توسعه فناوری اختلاط نفتهای خام در پژوهشگاه صنعت نفت

بدضعیفمتوسطخوبعالی (5٫00 از 5)
Loading...

توسعه-فناوری-اختلاط-نفتهای-خام-در-پژوهشگاه-صنعت-نفتپژوهشگاه صنعت نفت با هدف افزایش بهره‌وری تولید، توزیع و صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی کشور، فناوری اختلاط نفتهای خام تولیدی را در کشور توسعه داد.

بیشترین و بهینه ترین استفاده از منابع هیدروکربنی با توجه به ارزش فراوان آنها از اولویتهای پژوهشگاه صنعت نفت است.

با توجه به مخازن عظیم نفت سبک، سنگین، فوق سنگین و میعانات گازی در ایران، بخشی از این هیدروکربنهای با ارزش در داخل کشور پالایش می شود و به مصرف داخلی می رسد و بخشی از آن نیز صادر می‌شود.

اختلاط نفتهای خام در پژوهشگاه صنعت نفت برای تنظیم خواص نفت خام تولیدی از میدانها و چاههای مختلف که دارای خواص متفاوتی برای استفاده در پالایشگاهها و یا صادرات آنها هستند، انجام می شود. برای نمونه می توان به خواصی مانند، دانسیته، میزان گوگرد، ویسکوزیته و غیره در نفتهای خام اشاره کرد.

به طور مثال، امکان پالایش نفت فوق سنگین در هر پالایشگاهی وجود ندارد و برای فرآورش آن لازم است با نفت سبکتر و یا حتی میعانات گازی مخلوط و نفت خامی با کیفیتی مشخص ساخته شود.

همچنین برای به دست آوردن فرآورده های نفتی با کیفیت استاندارد و اقتصادی از واحدهای مختلف در پالایشگاهها، اختلاط در مخازن محصولات انجام می شود.

در مواقعی نیز ممکن است فروش یا مصرف نفت خام و یا یک فرآورده مانند میعانات گازی کاهش یابد که در این شرایط اختلاط ماده نفتی مورد نظر با نفت خامها و یا برشهای نفتی دیگر می تواند راه‌گشای مناسبی برای مشکل مقطعی پیش آمده، باشد.

فناوری اختلاط نفت خام و فرآورده از جمله ابزارهای توسعه داده شده در پژوهشگاه صنعت نفت است که علاوه بر کاربرد در بخش صادرات نفت خام، می توان در دیگر واحدهای نفتی از آن بهره مند شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *