دستاوردهاي نخستين گردهمايي متخصصان جوان صنعت نفت

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

مشاور جوان وزير نفت مهم‌ترين دستاوردها و مطالبات عمومي متخصصان جوان شركت‌كننده در نخستين گردهمايي متخصصان جوان صنعت نفت را تشريح كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نفت(MOP)، روح‌اله تولايي با اشاره به برگزاري اين گردهمايي در دوم اسفند ماه و بيان انتظارات وزير نفت از جوانان، افزود: در نتيجه اين گردهمايي پيش‌نويس آيين‌نامه‌اي براي حضور موثرتر متخصصان جوان در صنعت نفت تهيه شد كه براي بررسي‌هاي اداري و حقوقي در اختيار مديران مربوطه در وزارت نفت قرار گرفته است.

وي با بيان اينكه دراين گردهمايي فرم‌هاي شناسايي و طبقه‌بندي متخصصان جوان تكميل شد، تصريح كرد: با مشاركت شركت‌كنندگان و تكميل فرم‌هاي مربوطه بيش از 70 متخصص جوان شناسايي و در قالب 17 حوزه دانشي و به تفكيك ستاد وزارت نفت و چهار شركت اصلي طبقه‌بندي شدند كه اين بانك اطلاعاتي در گردهمايي‌هاي آينده متخصصان جوان، تكميل خواهد شد و در اختيار مديران ارشد وزارت نفت قرار خواهد گرفت.

تولايي با اشاره به اينكه ارائه نظرات كارشناسي خلاقانه نيز از ديگر دستاوردهاي اين گردهمايي بود كه پس از غني‌سازي براي مديران مربوطه ارسال خواهد شد، تصريح كرد: جمع‌بندي مطالبات عمومي شركت‌كنندگان و ارائه آن‌ها به مقام عالي وزارت را از ديگر دستاوردهاي نخستين گردهمايي متخصصان جوان صنعت نفت عنوان كرد.

تشريح مطالبات عمومي متخصصان جوان در نخستين گردهمايي

به گفته مشاور جوان وزير نفت، همچنين مطالبات عمومي متخصصان جوان شركت‌كننده در نخستين گردهمايي متخصصان جوان صنعت نفت توسط يك تيم كارشناسي براي ارائه به وزير نفت جمع بندي شد.

وي با بيان اينكه مطالبات عمومي متخصصان جوان در حوزه‌هاي مختلفي است، افزود: حوزه فناوري و توليد علم  يكي از اين حوزه‌ها است كه مواردي چون تلاش براي بومي‌سازي كالاها و فناوري‌ها با توجه به اولويت‌هاي تعيين شده و استفاده بيشتر از دانشگاه و مراكز علمي كشور، تعيين نيازهاي صنعت نفت و اولويت‌بندي آنها با توجه به شرايط تحريم و تشكيل كارگروه‌هاي تخصصي مختلف جهت دسترسي به فناوري‌هاي  جديد با توجه به ماموريت‌هاي آنان را در بر مي‌گيرد.

به گفته تولايي، برگزاري دوره‌هاي آموزشي ويژه به صورت هدفمند و مستمر با توجه به نيازهاي صنعت براي به روز نگه داشتن دانش فني نخبگان، انتشار نشريات تخصصي با هدف نشر دستاوردهاي جوانان نخبه و متخصص و ايجاد بستر مناسب براي همكاري متخصصان با دانشگاه‌ها و امكان ادامه تحصيل آنان از مواردي است كه در حوزه علمي آموزش گنجانده شده است.

تولايي افزود: حوزه مستندسازي و مديريت دانش نيز شامل تلاش براي صادرات دانش و خدمات فني صنعت نفت به جاي خام‌فروشي نفت و تلاش در جهت مديريت دانش و تجربيات خبرگان و جوانان صنعت نفت براي افزايش كارايي و بهره وري است.

مشاور جوان وزير نفت تصريح كرد: حوزه مديريت و تصميم گيري شامل مواردي مانند استفاده از جوانان متخصص در عرصه‌هاي مديريتي از تصميم‌سازي تا مشاوره در تصميم‌گيري، كادرسازي متخصصان جوان براي حضور در سطوح مختلف مديريتي، ايجاد و نهادينه‌كردن رويكرد انقلابي و روحيه جهادي در وزارت نفت، برطرف‌كردن موانع اداري پيچيده به‌منظور تسهيل و تبديل ايده به فناوري، ايجاد ارتباط آسان و مستمر ميان مديران ارشد با متخصصان جوان جهت هم‌افزايي و جذب و به‌كارگيري متخصصان جوان با توجه به تحصيلات، توانمندي‌ها و علايق آنان است.

به گفته وي، از ديگر مطالبات عمومي متخصصان جوان شركت‌كننده در نخستين گردهمايي، حوزه زيرساخت‌هاي شبكه‌اي بود كه هدف از مطالبه اين حوزه، تشكيل بانك اطلاعاتي از تخصص‌ها و توانمندي‌هاي افراد جهت تسريع در به‌كارگيري آنان، ايجاد بستر مناسب جهت ارتباط نخبگان با يكديگر براي هم‌افزايي علمي آنان، ايجاد ساختار شبكه‌اي و ماتريسي به جاي ساختار سلسله مراتبي فعلي براي ارتباط موثرتر اعضا و گسترش دانش و فناوري و ايجاد پايگاه اينترنتي فعال و كارآمد جهت به‌كارگيري ايده‌هاي نوين و تسهيل در فعال كردن آنها بود.

مشاور جوان وزير نفت در ادامه خاطرنشان كرد: از ديگر مطالباتي كه براي ارائه به وزير جمع‌بندي شد، حوزه‌هاي رفاهي بود كه شامل مواردي چون وضع قوانين ويژه براي نخبگان و متخصصان جوان و تلاش به‌منظور كم كردن دغدغه‌هاي معيشتي، توجه به نيازهاي معنوي در كنار نيازهاي مادي و شناسايي و تشويق مبتكران و مخترعان و تلاش براي همگاني كردن آن بود.

بر اساس اين گزارش، نخستين گردهمايي متخصصان جوان صنعت نفت با حضور وزيرنفت، برخي از معاونان و مديران ارشد و بيش از 400 نفر از متخصصان جوان وزارت نفت در تاريخ سه شنبه دوم اسفند ماه 1390 برگزار شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *