کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز آغاز به کار کرد

بدضعیفمتوسطخوبعالی (5٫00 از 5)
Loading...

کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز کشور امروز (دوشنبه 8 خرداد) با حضور وزیر نفت و علوم تحقیقات و فناوری آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، این کنسرسیوم با هدف گسترده تر کردن تعاملات صنعت نفت و دانشگاه های کشور برای تامین نیازهای این صنعت در زمینه ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز، تهیه بسته های مرتبط با فناوری های ازدیاد برداشت در شرکت های تابعه نفت و ایجاد فضای رقابتی روشن در جامعه علمی کشور برای تامین نیازهای صنعت نفت تشکیل شده است.

این کنسرسیوم متشکل از دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، شیراز، صنعتی سهند تبریز و دانشگاه صنعت نفت است.

دکتر محمدرضا مقدم، معاون پژوهشی وزیر نفت پیش از این درباره فعالیت کنسرسیوم ازدیاد برداشت نفت به خبرنگار شانا گفته بود: همه قطب‌های علمی کشور به نسبت توانایی‌های علمی خود عضو این کنسرسیوم هستند، در این کنسرسیوم یک شورای علمی با ساختار بسیار قوی وجود دارد که بسته‌های تقاضا را به نسبت توانایی‌های هر بخش، بین آنها توزیع می‌کند.

وی با بیان اینکه، ازدیاد برداشت بحثی مهم و حیاتی برای بخش بالادست کشور محسوب می‌شود، یادآوری کرده بود: با افزایش یک درصد برداشت بیشتر از مخازن حدود شش میلیارد بشکه، معادل 600 میلیارد دلار به‌دست خواهد آمد.

مقدم با اشاره به دستورهای ویژه وزیر نفت برای شکل گیری این کنسرسیوم تصریح کرده بود: تشکیل شورای عالی ازدیاد برداشت با دستور وزیر نفت و همچنین تاکید رییس‌جمهوری مبنی بر تلاش دانشگاه‌ها برای افزایش یک تا دو درصدی ضریب برداشت مخازن عملیاتی شده است.

وی افزوده بود: 18 دانشگاه معتبر کشور آمادگی حضور در کنسرسیوم ازدیاد برداشت دارند که ازآن میان پنج دانشگاه صنعتی شریف، شیراز، سهند، امیرکبیر و دانشگاه صنعت نفت به عنوان نماینده دیگر دانشگاه‌ها برای انجام امور هماهنگی انتخاب شدند و پژوهشگاه صنعت نفت اختیارات خود را به دانشگاه صنعت نفت در این حوزه واگذار کرد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه پس از تهیه اساسنامه، مهم‌ترین کار تعریف و ارائه بسته‌های تقاضا شامل مشکلات میدان‌های معین است، افزوده بود: یک کمیته ازدیاد برداشت در شرکت ملی نفت و یک کمیته نیز در وزارت نفت تشکیل شده که از بخش‌های تولیدی هستند.

دکتر مقدم ضمن بیان این مطلب که هم‌اکنون یکپارچگی در کنسرسیوم وجود دارد، گفته بود: از سوی دیگر شرکت‌های تولیدی به‌خصوص مهندسی مخازن و معاونت‌های فنی مستقر در شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت که طرف دیگر این کنسرسیوم هستند، باید بسته‌های مشکلات و یا تقاضای ازدیاد برداشت را در حوزه نیازهای پژوهش و فناوری تعریف کرده و در اختیار کنسرسیوم قرار دهند.

وی تصریح کرده بود: تشکیل کنسرسیوم ازدیاد برداشت کاری بزرگ است که نباید به اولویت دوم وسوم تبدیل شود و بر همین اساس برداشت بهینه و ازدیاد برداشت به شکل بسته‌های مشخص از میادین معین باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه اتفاقی هم در حوزه ازدیاد برداشت نخواهد افتاد مگر اینکه فناوری‌ها ارتقا یابد، خاطرنشان کرده بود: فناوری‌های مربوط به این حوزه انحصاری است و در اختیار شرکت‌های چند ملیتی قرار دارد اما باید بتوانیم فناوری‌های موجود را ارتقا دهیم تا به افزایش ضریب برداشت منجر شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از فناوری قطب‌های علمی سایر کشورها از وظایف این کنسرسیوم است، توضیح داده بود: این وظایف در اساسنامه کنسرسیوم آمده است تا بتواند از امکانات و توانایی‌هایی بین‌المللی نیز استفاده کند.

معاون پژوهش و فناور وزارت نفت افزوده بود: دانشگاه های عضو این کنسرسیوم می توانند با ایجاد ساز وکارهای لازم با مراکز فناوری دنیا ارتباط داشته باشند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *