مشبک کاری یک حلقه چاه توصیفی در فاز 14 پارس جنوبی به روش TCP

بدضعیفمتوسطخوبعالی (5٫00 از 5)
Loading...

مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران از مشبک کاری یک حلقه چاه توصیفی دریایی در فاز 14 طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی به روش TCP خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس محسن محسن پوریان در این باره توضیح داد: این عملیات در عمق نزدیک به 3 هزار و 300 متری چاه با تجهیزات مشبک کاری ساخت داخل با موفقیت صورت گرفت.

وی گفت: کارشناسان و مهندسان این شرکت برای نخستین بار در فاز 14 با بهره گیری از دستگاه حفاری دریایی شهید رجایی، مشبک کاری چاه را به این شیوه به طول 90 متر طراحی و در عمق چاه اجرا کردند.

محسن پوریان افزود: هرچند روش مشبک کاری با لوله های حفاری (TCP) در چاه های خشکی بارها انجام شده است اما این روش برای اولین بار در دریا انجام شد و با به کارگیری این شیوه در چاه های جهت دار (افقی)، مشبک کاری در طول 500 متر یا بالاتر از آن امکان پذیر خواهد بود.

مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به عملیات تخصصی خدمات ویژه در صنعت حفاری اظهار کرد: عملیات پیچیده نمودارگیری چاه های نفت و گاز، یکی از تخصصی ترین فعالیت های فنی و مهندسی است که از سوی متخصصان این شرکت در چاه های نفت و گاز انجام می شود.

وی گفت: این عملیات با تجهیزات بسیار پیشرفته سخت افزاری و نرم افزاری، برای کسب اطلاعات مورد نیاز پتروفیزیکی، اعم از اندازه گیری اشعه گامای طبیعی، مقاومت الکتریکی طبقات و تخلخل در مخازن نفت و گاز کاربرد دارد.

محسن پوریان به انجام مشبک کاری چاه ها از سوی شرکت های خارجی در گذشته اشاره و یادآوری کرد: این عملیات از نظر ارزی 790 هزار یورو هزینه در برداشت که هم اکنون به دست متخصصان ایرانی با 50 درصد این رقم صورت می گیرد.

مدیریت خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران در نیمه نخست سال جاری، 240 عملیات نمودارگیری، 111 مورد چاه پیمایی و 241 عملیات نمودارگیری از سیال حفاری در چاه های نفت و گاز ارائه کرده است.

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *