377 پروژه پژوهشی در وزارت نفت انجام شده است

بدضعیفمتوسطخوبعالی (3٫00 از 5)
Loading...

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت شمار طرح‌های پژوهشی این وزارتخانه را در سال‌جاری 377 طرح به ارزش 394 میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، دکتر محمدرضا مقدم امروز (دوشنبه 17 بهمن) در نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی پژوهش و فناوری صنعت نفت، تمام طرح‌های پژوهشی امسال این وزارتخانه را محصول محور خواند و تاکید کرد: این طرح‌ها براساس نظام جدید پژوهشی وزارت نفت غربالگری و دسته‌بندی شده‌اند تا اجرای آنها برای صنعت اثربخش باشد.

وی با بیان این که صنعت نفت ایران از زمان پیدایش تا امروز پنج نسل از پژوهش و فناوری را پشت سر گذاشته است، تصریح کرد: در نسل اول، فناوری تنها دارایی است که قابلیت تبدیل شدن به پروژه را ندارد.

مقدم ادامه داد: به بیان دیگر این نسل ایده محور است؛ در حالی که در نسل پنجم که نسل محصول‌محور است، فناوری برای تولید ثروت و رسیدن به محصول نهایی تولید می‌شود.

مقدم ابقای 3 درصد از بودجه کاری صنعت نفت برای اجرای طرح‌های پژوهش و فناوری را ضروری خواند و تاکید کرد: بودجه‌های مصرفی پژوهش و فناوری در صنعت نفت قابل مقایسه با دیگر بخش‌های کشور نیست، زیرا کار در این صنعت، از جنس دیگری است.

وی با تاکید بر اینکه برای بهره برداری بیشینه از سرمایه‌گذاری‌های صنعت نفت، باید به پژوهش و فناوری اهمیت دو چندان بدهیم، افزود: ضعف در یکپارچه‌سازی سیاست‌گذاری، نظارت و تنظیم مناسب سبد طرح‌های پژوهش و فناوری در سطح وزارت نفت، تنوع و تفرق در سیاست‌ها و روش‌ها در سطح شرکت‌های تابعه و مراکز تحقیقاتی و ضعف در ایجاد ارتباط دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با توسعه‌دهندگان محصول، موجب تشکیل شورای سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی پژوهش و فناوری صنعت نفت شده است.

به گفته او این شورا باید به عنوان بالاترین مرجع در حوزه پژوهش و فناوری تصمیم‌گیری کند و از روند همه طرح‌‌های پژوهشی موجود در صنعت آگاهی داشته باشد تا بتواند سیاست‌گذاری‌های اثربخش داشته باشد.

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *