وزیر نفت در نشست فوق العاده وزارتی GECF; دنیا به ایران به عنوان بازیگری مهم در عرصه گاز نگاه می کند

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

بیژن زنگنه ظهر امروز (شنبه ۳۰ آبانماه) پس از برگزاری نشست فوق العاده وزارتی جی یی سی اف، در کنفرانسی خبری با بیان این مطلب در خصوص برنامه افزایش تولید نفت ایران در پساتحریم گفت: ما برای برگشت به بازار جهانی نفت و افزایش تولید نفت خود، نیازی به اجازه اوپک یا سازمان دیگری نداریم زیرا این حق مسلم ماست.

وی گفت: درحال حاضر نیز اوپک ۱٫۵ میلیون بشکه بیش از سقف تولید می کند و نامه ای به اوپک مبنی بر برنامه افزایش سطح تولید نفت ایران ارسال شده است.

روسیه، شریک راهبردی ایران است

زنگنه در پاسخ به سئوالی در خصوص ارتباط ایران با روسیه در حوزه نفت و گاز، با بیان این که حتما با وزیر انرژی روسیه مذاکراتی خواهیم داشت، عنوان کرد: روسیه را شریک راهبردی و همکاری مهم در بخش گاز و نفت می دانیم.

وی تاکید کرد: موضوع همکاری کشورهای غیراوپک، بحثی نیست که از طریق مذاکره دنبال کنیم بلکه از موضوعاتی است که بازار آن را به همه بازیگران این عرصه دیکته می کند.

وزیر نفت همکاریهای دوجانبه و چندجانبه را با دیگر کشورها ضروری خواند و درباره ارتباط با کشور عراق گفت: برنامه خوبی برای صادرات گاز به عراق داریم و فکر می کنیم سالیان درازی در کنارهم در حوزه انرژی همکاری داشته باشیم.

دنیا به ایران به عنوان بازیگری مهم در عرصه گاز نگاه می کند

وی در خصوص اجلاس جی یی سی اف و تقویت سهم ایران در بازار جهانی گاز گفت: این اجلاس حتما تاثیر مثبتی خواهد داشت زیرا نخستین بار است که ۹ رئیس کشور در این اجلاس شرکت می کنند که به این معناست که شرکت کنندگان به ایران به عنوان بازیگری مهم در عرصه گاز نگاه می کنند.

وزیر نفت در زمینه تاثیرگذاری جی یی سی اف در بازار جهانی گاز گفت: این تاثیرگذاری به ساختار بازار گاز بر می گردد.

به گفته زنگنه، هرقدر بازار از قراردادهای بلندمدت به سمت قراردادهای تک محموله ای حرکت کند و وزن معاملات تک محموله ای افزایش یابد، فضا برای دخالت در قیمتها از طریق مدیریت عرضه بیشتر فراهم می شود.

نرخهای ترانزیت ترکیه بالاست

زنگنه در پاسخ به سئوالی در خصوص برنامه انتقال گاز ایران به اروپا از طریق ترکیه گفت: این موضوع بستگی به ترکیه دارد؛ زیرا اگر نرخهای ترانزیت بالا باشد که تا به حال اینطور بوده است، تصمیم داریم در بازار اروپا از طریق ال ان جی حضور پیدا کنیم.

وی در خصوص سواپ به مذاکرات ایران با روسیه و ترکمنستان اشاره کرد و گفت: چند شرکت تولیدکننده گاز در ترکمنستان برای سواپ گاز این کشور ابراز تمایل کرده اند که تاکنون نهایی نشده است و نتیجه کار پس از نهایی شدن اعلام می شود.

زنگنه تصریح کرد: سواپ با ترانزیت تفاوت می کند و در حالی که سواپ اقدام خوبی است، اما فکر نمی کنم ترانزیت از شمال ایران به کشورهای جنوب خلیج فارس اقتصادی باشد.

کشورهای همسایه، اولویت صادرات گاز ایران

زنگنه با بیان این که به دلیل مسائل زیست محیطی، سهم گاز مرتب در سبد انرژی جهان بالا می رود و برآوردها نشان می دهد امکان دارد این سهم تا ۲۸ درصد نیز افزایش یابد، تصریح کرد: متاسفانه با وجود شعارهای محیط زیستی، برخی کشورهای بزرگ مصرف کننده همچنان از زغال حمایت می کنند در حالی که گاز، پاکترین انرژی فسیلی در دنیاست.

وزیر نفت، اولویت صادرات گاز ایران را در دوران پساتحریم، صادرات گاز از طریق خط لوله به همسایگان خواند و ادامه داد: دو قرارداد برای صادرات گاز به عراق داریم که اجرایی می شود؛ همچنین قرارداد صادرات گاز به پاکستان باید فعال شود.

زنگنه از برنامه وزارت نفت برای راه اندازی واحد اف ال ان جی با استفاده از گازهای همراه نفت میدان فروزان به عنوان دیگر برنامه ایران در حوزه گاز نام برد و گفت: باید ارزیابیهای بیشتری از بازار گاز به عمل آید و ادامه این روند به سرمایه گذاریهای مشترک آتی در زمینه گاز بستگی دارد.

قیمت پایین گاز، سرمایه گذاری را در این حوزه کاهش می دهد

وزیر نفت با تاکید بر این که پایین بودن قیمت گاز، نگرانیهایی را ایجاد کرده است و منجر به ایجاد اختلال در بازار عرضه می شود ادامه داد: قیمتهای پایین به سرمایه گذاری در این زمینه آسیب می زند.

وی با بیان این که این نگرانیها هم اکنون در بازار نفت نیز وجود دارد، تصریح کرد: ممکن است اراده های سیاسی پشت کاهش قیمت نفت باشد.

زنگنه با اشاره به مشکلات حوزه نفت و گاز ایران ناشی از تحریمها گفت: یکی از مباحثی که در بیانیه پایانی اجلاس سران به آن اشاره خواهد شد، محکوم کردن تحریمهاست.
وی با بیان این که ما هرگونه تحریمی را محکوم می کنیم، ادامه داد: روسیه نیز از این جهت در فشار است و از این رو یکی از محکوم کنندگان تحریمها به شمار می رود.

زنگنه یادآور شد: هر کشوری در دنیا وقتی ترکیبی از طرفهای قرارداد را می بیند، طوری برنامه ریزی می کند که اگر دچار مشکل شد، تا حد ممکن از آسیبها دور بماند و خود را صرفا به یک کشور وابسته نمی کند.

احتمال پیوستن آذربایجان به جی یی سی اف

به گفته وزیر نفت، باید سبدی از گزینه های موجود برای به حداقل رسیدن آسیبها داشته باشیم و این موضوعی است که در اقتصاد مقاومتی نیز بر آن تاکید شده است.

وزیر نفت در پاسخ به سئوال مبنی بر احتمال اضافه شدن شمار اعضای جی یی سی اف عنوان کرد: آذربایجان متقاضی است و درصورت تایید و نهایی شدن درخواست این کشور در نشست عادی وزارتی، این کشور به اعضای جی یی سی اف اضافه خواهد شد.

نوشته های مرتبط

یک نظر برای وزیر نفت در نشست فوق العاده وزارتی GECF; دنیا به ایران به عنوان بازیگری مهم در عرصه گاز نگاه می کند

  1. Emeline
    اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۵

    I too had a night of "DM" (not going to even try to copy/paste, much less spell) dreams…Picture yourself in &q;Lutoost", and every time people start planning or organizing themselves, someone ends up with an iron spike running from an exit just above the brainstem and down through to the ground. Finally figured out it was when people started making plans based on ideology, instead of immediate need or gratification. THAT was disconcerting. Sure wish I knew what my subconscious was trying to tell me.

    رتبه دهید: Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *