خودکفایی در تامین نیازهای اصلی صنعت نفت

بدضعیفمتوسطخوبعالی (5٫00 از 5)
Loading...

تجهیزات لوله های حفاری ساخت داخل در چاه های نفت و گاز نصب شد
270 آویزه آستری لوله های حفاری (لاینر هنگر) ساخت داخل در چاه های نفت و گاز در مناطق خشکی و دریایی کشور نصب شد.

رئیس اداره لوله گذاری چاه و نصب آویزه شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: نخستین آویزه آستری لوله های حفاری ساخت داخل، اواخر خرداد سال جاری با موفقیت در چاه شماره 85 منصوری اهواز در مناطق نفت خیز جنوب با استفاده از دستگاه حفاری 63 فتح نصب و به کار گرفته شد.

مهندس رضا مطهران توضیح داد: نصب آویزه های آستری، یکی از عملیات با دقت بالا در بخش خدمات فنی حفاری است که انجام موفقیت آمیز آن نیازمند حضور متخصصان با تجربه و ابزار و ادوات ویژه است.

مطهران با بیان این که نصب آویزه آستری در حفاری و تکمیل چاه هایی در آنها سیمان و سیال با وزن بالا مورد استفاده قرار می گیرد، فرآیند خاصی دارد، افزود: در این زمینه پیش از این از هنگرهای چند مخروطه استفاده می شد، اما از آنجا که نصب آویزه همراه با فشار سیال انجام می شود، براثر جوشکاری مخروطه ها، مشکلات متعددی در نصب آن به وجود می آمد.

رئیس اداره لوله گذاری چاه و نصب آویزه شرکت ملی حفاری ایران اضافه کرد: در آویزه آستری ساخت داخل مخروطه سرخود است و از هر نوع جوشکاری پرهیز و درنتیجه از آسیب به متالورژی فلز جلو گیری می شود و این وجه متمایز آن نسبت به مشابه خارجی است.

وی گفت: از دیگر مشخصه های آویزه های ساخت داخل می توان به ظرافت های طراحی آن در فضای گردش سیال اشاره کرد که به نحو قابل ملاحظه ای عبور سیال با دانسیته و ویسکاسیته بالا را آسان می کند.

مطهران افزود: در پی کاربرد کمی و کیفی این آویزه و تامین نیازهای صنعت حفاری تاکنون چند شرکت حفاری در کشور خواهان ارائه خدمات فنی از سوی شرکت ملی حفاری به آنها در این زمینه شده اند.

شرکت ملی حفاری ایران از اندک شرکت های حفاری در جهان است که قابلیت ارائه خدمات فنی و مهندسی همگام با حفاری چاه های نفت و گاز را دارد.

این شرکت با دارا بودن بیش از 70 دستگاه حفاری، افزون بر 90 درصد حفاری چاه های نفت و گاز را در مناطق خشکی و دریایی 10 استان کشور به عهده دارد.

شرکت ملی حفاری ایران در کنار فعالیت های عملیاتی و مهندسی، سرمایه گذاری ویژه ای در بخش پروژه های پژوهشی کرده که بومی سازی ساخت و به کارگیری نزدیک به 18 هزار قطعه و تجهیزات پرمصرف، همچنین دستگاه های حفاری، از نتایج به دست آمده در این زمینه است.

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *