حلقه چاه گازی پیش بینی شده است که با احتساب اختصاص بخش دوم سکوی فاز یک در مجاورت این فاز تعداد چاه‌های این طرح به ٢١ حلقه می‌رسد.

با توجه به موقعیت مرزی فاز ١٩ و استقرار آن در بخش پر فشار میدان مشترک پارس جنوبی، این فاز که در زمره فازهای دارای ٤ سکو قرار گرفته، قادر است با در اختیار داشتن تنها ٢١ چاه عملیاتی، تولیدی معادل با دو فاز استاندارد پارس جنوبی با ٤٤ حلقه چاه گازی را داشته باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *