حفاری دومین چاه توصیفی فاز 14 میدان گازی پارس جنوبی آغاز شد

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

مدیر عملیات حفاری دریایی شرکت ملی حفاری ایران از حفاری دومین حلقه چاه توصیفی در فاز 14 طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی از ساعتی پیش خبر داد.

مسعود حقیقی امروز چهارشنبه (16 فروردین) در گفت وگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: به منظور شتاب بخشی به اجرای این پروژه، دستگاه حفاری دریایی شهید رجایی در این موقعیت مستقر شده است.

وی افزود: حفاری در فاز 14 از هفدهم آذرماه گذشته با استقرار یک دستگاه حفاری این شرکت کلید خورد و حفاری نخستین حلقه چاه توصیفی هم اکنون با 75 درصد پیشرفت به مراحل پایان کار نزدیک می شود.

حقیقی گفت: با حفاری دو حلقه چاه توصیفی و نصب دو دستگاه جکت، بلافاصله عملیات حفاری 20 حلقه چاه توسعه ای در این فاز آغاز خواهد شد.

مدیر عملیات حفاری دریایی شرکت ملی حفاری ایران توضیح داد: در اجرای این پروژه، تامین دستگاه حفاری، مهندسی، خدمات فنی، تامین کالا و مواد و پشتیبانی به طور کامل به عهده این شرکت است.

شرکت ملی حفاری ایران از آغاز تاسیس در اول دی 1358 تاکنون نزدیک به 270 چاه اکتشافی، توصیفی و توسعه ای در دریا حفاری کرده است که از این تعداد 22 حلقه در سال 1390 تکمیل شد و در اختیار کارفرماها قرار گرفت.

فاز 14 پارس جنوبی به روش تامین مالی فاینانس با برآورد مالی اولیه پنج میلیارد و 249 میلیون دلار از سوی کنسرسیومی متشکل از 8 شرکت پیمانکار و سازنده ایرانی در منطقه پارس 2 ( پارس کنگان) و حوزه آب های مشترک ایران و قطر در دست اجراست.

این فاز با هدف تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، 75 هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه 1.05 میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400 تن گوگرد طراحی شده و در اجرای آن 44 حلقه چاه توصیفی و توسعه ای حفاری می شود که حفاری 22 حلقه آن به عهده شرکت ملی حفاری ایران است.

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *