جزئیات نحوه تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری صنعت نفت تشریح شد

بدضعیفمتوسطخوبعالی (3٫00 از 5)
Loading...

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت گفت: نیروهای پیمانکار شاغل در فعالیت‌های اصلی – تخصصی صنعت نفت که شرایط لازم را دارند، در اولویت عقد قراردادهای مستقیم با صنعت قرار می‌گیرند.

دکتر کریم سلحشور در گفت و گو با خبرنگار شانا، با تشریح جزئیات نحوه تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری صنعت نفت، فعالیت‌های اصلی – تخصصی را شامل مشاغل مربوط به حوزه‌های اکتشاف، تولید نفت و گاز، پالایش نفت و گاز،‌ انتقال و توزیع، تولید محصولات پتروشیمی، توسعه و بازاریابی و فروش نفت، گاز و پتروشیمی دانست و تصریح کرد: این دسته از فعالیت‌های صنعت نفت شامل فعالیت‌هایی می‌شود که صنعت بدون وجود آن‌ها هویت اصلی خود را از دست می‌دهد.

وی اولویت بعدی برای عقد قراردادهای مستقیم را مربوط به شاغلان در فعالیت‌های پشتیبانی تخصصی اعلام کرد و افزود: فعالیت‌های این گروه در برگیرنده بخش‌های تعمیرات،‌ حسابرسی، مالی، حقوقی و قراردادها، درمان، ساختار، منابع انسانی،‌ ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ اس یی)، فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات فنی، بازرسی و رسیدگی به شکایات، برنامه‌ریزی، روابط عمومی، تدارکات و عملیات کالا، امور پژوهشی، مدیریت انرژی و خدمات اختصاصی است.

سلحشور درباره گروه سوم یا دسته مربوط به پشتیبانی عمومی نیز یادآور شد: این گروه فعالیت‌های حجمی صنعت را شامل می‌شود، از این‌رو امکان برون‌‌سپاری آن‌ها به بخش خصوصی وجود دارد.

به گفته او در این گروه فعالیت‌هایی چون خدمات دفتری نیز وجود داشته است که به دلیل نزدیکی نوع فعالیتشان به فعالیت‌های پشتیبانی تخصصی، آن‌ها را در گروه دوم جای داده‌‌اند.

سلحشور همچنین خاطرنشان کرد که چگونگی انطباق وضعیت نیروهای پیمانکار با مدرک تحصیلی دیپلم و سنوات کاری مرتبط در فعالیت‌های اولویت‌دار در دست بررسی این معاونت قرار دارد و اعلام رسمی نتایج آن به زمانی موکول می‌شود که قواعد اجرایی مناسب برای آن بدست آمده باشد.

آغاز عقد قراردادهای مستقیم از فروردین سال 91

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که زمان عقد قراردادهای مستقیم با نیروهای پیمانکار دارای شرایط از چه زمانی انجام می‌شود،‌ گفت: زمان مشخص برای انجام این کار در بخشنامه ابلاغی وزیر نفت از فروردین 91 اعلام شده است.

در قراردادهای جدید نیازی به برگزاری آزمون نیست

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت درباره تفاوت قرارداد جدید با قراردادهایی که در گذشته منعقد می‌شد، گفت: برای آن دسته از نیروهای پیمانکار که در گذشته قرارداد مستقیم امضا می‌کردند، داشتن حداقل مدرک فوق دیپلم و انجام آزمون کتبی و مصاحبه الزامی بود و افزون‌بر این برای عقد قرارداد با فرد می‌بایست سمت یا پست بلا تصدی و مرتبط در سازمان وجود می‌داشت.

وی ادامه داد: درحالی که در قراردادهای جدید بحث برگزاری آزمون و محدودیت ناشی از سمت خالی برداشته شده است چرا که اولا به تعداد نیروهای پیمانکار سمت خالی در سازمان وجود ندارد و در نتیجه اعمال این قاعده موجب می‌شود تا امکان عقد قرارداد مستقیم شامل تمامی افراد واجد شرایط نشود.

سلحشور اضاقه کرد: شرط داشتن فوق دیپلم به بالا که از قبل وجود داشته، همچنان به قوت خود باقی است چرا که به طور کلی انجام کارهای تخصصی نیاز به تخصص بالای دیپلم دارد. هرچند ما به خوبی می‌دانیم نیروهای دیپلم و پایین‌تر فعالیت‌های مهمی در صنعت انجام می‌دهند که بسیار اثرگذار است و به طور قطع این دسته‌بندی دلالت بر نادیده گرفتن فعالیت این همکاران ندارد.

امکان جا به جایی نیروها در سازمان برای عقد قرارداد وجود ندارد

سلحشور سه شاخص لازم برای عقد قراردادهای مستقیم با نیروهای پیمانکار را انطباق عنوان پیمان (عنوانی که فرد در آن قالب مشغول به کار است)، فعالیت تخصصی که فرد در قالب عنوانش انجام می‌دهد و داشتن حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم اعلام کرد و افزود: اگر فردی یکی از این شاخص‌‌ها را نداشته باشد درارزیابی کنونی در گروه نامرتبط قرارد داده می‌شود.

وی تنوع مشاغل و پیچیدگی‌ پیمان‌های مختلف در صنعت را علت اصلی وجود استثناها دانست و اضافه کرد: ممکن است هر فرد براساس شرایط خودش از گفته‌های من استنباطی داشته باشد از این‌رو باید تمام پرسش‌های این افراد در جای خود پاسخ داده شود.

آماده رسیدگی به مشکلات و و پیش‌بینی تدابیر ضروری و اصلاحی

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت با تاکید براینکه این معاونت آماده رسیدگی به مشکلات نیروهای پیمانکار و پاسخ به پرسش آنان است، اظهار کرد: انتظار داریم با تشکیل کمیته‌های مرجع در شرکت‌های اصلی و فرعی وزارت نفت؛ خواسته‌ها و پرسش‌های افراد به نحوی پردازش شود که بتوانیم در رفع مشکلات احتمالی گام برداریم.

به گفته او طرح پرسش‌های نیروهای پیمانکار و ارایه درخواست‌های آن‌ها می‌تواند این معاونت را در اصلاح و تکمیل اطلاعات برای ساماندهی به وضع موجود یاری کند.

در مرحله اول عقد قرارداد حقوق و دستمزد تغییر نمی‌کند

سلحشور درباره نحوه تعیین حقوق و دستمزد افرادی که قراردادهای مستقیم با آن‌ها منعقد می‌شود، خاطرنشان کرد: به دلیل پیچیدگی‌های بسیار از جمله اینکه فرمول‌ پرداخت‌ پیمانکاران را در اختیار نداشتیم و اگر هم به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کردیم به طور قطع تعدادشان بسیار زیاد بود، تصمیم گرفتیم میزان حقوق و دستمزد را در مرحله نخست تغییر ندهیم.

وی ادامه داد: به این ترتیب برای این که حقی از کسی ضایع نشود، در مرحله نخست و ابتدای قرارداد، فرد همان حقوقی را دارد که طبق قرارداد گذشته‌اش دریافت می‌کند.

سلحشور با بیان این که پس از تکمیل اطلاعات و با در نظر گرفتن معیارهایی چون مدرک تحصیلی، سنوات خدمتی، نوع کاری که افراد ارایه می‌دهند، سختی‌ها و ریسک‌های شغلی موجود در کار آن‌ها و قوانین کار و امور اجتماعی دستمزدها تعدیل می‌شود، گفت: پس از این مرحله ما به التفاوت‌ دستمزدی که فرد در ابتدای قرارداد می‌گرفت و دستمزدی که پس از تعدیل‌ها قرار است دریافت کند نیز به وی پرداخت می‌شود.

نیروهای پیمانکار در شرکت‌های تعاونی سهامدار می‌شوند

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت با بیان این که برخی از نیروهای پیمانکار صنعت نفت نیز قرار است در قالب شرکت‌های تعاونی ساماندهی شوند، گفت: یکی از مهمترین تفاوت شرکت‌های تعاونی با شرکت‌های پیمانکاری در این است که فرد می‌تواند در تعاونی‌ها سهامدار باشد.

سلحشور امکان بهره‌مندی فرد از سود تعاونی را از دیگر تفاوت‌های دو ساختار مورد اشاره دانست و گفت: وقتی تعاونی از گردهمایی چندین تن از نیروهای پیمانکار شکل گرفت، این افراد دیگر مانند گذشته به عنوان نیروی در اختیار شرکت محسوب نمی‌شوند و به این ترتیب می‌توانند به نسبت سهمشان بهره‌مند از سود شوند.

وی تنظیم حقوق و دستمزد را به عهده هئیت موسس این تعاونی‌ها اعلام کرد و افزود: پس از تعیین هئیت موسس در فرآیند انتخاب مدیرعامل از مشارکت نیروهای پیمانکار عضوگیری شده، استفاده می‌شود و به این ترتیب خود این افراد در فرآیند انتخاب مسئولان تعاونی نیز سهیم هستند.

سلحشور درباره نقش وزارت نفت در راهنمایی و هدایت افراد برای شکل‌دهی شرکت‌های تعاونی نیز اظهار داشت: شکل‌گیری تعاونی‌ها در کشور یک مسیر متعارف دارد که بر مبنای تمایل و اراده اولیه اعضای تشکیل دهنده آن و تبعیت از مقررات وزارت کار و تعاون انجام می‌شود و در نتیجه تکلیفی قانونی برای مشارکت وزارت نفت در این مرحله وجود ندارد.

وی ادامه داد: این به آن معناست که وقتی شرکت تعاونی شکل قانونی گرفت به عنوان بخش خصوصی با ما قرارداد می‌بندد و از آنجایی که شکل‌گیری این تعاونی‌ها زمان‌بر است، وزارت نفت سعی کرده تا با بهره‌گیری از امکانات خود به شکل‌گیری هر چه سریعتر شرکت‌های تعاونی کمک کند و در این راستا وزیر نفت مکاتباتی را با معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری و وزیر کار و تعاون آغاز کرده تا به موجب آن فرآیند استقرار این شرکت‌ها در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت اضافه کرد: ارائه مشاوره‌های تخصصی، در اختیار گذاشتن ساختمان مناسب و کمک برای دریافت وام از دیگر کارهایی است که وزارت نفت می‌تواند در راستای تسهیل اهداف تعاونی‌ها در اختیارشان قرار بدهد.

کلمات جستجو شده: وضعیت کارکنان پیمانکاری شرکت ملی حفاری ایران, اخرین وضعیت نیروهای ارکان ثالث حراست ابادن, چگونه از ارکان ثالت به نیروی پیمانی, گروه تلگرام ارکان ثالث

نوشته های مرتبط

18 نظر برای جزئیات نحوه تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری صنعت نفت تشریح شد

 1. مهدی احمدی
  مرداد ۳, ۱۳۹۶

  باسلام بنده با۱۶سال سابقه در جزیره سیری با مدرک کاردانی مربوط به کارم و بوبی اونجا بوده و بدرم هم بازنشسته منطقه سیری هست حتی برای نیروی قرارداد موقت اقدامی صورت نگرفته در صورتی که چندین بار مدارک از من خواستند ولی هیچ اقدامی صورت نگرفت کلی در حق من اجهاف شده با تشکر

  رتبه دهید: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. احمد
  مرداد ۹, ۱۳۹۴

  با سلام بنده با مدرک لیسانس و دارای ۹ سال سابقه کار در حراست شهرک مسکونی جم متعلق به شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی کار میکنم ولی به لحاظ تبدیل وضعیت هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است . خواهشا پیگیری کنید در شهرک مسکونی گاز شهرستان جم هیچ گونه تبدیل وضعیتی در وضع نیروهای ارکان ثالث رخ نداده است . چرا؟ کی انجام می شود ؟

  رتبه دهید: Thumb up 2 Thumb down 0

 3. ع
  اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۴

  باسلامخدمت مسئولین محترم من درسمت شرکت گاز استان هرمزگان کارمی کنم وحدود۳ سال است قراردادمستقیم شدم ۶ماه بعدازعقدقراردادم مدرک لیسانسمو گرفتم وبه شرکت ارائه دادم یک سال بعدش مسعول منابع انسانی شرکت نامه زدن که درسیستم قراردادمستقیم هیچگونه تغییروضعیتی صورت نمیگیره حقوقمونم که ماشاا… چیبگم به اندازه دریافتی اضافه کارنیروهای رسمی شرکتم که نمیشه هنوزتازه ابدارچی شرکتمون ارکان ثالث بامدرک دیپلم حقوقش ۲۰۰و۳۰۰ هزارتومان کمتره کسی هم نیست بدادماقراردارمستقیمابرسه اخه چقدربی انصافی صدامونم که به جایی نمیرسه ازمسئولین خواهش میکنم بدادمابرسید .

  رتبه دهید: Thumb up 3 Thumb down 0

 4. حسن حزبه
  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۴

  باسلام.من با۱۴سال سابقه درخدمات فنی ملی حفاری مشغول به کارهستم ولی متاسفانه هنوزقراردادی نشدم لطفاوضعیت نیروهای ارکان ثالث(پیمانکاری)رامشخص کنید.ایادراینده نزدیک قراردادی میشوند.باتشکر

  رتبه دهید: Thumb up 3 Thumb down 1

 5. سعید
  مرداد ۸, ۱۳۹۳

  با سلام خدمت بزرگان بنده حدود سه سال است که دراداره گاز هستم هنوز حقوق ومزایا درست حسابی نمیدن از طرفی ما جزء نیرو های شرکتی هستیم هر آن بخواهند اخراج می کنند باید چیکار کنیم تا امنیت شغلی داشته باشیم وجیکار کنیم حقوقمان مثل نیرو های رسمی زیاد شود چرا نیابد ما رسمی باشیم؟ خلاصه لطف کنین رسیدگی کنید به خدا خسته شدیم.

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 12 Thumb down 0

 6. افشین روشن پور
  تیر ۴, ۱۳۹۲

  با سلام مفسر فیلم رادیوگرافی در اداره بازرسی فنی مسجدسلیمان وفرزند بازنشسته و دارای دیپلم ودارای بیش از هشت سال سابغه کار در نفت هستم در سال 87 حدود هشت ماه نیروی جایگزین در حراست بودم که به همین دلیل بیمه من رد نشد ولی کارکردم را حراست تایید نمود به همین دلیل بامن قراردادبسته نشد ودر بهمن ماه 91 باحداقل 9 سال سابغه درنفت پیمانکار مرا اخراج نموده و به نوعی حق و آینده ام را ضایع نموده اند.شما بگویید چگونه حقم را پس بگیرم خواهش میکنم مرا یاری دهید.با تشکر

  رتبه دهید: Thumb up 1 Thumb down 0

 7. امیر
  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۲

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما زحمت کشان من. عضو نیروهای ارکان ثالث حراست نفت وگاز کارون هستم هشت سال سابقه دارم مدرکم دیپلمه وفرزند شاغلم ولی هنوز تو اداره ما خبری از تبدیل وضعیت نیست و هنوز به صورت دستور کاری یک ماهه کار میکنیم

  رتبه دهید: Thumb up 4 Thumb down 1

 8. شاکر باوی
  اسفند ۲۱, ۱۳۹۱

  باسلام
  در سال 80 به عوان نیروی خدماتی وارد صنعت نفت شدم وبعد از 2ال باپیشرفت کار مان که در عملیات کار میکنیم سمت فنی 6 دادند وبا امتیازاتی از قراداد که وضع حقوق دریافتی مون نه چندان بلکه بصورت متعارف زیاد شد وبنده از تلاش وسعی خود بر نداشتم وتو این سالها که با مدرک سوم راهنمایی استخدام شدم همیشه به یه روزی امیدوار بودم که مدرک بدردم میخوره وپس از اخذ مدرک دیپلم بدنبال آن فعلا ترم آخر کارشناسی حقوق هستم فرزند شرکتی بیش از 10سال سابقه بخاطر بیش از حد مطالبه انعقاد قراداد در مقابلم مسئولین جبهه گرفتند وسمت ابدارچی دادند تا مبادا حرفم دراید شما میگید چه کنم.لطفا راهنمایی کنید

  رتبه دهید: Thumb up 1 Thumb down 0

 9. ارکان ثالث اداره گاز
  دی ۲, ۱۳۹۱

  با سلام. امروز 2/10/91 میباشد و نیروهای ارکان ثالث اداره گاز استان مازندران هنوز تبدیل وضع نشدند. لطفاً پیگیری کنید.

  رتبه دهید: Thumb up 3 Thumb down 0

 10. ناصرکاظمی اطهر
  آذر ۲۳, ۱۳۹۱

  باسلام
  من دراداره گاز شهرستان پلدشت آذربایجان غربی در شغل پست امداد بابیش از 7سال سابقه ی کاردرحالی که مدرک فوق دیپلم برق قدرت را درتاریخ 25/6/91گرفته ام ولی هنوز بلا تکلیفم .

  رتبه دهید: Thumb up 3 Thumb down 1

 11. آزاد م
  آبان ۳, ۱۳۹۱

  با سلام.من از نیروهای امداد شرکت گاز کردستان بانه میباشم,دارای مدرک فوق دیپلم هستم وده سال سابقه کار در این واحد را دارم ولی متاسفانه تبدیل وضعیت به قرارداد مستقیم نشده ام و همچنان در شرکت تعاونی من را ساماندهی کرده اندوشرکت ابراز میکند که واحد امداد شامل قرارداد مستقیم نمیشود. لطفا به گوش مسولین برسانید تا حقی از بنده ضایع نشود.با تشکر

  رتبه دهید: Thumb up 2 Thumb down 0

 12. شادي
  شهریور ۵, ۱۳۹۱

  سلام . من مدت 5 سال كه بصورت پيمانكاري كار مي كنم ، مدرك ليسانسم رو خرداد 91 گرفتم ، آقايان مسئول خودتون قضاوت كنيد فقط واسه اينكه مدرك من مربوط به سال 91 ميشه بايد ليسانسم ناديده گرفته بشه …. اين عادلانه است كه زحمات 4 سال من بي نتيجه بمونه ؟؟؟؟؟؟

  رتبه دهید: Thumb up 3 Thumb down 0

 13. مهرزاد
  تیر ۱۸, ۱۳۹۱

  سلام و خسته نباشید به همه نیروهای زحمتکش صنعنت نفت من در حدود شانزده سال سابقه در شرکت نفت رو دارم ولی چون دیپلمم در سال ۹۱ اخذ شده هنوز با من قرارداد نبستن یعنی در اصل هنوز وضعیتم معلوم نیست تورو خدا از این شرایط مسخره دست بردارید عمر ما که در این سازمانصرف شد چی میشه چرا کسی بداد ما نمیرسه این همه زحمت و سابقه کمه که براش شرایط میزارید لطفا بگوش مسئولین برسونید

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

 14. وحیداز اهواز
  تیر ۸, ۱۳۹۱

  با سلام اینجانب شاغل در شرکت بهره برداری نفت گاز کارون میباشم سابقه کاری اینجانب مدت 5 سال میباشد واز فرزندان کارکنان بازنشسته شرکت نفت میباشم.خواستم بدانم که با 5 سال سابقه تبدیل وضعیت شامل حال اینجانب میشود چون سقف 8 سال بوده برای فرزندان کارکنان تورو خدا جواب دهید. با سپاس فراوان

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

 15. علی
  اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۱

  سلام امیدوارم صدای من به گوش مسولین مربوط برسد چرا در پژوهشگاه صنعت نفت تنها عده ای از نیروهای حجمی تا به حال مشمول تعاونی شده اند من جمله خدمات چرا رستوران وسایر واحدها تاکنون مشمول این قانون
  نشده اند چرا آقایان رسمی در انجام این کار خلل وارد میکنند
  لطفا پیگیری فرمایید

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

 16. دانیال
  اردیبهشت ۵, ۱۳۹۱

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز ، من نیروی ارکان ثالث هستم که در شرکت گاز استان کردستان به مدت 5 سال است مشغول بکار می باشم که از این 5 سال دو سال آن را به عنوان ناظر پروژه و سه سال آن را به عنوان متصدی امور دفتری مشغول بکار می باشم در حال حاظر به دلیل این که در زمان عقد قرار داد به دلیل تکمیل بودن ظرفیت پیمان های جنبی پشتبانی با بنده در قالب پیمان نظارت و به عنوان ناظر مشاوره ای قرار داد بسته شده است از بستن قرار داد مستقیم با من سر باز می زنند و عنوان می کنن که پیمان شما پروژه ای می باشد و مشمول قرار داد مستقیم نمی باشید لطفاً بنده را راهنمایی بفرمائید تا بتوانم از خودم احقاق حق نمایم با تشکر

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 5 Thumb down 0

 17. بندر عباس
  اردیبهشت ۳, ۱۳۹۱

  من نیروی ارکان ثالثی به مدت 7سال است که مشغول به کار هستم درتاریخ 90/11/30 موفق به اخذ مدرک کارشناسی شدم ومدرکم را به امور اداری تحویل دادم اما آقایان می گوینداگر تاریخ مدرکتان 90/11/1 باشد مورد قبول است آیا این انصاف است 4سال درس خوانده ام به امید همچین روزی تا کی باید با این حداقل حقوق که این هم با کلی تاخیر به حسابمان میریزند شرمنده خوانوادهایمان باشیم تا کنون که دو ماه از تاریخ تحویل مدرکم به امور اداری می گذرد هنوز مدرک من در سیستم دیپلم است تورا به خدا پیگیری کنید تادر حقم اجحاف نشود

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 5 Thumb down 0

 18. م
  فروردین ۳۱, ۱۳۹۱

  سلام از زمانیکه قرارداد مستقیم شدیم خاری در چشم اقایان رسمی مگه ما تا کی باید نوکر اقایان باشیم چه فایده با مدرک لیسانس برق با7 سال سابقه نصف اقایان رسمی هم حقوق نمی گیریم با وجودی که انها در دمای 20درجه کار می کنند وما در دمای 50درجه

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 13 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *