4 کاتالیست مهم صنعت نفت در دهه فجر رونمایی می شود

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

4 کاتالیست راهبردی صنعت نفت که در داخل کشور تولید شده همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب به طور رسمی رونمایی خواهد شد.

g

به گزارش خبرنگار شانا، این کاتالیست ها که از سوی یکی از شرکت های صاحب نام ایرانی و به کوشش متخصصان ایرانی ساخته شده، کشورمان را از واردات این کاتالیست ها بی نیاز می کند و تحول بزرگی در صنعت پتروشیمی و نیز واحدهای پالایشگاهی تولید کننده بنزین به وجود خواهد آورد.

طبق برنامه ریزی ها، روند داخلی سازی و استفاده از دانش ایرانی با شتابی مناسب در حال انجام است و تا پایان برنامه پنجم توسعه، بیش از 90 درصد از تجهیزات و کالاهای موردنیاز صنعت نفت، بومی سازی خواهد شد.

این گزارش می افزاید: به زودی و در دهه فجر، جزئیات و کاربردهای این کاتالیست ها به طور رسمی اطلاع رسانی خواهد شد.

چندی پیش مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از دستیابی پژوهشگران این صنعت به 38 دانش فنی مورد نیاز صنعت پتروشیمی خبر داده و گفته بود: دانش های فنی کسب شده از سوی پژوهشگران صنعت پتروشیمی در حوزه های فرآیندی، کاتالیستی، مواد شیمیایی و فناوری های نوین بوده که برای دستیابی به آنها از سال 88 تا امروز تلاش های بسیاری شده است.

مهندس عبدالحسین بیات با تاکید بر این که دانش های فنی بومی شده بر اساس پتانسیل های موجود در صنعت داخلی سازی شده است، افزوده بود: چرخه بومی سازی دانش های فنی صنعت پتروشیمی را بر اساس اولویت و از نیازهای اساسی و کاتالیست ها آغاز کرده ایم.

وی هدف از دستیابی به این دانش های فنی را اشتغال زایی، استفاده از مزیت های رقابتی کشور، توسعه خودکفایی و مبارزه با تحریم ها اعلام کرده و افزوده بود: امروز به این اعتماد رسیده ایم که ادامه حیات هر صنعتی در گرو اجرای طرح های پژوهش و فناوری و به کارگیری نتایج آنهاست.

بیات به اهداف چشم انداز توسعه صنعت پتروشیمی و دستیابی به جایگاه نخست منطقه به لحاظ فناوری اشاره کرد و افزود: برای دستیابی به هدف ترسیم شده صنعت پتروشیمی در سند چشم انداز، همچنین برای تجاری سازی دانش های فنی کسب شده در صنعت پتروشیمی به حمایت دولت نیاز داریم.

وی تاکید کرده بود: در صورت تخصیص اعتبار به یک واحد برای تجاری سازی دانش فنی، عواید به دست آمده از این واحد می تواند در اختیار سایر واحدها قرار بگیرد و به این ترتیب، چرخه ای برای تامین اعتبار و تجاری سازی دانش های فنی صنعت پتروشیمی شکل می گیرد.

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *