دستيابي به دانش فني، ساخت فرمولاسيون گوگرد كشاورزي حاوي عناصر ريز مغذي

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران جهت دستيابي به دانش فني ساخت گوگرد كشاورزي در مقياس آزمايشگاهي و بنچ و تطابق اين دانش با واحدهاي دانه بندي گوگرد در پالايشگاههاي گازي كشور، پروژه پژوهشي ” تدوين دانش فني، تهيه و فرمولاسيون گوگرد كشاورزي حاوي عناصر ريز مغذي تا مقياس بنچ” را كه يكي از پروژه هاي طرح ” استفاده از گوگرد و كاربردهاي مختلف و مديريت مصرف آن” ميباشد را تعريف و مورد حمايت قرار داده است.
اين پروژه توسط پژوهشكده شيمي و پتروشيمي، پژوهشگاه صنعت نفت، به مدت 14 ماه به اجرا درآمد.
از آنجايي كه ايران دومين منبع غني ذخائر گاز طبيعي در جهان است و همچنين داراي رتبه اي مشابه از حيث منابع عظيم نفتي ميباشد، لذا برنامه ريزي در جهت اجراي برنامه هاي بسيار دقيق و جدي در راستاي بهره برداري از اين ذخائر از اولويت و اهميت بالايي برخوردار ميباشد.
بازيابي گوگرد از سوخت هاي فسيلي در صنايع پالايش نفت و گاز كشور جهت جلوگيري از آلودگي هوا و ايجاد خوردگي در دستگاهها و تجهيزات فرايندي باعث شده است تا روند توليد گوگرد در كشور هر ساله با يك جهش فزاينده روبرو باشد و در مقابل حجم عظيم توليد گوگرد، مصرف آن بسيار محدود و در حجمهاي بسيار اندك ميباشد و از طرفي صادرات اين ماده نيز با مشكلات خاص خود همراه بوده و از لحاظ اقتصادي چندان به صرفه نميباشد.
همچنين بايد توجه داشت كه توليد ساليانه گوگرد در جهان نيز روبه افزايش است چرا كه اولاً نفت و گاز خام استخراجي دنيا با برداشت هاي مستمر بتدريج ترش تر شده و درصد گوگرد آنها افزايش يافته و ثانياً با توجه به محدوديت ها و قوانين زيست محيطي، درصد گوگرد همراه فرآورده هاي نفتي مي بايستي كاهش يابد لذا توجه به اين حقيقت كه ديگر گوگرد خام به تنهايي قابليت عرضه جهاني به صورت انبوه را نخواهد داشت ، بسيار بارزتر مي شود . بنابراين تبديل بخش اعظم گوگرد مازاد توليدي به محصولات جديد و استراتژيك داراي ارزش افزوده بالاتر در بخش هاي مختلف ي نظير كشاورزي، مهندسي راه و ساختمان و راهسازي، سازه هاي دريايي، صنايع لاستيك و پليمر در داخل كشور و همچنين عرضه به بازارهاي خارجي و در سطح بين المللي بويژه كشورهاي پيشرو و پيشگام در منطقه خليج فارس مورد توجه قرار گرفته است.
يكي از مهمترين زمينه هاي كاربرد گوگرد در زمينه هاي كشاورزي استفاده از آن به عنوان يك اصلاح كننده و نوعي كود كشاورزي با ويژگي هاي خاص ميباشد و با توجه به اين نكته كه مصرف كودهاي شيميايي در كشور ما سالانه 4،200،000 تن ميباشد كه توليد كننده اصلي آن صنايع مختلف وابسته به نفت،بويژه صنايع پتروشيمي ميباشند. لذا لزوم هدايت بخش عظيمي از گوگردهاي خام توليدي در پالايشگاهها به سوي اين صنايع و جايگزيني محصولات كشاورزي شيميايي با انواع جديد حاوي گوگرد آن، جهت اصلاح خاك هاي قليايي و همراه نمودن برخي از عناصر ريزمغذي جهت بهبود كيفيت خاك هاي كشاورزي و با توجه به شرايط آب و هوايي و خاكي مناطق مختلف ايران اجتناب ناپذير مي باشد.
گوگرد بنتونيتي كود گرانوله اي است كه با بكار بردن در خاك متلاشي شده و نه تنها به عنوان تأمين كننده نياز گياه به گوگرد، بلكه به عنوان اصلاح كننده خاك هاي قليايي نيز قابل مصرف مي باشد. عناصر ريز مغذي هم عناصري هستند كه به مقدار كم براي تغذيه گياهان ضروري ميباشند كه شامل منگنز، بور ،مس، آهن، كلر ، كبالت، موليبدن و روي هستند و در افزايش كمي و كيفي محصولات كشاورزي نقش اساسي دارند.
استفاده از گوگرد عنصري در فرمولاسيون كودهاي ريزمغذي باعث مي شود كه كاربرد تركيبات ارزان قيمت نامحلول مانند اكسيدهاي فلزي در ا ين فرمولاسيون ها امكان پذير شود و با پاشش كودهاي فرموله شده در خاك، گوگرد موجود در كود توسط باكتري هاي تيوباسيلوس اكسيد شده و در اطراف گوگرد محيط اسيدي ايجاد شود كه اين محيط مي تواند مواد ريزمغذي نامحلول را به صورت محلول در آورده و در اختيار گياه قرار دهد.
علاوه بر اين سولفات توليد شده از اين كودها خصوصيات فيزيكي و شيميايي خاك هاي آهكي و سديمي را نيز اصلاح نموده و نقش بسيار موثر و مثبتي در كاهش تنش هاي شوري و سديمي ايفا مي نمايد.
در حال حاضر اين پروژه مراحل پاياني خود را طي مي كند و با توجه به اهميت موضوع اصلاح خاك هاي كشاورزي، مقرر گرديده است فاز بعدي اين پروژه جهت انجام تستهاي ميداني محصول، با مشاركت مؤسسه تحقيقات خاك و آب وزارت جهاد كشاورزي به اجرا درآيد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *