عزم وزارت نفت برای اجرای مصوبه ساماندهی نیروهای پیمانکاری

بدضعیفمتوسطخوبعالی (5٫00 از 5)
Loading...

نیروهای پیمانکاری با شرکتهای صنعت نفت قرارداد مستقیم امضا می کنند

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت با اشاره به عزم وزارت نفت برای اجرای مصوبه دولت در باره ساماندهی نیروهای پیمانکاری فعال در این صنعت، از عقد قرارداد مستقیم با افراد دارای شرایط لازم خبرداد.

دکتر کریم سلحشور در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: داشتن حداقل مدرک کاردانی،‌ کار کردن در فعالیت‌های تخصصی و داشتن یک سال سابقه کار، از شرایط عقد قرارداد مستقیم با نیروهای پیمانکاری است.

وی درباره نحوه پرداخت حقوق و دستمزد افرادی که قراردادهای موقت یک ساله به صورت مستقیم با صنعت خواهند بست، گفت: در مرحله اول آنچه نیروی پیمانکار امروز براساس پیمان موجود دریافت می‌کند، در قرارداد جدید به وی پرداخت می‌شود و در مرحله بعد با استفاده از قوانین کار و امور اجتماعی بازنگری‌های لازم انجام می‌شود.

سلحشور درباره تفاوت قراردادهای کار مدت موقت یک ساله با قراردادهای مدت معینی که هم اکنون در صنعت نفت منعقد می‌شود، گفت: در قراردادهای مدت معین فرد باید در سمت سازمانی باشد تا با او قرارداد بسته شود؛ درحالی که در قراردادهای جدید با فرد به عنوان کاری که در حال انجام آن است،‌ قرارداد بسته می‌شود.

تشکیل تعاونی برای ساماندهی برخی از نیروهای پیمانکار

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت درباره وضعیت افرادی که شرایط لازم را برای عقد قرارداد مستقیم با صنعت ندارند، گفت: این افراد در قالب شرکت‌های تعاونی ساماندهی خواهند شد.

وی مراحل انجام این کار را تکمیل اساسنامه، فرم‌های مربوطه و اخذ مجوزهای لازم برای تشکیل شرکت‌های تعاونی و‌ ارائه فراخوان برای عضویت در شرکت‌های تعاونی اعلام کرد و افزود:‌ برای انجام این مقدمات، تدابیری پیش بینی شده تا تسهیلات لازم برای راه‌اندازی تعاونی‌ها، بر مبنای ضوابط قانونی از طریق شرکت های اصلی و فرعی وزارت نفت فراهم شود.

سلحشور با تاکید بر این که فرآیند شکل‌گیری این تعاونی‌ها در مسیر عادی خود بسیار طولانی است، گفت: از بخش‌های مرتبط در ریاست‌جمهوری و وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی درخواست رسمی شده است تا وزارت نفت را در شکل‌دهی به این تعاونی‌ها و انجام به موقع کارها یاری کنند.

ساماندهی نیروهای پیمانکار در سه گروه

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت درباره نحوه ساماندهی نیروهای پیمانکار برای تعیین وضعیت آنان گفت: برای انجام این کار، نیروها را براساس فعالیت به سه گروه با فعالیت‌های اصلی – تخصصی، پشتیبانی تخصصی و پشتیبانی عمومی تقسیم کرده‌ایم.

وی با بیان این که این تقسیم‌بندی براساس 2 هزار و 100 نوع پیمان موجود در صنعت نفت شناسایی و احصا شده است، افزود: فعالیت‌های مربوط به حوزه‌های اکتشاف، تولید نفت و گاز، پالایش نفت و گاز،‌ انتقال و توزیع، تولید محصولات پتروشیمی، توسعه و بازاریابی و فروش نفت، گاز و پتروشیمی است جز گروه یک یعنی فعالیت‌های اصلی – تخصصی است.

سلحشور ادامه داد: ‌فعالیت‌های گروه دو (پشتیبانی تخصصی) نیز در برگیرنده بخش‌های تعمیرات،‌ حسابرسی، مالی، حقوقی و قراردادها، درمان، ساختار، منابع انسانی،‌ ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ اس یی)، فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات فنی، بازرسی و رسیدگی به شکایات، برنامه‌ریزی، روابط عمومی، تدارکات و عملیات کالا، امور پژوهشی، مدیریت انرژی و خدمات اختصاصی است.

وی بخش‌های حراست و خدمات اداری را نیز در گروه سوم یعنی پشتیبانی عمومی قرار داد.

وجود 160 هزار نیروی پیمانکار در صنعت نفت

سلحشور با تاکید بر این که آمار قطعی و دقیقی از نیروهای پیمانکار شاغل در صنعت وجود ندارد، اظهارکرد:‌ طبق برآوردهای اولیه، شمار این افراد نزدیک به 160 هزار نفر است؛ درحالی که شمار نیروهای رسمی صنعت بیش از 90 هزار نفر اعلام می‌شود؛ به این ترتیب در صنعت نفت به طور تقریبی دو برابر نیروهای رسمی، نیروهای پیمانکاری وجود دارد که باید به وضعیت آنان رسیدگی شود.

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت با اشاره به فعالیت‌های انجام شده برای ساماندهی نیروهای پیمانکار صنعت نفت گفت: در 17 روز کاری، بیش از 18 جلسه تشکیل و 510 نفر ساعت در قالب شورای مدیران منابع انسانی کار انجام شد تا بتوانیم نیروهای پیمانکار صنعت را ساماندهی کنیم.

نوشته های مرتبط

4 نظر برای عزم وزارت نفت برای اجرای مصوبه ساماندهی نیروهای پیمانکاری

 1. میلادیوسفی
  بهمن ۲۲, ۱۳۹۴

  من نیروی پیمانکاری هستم وقراردادی شدم شماره قراردادی من ۸۳۵۷۳۹رادادن به نسترن لرکی حق من رابرگردانید خواهشن شغل من دکلبان هستم توراخداشماره من راپس بگیردشاغل ملی حفاری میلادیوسفی هستم به شماره شناسایی ۳۳۱۲۸۱۳

  رتبه دهید: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. غلام
  فروردین ۳۰, ۱۳۹۱

  من مدت هشت سال و نه ماه در صنعت نفت با سمت استاد کار با مدرک دیپلم و مدت یازده سال وهفت ماه در پروژهای سدسازی سابقه کار دارم خواهشمنداست ما را مورد توجه و عنایت قرار دهید.

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

 3. غلام
  فروردین ۳۰, ۱۳۹۱

  من مدت هشت سال و نه ماه در صنعت با سمت استاد کار با مدرک دیپلم و مدت یازده سال وهفت ماه در پروژهای سدسازی سابقه کار دارم خواهشمنداست ما را مورد توجه و عنایت قرار دهید.

  رتبه دهید: Thumb up 3 Thumb down 0

 4. فاطمه
  اسفند ۸, ۱۳۹۰

  حداقل ديپلمه هاي باسابقه 15سال به بالا را هم قراردادمستقيم ببنديد تازحمات چندين ساله آنها هم ضايع نشود .يعني زحمات چندين ساله ما ارزش مدرك فوق ديپلم راندارد؟ازشما خواهش مي كنم حق ماراضايع نكنيد.

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 6 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *