رشد 800 هزار لیتری تولید بنزین در پالایشگاه تهران ظرف یک ماه گذشته

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

دکتر سید مسعود میرکاظمی گفت: طی ماه گذشته تولید بنزین پالایشگاه نفت تهران با تغییر در سیستم های تولیدی این پالایشگاه بیش از 800 هزار لیتر افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به شهرستان ری، وزیر نفت روز گذشته پنج شنبه (6 آبان) در حاشیه بازدید از طرح توسعه پالایشگاه نفت تهران گفت: با اتمام طرح توسعه پالایشگاه تهران در مجموع بیش از 2.8 میلیون لیتر در روز به تولید بنزین کشور افزوده می شود.

وی با تاکید بر این که تاکنون برای طرح توسعه پالایشگاه نفت تهران 800 میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است، اظهار داشت: امیدواریم تا پایان سال جاری بخشی از این طرح بزرگ به بهره برداری برسد، ضمن آن که این طرح در نیمه نخست سال 90 به صورت کامل به تولید می رسد.

دکتر میرکاظمی افزود: بخشی از طرح های تولید بنزین و سایر فرآورده های نفتی در پالایشگاه های آبادان، تهران و شازند اراک تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، ضمن آن که با تامین مالی به موقع از سوی وزارت نفت و بخش خصوصی ساخت پالایشگاه های نفت جدید نیز به سرعت در حال پیگیری است.

تولید فرآورده های نفتی با استاندارد یورو چهار و پنج

وزیر نفت با تاکید بر اینکه به زودی تمامی محصولات تولید شده در پالایشگاه تهران از استاندارد یورو چهار و پنج برخوردار خواهند شد، گفت: وزارت نفت تولید فرآورده های نفتی با استاندارد یورو چهار و پنج را در پالایشگاه های موجود و در حال ساخت محور کار خود قرار داده است.

دکتر میرکاظمی با بیان این که هم اکنون طرح افزایش تولید بنزین در این پالایشگاه همزمان با طرح های بهینه سازی و افزایش کیفیت محصولات به سرعت در حال انجام است، افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان چشم انداز 20 ساله در کشور باید کیفیت فرآورده های نفتی در کشور از استانداردهای یورو چهار و پنج برخوردار باشد.

وزیر نفت در باره قیمت گاز طبیعی بعد از اجرای طرح هدفمند شدن یارانه های نیز گفت: تا کنون قیمت نهایی این حامل انرژی در کارگروه های وزارت نفت و دولت مشخص نشده، اما به طور حتم در زمان تعیین شده این قیمت در سبد انرژی کشور اعلام می شود.

تامین مالی پروژه های پالایشگاهی با تدابیر وزارت نفت

در این مراسم همچنین علیرضا ضیغمی، معاون وزیر در امور پالایش و پخش و مدیرماعل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر این که با تدابیر صورت گرفته از سوی وزیر نفت مشکلات مالی پالایشگاه های نفت موجود و پالایشگاه ستاره خلیج فارس رفع شده است، گفت: بر اساس قانون سهم دولت از سرمایه گذاری در پالایشگاه های نفت جدید تنها 20 درصد است که بحمدالله آمادگی لازم برای این میزان سرمایه گذاری در دولت هم اکنون وجود دارد.

ضیغمی ادامه داد: بخشی از طرح توسعه پالایشگاه نفت تهران تا پایان سال جاری برای تولید بنزین مورد نیاز کشور به مدار تولید وارد می شود.

به گفته ضیغمی، هم اکنون طرح های افزایش تولید فرآورده های نفتی در ایران فراتر از برنامه زمان بندی پیش می رود، به عنوان مثال در پالایشگاه نفت تهران برای تولید فرآورده مورد نیاز کشور، کارکنان آن در دو شیفت مجزا مشغول به کارند و این امر سه ماه بهره برداری از این پروژه را به جلو انداخته است.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: در 22 بهمن سال جاری بخشی از طرح های افزایش تولید فرآورده های نفتی در پالایشگاه های آبادان، شازند اراک و تهران به بهره برداری می رسد و تولید بنزین کشور بیش از 10 میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *