بسیج محققان پژوهشگاه صنعت نفت در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

تبیین مولفه های اقتصاد مقاومتی با همراهی پژوهشگران و اصحاب دانش محقق می شود و پژوهشگاه صنعت نفت با برخورداری از ٧٠٠ نیروی محقق و پژوهشگر آمادگی دارد کشور را در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی یاری کند.

به گزارش خبرنگار شانا، حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در همایش تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی که از صبح امروز (چهارشنبه ٢ بهمن ماه) در محل همایش های بین المللی این پژوهشگاه آغاز به کار کرده است، با بیان این مطلب افزود: اقتصاد مقاومتی، شعار نیست بلکه واقعیتی ناظر بر ملاحظات داخلی و خارجی حاکم بر مناسبات بین المللی است.

وی تصریح کرد: بی شک تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند بسترسازی در عرصه های خودباوری و توانایی فکری و عملی، تولید ملی، کار مفید، تامین منابع انسانی و مالی، سیاستگذاری صحیح و کارآفرینی است.

کاتوزیان با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت به کارگیری اقتصاد مقاومتی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی با تکیه بر علم و دانش بومی محقق می شود و در غیر این صورت نمی توان به راهبردی عملیاتی برای تحقق آن دست یافت.

وی با بیان اینکه موفقیت های کنونی کشور در عرصه های مختلف، مرهون عدم وابستگی به قدرت های خارجی و استقلال کشور است، گفت: به ثمر نرسیدن تلاش های بزرگانی مانند قائم مقام فراهانی یا امیرکبیر در تاریخ ایران، به دلیل وابستگی حکومت های وقت به استعمار و کرنش آنها در برابر قدرت های بزرگ بوده است.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت یادآور شد: اقتصاد ایران دارای پتانسیل های بالقوه فراوانی است که بهره مندی از این پتانسیل ها به برنامه ریزی های بلندمدت و همه جانبه نیاز دارد.

مهشاد علائی، دبیر همایش تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی نیز با اشاره به اینکه مقوله اقتصاد مقاومتی برای نخستین بار از سوی رهبر انقلاب مورد تاکید قرار گرفت، اذعان داشت: پایگاه علمی و تخصصی بسیج شهید دکتر چمران پژوهشگاه صنعت نفت به منظور لبیک گویی به فرمایش رهبر انقلاب، این همایش را برگزار کرده است.

وی گفت: این همایش در صدد است به معرفی دو بازوی انقلاب اسلامی یعنی فرهنگ بسیجی و نیروی پژوهشگر بپردازد.

به گفته وی، در مجموع مقاله های ارائه شده به این همایش، ٤٣ مقاله انتخاب شده اند و از بین این تعداد، در پایان همایش به صاحبان هفت مقاله برتر جوایز نفیسی اهدا می شود.

همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی با همت پایگاه علمی و تخصصی بسیج شهید دکتر چمران، چهارشنبه گذشته (دوم بهمن ماه) در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

نقش پژوهش در خودباوری، تولید ملی و خلق حماسه اقتصادی؛ تفکر بسیجی و نقش آن در توسعه و بهبود فرهنگ پژوهش؛ اقتصاد مقاومتی در برابر اقتصاد وابسته؛ بکارگیری فناوری های نوین در اقتصاد مقاومتی؛ پژوهش، اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز ١٤٠٤؛ نقش بنگاه های دانش بنیای در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی؛ فرصت ها و چالش های مدیریت نظام پژوهش در اقتصاد مقاومتی و ایده پژوهش و تولید محصول با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش در صنعت نفت از مهم ترین محورهای این همایش به شمار می رود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *