ساخت رشته تکمیلی کلاس 15 هزار پام از انحصار آمریکا خارج شد

بدضعیفمتوسطخوبعالی (4٫50 از 5)
Loading...

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: استانداردهای صنعت نفت کشور در برخی موارد از کشورهای اروپایی بالاتر است، ضمن این که کالاهای ساخت داخل مورد استفاده در این صنعت دارای بهترین کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی است.

به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، هرمز قلاوند توضیح داد: کالاهای داخلی که در مناطق نفت خیز جنوب مورد استفاده قرار می گیرد، دارای کیفیت بسیار بالا و طبق استانداردهای صنعت نفت کشور طراحی و ساخته می شود.

وی افزود: از جمله این اقلام رشته تکمیلی درون چاهی در کلاس 15 هزار است که به طور انحصاری در اختیار شرکت های آمریکایی بود در صورتی که با حمایت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ساخت آن در داخل کشور امکان پذیر و سفارش تولید انبوه به سازندگان داخلی واگذار شده است و هیچ کشور دیگری در جهان توانایی ساخت آنها را ندارد.

قلاوند اضافه کرد: این قطعات در چاه های پرفشار جنوب غرب ایران نظیر مخزن خامی میدان مارون استفاده می شود و این در حالی است که در جهان 40 تا 50 چاه پرفشار بیشتر وجود ندارد که با فشار 15 هزار پوند براینچ مربع (پام) حفاری شده اند که 7 حلقه آن در مناطق نفت خیز جنوب ایران است، بنابراین ساخت رشته تکمیلی درون چاهی در کشور از افتخارهای ملی است که با توان سازندگان داخلی و حمایت این شرکت تحقق یافته است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: این شرکت با تعیین نیازهای خود و شناسایی سازندگان داخلی برنامه مدونی برای تامین کالاها و تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور دارد که بر این اساس از سال 1380 تا پایان سال 1389 حدود 2 هزار و 798 قلم کالا با همکاری سازندگان داخلی و بویژه استان خوزستان بومی سازی شده است.

وی افزود: سال گذشته نیز سفارش ساخت 7 هزار قلم از قطعات و مجموعه تجهیزات مورد نیاز به تولیدکنندگان داخلی واگذار شد که حدود 80 درصد آنها امسال و مابقی سال آینده تحویل خواهد شد و این اقلام از نظر تعداد به تقریب دو برابر تعداد کالاهایی است که در 10 سال گذشته با حمایت این شرکت ساخت داخل شده بود.

قلاوند اظهار کرد: از جمله این کالاها می توان به قطعات یدکی توربین ها و ماشین آلات فرآیندی، مواد شیمیایی، قطعات و تجهیزات حفاری و اقلام عمومی اشاره کرد که برای نخستین بار در کشور ساخته می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: در زمینه ساخت کالای داخل یکی از فعالیت های مهمی که در این شرکت صورت گرفته تدوین کتابچه های دانش فنی قطعات است که شامل آنالیز مواد، نقشه ها، روش تولید و عملیات ساخت و تکمیل آنهاست.

وی با تاکید بر این که در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، حمایت از سازندگان داخلی با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد، افزود: در این زمینه ساخت 11 هزار و 400 قطعات کاربردی به ارزش 7 هزار و 500 میلیارد ریال به صنعتگران داخلی سفارش داده می شود که به طور عمده مربوط به توربین ها و ماشین آلات فرآیندی است و دانش فنی ساخت آنها با پیگیری و همکاری مدیریت های تولید و تدارکات و امور کالای مناطق نفت خیز جنوب و با حمایت شرکت کالای تهران و شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب با سازندگان داخلی تدوین شده است.

قلاوند درباره دستاوردهای حمایت از ساخت داخل و تولید ملی اظهار کرد: حمایت از ساخت داخل علاوه بر رونق صنایع، اشتغال زایی و رشد توسعه اقتصادی کشور ، موجب تامین به موقع نیازهای صنعت و پیشرفت پرشتاب پروژه ها می شود که سود و صرفه قابل توجه به دنبال دارد.

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بزرگ ترین شرکت تابع شرکت ملی نفت ایران است که در گستره ای حدود 400 هزار کیلومتر مربع در استان خوزستان و بخش هایی از استان های کهگیلویه و بویر احمد، فارس و بوشهر در زمینه تولید نفت، گاز و مایعات گازی فعالیت می کند

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *