مطالعه آزمایشگاهی میدان یادآوران با موفقیت انجام شد

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

مرحله نخست مطالعه آزمایشگاهی مهندسی نفت یکی از چاه های منتخب میدان یادآوران از سوی پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت با موفقیت انجام شد.

رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر افزود: این مطالعه ها در زمینه حفاری، آسیب سازند، تحریک چاه، خواص سنگ و سیال، همچنین مطالعه جامع زمین شناسی براساس برنامه زمانبندی انجام شد.

دکتر عزت اله کاظم زاده از اعلام رضایت کارفرمای پروژه (شرکت سینوپک چین) از نتایج، کیفیت و همکاری پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد.

وی در تشریح مطالعه های آزمایشگاهی انجام شده در میدان یادآوران گفت: در زمینه سیالات حفاری، سیمان حفاری، آسیب سازند، خواص سنگ و سیال مخزن انجام شد و نتایج حاصل از تحقیق های آزمایشگاهی برای شناخت کلی خصوصیات مخزنی، مکانیسم های حاکم بر جریان سیالات و ارائه بهترین روش ها برای تولید صیانتی از مخازن به کار گرفته می شود.

کاظم زاده افزود: در زمینه حفاری و آسیب سازند، آزمایش های سیلاب زنی و تحلیل نتایج برای بررسی آسیب سازند، حساسیت سنجی سازند به آب و درصدهای نمک و چگونگی واکنش سازند در اثر تزریق محلول های بازی، تعیین نرخ بحرانی و تاثیر اختلاف فشار تولیدی یا تزریقی در تغییرات تراوایی انجام شد.

وی ادامه داد: همچنین آزمایش Etching‌ در حالت ایستا و دینامیکی، تعیین گذردهی به صورت کیفی در شکاف زبر و تعیین سیال مناسب برای تحریک چاه، از دیگر آزمایش‌هایی است که برای تحریک چاه انجام شد.

رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: در زمینه سیال حفاری و تکمیل چاه، تعیین نرخ های بازگردانی تراوایی در اثر آسیب سازند ناشی از هجوم سیال حفاری، همچنین در زمینه سیمان و سیالات حفاری نیز آزمایش هایی انجام شده که شامل اندازه گیری خواص فیزیکی و شیمیایی و ارزیابی افزایه های مورد استفاده بوده است.

کاظم زاده بررسی جامع ترمودینامیکی سیالات مخازن، مطالعه تاثیر تزریق گاز به سیالات مخزن، مطالعه کیفی و کمی تشکیل رسوبات واکس و آسفالتین در مورد خواص سنگ شامل تعیین خواص پتروفیزیکی و تطابق اطلاعات نگارهای چاه پیمایی و مغزه همچنین آزمایش های ویژه مغزه از جمله ترشوندگی، نفوذپذیری نسبی، فشارمویینگی، مقاومت الکتریکی و آزمایش های مکانیک سنگ را از جمله مطالعه های انجام شده در زمینه سیال اعلام کرد.

وی تصریح کرد: در سال های اخیر، پژوهشگاه صنعت نفت با هدف رفع نیازهای صنایع بالادستی موفقیت های چشمگیری داشته و هم اکنون توانمندترین قطب تحقیقاتی در زمینه تحقیقات آزمایشگاهی در داخل کشور است که با ارائه سرویس های تحقیقاتی متعدد توانسته رضایت شرکت ها و مدیریت ها را برآورده کند؛ به گونه ای که علاوه بر اشتغال زایی، صرفه جویی های ارزی زیادی را عاید کشور کرده است.

بر پایه این گزارش، شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) پیش تر از تولید نفت از میدان نفتی یادآوران از نیمه دوم سال جاری خبر داده بود.

بر اساس اعلام این شرکت، در فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران، حفاری ۵۵ حلقه چاه شامل ۴۶ حلقه چاه توسعه ای، سه حلقه چاه توصیفی، سه حلقه چاه دفع پساب و تعمیر سه حلقه چاه اکتشافی موجود برای دستیابی به تولید ۸۵ هزار بشکه نفت پیش بینی شده است.

در خلال اجرای فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران، استخراج زودهنگام روزانه 20 هزار بشکه نفت سبک از لایه فهلیان از طریق هشت حلقه چاه تعریف شده و قرار است این میزان تولید به تأسیسات فرآورشی زودهنگام دارخوین منتقل شود، ‌به همین منظور خط لوله ۱۲ اینچی به طول ۶۰ کیلومتر حد فاصل CTEP یادآوران و واحد بهره‌برداری دارخوین در دست ساخت است.

حجم نفت درجای میدان یادآوران افزون بر ۱۲٫۲ میلیارد بشکه برآورد می شود، در فاز دوم طرح توسعه این میدان حفاری ۱۰۰ حلقه چاه و دستیابی به تولید ۱۸۰ هزار بشکه و در فاز سوم ، حفاری ۱۰۵ حلقه چاه و دستیابی به مجموع تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت سبک و سنگین پیش‌بینی شده است.

نوشته های مرتبط

یک نظر برای مطالعه آزمایشگاهی میدان یادآوران با موفقیت انجام شد

  1. بوعذارم
    بهمن ۲۰, ۱۳۹۰

    09372698646

    رتبه دهید: Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *