تولید روزانه ٩ میلیون متر مکعب گاز شیرین در فاز ١٥ و ١٦ تثبیت شد

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

شانا _ گروه نفت: هم اکنون همزمان با تولید روزانه ٩ میلیون متر مکعب در فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی فعالیت های توسعه ای در بخش های دریا و خشکی این فاز به شدت در حال اجراست.

به گزارش خبرنگار شانا و بر اساس شواهد موجود در فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی هم اکنون در ترین (واحد پالایشی) یک این فاز روزانه بیش از ٩ میلیون متر مکعب گاز پالایش و  به خط لوله سراسری گاز کشور تزریق می شود.

پیش بینی می شود با وارد مدار شدن ترین دوم فاز ١٥ و ١٦، تولید کنونی (١٠ میلیون متر مکعب) گاز در این فاز دو برابر شود.

بر پایه این گزارش، چندی پیش  علی اکبر شعبانپور، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، با بیان این که هم اکنون ترین یک فاز ١٥ و ١٦ با تولید روزانه ٦ میلیون متر مکعب گاز شیرین در مرحله راه اندازی آزمایشی به سر می برد، گفت: مشکلات و نواقص این ترین با هدف استمرار تولید در زمستان در حال رفع است و با راه اندازی کمپرسور دوم آن، تولید گاز شیرین در این فاز به ١٠ تا ١٢ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

وی تصریح کرده بود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در شرکت نفت و گاز پارس، ترین دوم فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی باید در اواخر بهمن امسال به بهره برداری برسد، اما در تلاش هستیم این بهره برداری را حداکثر اوایل بهمن انجام دهیم تا بتوانیم حداقل تا پیش از پایان امسال در این فاز در مجموع ٢٥ میلیون متر مکعب گاز را تامین کنیم.

بهره برداری از ترین دوم در ٢٢ بهمن 

بر پایه این گزارش با توجه به جدیدت فعالیت پیمانکاران در بخش های خشکی و دریا فاز های ١٥ و ١٦ پارس جنوبی به نظر می رسد ترین دوم این فاز ٢٢ بهمن ماه سال جاری همزمان را سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران وارد مدار تولید می شود.

بر پایه این گزارش، ٢٥ میلیون متر مکعب گاز فازهای ٦،٧ و ٨ پارس جنوبی در پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦ فرآورش می شود.

یادآور می شود هدف‌ از طرح توسعه نهایی فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی تولید روزانه‌ ٥٠ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ٨٠ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌، ٤٠٠ تن گوگرد، سالانه بیش از یک میلیون تن گازمایع و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها است.

همچنین بنا بر آخرین اطلاعات موجود ساخت سکوی فاز ١٥ پارس جنوبی نیز با پیشرفت حدود ٩٤ درصد به لحاظ پیشرفت کار نسبت به فاز ١٦ یک ماه فاصله کاری دارد و هم اکنون به سرعت از سوی شرکت صف در حال ساخت است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *