نقش دانشگاهها در شکل گیری صنعت نفت دانش بنیان بررسی می شود

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران با اشاره به برگزاری همایش «صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی» در ٢٨ فروردین ماه امسال، گفت: در این همایش، نقش دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور در شکل گیری صنعت نفت دانش بنیان بررسی می شود.

ابراهیم طالقانی در گفتگو با خبرنگار شانا، به توضیحاتی درباره پنل نخست همایش «صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی» پرداخت و گفت: این پنل با عنوان «نقش دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در حوزه بالادست صنعت نفت» به ریاست مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برگزار می شود.

وی امضای قرارداد میان شرکت ملی نفت ایران و دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی را با هدف توسعه فناورانه مخازن نفتی کشور، مصداق رویکرد دانش بنیان صنعت نفت عنوان کرد و افزود: در پنلی که به این منظور در همایش برگزار می شود، موضوعهایی مانند آثار سیاستهای اقتصاد مقاومتی در دانش بنیان کردن توسعه فناوری در شرکت ملی نفت ایران، آثار اقدامهای وزارت نفت در زمینه توسعه ظرفیتهای دانش بنیان فناوری در دانشگاهها، مزیتهای بلندمدت اقتصاد مقاومتی در اقتصاد دانش بنیان نفت و نقش دانشگاهها در توسعه فناوری حوزه بالادستی صنعت نفت همسو با سیاستهای اقتصاد مقاومتی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

طالقانی که خود، دبیری این پنل را عهده دار است، ادامه داد: گزارشی از اقدامهای اجرا شده در زمینه واگذاری امور فناورانه مخازن به دانشگاهها نیز در پنل ارائه خواهد شد.

این مقام مسئول از هدفگذاری مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران برای حرکت به سمت فعالیتهای دانش بنیان خبر داد و گفت: امضای قرارداد بین این شرکت و دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی منتخب کشور نیز همسو با این هدفگذاری صورت گرفت تا زمینه برای برقراری ارتباط بین کارهای مهارتی و عملیاتی با فعالیتهای دانش بنیان مستعد شود.

به گزارش خبرنگار شانا، همایش «صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی» ٢٨ فروردین ماه امسال در مرکز همایشهای بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار و در جریان آن، عملکرد صنعت نفت در اجرای این سیاستها در قالب هفت پنل اختصاصی بررسی می شود.

بر پایه این گزارش، پنل نخست به بررسی نقش دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در حوزه بالادست صنعت نفت (اکتشاف و تولید) اختصاص دارد و در پنل دوم، نقش دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در حوزه پایین دست این صنعت (صنایع پالایش؛ پتروشیمی و گاز) بررسی می شود.

نقش شرکتهای اکتشاف و تولید (E&P) و شرکتهای پیمانکار عمومی (GC) در انتقال و توسعه فناوری برای تحقق صنعت نفت دانش بنیان در پنل سوم و نقش شرکتهای مذکور در ارتقاء توان داخل (Local Content) با سیاست بازار در مقابل توسعه فناوری در پنل چهارم همایش مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

نقش پروژه ساخت ١٠ گروه کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در انتقال و توسعه فناوری با مزیت تجاری-رقابتی و با رویکرد افزایش توان زنجیره ارزش صادرات خدمات فنی-مهندسی در پنل پنجم و موضوع بهینه سازی مصرف انرژی از طریق اصلاح فرایندها و انتقال و توسعه فناوریهای بهینه سازی در پنل ششم بررسی می شوند. همچنین نقش نهاد تنظیم کننده مقررات (رگولاتوری) برای انتقال و توسعه فناوری و ارتقای توان داخل برای تحقق اهداف صنعت نفت دانش بنیان در دستور کار پنلهای ششم و هفتم همایش قرار می گیرد.

نوشته های مرتبط

7 نظر برای نقش دانشگاهها در شکل گیری صنعت نفت دانش بنیان بررسی می شود

 1. ali
  اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷

  با تشکر از شما

 2. حسین نیک عهد
  اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷

  خیلی جالب بود امیدوارم روز به روز از نخبگان و دانشجویاتن توانمندمون بهتر و بیشتر استفاده کنند. در دانشگاه های خوبمون مثل قزوین و تهران و دیگر نقاط داریم نمود این رو میبینیم

 3. دنافوم
  اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷

  با سلام، از اخبار جالبتون ممنونم.

 4. دنافوم
  اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷

  با سلام، از مطالب مفیدتون ممنونم.

 5. هدیه تبلیغاتی
  تیر ۲۱, ۱۳۹۵

  دیدگاه جالبی بود
  موفق باشید

 6. شرکت طراحی
  خرداد ۴, ۱۳۹۵

  دیدگاه جالبی بود
  ممنون از سایت خوبتون

 7. طراحی سایت
  اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵

  ممنون از سایت و خبر های خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *