نفت

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

با توافق مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل بانک ملت
گشایش اعتبار اسنادی ریالی برای اولین بار در صنعت نفت اجرایی می‌شود

۱۲:۲۳ (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: شرکت ملی نفت ایران و بانک ملت برای راه اندازی سیستم اعتبار اسنادی داخلی (ال سی ریالی) به توافق رسیدند.

به گزارش شانا، در جلسه ای که میان احمد قلعه بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و علی دیواندری، مدیرعامل بانک ملت، برگزار شد، دو طرف بر سر نحوه استفاده از اعتبار اسنادی داخلی (LC ریالی) به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، این فعالیت که برای نخستین بار در صنعت نفت ایران اجرا می شود، تامین قطعات و تجهیزات صنعت نفت را با استفاده از اعتبار اسنادی داخلی میسر می سازد و با حصول این توافق، بانک ملت اعتبار اسنادی داخلی را به نفع سازندگان داخلی قطعات و تجهیزات صنعت نفت افتتاح می کند.

چندی قبل علی دیواندری، مدیرعامل بانک ملت درباره حضور فعال بانک ملت در حوزه‌های مختلف صنعت نفت، گفت: بانک ملت یک صندوق انرژی شکل داده و 71 پروژه بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت را از این روش تأمین مالی می‌کند.

مدیرعامل بانک ملت تصریح کرد: ‌این صندوق انرژی نمونه‌ای از یک مدل تجارت جدید و تجربه نشده بود و از ذخایر ارزی کشور که در خارج نگهداری می‌شد، به خوبی برای تأمین مالی صنعت نفت استفاده شد.

دیواندری اضافه کرد: بانک ملت بیش از 20 میلیارد دلار خدمات بانکی و تأمین مالی صنایع نفت و گاز را برعهده گرفته است.

وی با بیان اینکه کل منابع تحت مدیریت این بانک 63 میلیارد دلار است، گفت: بانک ملت خدمات ویژه‌ای برای صادرکنندگان محصولات نفتی در نظر می‌گیرد که اعطای تسهیلات ارزی از محل حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی در قالب اعتبار خریدار و فروشنده از آن جمله است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره خبر داد:
راه اندازی فاز نخست طرح ان.جی.ال سیری در خرداد امسال

۱۱:۵۶ (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: محمود زیرکچیان زاده زمان بازگشت سرمایه اولیه طرح ان.جی.ال سیری را دو سال اعلام کرد و گفت: فاز نخست این طرح در خرداد و فاز دوم آن در تیر ماه به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که هم اکنون طرح ان.جی.ال سیری بیش از 97 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: پیش راه اندازی این طرح نیز بیش از 80 درصد پیشرفت دارد.

وی از راه اندازی فاز نخست طرح ان.جی.ال سیری (مایع گیری) در نیمه نخست خرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: فاز دوم این پروژه نیز در تیر ماه امسال بهره برداری خواهد شد.

زیرکچیان زاده با تاکید بر این که سیاست شرکت نفت فلات قاره ایران جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت در خلیج فارس است، گفت: افزون بر طرح ان.جی.ال سیری، طرح های مشابه در مناطق عملیاتی خارگ و بهرگان سر در حال اجراست.

وی ظرفیت فرآورش گاز طرح ان.جی.ال سیری را 140 میلیون فوت مکعب اعلام کرد و گفت: این طرح، گازهای همراه نفت میدان های الوند، اسفند، سیوند، دنا، نصرت، فارور ای و بی در منطقه سیری را فرآورش خواهد کرد.

به گزارش شانا، عملیات اجرایی طرح ان.جی.ال (NGL) سیری با برآورد حجم سرمایه‌گذاری حدود نیم میلیارد دلاری از سال 1382 آغاز شده است.

هدف اصلی این طرح، استحصال میعانات گازی و جمع‌آوری حدود 140 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت در منطقه است که به جز آثار اقتصادی، اهداف جلوگیری از آلودگی محیط زیست، ایجاد فرصت‌های شغلی، بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های انرژی موجود در کشور و درآمدزایی ارزی بیش از 150 میلیون دلار در سال محقق می‌شود.

طرح ان.جی.ال سیری از چهار پروژه تشکیل شده است؛ این پروژه‌ها شامل اجرای خط لوله زیردریایی سیری به کیش ‌و قشم، ایستگاه تقویت فشار جزیره کیش، همچنین گازرسانی به نیروگاه کیش، ایستگاه تقویت فشار گاز در سکوی نصر و ساخت کارخانه ان.جی.ال در جزیره سیری است.

منطقه عملیات سیری از میدان‌های سیوند، اسفند، نصرت و دنا تشکیل شده است که سکوی اقماری ایلام و نصر واحد‌های تولیدی آن را تشکیل می‌دهند، همچنین کارخانه‌های خشکی نصر و اسفند مربوط به این منطقه هستند.

با ساخت و بهره‌برداری از کارخانه ان.جی.ال، روزانه حدود 841 تن پروپان، 328 تن بوتان، 361 بشکه پنتان و 1250 بشکه میعانات گازی تولید خواهد شد، همچنین برای صدور بخشی از محصولات این کارخانه، برنامه هایی برای ساخت مخازن ذخیره سازی با حجمی در حدود 110 هزار مترمکعب در دستور کار قرار دارد.

در جوابیه روابط عمومی وزارت نفت تاکید شد
نفت نیوز را به دور از مطالبات نامشروع اقتصادی مدیریت کنید

۱۱:۱۵ (یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به انتشار اخبار نادرست و فضا سازی سایت نفت نیوز در روزهای اخیر جوابیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش شانا، متن کامل جوابیه اداره کل روابط عمومی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

جناب آقای برون
مدیر محترم پایگاه خبری نفت نیوز

باسلام
احتراماً، در پاسخ به مطالب مندرج در نفت نیوز تحت عناوین “وزیر نفت هم رفتنی شد ” مورخ 29/1/90 “سکوت معنادار رسانه های رسمی نفت در برابر خبر ادغام وزارت خانه های نفت و نیرو ” مورخ 14/2/90، “احتمال واگذاری قریب الوقوع مسئولیت دو وزارتخانه نفت و نیرو ”
مورخ 15/2/90 “عصبانیت وزیر نفت از مصوبه هیئت دولت ” مورخ 14/2/90 مقتضی است
مقرر فرمایید نسبت به درج جوابیه زیر به قصد آگاهی و اطلاع رسانی به مخاطبین به صورت یک مطلب مستقل با عنوان و تیترتعیین شده اقدام شود.

” نفت نیوز ” را به دور از “مطالبات نامشروع اقتصادی ” مدیریت کنید!؟

امانتداری در انتشار اخبار و التزام به انعکاس اخبار موثق و اطمینان بخش و حقیقت یاب و درج گزارش های موشکافانه و واقع بینانه تکلیف قانونی و ضرورت حرفه ای اصحاب رسانه است.

نظرسازی های محیرالعقول صدرالذکر مندرج در آن رسانه موضوع دور از انتظاری نبوده و نیست و اگرچه پیش از این در فرصت های مختلف نسبت به نادرستی روند و رفتار آن رسانه درقبال تلاشگران شریف صنعت نفت تذکر داده شده است ولی تکرار این روند که با دروغ بافی و نشر اکاذیب، تهمت و تشویش اذهان عمومی توأم گردیده است مؤید آن است که ظاهر‌اً عزم و اراده جدی از سوی مدیر پایگاه اطلاع رسانی نفت نیوز برای رفع این نوع رفتار غیررسانه ای وجود ندارد و با “اظهار تأسف ” صرف از میان نمی رود و آثار سوء آن از چهره نفت نیوز زدوده نخواهد شد.

بی تردید دست اندرکاران نفت نیوز اذعان می نمایند این پایگاه خبری به دلیل وابستگی به منافع مادی آشکار و پنهان نمی خواهد و نمی تواند در انعکاس اخبار و درج گزارش های صنعت نفت بی طرف و مستقل عمل نماید. شایسته است مدیر این پایگاه خبری خود رأساً مبادرت به نظرسنجی نماید (همان گونه که یکی از مراکز مستقل پژوهشی مبادرت به انجام این مهّم نموده است و نتایج آن به زودی منتشر خواهد شد تا بازتاب مندرجات این رسانه به ویژه تحلیل های ناقص، نارسا ، علیل و وارونه را از منظر کاربران پرشمار!! خود ارزیابی کند و اثبات شود چه اندازه به جایگاه و اعتبار این پایگاه خبری در اطلاع رسانی شفاف به مخاطبین لطمه وارد شده است!

دامنه بی توجهی نفت نیوز به مصالح صنعت نفت میهن اسلامی و مواضع متناقض و دروغ بافی های متعدد آن در چند ماهه اخیر تا آن جا پیش رفته است که وفق قوانین موضوعه کشور مراتب از طریق مراجع ذیصلاح تحت رسیدگی است. در این مجال قصد ورود به مصادیق اقدامات ناصواب و جرائم و تخلفّات رسانه ای واقع شده پایگاه خبری نفت نیوز که از طریق مراجع صالحه درحال بررسی است، ندارم ولی در چارچوب آموزه های دینی و از منظر تذکر، نکاتی را به آگاهی خوانندگان محترم و دست اندرکاران نفت نیوز می رساند:

1. حضرت مولی الموحدین علی(ع) ریشه همه خطا و لغزش های آدمی را “حب دنیا ” دانسته اند (حب الدنیا، رأس کل خطیئه) دنیا طلبی، پول پرستی و شهوات دنیوی ریشه اصلی همه مصائب است. چنان چه افراد در دوره آغاز زندگی با این صفات رذیله مبارزه نکرده باشند، تمایلشان به دنیاپرستی در مراحل بعدی زندگی به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

هم اکنون ملت شریف ایران و قوای سه گانه با پیروی از خط ولایت و رهبری و با حفظ هوشیاری و بصیرت عزم خود را جزم کرده اند که بر عهد و پیمانی که با انقلاب اسلامی و صاحبان اصلی آن بسته اند، پای بند بوده تا مسئولیت ساختن ایران اسلامی را با افتخار و عزت محقق ساخته و درسالی که به نام “جهاد اقتصادی ” نامگذاری شده، میهن اسلامی را مستقل تر و آبادتر نمایند، بی تردید در چنین موقعیت خطیری که باید تمام همت مدیریت ارشد وزارت نفت معطوف به تعالی و کمال صنعت نفت کشور باشد. مطالبه نامشروع پرداخت وجوه چند ده میلیون تومانی از حقوق کارکنان زحمتکش وزارت نفت به نفت نیوز که اندک منافعی را برای صنعت نفت کشور به همراه نخواهد داشت، چگونه قابل توجیه است!؟

بررسی های چند سال اخیر و گزارش های متعدد جمع آوری شده مبیّن این حقیقت است که پایگاه خبری نفت نیوز برای ماندگاری خود یا به یکی از مراکز و اشخاص حقیقی و حقوقی صنعت نفت متکّی می گردد یا به سمت رسانه های زرد و بی هویت تنزل پیدا می کند که متأسفانه باید اعتراف نمود که در این دوره خاص زمانی نفت نیوز به هر دو آفت رسانه ای مبتلا گردیده است.

لابی های پیدا و پنهان مشمئزکننده برای تأمین هزینه های نفت نیوز و کسب عواید و درآمدهای سرشار نادرست از طریق تشویق و ترغیب دهها شرکت وابسته به صنعت نفت برای درج آگهی های بی معنی و بیهوده و الزام آنها به اشتراک ویژه کاربران با پرداخت هزینه های هنگفت چه ارمغانی را برای صنعت نفت خواهد داشت!؟

براساس آنچه شمرده شد از جنابعالی می خواهم چنانچه تمایلات متأثر از حوائج مادی و اقتصادی مذموم، نفت نیوز را به سمت تعارض و ضدیّت با وزارت نفت سوق داده است، برآن چیره گردیده یا اگر بر اثر الهام از فرامین و منویات ناسالم معدودی، این مأموریت سیاه نگاری و سیاه نمایی به جنابعالی سپرده شده است در مقابل آن بایستید.

چراکه تأمین مطالبات نامشروع مادی و تأدیه فرامین ناسالم، رافع مسئولیت های دنیوی و اخروی شما نخواهد بود و توجه داشته باشید این ایام نیز می گذرد و همه ما در برابر خداوند سبحان، مسئولیم!

2. دقیقاً از فردای روزی که احکام جدید هیئت مدیره یکی از شرکت های وابسته به شرکت ملی نفت ایران ابلاغ شد، سیاه نگاری رسانه ای پایگاه خبری نفت نیوز آغاز شد. بخش اعظمی از این هجمه و زنجموره های خبری در نفت نیوز شاید به نوعی نشان از یک ناکامی تلخ بود که تاکنون نیز ادامه دارد.

درج خبر، گزارش، تحلیل، مقاله و … در رسانه ها به ویژه از سوی کسانی که خود را متدین و پیرو شریعت و شارع مقدس می دانند باید به دور از حب و بغض شخصی و گروهی صورت گیرد. اینکه منافع شخصی و گروهی یک رسانه مورد بی توجّهی قرار گیرد یا تأمین و ارضای خواسته ها و امیال یک پایگاه خبری مورد بی مهری واقع شود، نباید معیار داوری و قضاوت غیرمنصفانه در درج اخبار و گزارش ها قرار گیرد. آیا پاسخ عدم تمکین وزارت نفت در مقابل زیاده خواهی و ویژه خواری یک رسانه، تهمت و دروغ بافی است!؟

اکنون حکایت “نفت نیوز ” است که دروغی را جعل می کند اما نمی داند که چگونه جعل کند؟ دروغی را به دروغ دیگر می بافد بلکه طناب تزویر و عوام فریبی این پایگاه خبری قطورتر شود. سوال اساسی این است که بر اساس کدام یک از اصول ارزشی این اجازه را برای خود قایل هستید که پیش از بررسی دقیق از صحت و سقم اخبار کسب شده و تحقیق در حقیقت یک خبر به درج آن اقدام نمائید.؟ اگر در خلوت و محضر وجدان خویش این سوال را از خود بپرسید، بی گمان مدیر نفت نیوز پاسخی برای آن نخواهد یافت. و به یقین همگان و مخاطبین نیز باور نخواهند کرد که نسبت به آنچه ابراز می دارید، صادقانه ایمان دارید! آیا وضع کنونی پایگاه خبری نفت نیوز مصداق این حکمت نیست که عربده جویان مافیای نفت و دشمنان دولت خدمتگزار که منافع اقتصادی و سیاسی خود را در خطر جدی می بینید برای کاستن از هزینه های خود، بار سرمایه گذاری را بر دوش دوستانی جاهل نظیر نفت نیوز گذاشته اند!؟

با نهایت تأسف باید گفت که تاریکی سایه انداخته بر فضای نفت نیوز و پوشش دهی خبری و تحلیلی ناشی از دروغ، بغض، عناد، کینه ورزی این رسانه موید آن است که این مسیر به رستگاری نخواهد انجامید. به راستی، راهی که نفت نیوز می رود به کجا منتهی می شود؟!

3. و در خاتمه سخن ما با مدیر پایگاه خبری نفت نیوز این است که اکنون دو راه در پیش رو دارید:
می توانید همه چیزهایی را که در این جوابیه درج گردید تکذیب کنید، که در آن صورت مدارک آن را ارائه خواهیم داد. یا می توانید با صداقت درباره آن بیندیشید و به گذشته خود نگاه کنید و برای آینده درس و عبرت بگیرید. و اگر این چنین نمی خواهید، خوانندگان و کاربران که از شما انتظار صداقت داشتند، حق دارند که از واقعیاتی که انتشار آن را به مصلحت نمی دانید، با خبر شوند!!

پایگاه خبری نفت نیوز و مدیر آن، هم چنین می توانند همچون بسیار کسانی که به دامان حق و حقیقت بازگشته اند، با اذعان شجاعانه به اشتباهات فاحش خویش و تمکین خاضعانه به مسیر حق، بار سنگین خود را سبک نمایند. چراکه ارباب عقول گفته اند: هیچ گاه دیر نیست!!

از صمیم قلب، تنبّه و بیداری مجّدد نفت نیوز را از زندان توهمات و مهم تر از آن حریت و نجات از قفس ساخته دست مدیرمسئول آن را آرزومندیم.

حسین پرسان فومنی
مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت

معاون وزیر نفت با اشاره به بخشنامه 2727 خبر داد:
نهایی‌شدن شیوه پرداخت افزایش سنواتی ایثارگران صنعت نفت

۰۹:۴۸ (یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت گفت: با موافقت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری و دستور وزیر نفت، شیوه پرداخت افزایش سنواتی معوقه کارمندان ایثارگر صنعت نفت نهایی و اجرای آن به شرکت‌های تابعه ابلاغ شد.

به گزارش شانا، دکتر سیدعلیرضا میرمحمد صادقی با بیان این که مزایای کارمندان ایثارگر صنعت نفت، بر اساس مصوبه هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت از تاریخ استحقاق محاسبه و پرداخت خواهد شد، اظهار کرد: وجود بیش از 30 هزار نفر نیروی انسانی جانباز، آزاده و ایثارگر (بیش از یک سوم کارکنان صنعت نفت) برای صنعت نفت افتخار بزرگی است.

به گفته وی، قانون امتیازهای ایثارگری در قالب بخشنامه 2727 از سوی سازمان وقت امور اداری و استخدامی کشور در سال 71 به دستگاه‌ها ابلاغ شده و در سال 72 اجرای بندهای مختلف آن مورد موافقت هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت قرار گرفته و اجرایی شده است.

این مقام مسئول افزود: افزایش سنواتی تشویقی مشمولان تبصره ماده 17 قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت موضوع بند8 بخشنامه فوق مشابهی در نظام پرداخت صنعت نفت نداشته؛ از این رو اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر با رویکرد ویژه دولت به ایثارگران و تلاش برای اجرای بعضی حقوق معوقه آنان و پیگیری مشمولان، مقدمات اجرای این بند نیز با مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران در اسفند 88 فراهم شد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر این که زیرساخت‌های لازم برای اعمال تغییرات و محاسبه معوقات آن ایجاد شده است، تصریح کرد: معوقات از سال 1370 محاسبه و پرداخت خواهد شد.

جزییات بند 8 بخشنامه 2727
میرمحمد صادقی در باره جزئیات بند 8 بخشنامه 2727 گفت: افزایش سنواتی تشویقی مشمولان، به ازای هر سال سابقه خدمت داوطلبانه در جبهه تا 23 مرداد 1369 به میزان 6 درصد، به ازای هر سال سابقه خدمت غیر داوطلبانه در جبهه به میزان 3 درصد، هر سال اسارت و مفقودیت 6 درصد، هر 10 درصد جانبازی 6 درصد، هر سال اشتغال یا ماموریت در مناطق جنگزده که دراثر جنگ تحمیلی تخریب یا تخلیه شده تا پایان سال 1369 به میزان 3 درصد و هر سال اشتغال در مناطق جنگی تا پایان سال 1367 حداکثر 6 درصد قابل محاسبه خواهد بود.

وی با اعلام این که به‌طور معمول نظام پرداخت صنعت نفت با نظام پرداخت دستگاه‌های دولتی از گذشته تا به حال متفاوت بوده است، تصریح کرد: روند کار نظام پرداخت صنعت نفت در برابر ابلاغیه‌های تصویبی همواره این گونه بوده است که با در نظر گرفتن منافع کارکنان سختکوش صنعت نفت، تطابق‌سازی یا هماهنگ‌سازی لازم صورت ‌گیرد؛ برای مثال در نظام پرداخت صنعت نفت، اقلامی وجود دارد که در سایر نظام‌های پرداخت هرگز وجود نداشته است؛ عکس این حالت نیز وجود دارد.

این مقام مسئول افزود: صنعت نفت تلاش کرده است در هماهنگ‌سازی اقدام های خود برای پرداخت‌ مزایای ایثارگری هر کجا قلم مشابهی حداقل از نظر عنوان می‌توانسته اعمال کند، به نظام پرداخت بیفزاید تا حداقل گوشه‌ای از ایثارگری‌ها، رشادت‌‌ها و فداکاری‌های ایثارگران صنعت نفت را جبران کرده باشد.

با هدف انتقال 220 میلیون مترمکعب گاز از عسلویه به شمال کشور
خطوط لوله نهم و یازدهم سراسری انتقال گاز ساخته می‌شود

۱۲:۴۹ (شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت از احداث دو خط لوله جدید به منظور انتقال گاز فازهای جدید پارس جنوبی به شمال کشور و مبادی صادراتی در برنامه پنجم توسعه خبر داد.

محسن خجسته مهر در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان اینکه با وارد مدار شدن فازهای جدید پارس جنوبی میزان مجموع تولید گاز از این میدان به 800 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید، افزود: در برنامه پنجم توسعه برای ساخت خط لوله جدید یازدهم و نهم برنامه ریزی شده است.

به گفته وی، این دو خط لوله 56 اینچی و به طول تقریبی سه هزار کیلومتر هستند که خط لوله یازدهم 1100 کیلومتر و خط لوله نهم 1900 کیلومتر خواهد بود و هر کدام روزانه ظرفیت انتقال 110 میلیون مترمکعب گاز دارند.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت با تاکید بر تزریق گاز به میدان های نفتی کشور تصریح کرد: خط لوله یازدهم با هدف انتقال گاز از جنوب به شمال کشور ساخته خواهد شد و بخشی از گاز آن به منظور صادرات خواهد بود.

افزایش حجم تزریق گاز در برنامه پنجم توسعه

خجسته مهر از لزوم بازنگری برنامه وزارت نفت جهت تزریق گاز به میدان های نفتی خبر داد و افزود: برنامه تزریق گاز در برنامه پنجم توسعه از 247 میلیون مترمکعب به 330 میلیون مترمکعب در روز ارتقا یافته که سهم شرکت نفت مناطق نفت خیز جنوب از این رقم 250 میلیون مترمکعب و بقیه نیز مربوط به سایر شرکت ها است.

به گفته خجسته مهر، این اقدام (افزایش حجم تزریق گاز در برنامه پنجم توسعه) در راستای افزایش پروژه های تولید صیانتی در شرکت ملی نفت ایران وتحقق قانون برنامه پنجم توسعه انجام شده است.

وی از افتتاح دو طرح جدید تزریق گاز در سال جاری خبر داد و افزود: میدان های قلعه نار و نرگسی طرح های صیانتی تزریق گاز هستند که امسال در حوزه های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به بهره برداری می رسند.

تزریق آب به 6 میدان نفتی دریایی

خجسته مهر از جمله برنامه های وزارت نفت در سال جاری را تزریق آب به 6 میدان نفتی دریایی عنوان و اظهار کرد: بر اساس برنامه 570 هزار بشکه در روز تزریق آب به میدان های سیوند، دنا، اسفند، درود، بلال و سلمان صورت خواهد گرفت.

وی برنامه بازگردانی گاز را از دیگر برنامه های وزارت نفت در سال جاری برشمرد و افزود: این برنامه برای استحصال حداکثری میعانات گازی از میدان های مربوطه است.

نشست هم اندیشی در باره سیاست‌های جذب، آموزش و توسعه منابع انسانی

۱۳:۵۸ (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰)

اهواز _ شانا _ گروه نفت: نشست هم اندیشی در باره سیاست های راهبردی جذب، آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران با حضور مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اهواز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، در این نشست معاون مدیر توسعه منابع انسانی و مسئولان معاونت آموزش و بهبود مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران حضور داشتند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در ابتدای این نشست با اشاره به نقش و جایگاه نیروی انسانی در صنعت نفت بر ضرورت نگهداشت نیروی انسانی تاکید کرد.

دکتر هرمز قلاوند اظهار داشت: نگهداشت نیروی انسانی در مرحله جذب اهمیت زیادی دارد و طولانی بودن دوره های آموزشی آغاز استخدام ممکن است سبب کاهش انگیزه نیروها برای ادامه خدمت شود.

وی افزود: به منظور رفع این چالش باید دوره های آموزشی کوتاه و متناسب با تخصص و سنخیت افراد برنامه ریزی و اجرا شود تا نیروهای جدید در مدت زمان 3 تا 4 ماه کار خود را در سازمان آغاز کنند.

قلاوند افزود: یکی دیگر از روش های جذب نیروهای جدید توجه به جنبه های روان شناسی کار هنگام استخدام است تا بر این اساس نیروها متناسب با توانمندی و علائق خود در واحدهای مختلف شرکت خدمت کنند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: جذابیت های برون سازمانی از جمله بالا بودن دستمزد شرکت های بخش خصوصی نیز، از دلایل مهم جداشدن نیروهایی است که با وجود صرف هزینه های زیاد برای آموزش آنها تمایلی به ادامه خدمت در شرکت ندارند.

وی اظهار داشت: به منظور حل این مسئله نیز لازم است تعرفه های حقوقی که چند سالی است تغییر چندانی نکرده اند متناسب با شرایط زمانی و مکانی تغییر کنند.

قلاوند در بخشی از سخنان خود با بیان این که شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب هم اکنون مدیریت استخراج از 45 مخزن مهم نفتی را به عهده دارد، افزود: این شرکت روزانه حدود سه میلیون بشکه نفت خام کشور تولید می کند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: این شرکت در کنار رسالت اصلی خود که تولید نفت است با اجرای حدود 700 پروژه، یک سازمان پروژه محور محسوب می شود.

وی یادآور شد: در این شرکت حدود 15 هزار و 500 نفر نیروی رسمی و حدود 23 هزار و 500 نفر نیروی ارکان ثالث فعالیت دارند.

همچنین در این نشست، معاون مدیر توسعه منابع انسانی در آموزش و بهبود منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران، درباره اهداف برگزاری این نشست گفت: این جلسه به منظور همفکری و مشاوره با شرکت های عملیاتی به منظور شناسایی و رفع چالش های موجود در زمینه جذب، آموزش و توسعه منابع انسانی است.

محمد دیانت افزود: شرکت ملی نفت ایران دارای یک برنامه پنج ساله در حوزه منابع انسانی است که بر مبنای مطالعات و شناسایی چالش های موجود تدوین شده و در زمینه های ساختار، جذب و تامین، آموزش و بهبود، به کارگیری و نظام جبران خدمات کارکنان است.

تمدید سه گواهینامه استاندارد شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری

۱۳:۱۸ (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _‌گروه نفت: گواهینامه سیستم مدیریت یکپـارچه (IMS) شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری شامل گواهینامه های مدیریت کیفیـت (ISO 9001)، مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای(OHSAS 18001) و مدیریت زیست محیطی (ISO 14001) از سوی نمایندگان شرکت SGS تمدید شد.

به گزارش شانا، هیئت ممیزی روزهای 11 تا 14 اردیبهشت ماه در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری حضور یافت و ضمن ارزیابی شاخص های مربوط، به تمدید گواهینامه های استاندارد آن اقدام کرد.

سید عبداله موسوی، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، ضمن تقدیر از تیم ارزیاب و همکاران پرتلاش شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری اظهار داشت: شـرکت SGS برای اطمینان یافتن از بهبود و استقرار سیستم های کیفیت، ایمنی و بهداشت حرفه ای و زیست محیطی، عملکرد سیستم مدیریت یکپارچه شرکت نفت و گاز آغاجاری را ارزیابی و آن را تایید کرد.

وی با بیان این مطلب که سیستم مدیریت یکپارچه از سال 83 در این شرکت اجرایی شده است، افزود: تایید عملکرد این سیستم نشان دهنده فعالیت های مستمر کارکنان و مدیریت شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری به منظور بهبود و اصلاح روش ها و افزایش راندمان کار و حفظ و صیانت از محیط زیست در کنار توجه جدی به قوانین و مقررات ایمنی است.

موسوی در باره مزیت های سیستم مدیریت یکپارچه گفت: استفاده از مدیریت سیستم یکپارچه علاوه بر پوشش اصول و قوانین حاکم بر سیستم های قبلی و هماهنگی میان بخش های مختلف درگیر، مانع از هم گسیختگی فعالیت ها خواهد شد، همچنین تعریف هدف به صورت واضح با توجه به خط مشی سازمان، جلوگیری از پیمودن مسیرهای اشتباه در حرکت به سوی هدف، از بین بردن تداخل و ناهماهنگی ساز وکارهای مختلف درون سیستمی، کاهش هزینه های ناشی از دوباره کاری ها، ایجاد و گسترش گردش اطلاعات پویا در سیستم و فراهم آوردن امکان بازنگری در سیستم و رفع نقاط ضعف، از دیگر مزایای استقرار سیستم مدیریت یکپارچه است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
اراده ملی برای توسعه میدان‌های مشترک وجود دارد

۱۲:۱۴ (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: میدان های مشترک نفت و گاز به عنوان سرمایه ملی نیازمند حمایت بیشتر است و اکنون اراده ملی برای توسعه این میدان ها وجود دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد تا از وزارت نفت در توسعه و برداشت از میدان های مشترک حمایت کند، گفت: این میدان ها نیازمند سرمایه گذاری های بیشتر است و در صورت سرمایه گذاری های جدید، بدون تردید شاهد توسعه میدان های مشترک خواهیم بود.

خسته بند تصریح کرد: تصویب 85 هزار میلیارد ریال اعتبار با اولویت دهی به توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های مشترک می تواند باعث بهبودروند بهره وری از این میدان ها را افزایش دهد و این رقم قابلیت رسیدن به 100 هزار میلیارد ریال را هم دارد.

نماینده مردم بندر انزلی در خانه ملت افزود: عزم دولت و مجلس برای جبران عقب ماندگی ها در برداشت از میدان های مشترک بسیار جدی است و اراده موجود در وزارت نفت برای توسعه نشان از آن دارد که ما باید در رقابت با همسایگان خود جدی تر فعالیت کنیم تا از آنها عقب نمانیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: تحقق برنامه های موجود و رسیدن به اهداف برنامه پنجم توسعه، نیازمند اراده ملی است که خوشبختانه این فضا اکنون وجود دارد و مجلس با نظارت خود خواهد کوشید تا از میدان های مشترک به عنوان یک سرمایه ملی به بهترین شکل صیانت شود.

چهارمین همایش ملی صنایع فراساحل برگزار می‌شود

۱۲:۰۹ (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: چهارمین همایش ملی صنایع فراساحل روزهای 26 و 27 اردیبهشت امسال به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

به گزارش شانا به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی و خبری همایش، این همایش هر دو سال یک بار و با هدف آشنایی کارشناسان و متخصصان، استادان و مسئولان اجرایی کشور با مسائل و مشکلات این صنعت مهم و ارائه راهکارهای منطقی برای حل مشکلات و پیشرفت بیشتر پروژه‌ها برگزار می‌شود.

برگزاری این همایش در شرایطی صورت می‌گیرد که امضای قرارداد بزرگ توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی که خردادماه سال گذشته صورت گرفت، مسائل صنعت فراساحل و مسئولیت پیمانکاران و سازندگان داخلی را بیشتر و پیگیری مسائل و مشکلات آنها را ضروری‌تر ساخته است.

بر اساس این گزارش، مرکز مهندسی دریایی دانشگاه صنعتی شریف و انجمن مهندسی دریایی ایران به همراه بیش از 20 ارگان، شرکت و مجموعه پژوهشی فعال در صنایع دریایی و نفت و گاز کشور، از حامیان و برگزارکنندگان این دوره از همایش ملی فراساحل خواهند بود.

این همایش در محورهای فناوری فراساحل، سازه، امنیت و بهره‌وری، تکنولوژی مواد، ژئوتکنیک فراساحل، دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)، مهندسی دریا و تعمیر و نگهداری پذیرش مقاله داشته که عناوین مقاله های منتخب در سایت رسمی اعلام شده است.

با انجام طرح های پژوهشی محقق می شود
گسترش 850 هکتاری جنگل های منطقه ویژه پارس

۱۱:۵۳ (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: با مطالعات پژوهشی شامل آسیب شناسی و شناسایی عوامل موثر بر رشد گونه های سازگار گیاهی، جنگل های دست کاشت منطقه ویژه پارس در وسعت 850 هکتار گسترش می یابد.

به گزارش شانا، هدف از این مطالعه که از سوی مدیریت پژوهش و فناوری سازمان منطقه ویژه پارس انجام می شود، بررسی امکان احیای جنگل، تثبیت خاک، جلوگیری از انتقال خاک و فرسایش، همچنین ایجاد فضای سبز و در نتیجه کمک به بهینه سازی کیفی محیط زیست تعیین شده است.

در قالب این طرح پژوهشی، پس از مطالعات آب و خاک منطقه به منظور تهیه نقشه های خاکشناسی، آب های زیر زمینی و پوشش گیاهی، برای استقرار گیاهان مناسب برای کاشت اقدام و راهکارها و عملیات لازم برای حفاظت آب و خاک و آبخیزداری پیشنهاد خواهد شد.

نتایج، مطالعات و آزمایش های آب و خاک به تهیه بانک اطلاعات و آمار قابل استفاده در زمینه های وابسته و مرتبط با آب و خاک در منطقه مورد نظر منجر خواهد شد.

فضای سبز و جنگل دست کاشت در منطقه ویژه اقتصادی پارس با اهداف برنامه ریزی شده، مرحله به مرحله اجرا شده و در حال توسعه است.

دستاورد جدید پژوهشگاه صنعت نفت
بازیافت آب با استفاده از سیستم شبنم خورشیدی امکان پذیر شد

شانا _ گروه نفت: با تلاش پژوهشکده محیط زیست در پژوهشگاه صنعت نفت بازیافت آب با استفاده از سیستم شبنم خورشیدی امکان پذیر شد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، رییس گروه محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت بااعلام این خبر افزود: سیستم شبنم خورشیدی از روش های جدید بازیافت آب است و بر اساس تراوش تبخیری کار می کند که مکانیسم جداسازی تراوش تبخیری آن به روش انحلال و نفوذ انجام می شود.

فرهاد مشحون اظهارکرد: ابتدا ماده عبوری که می تواند گاز، مایع و یا جامد باشد، داخل غشاء این سیستم جذب، سپس در نتیجه اختلاف غلظت، نفوذ مولکولی اتفاق افتاده و مولکول منتقل و در مرحله آخر بر اساس اختلاف فاز از آن خارج می شود.

وی گفت: انرژی مورد نیاز این سیستم از طریق تشعشع خورشیدی تامین می شود و این سیستم نخستین مرتبه برای بازیافت آب شیرین از آب دریا مورد استفاده قرار گرفت.

رییس گروه محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت خاطر نشان کرد: با توجه به استفاده از غشاء در این سیستم، انتظار می رود که در کاربردهای بازیافت آب از پساب های آلوده و شور در مقایسه با روش های معمول نمک زدایی، آب با کیفیت بالاتری حاصل شود.

وی گفت: برای اطمینان از عملکرد سیستم شبنم خورشیدی در تصفیه پساب های نفتی، یک واحد نیمه صنعتی با ظرفیت اسمی تولیدی 180 لیتر در روز با ابعاد 12 در4 متر در منطقه سرخون بندر عباس ایجاد شد که خوراک این واحد از پساب پیش تصفیه شده پالایشگاه گاز سرخون بندر عباس تامین می شود.

مشحون یادآور شد: پس از نصب و راه اندازی و با بهره برداری از پایلوت، نمونه های پساب تصفیه شده تهیه و مورد آزمایش قرار گرفت و مشاهده شد که این روش بهتر از روش های قبلی عمل می کند.

وی گفت: تاکنون غشاء مورد استفاده در این فرآیند از کشورهای خارجی وارد کشور ایران می شد که پروژه ساخت غشاء مورد استفاده در این فرآیند با هدف رفع وابستگی به خارج در پژوهشگاه صنعت نفت در دست اقدام است.

پیشرفت 10 درصدی فاز 19 میدان گازی پارس جنوبی

۱۴:۱۳ (یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: مجری فاز 19 میدان گازی پارس جنوبی، پیشرفت فیزیکی این فاز را در بخش های مختلف تا پایان فروردین امسال بیش از 10 درصد اعلام کرد.

مجری فاز 19 میدان گازی پارس جنوبی در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که طرح توسعه فاز 19 به منظور برداشت روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز از مخزن مشترکپارس جنوبی طراحی شده و در حال اجراست، گفت: تولید 1/1 میلیون تن گاز مایع در سال، 77 هزار بشکه در روز میعانات گازی برای صادرات و یک میلیون تن در سال گاز اتان برای تامین خوراک پتروشیمی در پالایشگاه گاز این فاز، از برنامه های پیش رو است.

فروردین حیدری تولید روزانه 400 تن گوگرد برای صادرات را از محصولات جانبی فاز 19 میدان گازی پارس جنوبی برشمرد که هم اکنون عملیات‌ توسعه‌ این‌ فاز به‌ کنسرسیوم شرکت های‌ پترو پارس (رهبر کنسرسیوم)، شرکت‌ مهندسی‌ و ساخت تاسیسات دریایی و پتروپارس ایران واگذار شده است.

پیشرفت 16 درصد بخش دریای فاز 19

مجری فاز 19 میدان گازی پارس جنوبی از پیشرفت فیزیکی این فاز در بخش های مختلف را تا پایان فروردین امسال بیش از 10 درصد اعلام و تصریح کرد: در بخش حفاری هشت درصد، در بخش دریا بیش از 16 درصد و در بخش خشکی 4/8 درصد پیشرفت فیزیکی صورت گرفته است.

حیدری از پیشرفت 66 درصدی عملیات خاکبرداری فاز 19 میدان گازی پارس جنوبی خبر داد و افزود: تاکنون بیش از 9 میلیون و 670 هزار تن خاک برداری در این فاز انجام و همزمان بیش از پنج میلیون و 450 هزار تن خاک ریزی نیز انجام شده است.

وی تاکید کرد: تاکنون در بخش خرید کالاهای مورد نیاز در بخش زیر سطحی و بالادستی و حفاری بیش از 13 درصد پیشرفت در فاز 19 حاصل شده است.

تزریق 240 میلیون دلار به فاز 19 پارس جنوبی

مجری فاز 19 میدان گازی پارس جنوبی افزود: تأمین‌ مالی‌ این‌ پروژه‌ به‌ صورت‌ فاینانس‌ از سوی شرکت‌ ملی‌ نفت‌ ایران‌ است که نیمی از مبلغ پیش پرداخت معادل 240 میلیون دلار تاکنون پرداخت شده است.

حیدری با یادآوری این که در مجموعه 21 چاه گازی در فاز 19 حفر خواهد شد، گفت: گاز ترش این فاز از طریق دو خط 32 اینچی انتقال گاز به طول 260 کیلومتر به همراه دو رشته خط 5/4 اینچ تزریقی (MEG)، از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی منتقل خواهد شد.

رئیس سازمان بورس خبر داد:
آغاز همکاری گسترده شرکت ملی نفت ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار

۱۰:۲۱ (یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت : رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این سازمان با استفاده از ابزارهای متنوع در تامین منابع مالی ریالی و ارزی شرکت ملی نفت، نقش آفرینی خواهد کرد.

به گزارش شانا، با توجه به زمینه های همکاری مشترک شرکت ملی نفت ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار، موضوع همکاری های دوجانبه در نشست اخیر احمد قلعه بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیران ارشد شرکت نفت با دکتر علی صالح آبادی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی شد.

در این جلسه مقرر شد، سازمان بورس و اوراق بهادار با استفاده از ابزارهای متنوع در تامین منابع مالی ریالی و ارزی شرکت ملی نفت نقش آفرینی کند.

همچنین شرکت ملی نفت ایران ارائه محصولات و فرآورده های نفتی بیشتری در بورس کالای ایران را در برنامه کاری قرار خواهد داد.

دکتر صالح آبادی با بیان برگزاری همایش های تخصصی تامین مالی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار در ماه های اخیر گفت: با توجه نقش مهم بازار سرمایه در تامین مالی، موضوع مهم تامین مالی پروژه های نفتی در دستور کار سازمان بورس و شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است تا بتوان با تامین مالی مناسب، رشد اقتصادی کشور را شتاب بخشید.
نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس:
سرمایه گذاری در میدان‌های مشترک نفت و گاز باید افزایش یابد

۱۴:۰۰ (شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت : عبدالله کعبی گفت: شتاب دادن به پروژه های توسعه میدان های مشترک نفت و گاز نیازمند سرمایه گذاری بیشتری است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با بیان این که توسعه میادین مشترک اجتناب ناپذیر است، افزود: دولت و مجلس با اهتمام بیشتر باید در جذب سرمایه های جدید داخلی و خارجی برای توسعه صنعت نفت کشور بکوشند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای افزود: هرقدر ما از میادین مشترک برداشت بیشتری کنیم بدون تردید منافع ملی ما بیشتر تامین خواهد شد و نباید از رقبای خود در این میدان ها عقب بمانیم.

وی ادامه داد: وزارت نفت باید از تمام ظرفیت‌های ایران در زمینه توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی استفاده کند و در این راه توسعه و تجهیز شرکتهای داخلی و کمک مالی به شرکت هایی که در زمینه اکتشاف،استخراج و تولید فعال هستند می تواند راهگشا باشد.

کعبی افزود: بانک ها و منابع مالی داخلی باید در شرایط کنونی بیش از گذشته به سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز مشارکت کنند و صنعت نفت ایران به علت جذابیت های فراوان برای سرمایه گذاری می تواند محل مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس خاطر نشان کرد: امسال وزارت نفت طبق مصوبه مجلس باید 85 هزار میلیارد ریال اعتبار را با اولویت دهی به توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های مشترک سرمایه‌گذاری ‌کند اما این رقم کافی نیست و میادین مشترک ما باید هر چه سریع تربا سرمایه گذاری بیشتر فعال شوند.

کعبی تصریح کرد: کمیسیون انرژی مجلس و نمایندگان مردم در خانه ملت آماده هرگونه همکاری با وزارت نفت برای توسعه، صیانت و بهره برداری هرچه بیشتر از میادین مشترک هستند.

در افق 1404
اهداف چشم انداز 20 ساله کشور با بینش و جهاد اقتصادی محقق می‌شود

۱۳:۵۵ (شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰)

اهواز _ شانا _ گروه نفت: مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: اهداف سند چشم انداز کشور در افق 1404 با بینش و جهاد اقتصادی محقق خواهد شد.

حیدر بهمنی در گفت وگو با خبرنگار شانا با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان سال جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری افزود: به طور یقین برای رسیدن به اهداف و قله های ترقی و پیشرفت کشور باید با یک بینش و جهت جهادی حرکت کنیم.

وی با اشاره به توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی در تحمیل جنگ و اعمال تحریم ها در 30 سال گذشته اظهار داشت: جنگ تحمیلی و تحریم ها عواملی شد که ما توانستیم خوب اندیشه کنیم و آینده را براساس بینش و اعتقاد جهادی تنظیم و برنامه ریزی کنیم.

بهمنی گفت: به طور یقین برای تحقق برنامه ها و اهداف کلان و پیشرفت های همه جانبه کشور باید بینش جهادی را بیش از پیش تقویت و مدنظر داشته باشیم؛ همان طور که این بینش کشور ما را در جنگ و تحریم ها نجات داد.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: در نتیجه همین بینش جهادی بود که همکاران و عزیزان صنعت نفت کشور به ویژه در صنعت حفاری توانستند در دوران دفاع مقدس سرافراز باشند و تهدیدها و تحریم ها را به فرصت تبدیل کنند.

وی با یادآوری این که تا قبل از پیروزی انقلاب، صنعت نفت ایران وابستگی شدیدی به خارج داشت و حضور کارشناسان و متخصصان خارجی در کشور پررنگ بود، اضافه کرد: تنها در صنعت حفاری کشور 46 شرکت خارجی فعالیت می کردند.

بهمنی ادامه داد: بخش های سخت افزاری (دستگاه های حفاری و تمامی خدمات فنی) در دست این شرکت ها بود و بخش نرم افزاری شامل طراحی و مهندسی نیز در بیرون از مرزها در خارج کشور صورت می گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری گفت: با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، در نتیجه کار و تلاش و بینش جهادی به نحوی حرکت شد که این صنعت از نقطه صفر به جایی رسید که امروز کل صنعت به دست نیروهای داخلی اداره می شود و این موفقیت ها با نرم جهانی همخوانی ندارد و به راحتی باور کردنی نیست که یک شرکت در ایران جایگزین 46 شرکت خارجی شده و در نتیجه این حرکت خود جوش و پر خروش و اعتقادی عزیزان در صنعت نفت امروز روی میز مذاکرات مسئولان کشور قوی وارد می شوند و حرف برای گفتن دارند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: امروز صنعت حفاری با بینش جهاد اقتصادی و روش جهادی به مرز خودکفایی رسیده و نگاه به حضور در عرصه های بین المللی است و در بحث خدمات فنی کارهای بزرگی در خارج از کشور صورت گرفته است.

وی بر استفاده از نیروهای جوان و تربیت و آموزش آنان تاکید و تصریح کرد: در آغاز فعالیت این شرکت در دی 1358 تعداد انگشت شمار افراد دانش آموخته در مقطع دیپلم به بالا در این صنعت کار می کردند و امروز مدعی هستیم بیش از 5 هزار و 200 نفر از نیروهای انسانی کارآمد شرکت در مقطع کارشناسی تا دکترای اشتغال به کار دارند و با همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی به موفقیت های بزرگی دست یافته ایم که این موفقیت جز با داشتن بینش جهادی امکان پذیر نبود.

بهمنی درباره موفقیت های عرصه صنعت حفاری در بخش های بهره گیری از فناوری ها و دانش روز، همچنین بومی سازی نزدیک به 17 هزار قطعات پرمصرف، ساخت تجهیزات و رسیدن به مرحله ساخت دستگاه های حفاری گفت: همه این توفیق ها حاصل روحیه جهادی است که سبب شد تحریم ها به فرصت و خودکفایی و خوداتکایی تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: ساختار نظام و انقلاب اسلامی به گونه ای برنامه ریزی شده که کل مجموعه نظام و کشور در یک جهت و یکسو پشت سر مقام معظم رهبری حرکت می کنند و مسیر حرکت بر اساس خط مشی است که از سوی رهبری مشخص و معین می شود.

اعضای هیئت مدیره شرکت حفاری شمال انتخاب شدند

۱۱:۵۵ (شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده صاحبان سهام شرکت حفاری شمال برگزار شد که در این جلسه اعضای جدید هیئت مدیره این شرکت انتخاب شدند.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت حفاری شمال، در این مجمع عمومی، پس از رای گیری از میان سهام داران، در نهایت شرکت ملی نفت ایران، هدایت اله خادمی، محمد عالمی، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح و شرکت سرمایه گذاری صبا تامین به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره و شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز تامین و شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت به عنوان اعضای علی البدل شرکت حفاری شمال انتخاب شدند.

رئیس هیئت مدیره حفاری شمال اعلام کرد:
برنامه ریزی برای ساخت دستگاه های حفاری دریایی در ایران

۱۴:۳۶ (چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: حضور مستمر شرکت حفاری شمال در ترکمنستان، با توجه به رقابت تنگاتنگ شرکت های مختلف خارجی فعال در این کشور، نشان دهنده خدمات مطلوب و در حد استاندارد آن است.

به گزارش شانا، علیرضا ضیغمی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش و رئیس هیئت مدیره شرکت حفاری شمال با اعلام این مطلب و یادآوری پیشینه فعالیت حفاری در کشور گفت: پیش از تاسیس شرکت حفاری شمال، شرکت ملی حفاری تنها شرکت فعال در صنعت حفاری کشور به شمار می رفت که با تاسیس شرکت حفاری شمال و با توجه به اصل رقابت که سبب ارتقای کیفیت در تمام زمینه ها می شود، صنعت حفاری کشور نیز از کیفیت بالاتری برخوردار شد.
وی افزود: شرکت حفاری شمال هم اکنون با دارا بودن دستگاه های حفاری در خشکی و دریا و راهبری دستگاه حفاری نیمه شناور و فوق پیشرفته ایران امیرکبیر، سهم مهمی از عملیات حفاری کشور را به عهده دارد.
رئیس هیئت مدیره شرکت حفاری شمال گفت: این شرکت به عنوان تنها شرکت حفاری ایرانی فعال در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با استفاده از یک دستگاه حفاری ملکی خود –ایران خزر- به انجام عملیات حفاری و ارائه خدمات به یک شرکت بین المللی در کشور ترکمنستان مشغول است.
وی تصریح کرد: حضور موفق و مستمر شرکت حفاری شمال در کشور ترکمنستان و انجام عملیات حفاری در آن کشور با توجه به رقابت تنگاتنگ موجود میان شرکت های مختلف خارجی، نشان دهنده توان فنی مطلوب و در حد استاندارد شرکت حفاری شمال است.
معاون وزیر نفت تاکید کرد: شرکت حفاری شمال در طول چند سال فعالیت خود، از راندمان کاری چشمگیری برخوردار بوده و با ایمنی بسیار زیاد به فعالیت خود ادامه می دهد.

وی در پایان اظهار داشت: این شرکت با سفارش ساخت دو دستگاه جکاپ و برنامه ریزی برای ساخت دستگاه های حفاری دریایی در داخل کشور قصددارد ناوگان خود را مجهز کند و بتواند به ارائه خدمات بیشتری بپردازد.

سوری خبرداد:
آغاز ساخت 6 سکوی دریایی 3 فاز پارس جنوبی در خرمشهر

۱۴:۳۳ (چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: عملیات ساخت 6 سکوی دریایی فازهای 19 ، 20 و 21 پارس جنوبی در بندر خرمشهر آغاز شد.

به گزارش شانا، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس همزمان با مراسم آغاز مراحل ساخت سکوهای فازهای 19 ، 20 و 21 پارس جنوبی از یارد شرکت مهندسی وساخت تاسیسات دریایی ایران در خرمشهر بازدید کرد.

موسی سوری که در راس هیئتی فنی و اجرایی متشکل از مجریان و مدیران شرکت نفت و گاز پارس به خرمشهر سفر کرده بود، با گرامیداشت یاد و خاطره حماسه سازان خرمشهر و شهدای 8 سال دفاع مقدس گفت: خرمشهر سرزمین بسیار مقدسی است که بسیاری از فرزندان ایران اسلامی در سال های دفاع مقدس در این منطقه جانشان را در راه اعتلای نظام اسلامی تقدیم کردند.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، سوری در حاشیه بازدید از یارد عملیاتی خرمشهر شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، با بیان این که هم اکنون 9 طرح پارس جنوبی در قالب فازهای 11 تا24 در حال اجرا و ساخت بوده و از پیشرفت مناسبی برخوردار است، اعلام کرد: با تمهیدات اندیشیده شده، فازهای 17 و 18 پارس جنوبی در نیمه دوم سال جاری وارد مدار بهره برداری اولیه خواهد شد.

وی با یادآوری این که آغاز عملیات نصب سکوهای فاز 12 پارس جنوبی نیز، برای اسفند ماه سال جاری پیش بینی شده است، افزود: امیدواریم با راهکارهای خلاقانه بتوانیم این فاز را در ابتدای سال 1391 به تولید زودهنگام وارد کنیم.

سوری گفت: گرچه عملیات اجرایی فازهای 19 ، 20 و 21 کمی دیرتر از زمان پیش بینی شده آغاز شد، اما اکنون شاهد پیشرفت هایی قابل ملاحظه در روند اجرای این فازها هستیم.

وی که مدیریت بزرگ ترین پروژه توسعه بخش بالادستی صنعت نفت ایران را به عهده دارد، عملکرد بسیاری از سازندگان و پیمانکاران حاضر در کنسرسیوم های توسعه دهنده فازهای جدید پارس جنوبی را مطلوب توصیف کرد و گفت: شرکت نفت و گاز پارس، حمایت های لازم را در همکاری با پیمانکاران خود که متعهد به چارچوب ها قراردادی باشند، اعمال خواهد کرد.

عضو اصلی و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارس، توافق در باره تامین پرداخت زود هنگام بخشی از قرارداد شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران را به منظور خرید شناور “غدیر 5000” از جمله حمایت های شرکت نفت و گاز پارس از پیمانکاران خواند و عنوان کرد: تاکنون با برپایی نشست های چند جانبه با پیمانکاران و بررسی موانع اجرایی توسعه فازهای گازی، 42 محور از خواسته ها و نیازهای شرکت های پیمانکار استخراج شد که از این تعداد 25 عنوان مورد توافق، اجرا و ابلاغ قرار گرفت.

سوری شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران را شرکتی با روحیه خودباوری و اعتماد به نفس، مطلوب در عین پایبندی به اصول و تعهدهای حرفه ای قراردادی توصیف کرد و گفت: قطعا با درایت و مدیریت علمی و کارشناسان خبره این مجموعه می توان بیش از پیش شاهد تداوم دستاوردهای مطلوب این شرکت در ساخت و توسعه طرح های پارس جنوبی بود.

وی افزود: شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران به عنوان یک گنجینه ملی و ثروت غرورآفرین، کشور را از نیاز به بیگانگان در بخش فراساحل بی نیاز ساخته و ظرفیت های مطلوبی را به ویژه در زمینه شکستن نرخ ها، ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: اکنون نیز که ساخت سازه های دریایی فازهای 19 ، 20 و 21 پارس جنوبی در اختیار شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران قرار گرفته است، با توجه به سوابق و عملکردهای گذشته این شرکت می توان به اجرای به موقع بسته قراردادی در چارچوب راه اندازی فازهای جدید در مدت 35 ماه امیدوار بود.

سوری حضور شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در خرمشهر و توسعه ظرفیت های آن را در سال های گذشته منجر به ایجاد دستاوردهای بزرگ خواند و گفت: جلوگیری از خروج ارز در ابعاد ملی، ایجاد خودکفایی در ساخت صنایع نفت از منظر اقتصادی، توسعه فرصت های کارآفرینی و بهبود سطح اشتغال بومی در منطقه خرمشهر و نیز کمک به توسعه اجتماعی و اقتصادی استان خوزستان از جمله آنهاست.

وی رعایت زمان بندی و استانداردهای بین المللی ایمنی با تولید محصول و ارایه خدمات کیفی را مبنای موثر رتبه بندی شرکت ها در مشارکت با توسعه طرح های میدان مشترک گازی پارس جنوبی اعلام کرد و گفت: کارفرما و پیمانکاران پارس جنوبی با تکیه بر مدیریت استراتژیک و با برنامه ریزی و کار حرفه ای و تلاش، به نتایج بزرگی دست خواهند یافت.

سوری در پایان اظهار داشت: قطعا پروژه های باقیمانده پارس جنوبی در مدت تعریف شده 35 ماه به بهره برداری خواهند رسید تا بتوانیم با شتاب بیشتر، منافع ملی ایران را در برداشت از این میدان مشترک محقق کنیم.

5 خرداد انجام می شود

برگزاری همایش “امنیت اطلاعات” در صنعت نفت


شانا _ گروه نفت: همایش “امنیت اطلاعات” 5 خرداد امسال در سالن همایش های مرکز آموزش محمودآباد با سخنرانی احمد تولایی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران برگزار می شود.

به گزارش شانا، این همایش روز 5 خرداد و با حضور مدیران و کارشناسان آی تی صنعت نفت برگزار خواهد شد.

تامین امنیت اطلاعات، بخش جدایی ناپذیری از رشد سازمانی شده و عرصه ای نوین در آموزش نیروی انسانی پدید آورده است؛ از این رو مرکز آموزش محمودآباد در نظر دارد با بهره گیری از پیشرفته ترین امکانات، همایش یادشده را با محوریت امنیت اطلاعات برگزار کند.

علاقه مندان می توانند اخذ معرفی نامه از طریق واحد متبوع را به شماره 01227737581 فکس کنند، همچنین تصویر اسکن شده برای تهیه کارت، عنوان سازمانی تلفن تماس خود را به آدرس [email protected] ارسال کنند.

معاون وزیر نفت در توسعه منابع انسانی و مدیریت:
مصاحبه استخدامی فارغ التحصیلان ممتاز نفت فردا پایان می‌یابد

۱۲:۵۲ (چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: مصاحبه فارغ التحصیلان ممتاز برای استخدام در صنعت نفت فردا (15 اردیبهشت ماه) به پایان می رسد.

به گزارش شانا، معاون وزیر نفت در توسعه منابع انسانی و مدیریت با بیان این که آزمون استخدامی فارغ التحصیلان ممتاز از 10 اردیبهشت ماه آغاز شده است و تا فردا ادامه دارد، اظهار کرد: حدود 1766 نفر در این دوره از جلسات مصاحبه استخدامی فارغ التحصیلان ممتاز شرکت کردند که حدود 644 آنان جذب صنعت نفت خواهند شد.

سید علیرضا میر محمد صادقی تصریح کرد: این دوره از آزمون استخدامی فارغ التحصیلان ممتاز در صنعت نفت، در تهران و اهواز همزمان درحال برگزاری است.

معاون وزیر نفت گفت: مقاطع تحصیلی افراد شرکت کننده در مصاحبه استخدامی فارغ التحصیلان ممتاز، دکترا و کارشناسی ارشد در رشته های اقتصاد، بهداشت محیط، حسابداری، حقوق، زمین شناسی، شیمی، علوم اجتماعی، علوم ارتباطات، مدیریت، مهندسی برق، صنایع، عمران، کامپیوتر، مواد، نفت، مکانیک، ایمنی و بازرسی فنی، آمار، مهندسی دریا و کتابداری است.

وی افزود: حدود 115 نفر نیز زمستان و پاییز سال گذشته با برگزاری مصاحبه جذب فارغ التحصیلان ممتاز در صنعت نفت، در شرکت ملی نفت ایران جذب شدند.

میر محمد صادقی در باره فرآیند جذب فارغ التحصیلان ممتاز در صنعت نفت گفت: این افراد می توانند در سایت فارغ التحصیلان ممتاز ثبت نام کنند، پس از دریافت مجوزهای استخدامی، نخست از سایت ممتازان نیرو جذب خواهد شد و چنانچه این سایت نیروی انسانی موردنظر را تامین نکند، میان دیگر داوطلبان استخدام در صنعت نفت، آزمون کتبی برگزار می شود.

وی همچنین از برگزاری آزمون سراسری استخدام در صنعت نفت در هفته اول خرداد امسال خبر داد و افزود: در این آزمون سراسری، حدود 660 نفر برای استخدام در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گزینش خواهند شد.

پارک فناوری پردیس برگزار می کند
نشست تخصصی تبادل فناوری کشور در حوزه نفت و گاز

۱۱:۵۹ (چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: هفتمین نشست تخصصی تبادل فناوری کشور در حوزه نفت و گاز 26 اردیبهشت امسال در محل پارک فناوری پردیس برگزار خواهد شد.

به گزارش شانا، مدیر فن بازار ملی ایران با اعلام این خبر گفت: این نشست با همکاری و حضور متخصصان شرکت ناوکا نفت و گاز اوکراین و شرکت نفت و گاز اوکراین برگزار خواهد شد.

وی هدف از برگزاری این نشست را ایجاد فرصتی برای تعامل و تبادل تجربیات و دانش فنی میان شرکت ها و متولیان ایرانی با متخصصان اوکراینی به ویژه در بخش نفت و گاز خواند و تصریح کرد: در این نشست یک روزه، مدل سازی میدان های نفت و گاز، لرزه نگاری، ژئوفیزیک، طراحی مخازن ذخیره سازی گاز و نرم افزارهای تخصصی مدل سازی زمین بررسی خواهد شد.

علاقه مندان برای ثبت نام و شرکت در این نشست می توانند به نشانی www.techforum.ir مراجعه کنند.

نمایندگان در موافقت با پیشنهاد کمیسیون انرژی مقرر کردند:
اختصاص درآمد فروش گازهای همراه به حفاظت از محیط‌ زیست

شانا _ گروه نفت: نمایندگان مجلس به وزارت نفت اجازه دادند درآمد حاصل از فروش گازهای همراه نفت از همه میدان های نفتی کشور را که هم اکنون سوزانده می‌شود، صرف طرح‌های حفاظت محیط ‌زیست کند.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در نشست علنی صبح امروز (چهارشنبه 14 اردیبهشت) مجلس، پس از پایان بخش هزینه‌ای بودجه، پیشنهادهای الحاقی کمیسیون‌ها و نمایندگان به بودجه را بررسی و با پیشنهاد کمیسیون انرژی مجلس مبنی بر الحاق یک جزء به بند 12 لایحه بودجه سال 90 موافقت کردند.

براساس این پیشنهاد الحاقی که با 103 رای موافق، 17 رای مخالف و 24 رای ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید، وزارت نفت می‌تواند از طریق شرکت‌های دولتی تابعه، درآمد حاصل از فروش گازهای تولیدی همراه نفت را که هم اکنون سوزانده می‌شود، بر مبنای یک‌سوم قیمت گاز طبیعی تصفیه شده که به صنایع کشور تحویل می‌شود، برای طرح‌های حفاظت محیط‌ زیست وزارت نفت و شرکت‌های تابعه هزینه کند.

این پیشنهاد را سید عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، در صحن علنی مجلس مطرح کرد و براساس تصمیم نمایندگان، این بند به کل لایحه بودجه 90 افزوده و دولت به اجرای آن در سال جاری مکلف می شود.
تشکیل هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی بر اساس قانون جدید نفت
اختیارات حاکمیتی وزارت نفت گسترده‌تر می‌شود

شانا _ گروه نفت: معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری با بیان این که قانون جدید نفت اصلاح قانون مصوب سال 66 است، از شفاف شدن رابطه مالی وزارت نفت و دولت خبر داد.

محسن خجسته مهر در گفت وگو با خبرنگار شانا افزود: بر اساس این رابطه مالی، وزارت نفت سهمی را از نفت، میعانات گازی و گاز به خود اختصاص خواهد داد که در بودجه های سنواتی، این میزان مشخص خواهد شد.

وی اظهار کرد: بر اساس قانون جدید نفت نقدینگی میعانات گازی در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار می گیرد، همچنین چهار شرکت اصلی ملی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش به عنوان شرکت های اصلی تابعه وزارت نفت به رسمیت شناخته می شوند.

این مقام مسئول تصریح کرد: از دیگر ویژگی های قانون جدید نفت، گسترده و جامع تر شدن اختیارهای حاکمیتی وزارت نفت است؛ به این صورت که اعمال حق مالکیت عمومی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران بر منابع نفتی و سیاست گذاری، برنامه ریزی، هدایت و راهبری و نظارت عالیه بر اقدام های اجرایی در صنعت نفت (بالادستی، پایین دستی) جامع تر شده است.

خجسته مهر با بیان این که تشکیل هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی نیز در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: این هیئت شامل 9 عضو است که سه عضو آن از مسئولان نفتی هستند.

وی با بیان این که قانون قبلی نفت شامل 12 ماده بوده است، افزود: قانون جدید شامل 15 ماده است که چهار ماده جدید الحاق شده، چهار ماده تغییر داشته و 7 ماده بدون تغییر مانده است.

این مقام مسئول از صدور پروانه اکتشاف، توسعه و بهره برداری از سوی وزارت نفت خبر داد و گفت: این حکم طبق قانون برنامه پنجم توسعه به وزارت نفت داده شده است که به موجب این قانون، این وزارتخانه تصمیم خواهد گرفت که چه شرکتی، چه میدانی را چگونه توسعه دهد.

وی افزود: به موجب حکم یاد شده، وزارت نفت علاوه بر سیاست گذاری، وظیفه راهبری و نظارت بر اقدام های اجرایی را به عهده خواهد داشت؛ این اقدام قدرت حاکمیتی وزارت نفت را افزایش خواهد داد.

خجسته مهر تصریح کرد: اصلاح و بازنگری قانون تاسیس وزارت نفت و اساسنامه شرکت ملی نفت در مرحله نهایی و جمع بندی است.

به گفته وی، بر اساس ماده 13 قانون جدید نفت، به منظور تامین منابع امور زیربنایی کشور، درصدی از درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی پس از کسر ارزش گاز وارداتی تخصیص خواهد یافت.

با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر
مجلس از توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز حمایت می کند

۰۹:۳۹ (چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت : مجلس از جذب سرمایه های جدید برای توسعه میدان های مشترک نفت و گاز حمایت می کند.

عمادحسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفت گو با خبرنگار شانا با بیان این که بر اساس مصوبه مجلس، وزارت نفت باید 85 هزار میلیارد ریال اعتبار را با اولویت دهی به توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های مشترک سرمایه‌گذاری ‌کند، گفت: این سرمایه باید افزایش یابد و دیگر روش های موجود برای جذب سرمایه های جدید بررسی شود.

حسینی افزود: سرمایه گذاری در میدان های مشترک نفت و گاز در برنامه پنجم توسعه، نشانگر اهتمام وزارت نفت به توسعه میدان های مشترک نفت و گاز است که متاسفانه بودجه اختصاص یافته، کافی به نظر نمی رسد.

وی تصریح کرد: می توان از روش هایی مانند بیع متقابل و دیگر روش های قانونی و مرسوم برای جبران این کمبود بودجه بهره برد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: میدان های مشترک نیازمند عزم ملی برای سرمایه گذاری و توسعه است و در این مسیر دولت و مجلس می توانند با همکاری مناسب به اهداف موردنظر دست یابند.

به گزارش شانا، به موجب جزء “ث” بند 12 لایحه بودجه 90 وزارت نفت از طریق شرکت‌های دولتی تابعه ذی‌ربط موظف است همسو با بودجه عملیاتی، طرح‌های سرمایه‌ای را مطابق با موافقتنامه‌های متبادله با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری اجرا و گزارش عملکرد تولید نفت و گاز را به تفکیک هر میدان و جداول طرح‌‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری و منابع تخصیص یافته و هزینه‌ شده به همراه میزان پیشرفت فیزیکی هر یک از طرح‌ها و پروژه‌ها را در مقاطع سه ماهه به مراجع یاد شده در تبصره 3 جزء «ب» این بند ارائه کند.

بر اساس این مصوبه، وزارت نفت موظف است به گونه‌ای عمل کند که حداقل 85 هزار میلیارد ریال از منابع حاصل سهم وزارت نفت از طریق شرکت‌های دولتی تابعه، صرف سرمایه‌گذاری در طرح‌های یاد شده با اولویت میدان‌های مشترک نفتی و گازی شود.

در تبصره یک این بند مقرر شد در صورتی که بازپرداخت تعهدهای قانونی وزارت نفت از طریق شرکت‌ دولتی تابعه در سال 1390 که به تأیید کارگروه موضوع این بند می‌رسد با لحاظ عملکرد منابع و مصارف شرکت یاد شده سبب کاهش سرمایه‌گذاری در سقف 85 هزار میلیارد ریال شود، دولت مکلف است معادل رقم کسری یادشده را از محل صرفه‌جویی در موارد مربوط در بودجه کل کشور تأمین کند.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت خبر داد:
ایجاد 90 سامانه پزشکی از راه دور برای کارکنان صنعت نفت

۰۹:۳۰ (چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از راه اندازی 90 سامانه پزشکی از راه دور (تله مدیسن) با هدف خدمات رسانی به کارکنان صنعت نفت در سال جاری خبر داد.

دکتر محمدجواد کیان در گفت وگو با خبرنگار شانا افزود: 90سامانه پزشکی از راه دور (تله مدیسن) با هدف خدمات رسانی به کارکنان در مناطق دور افتاده صنعت نفت کشور راه اندازی می شود.

وی با بیان این که 90 مرکز پزشکی از راه دور (مرکز تله مدیسن) با اعتباری حدود 5 میلیارد تومان احداث می شوند، تصریح کرد: هم اکنون 13 مرکز در کشور وجود دارد که تا دو ماه آینده، پنج مرکز دیگر در مناطق عملیاتی دورافتاده احداث می شود که گچساران و اهواز پیش از بقیه راه اندازی می شوند.

پوشش درمانی خانواده های شاغلان نفتی

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با بیان این که مسئولیت سلامت خانواده های شاغلان صنعت نفت به عهده ماست، از پوشش درمانی این قشر در سال جاری خبر داد و افزود: با وجود هزینه زیاد این طرح، از امسال همه خانواده صنعت نفت تحت غربالگری و مداوای این سازمان قرار می گیرند.

وی با بیان این که خدمات سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت شامل دو بخش درمان و بهداشت طب صنعتی می شود، اظهار کرد: طب صنعتی با شاغلان سروکار دارد و هر دو یا شش ماه بر اساس شغل مربوطه معاینات دوره ای از آنان صورت می گیرد که از امسال خانواده های آنان نیز از این خدمات بهره مند می شوند.

خریداری 200 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با بیان این که در مراکز درمانی مناطق عملیاتی همیشه از تجهیزات تخصصی استفاده می شود، اظهار کرد: پارسال بیش از 200 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی را خریداری شد.

وی همچنین با اشاره به این که سعی ما همیشه براین بوده است تا بیماران از مراکز پایین دست به بالا دست ارجاع نشوند، یادآور شد: سال گذشته با 50 درصد کاهش اعزام رو به رو شدیم که این موضوع با اعزام متخصصان به مراکز درمانی محقق شد.

کیان در باره اجرایی نشدن طرح اورژانس فراگیر به دلیل هزینه زیاد آن گفت: این طرح در قالب طرحی کوچک تر بنام” اورژانس فراگیر نفت” در حاشیه خلیج فارس و مناطق عملیاتی و دور افتاده تعدیل شد که شامل اورژانس هوایی، زمینی و دریایی است تا بتواند در زمان بحران سریع وارد عمل شود.

افزایش یک درصدی بودجه سازمان بهداشت و درمان

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت همچنین از افزایش یک درصدی بودجه این سازمان خبر داد و افزود: این رقم صرف هزینه های عمرانی خواهد شد.

کیان با بیان این که بیشتر مراکز درمانی این سازمان فرسوده و نیازمند بازسازی هستند، یادآور شد: سال گذشته موافقت شد به مدت سه سال یک درصد به بودجه های ما اضافه شود که این افزایش بودجه صرف هزینه های عمرانی خواهد شد.

وی از طراحی چند مرکز درمانی در تهران، شاهین شهر، ماهشهر، شیراز، مشهد و پنج درمانگاه در اهواز در سال جاری خبر داد و افزود: اجرای همه این پروژه ها به عهده شرکت مناطق نفت خیز جنوب است.

وی ساخت درمانگاه آبادان را از دیگر پروژه های مهمی برشمرد که قرار است کار ساخت آن از نیمه اول امسال آغاز شود.

کیان از راه اندازی ام آرآی، سنگ شکن، آنژیو دوم و مرکز پیوند مغز استخوان بیمارستان تخصصی نفت تهران در سال جاری خبر داد.

این مقام مسئول با اشاره به دانش محوری سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تصریح کرد: بر همین اساس قصد داریم ورودی های این سازمان از ممتازان انتخاب شوند، همچنین با برگزاری آموزش های مداوم، پزشکان و پرستارانی متخصص داشته باشیم.

شرکت نفت مناطق مرکزی تکذیب کرد
قراردادی با ترک تشریفات مناقصه با قرارگاه خاتم الانبیا امضا نشده است

۰۹:۳۱ (سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: شرکت نفت مناطق مرکزی امضای هرگونه قرارداد با ترک تشریفات مناقصه را با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تکذیب کرد.

رئیس روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی در گفت و گوی با خبرنگار شانا در این باره گفت: خروجی برخی سایت های خبری از امضای قراردادی با “ترک تشریفات مناقصه” از سوی این شرکت با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا حکایت داشت که صحت آن مردود اعلام می شود.

علیرضا نیل درار تاکید کرد: شرکت نفت مناطق مرکزی هیچ گونه قراردادی مبنی بر ترک تشریفات مناقصه با این قرارگاه امضا نکرده است.

مدیر عملیات شرکت پایانه های نفتی ایران:
تعمیرات اساسی اسکله‌های آذرپاد و تی از نیمه گذشت

۱۴:۰۳ (دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: مدیر عملیات شرکت پایانه های نفتی ایران از روند رو به رشد تعمیرات اسکله های آذرپاد و تی خبرداد و گفت: تاکنون 50 درصد تعمیرات اساسی این دو اسکله انجام شده است.

محمد کاظم نیکنام در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که اسکله آذرپاد در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به طور کامل تخریب شد، افزود: پس از 22 سال عملیات بازسازی این اسکله آغاز و 50 درصد تعمیرات آن انجام شد.

وی گفت: این تعمیرات را یک شرکت ایرانی انجام داده که از نمونه خارجی قبل از تخریب بسیار موفق تر بوده است.

به گفته نیکنام، بازسازی 50 درصد باقیمانده نیز 2 تا 3 ماه آینده با انجام مناقصه ای آغاز خواهد شد.

پیشرفت 30 درصدی بازسازی اسکله تی

مدیر عملیات شرکت پایانه های نفتی ایران همچنین از تعمیرات اساسی و بازسازی اسکله تی بعد از 50 سال خبرداد و افزود: راهروی شرقی اسکله تی به طول 1100 متر در حال بازسازی است.

نیکنام با بیان این که سازه های دریای مورد نیاز اسکله تی در حال تعویض است، تصریح کرد: عملیات تعمیر و بازسازی این اسکله نیز از سوی یک شرکت ایرانی در حال انجام است.

نیکنام ارتقا و به روزرسانی سیستم های اندازه گیری، به روزرسانی سیستم های مدیریت مخازن، تکمیل کارهای باقیمانده خطوط جریانی بین مخازن و افزایش توان عملیاتی در راهبری شناورها با انجام تعمیرات اساسی را از برنامه های شرکت پایانه های نفتی ایران برای امسال برشمرد.

به گزارش شانا، شرکت پایانه های نفتی ایران سازمانی است عملیاتی، تخصصی و حرفه ای که در حوزه های ذخیره سازی، اندازه گیری، ارائه خدمات آزمایشگاهی، عملیات صادرات و واردات نفت خام و … فعالیت می کند.

این شرکت به دلیل ظرفیت بسیار زیاد مخازن، تعداد توان عملیاتی در پهلوگیری و جداسازی نفتکش ها و در اختیار داشتن سیستم های اندازه گیری دقیق، یکی از بزرگ ترین پایانه های نفتی جهان به شمار می آید.

اهواز _ شانا _ گروه نفت: مجری پروژه بهینه سازی سیستم فرآورش میدان نفتی هفتکل از پیشرفت 40 درصدی این پروژه خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مهندس اسفندیار شریفیان گفت: با اجرای این پروژه یک واحد بهره برداری جدید، ایستگاه جمع آوری و تقویت فشار گازهای همراه، تاسیسات تزریق گاز و چندراهه (منیفولد) در این میدان احداث می شود.

وی افزود: عملیات اجرایی این پروژه با اعتبار اولیه 750 میلیارد ریال از سال 1388 آغاز شد که راه اندازی آن تاثیر زیادی در بهبود سیستم عملیاتی فرآورش نفت و گاز این میدان دارد.

شریفیان گفت: در این پروژه همچنین خط لوله 8 اینچی گاز با ظرفیت انتقال 3 میلیون فوت مکعب در روز، خط لوله انتقال نفت 12 اینچی به کارخانه بهره برداری مارون، خطوط انتقال برق و ایستگاه های برق و مخابرات احداث می شود.

میدان نفتی هفتکل در 70 کیلومتری شمال شرقی اهواز واقع شده است؛ این میدان در سال 1306 کشف شد و یک سال بعد به تولید رسید.

با حکم وزیر نفت انجام شد
انتصاب اعضای هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارس

۱۳:۱۶ (دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: وزیر نفت در احکامی جداگانه، اعضای هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارس را منصوب کرد.

به گزارش شانا، در حکم دکتر سید مسعود میر کاظمی، آقایان احمد قلعه بانی به عنوان عضو اصلی و رئیس هیئت مدیره و موسی سوری (مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس) به عنوان عضو اصلی و نایب رئیس هیئت مدیره معرفی شدند.

همچنین در حکم وزیر نفت، سید مرتضی الهی، محمدرضا زهیری، محمد علی قیم و مجید پارسانیا به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارس منصوب شدند.

وزیر نفت در احکام انتصاب های جدید، محمدجواد شمس و فرخ علیخانی را نیز به عنوان اعضای علی البدل هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارس منصوب کرد.

در بخشی از احکام وزیر نفت خطاب به اعضای جدید هیئت مدیره آمده است: انتظار دارم در چارچوب اهداف و سیاست های راهبردی وزارت نفت و با تعامل و همفکری با یکدیگر و مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، در پیشبرد برنامه های راهبردی و توسعه ای صنعت نفت از طریق توجه جدی به شاخص های بهره وری، افزایش کمی و کیفی ظرفیت های تولیدی و استفاده بهینه از منابع و پتانسیل های صنعت نفت، به ویژه در حوزه پارس جنوبی و شمالی موفق و موید باشید.

امسال در شرکت پایانه های نفتی ایران محقق می شود
صرفه‌جویی 2 میلیون دلاری در تامین تجهیزات نفتی

۱۱:۲۶ (دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا- گروه نفت: مدیر امور بازرگانی شرکت پایانه های نفتی ایران از صرفه جویی دو میلیون دلاری تامین تجهیزات نفتی پایانه های نفتی کشور در سال جاری خبر داد.

محمد دهقان پور با بیان این که سال گذشته خرید تجهیزات مورد نیاز از تولید کنندگان داخلی کشور بیش از یک میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه داشته است، به خبرنگار شانا گفت: با برنامه ریزی های مناسب و دستور وزیر نفت مبنی بر استفاده از تجهیزات داخلی، امسال این رقم به دو میلیون دلار خواهد رسید.

وی اظهار کرد: خرید از داخل علاوه بر منافع مادی موجب کاهش زمان تامین کالا، کاهش هزینه های تامین کالا، افزایش کیفیت قطعات ساخت داخل کشور، کاهش وابستگی به خارج از کشور، جلوگیری از خروج ارز و حمایت از سازندگان و تولیدکنندگان کشور می شود که دستاورد آن حرکت به سمت خودکفایی و تولید قطعات یدکی حساس پر مصرف در داخل کشور است.

مدیر بازرگانی شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: برخی اقلام که در شمار اقلام پر مصرف و حیاتی نفت قرار دارند، سال گذشته برای نخستین بار با حمایت های شرکت پایانه ها در داخل کشور تولید شدند که از جمله آنها شیر یک طرفه توپی مخازن ذخیره سازی نفت خام، اتصالات فولادی و عایقی بین مخازن و اسکله، قطعات شیرهای دروازه ای بودند که برای ساخت و بهره برداری آنها حدود دو میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شد.

وی گفت: در همه فعالیت ها و عملیات مدیریت بازرگانی شرکت پایانه های نفتی ایران تلاش می شود تا در سال جهاد اقتصادی استفاده از توانمندی های داخلی کشور و رعایت قوانین در اولویت قرار گیرد.

به گفته دهقان پور، همسو با راهبرد جایگزین کردن اقتصادی تولیدات داخلی با کالاهای خرید خارج مطالعات جامع و مستمری در فرآیند هاف سیستم ها و روش های فنی، بازرگانی و ساخت و تعمیر قطعات یدکی و دستگاه ها و بررسی های اقتصادی و کاربردی درباره کالاها و بازار انجام و به شناسایی و گسترش منابع داخلی تامین کالا و ارزیابی و رده بندی تامین کنندگان منجر شده است.

رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی خبر داد:
تدوین نقشه راه افزایش بهره وری در صنعت نفت و گاز ایران

۱۴:۲۵ (دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با اشاره به تدوین نقشه راه افزایش بهره وری در صنعت نفت ایران از رونمایی نقشه راه تعالی صنعت نفت ایران خبر داد.

به گزارش شانا، حسین ایرانمنش در باره برگزاری نخستین همایش ملی بهره وری در صنعت نفت با تاکید بر این که برگزاری این گردهمایی ملی برای روند توسعه صنعت نفت و گاز ایران، از اهمیتی ویژه برخوردار است، افزود: همزمان با آغاز سال جهاد اقتصادی برای رشد اقتصادی، بهره وری در بخش های مختلف منابع انسانی و کاهش مصرف انرژی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

وی با بیان این که نخستین همایش بهره وری صنعت نفت همزمان با هفته بهره وری و با هدف ایجاد پایه های ابتدایی مسیرهای تعالی و بهره وری در سطح صنعت نفت و گاز ایران برگزار می شود، تصریح کرد: پیش بینی می شود در این گردهمایی از مدل اولیه اندازه گیری تعالی و بهره وری در صنعت نفت ایران رونمایی شود.

این مقام مسئول با تاکید بر این که در این همایش، کارشناسان و استادان برجسته ای از ژاپن همچون پروفسور ایشی تامی به عنوان یکی از استادان برجسته ژاپن در حوزه انرژی های نو حضور پیدا می کنند، اظهار کرد: همچنین در حاشیه برگزاری این گردهمایی شرکت های مهندس مشاور برای عرضه آخرین دستاوردها در زمینه بهره وری و تعالی سازمانی و نیروی انسانی ارائه می کنند.

وی با تاکید بر این که قرار است این همایش به صورت پایدار و منظم سالانه از سوی موسسه مطالعات بین المللی انرژی برگزار شود، افزود: علاوه بر سخنرانی های کلیدی و نمایشگاه جانبی، کارگروه های آموزشی با حضور استادان ژاپنی در حاشیه این همایش برگزار خواهد شد.

ایرانمنش اظهار کرد: محور برگزاری این کارگاه های آموزشی مدیریت انرژی، راهکارهای صرفه جویی انرژی، فناوری های صرفه جویی حامل های مختلف انرژی، ارائه مدل های بهره وری انرژی، تعالی نیروی انسانی و ساختار سازمانی است.

به گفته وی، بررسی و تداوم نظام جامع بهره وری صنعت نفت، فناوری و نقش آن در ارتقای بهره وری سازمانی، چالش ها و موانع ارتقای بهره وری در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نقشه راه بهره وری و راهبردهای افزایش بهره وری، همچنین ارائه بهترین تجارب اندازه گیری، عارضه یابی و ارتقای بهره وری در صنعت نفت و سازکارهای بهبود بهره وری منابع انسانی و تعالی سازمانی، از مهم ترین محورهای برگزاری این همایش است.

بر اساس این گزارش، نخستین همایش “بهره وری و تعالی در صنعت نفت” خرداد ماه امسال با مشارکت وزارت نفت و حمایت چهار شرکت ملی نفت، گاز، پالایش و پخش فرآورده های نفتی و صنایع پتروشیمی در مرکز همایش المپیک تهران برگزار خواهد شد.

در حاشیه برگزاری این همایش ملی، قرار است یک فضای مناسب نمایشگاهی در اختیار شرکت های مشاور فعال در زمینه ارتقای بهره وری در بخش های انرژی، نیروی انسانی و سازمانی قرار گیرد.

با هدف دسترسی سریع تر به سکوی ایران امیرکبیر
ناوگان هوایی حفاری شمال آغاز به کارکرد

۰۹:۲۰ (دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: ناوگان هوایی شرکت حفاری شمال با هدف دسترسی سریع تر به سکوی ایران امیرکبیر، با استفاده از یک فروند هلی کوپتر Bell 412 آغاز به کار کرد.

به گزارش شانا، ناوگان هوایی اختصاصی این شرکت با نخستین پرواز بالگرد شرکت هلی کوپتری البرز زرین کیش در پایگاه عملیاتی شرکت حفاری شمال در شهرستان بهشهر آغاز به کار کرد.
بر اساس این گزارش، این بالگرد برای تعیین وضعیت و شرایط مسیر میان پایگاه بهشهر و سکوی حفاری نیمه شناور ایران امیرکبیر، همچنین پد هلی کوپتری این سکو، به تازگی طی قراردادی به استخدام شرکت حفاری شمال درآمده است.
با توجه به پیش بینی معاونت فنی و مهندسی شرکت حفاری شمال و با در نظر گرفتن فاصله 250 مایلی مسیر میان پایگاه بهشهر و سکوی ایران امیرکبیر، بالگرد Bell 412 با توان حمل حداکثر 9 مسافر و بار همراه آنها به این منظور در نظر گرفته شده است.
با توجه به قرارداد شرکت حفاری شمال و شرکت هلی کوپتری البرز زرین کیش، این شرکت دو ماه آینده به ساخت پد هلیکوپتری و آشیانه در محل پایگاه بهشهر با بهره گیری از امکانات فرودگاه ساری اقدام خواهد کرد.

با موضوع صنعت نفت و مبارزه با تحریم‌ها
دومین همایش حقوقی صنعت نفت در عسلویه برگزار می‌شود

۱۴:۴۵ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: دومین همایش حقوقی صنعت نفت با موضوع صنعت نفت و مبارزه با تحریم‌ها در عسلویه برگزار خواهد شد.

نماینده تام الاختیار وزیر نفت در امور حقوقی و مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا اعلام کرد: این همایش با شرکت مقام های ارشد قوه قضائیه و دولت و نمایندگان مردم در خانه ملت آخر اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

دکتر پیام بطحایی گفت: سفر مقام معظم رهبری به عسلویه و بیانات راهگشای معظم له شور و شوق مضاعفی در مدیران و کارکنان صنعت نفت برانگیخت که بر این اساس، اجرای دقیق فرامین ایشان در صدر اولویت های کاری مجموعه صنعت نفت قرار گرفته است و در همین زمینه، این همایش با حمایت قاطع دکتر میرکاظمی، وزیر نفت، به زودی برگزار خواهد شد.

بطحائی تصریح کرد: عسلویه هاب توسعه صنعت نفت ایران است و برگزاری این همایش در عسلویه می تواند سبب اطمینان خاطر شرکت های حاضر در عسلویه درباره قراردادها و امور حقوقی آنها باشد.

مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران افزود: در این همایش استادان و کارشناسان معتبر داخل و خارج از کشور حضور دارند.

وی ادامه داد: بازدید از پروژه های عسلویه و نیز سکوهای نفتی برای شرکت کنندگان، از برنامه های پیش بینی شده در حاشیه این همایش خواهد بود.

از سوی شرکت ملی حفاری ایران انجام می شود
برگزاری سومین دوره آموزش ایمنی در دریا

اهواز _ شانا _ گروه نفت: رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ اس یی) شرکت ملی حفاری ایران از برگزاری سومین دوره آموزش ایمنی در دریا برای کارکنان مدیریت عملیات دریایی این شرکت خبر داد.

مهندس ناصر حمیداوی امروز (یکشنبه 11 اردیبهشت) در گفت وگو با خبرنگار شانا در این باره توضیح داد: این دوره ها برای نزدیک به 600 نفر از کارکنان شاغل روی دستگاه های حفاری در دریا برگزار می شود.

وی با بیان این که شرکت ملی حفاری ایران سه دستگاه حفاری دریایی ملکی به نام های شهید رجایی، شهید مدرس و ابوذر (مورب) و چند دستگاه حفاری استیجاری در اختیار دارد، گفت: کارکنان این دستگاه ها به روند معمول به وسیله شناورها در مسیر خشکی به دریا تردد می کنند.

حمیداوی افزود: به منظور افزایش ایمنی کارکنان هنگام تردد در دریا و استقرار روی دکل، دوره های آموزش ایمنی برای آنان در برنامه قرار گرفت.

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ اس یی) شرکت ملی حفاری ایران اظهار داشت: در دوره جدید که از چهارم تا هفتم اردیبهشت برگزار شد، این کارکنان با نحوه قرار گرفتن ایمن در دریا، عملیاتی کردن قایق های نجات، نحوه استفاده از پلکان های اضطراری و نحوه عبور از آتش در دریا آشنا شدند.

وی گفت: در این دوره آموزشی که در استخر اختصاصی شرکت و یکی از استخرهای شهر اهواز انجام شد، تعدادی از کارکنان مدیریت خدمات فنی و ویژه نیز که روی دکل های حفاری دریایی رفت و آمد دارند نیز، حضور داشتند.

به مناسبت روز ملی خلیج فارس
شناورهای پایانه‌های نفتی پرچم ایران را در خلیج فارس اسکورت کردند

۱۴:۳۴ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: چهار فروند از شناورهای شرکت پایانه های نفتی ایران در جزیره خارگ، پرچم جمهوری اسلامی ایران را که به مناسبت روز خلیج فارس طراحی شده بود، روی آب دریا حمل و همراهی کردند.

به گزارش شانا، چهار فروند از شناورهای این شرکت به نام های “بهمن یک” و”بهمن دو” و یدک کش های “دامون” و “جاوید” را در آیین رژه دریایی پرچمی با طول 70 و عرض شش متر که نام خلیج فارس و پرشن گلف در دو سوی آن طراحی شده بود، روی آبهای خلیج فارس همراهی و شناور کردند.

بر اساس این گزارش، پرچم ایران از اسکله مروارید تا اسکله تی در جزیره خارگ به حرکت درآمد، همچنین در این رژه دریایی، قایق های” بهمن یک” در حال حمل و “بهمن دو” در حال اسکورت و به دنبال آن دامون و جاوید و شناورهای دیگر به ترتیب به صورت خطی پرچم ایران را حمایت کردند که جلوه خاص به این همایش داده بود.

بر اساس این گزارش، این مراسم سه ساعت و نیم به طول انجامید که در چند مرحله اعزام قایق ها از آشیانه، هماهنگی با دیگر شناورها تحویل پرچم ملی ایران و حضور در مراسم رژه دریایی و سرانجام پس از پایان مراسم، بازگشت شناورها به آشیانه انجام شد.

همچنین در این حرکت نمادین 60 فروند شناور اعم از کشتی مسافری، شناورهای شرکت های نفتی، لنچ ها، یدک کش ها و قایق های صیادی در پشت پرچم و با ادای احترام به آن به صورت رژه خلیج فارس را طی کردند.

به گزارش شانا، جزیره خارگ با بیش از 18 هزار نفر جمعیت در 57 کیلومتری شمال غربی بوشهر قرار دارد و بزرگ ترین پایانه صادرات نفت کشور با ظرفیت بیش از 95 درصد صادرات نفت کشور, در این جزیره راهبردی قرار دارد.

خرداد امسال انجام می شود
برگزاری نخستین همایش بهره وری و تعالی در صنعت نفت

۱۴:۲۱ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: نخستین همایش بهره وری و تعالی در صنعت نفت با حضور محققان و دانشمندانی از ژاپن به همت موسسه مطالعات بین المللی انرژی در تهران برگزار می شود.

به گزارش شانا، با توجه به اهمیت و نقش ارتقای بهره وری و رشد همه جانبه و حرکت در مسیر تعالی در صنعت نفت، به عنوان صنعت پیشران اقتصاد ملی، معاونت توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت با همکاری موسسه مطالعات انرژی “نخستین همایش بهره وری و تعالی در صنعت نفت” را خرداد امسال برگزار می کند.

نظام جامع بهره وری صنعت نفت، فناوری و نقش آن در ارتقای بهره وری سازمانی، چالش ها و موانع ارتقای بهره وری در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نقشه راه بهره وری و راهبردهای افزایش آن، ارائه بهترین تجارب اندازه گیری، عارضه یابی و ارتقای بهره وری در صنعت نفت، همچنین سازکارهای بهبود بهره وری منابع انسانی و تعالی سازمانی، از محورهای اصلی این همایش است.

مسئولان برگزار کننده این همایش ملی قصد دارند مقاله های برتر این گردهمایی را در مجله های علمی پژوهشی منتشر کنند، ضمن آن که مجموعه مقاله های پذیرفته شده در قالب یک کتاب و ثبت مجموعه مقاله ها در نمایه های معتبر در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات بین المللی انرژی، پیش بینی می شود در حاشیه این همایش، کارگاه های آموزشی در زمینه “بهره وری انرژی و تکنولوژی های مرتبط” را با همکاری متخصصانی از کشور ژاپن برگزار کند.

نخستین همایش “بهره وری و تعالی در صنعت نفت” خرداد امسال با مشارکت وزارت نفت و حمایت چهار شرکت ملی نفت، گاز، پالایش و پخش فرآورده های نفتی و صنایع پتروشیمی در باشگاه شماره یک صنعت نفت برگزار خواهد شد.

در حاشیه برگزاری این همایش ملی، قرار است فضای مناسب نمایشگاهی نیز در اختیار شرکت های مشاور فعال در زمینه ارتقای بهره وری در بخش های انرژی، نیروی انسانی و سازمانی قرار داده شود.

مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب:
نیروی انسانی مهم ترین سرمایه و ثروت صنعت نفت است

۱۴:۱۹ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

اهواز _ شانا _ گروه نفت: نشست توجیهی مصاحبه فنی تخصصی 500 نفر از دانش آموختگان دانشگاه های کشور برای استخدام در صنعت نفت با حضور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اهواز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، در این نشست دکتر هرمز قلاوند در سخنانی با اشاره به اهمیت و نقش نیروی انسانی در پیشبرد اهداف عالیه وزارت نفت، این مهم را سرمایه و ثروت هر سازمان پویا خواند.

وی افزود: جذب نیروی انسانی آسان، اما نگهداشت این عنصر مهم در توسعه و پیشرفت صنعت بسیار دشوار است.

قلاوند اضافه کرد: این شرکت یک سازمان پروژه محور است که موقعیت عملیاتی آن در اقلیم بد آب و هوایی واقع شده است و این شرایط سبب سختی کار و عدم تحمل آن برای برخی کارکنان تازه استخدام می شود.

عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران گفت: در همین حال جذابیت های برون سازمانی زمینه ای به وجود می آورد تا این قبیل نیروها که برای آموزش آنها هزینه های کلان صرف شده است، در برابر پیشنهاد دستمزد بیشتر بخش خصوصی، جذب این بخش شوند.

قلاوند تصریح کرد: با توجه به در نظر گرفتن چالش های موجود در این زمینه باید راهکارهای عملی تدوین شود تا بتوان نیروی انسانی جذب شده را حفظ کرد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در ادامه از مصاحبه کنندگان خواست تا براساس عدالت و مرتبط با رشته‌ های تحصیلی مصاحبه شونده از وی پرسش کنند.

مصاحبه فنی تخصصی 500 نفر از دانش آموختگان ممتاز دانشگاه ها برای جذب در وزارت نفت در دو مقطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا به مدت یک هفته در اهواز برگزار می شود.

از آغاز امسال تاکنون و با هدف تولید صیانتی نفت محقق شد
تزریق بیش از 9 میلیون بشکه آب به میدان نفتی درود

۱۴:۱۱ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: رئیس عملیات تولید نفت منطقه خارگ از تزریق بیش از 9 میلیون بشکه آب به میدان نفتی درود از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: هم اکنون ضریب بازیافت نفت در این میدان به 29.5 درصد رسیده است.

نصرالله مکتبی جهرمی در گفت و گو با خبرنگار شانا، با تاکید بر تولید صیانتی از میدان نفتی درود در منطقه عملیاتی خارگ گفت: هم اکنون روزانه بیش از 220 هزار بشکه آب پس از تصفیه و اکسیژن زدایی به وسیله پمپ به میدان این نفتی تزریق می شود.

وی افزود: همزمان با تزریق آب به میدان نفتی درود روزانه 110 تا 120 میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت با فشاری معادل 410 بار به این میدان تزریق می شود.

رئیس عملیات تولید نفت منطقه خارگ تصریح کرد: بر اساس آمارهای به دست آمده، پیش از شروع پروژه تزریق گاز و آب به میدان نفتی درود، ضریب بازیافت نفت در این میدان 5/19 درصد بود که هم اکنون این میزان به 5/29 درصد رسیده است.

افزایش 800 میلیون بشکه ای به ذخایر قابل برداشت نفت کشور

رئیس عملیات تولید نفت منطقه خارگ با اعلام افزایش 10 درصد ضریب بازیافت نفت در میدان نفتی درود به دلیل تزریق گاز و آب به این میدان، اظهار داشت: این میزان افزایش ضریب بازیافت سبب شده بیش از 800 میلیون بشکه به ذخایر قابل برداشت این میدان افزوده شود.

نصرالله مکتبی جهرمی با بیان این که تولید نفت از میدان درود از سال 1343 آغاز شده است، گفت: قبل از شروع پروژه تزریق هم زمان گاز و آب به این میدان نفتی، شاهد افت فشار محسوسی در مخازن این میدان بوده ایم که خوشبختانه هم اکنون این مشکل برطرف شده است.

به گزارش شانا، از زمان آغاز اکتشاف میدان نفتی درود تا سال 1376 تعداد 42 حلقه چاه در این حوزه نفتی حفر شد که 18 حلقه در دریا تحت عنوان میدان درود 1 و 24 حلقه در جزیزه خارگ با عنوان میدان درود 2 حفاری و بهره برداری شد.

تأسیسات فرآورش نفت خام در جزیره خارگ هم متناسب با عنوان‌های تأسیسات درود 1 و درود 2 به ترتیب با ظرفیت‌های 100 هزار بشکه و 110 هزار بشکه در روز طراحی و اجرا شده است.

بر اساس آمارهای موجود، در مدت 40 سال (از سال 1343) در حدود یک میلیارد بشکه نفت خام از این حوزه استحصال شده؛ تولید از میدان درود در زمان جنگ تحمیلی متوقف بوده است.

اختصاص 14.5 درصد از ارزش نفت و گاز صادراتی به مصارف وزارت نفت

۱۴:۰۵ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: نمایندگان مجلس دولت را مکلف کردند بر اساس برنامه پنجم توسعه 14.5 درصد از ارزش نفت و گاز صادراتی را در اختیار وزارت نفت قرار دهد.

به گزارش شانا از مجلس، نمایندگان مجلس در نشست علنی صبح امروز (11 اردیبهشت) که به بررسی لایحه بودجه 90 اختصاص داشت، 14.5 درصد از تمام درآمد حاصل از فروش نفت و گاز را در اختیار وزارت نفت و شرکت‌های تابعه آن قرار دادند تا بصورت ماهانه در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد.

این گزارش می افزاید: مبلغ تعیین شده برای همه مصارف سرمایه‌ای و هزینه‌ای از جمله بازپرداخت تسهیلات بیع متقابل، بازپرداخت تسهیلات، تولید، حفظ سطح تولید، برداشت صیانتی و افزایش تولید نفت و گاز طبیعی در اختیار وزارت نفت و شرکت‌های وابسته به آن قرار می‌گیرد.
وزارت نفت همچنین باید هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری صادرات و هزینه حمل و بیمه را نیز از همین محل تامین کند.

بر اساس تصمیم نمایندگان، پرداخت ماهانه 14.5 درصد به وزارت نفت وموارد قانونی آن جایگزین مفاد تبصره 38 دائمی قانون بودجه سال 1358 کل کشور می‌شود.

بر اساس مصوبه مجلس، سهم وزارت نفت از طریق شرکت‌های دولتی تابعه ذی‌ربط از مازاد درآمد نسبت به ارقام پیش‌بینی شده در این قانون فقط برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت و گاز قابل هزینه است و استفاده از منابع موضوع این جزء در طرح‌های غیرمرتبط و خارج از وظایف و اختیارات قانونی وزارت نفت از طریق شرکت‌های دولتی تابعه ذی‌ربط ممنوع است.

نمایندگان همچنین وزارت نفت را موظف کردند هر ماه گزارش عملکرد این جزء که شامل میزان و مبلغ تولید، فروش، بیع متقابل نفتی و گازی، صادرات نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی است، به کمیسیون‌های اقتصادی، انرژی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت برنامه‌‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری و دیوان محاسبات کشور ارسال کند.

با تصویب نهایی مجلس، امسال انجام می‌شود
سرمایه‌گذاری 85 هزار میلیارد ریالی وزارت نفت در میدان‌های مشترک

۱۳:۴۲ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: با تصویب نمایندگان مجلس، وزارت نفت امسال دست کم 85 هزار میلیارد ریال اعتبار را با اولویت دهی به توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های مشترک، سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش خبرنگار شانا از مجلس، در جلسه علنی امروز (یکشنبه 11 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در ادامه بررسی لایحه بودجه 90، بند 12 را بررسی کردند و به تصویب نهایی رساندند.

به موجب جزء “ت” بند 12 لایحه بودجه 90 ، هزینه‌های صدور نفت با احتساب هزینه‌های حمل و بیمه (سیف) به عهده شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت است.

همچنین به موجب جزء “ث” بند 12 لایحه بودجه 90 وزارت نفت از طریق شرکت‌های دولتی تابعه ذی‌ربط موظف است همسو با بودجه عملیاتی، طرح‌های سرمایه‌ای را مطابق با موافقتنامه‌های متبادله با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری اجرا و گزارش عملکرد تولید نفت و گاز را به تفکیک هر میدان و جداول طرح‌‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری و منابع تخصیص یافته و هزینه‌ شده به همراه میزان پیشرفت فیزیکی هر یک از طرح‌ها و پروژه‌ها را در مقاطع سه ماهه به مراجع یاد شده در تبصره 3 جزء «ب» این بند ارائه کند.

بر اساس این مصوبه، وزارت نفت موظف است به گونه‌ای عمل کند که حداقل 85 هزار میلیارد ریال از منابع حاصل سهم وزارت نفت از طریق شرکت‌های دولتی تابعه، صرف سرمایه‌گذاری در طرح‌های یاد شده با اولویت میدان‌های مشترک نفتی و گازی شود.

در تبصره یک این بند مقرر شد در صورتی که بازپرداخت تعهدهای قانونی وزارت نفت از طریق شرکت‌ دولتی تابعه در سال 1390 که به تأیید کارگروه موضوع این بند می‌رسد با لحاظ عملکرد منابع و مصارف شرکت یاد شده سبب کاهش سرمایه‌گذاری در سقف 85 هزار میلیارد ریال شود، دولت مکلف است معادل رقم کسری یادشده را از محل صرفه‌جویی در موارد مربوط در بودجه کل کشور تأمین کند.

در تبصره 2 به این نکته اشاره شد که سود خالص شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت پس از کسر همه پرداخت‌های قانونی حسب مورد، به منظور تأمین منابع لازم برای انجام هزینه‌های سرمایه‌ای شرکت‌‌های یاد شده با اولویت میدان‌های مشترک نفتی و گازی با تصویب مجمع عمومی آن شرکت‌ها و مراجع قانونی ذی‌ربط حسب مورد به حساب‌های اندوخته قانونی و افزایش سرمایه دولت در آن شرکت‌ها منظور می‌شود.

همچنین در جزء “ج” بند 12 لایحه بودجه 90 آمده است که آیین‌نامه اجرایی این بند شامل تسویه حساب خزانه‌داری کل کشور با شرکت‌های دولتی تابعه وزارت نفت با استفاده از روش‌های پیش‌بینی شده شامل رد دیون و یا حساب ذخیره ارزی و یا گواهی اعتباری (در صورت لزوم)است، همچنین قراردادی که وزارت نفت به نمایندگی از طرف دولت با شرکت‌های یادشده در چارچوب مفاد این بند برای عملیات نفت، گاز، پالایش و پخش منعقد می‌کند، به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های نفت و امور اقتصادی و دارایی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

دستورعمل‌‌های حسابداری لازم به نحوی که آثار تولید و فروش نفت خام و میعانات گازی، گاز خام و حامل‌های انرژی حسب مورد در دفاتر قانونی و حساب سود و زیان شرکت‌های دولتی تابعه ذی‌ربط وزارت نفت نیز انعکاس داشته باشد با پیشنهاد مشترک دستگاه‌های یادشده تهیه و تا پایان تیرماه ابلاغ می‌شود.

با دستور وزیر نفت محقق می شود
افزایش سرانه آموزش کارکنان صنعت نفت به 150 ساعت

۱۳:۲۲ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: رئیس آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران، از افزایش سرانه آموزش کارکنان صنعت نفت به 150 ساعت با دستور وزیر نفت خبر داد.

عبداله عباسیان، در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که امروزه نقش آموزش در توسعه صنعت نفت نقشی انکارناپذیر است، گفت: یادگیری به معنای ادامه حیات است و در مسیر رو به رشد توسعه صنعت نفت ایران در سال جهاد اقتصادی، مطابق دستور دکتر میرکاظمی، وزیر نفت، در تلاش هستیم که سرانه آموزش به 150 ساعت برسد.

وی تصریح کرد: سرانه آموزشی در سال 88 حدود 45 ساعت بود که با تلاش های صورت گرفته، هم اکنون این رقم به نزدیک 95 رسیده است.

عباسیان افزود: ما امسال را سال جهاد آموزشی برای خود نام نهادیم تا بتوانیم به اهداف مورد نظر در سال جهاد اقتصادی دست یابیم و در همین زمینه، مدل جدیدی را برای نیاز سنجی کارکنان صنعت نفت به کار برده ایم.

وی در ادامه گفت: مدل دی کام که یکی از بهترین مدل های آموزشی در سطح جهان است، از سوی آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران به کار گرفته شده است و ما همگام با جدیدترین استانداردهای جهانی آموزش در تلاش هستیم که سطح کمی و کیفی، دانش کارکنان صنعت نفت را در تمام ابعاد ارتقا دهیم.

رئیس آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران گفت: تقویم های آموزشی مدیران و کارشناسان را هر سه ماه یک بار از طریق سایت به اطلاع همکاران خود در صنعت نفت می رسانیم.

وی افزود: برای ایجاد انگیزه، آموزش های خود را به خارج از تهران منتقل کرده ایم و اکنون بیشتر برنامه های ما در شهرهای اصفهان، اهواز، محمودآباد و کیش برگزار می شود.

عباسیان گفت: ایران از نظر علمی و کیفیت آموزشی در منطقه حرف اول را می زند و در تلاش هستیم با رسیدن به شرایط مطلوب به استانداردهای کشورهای توسعه یافته نزدیک شویم.

نیاز به نیروهای حرفه ای در صنعت نفت

وی تصریح کرد: در صنعت نفت ایران به ویژه در بخش بالادستی، نیاز به حرفه ای گرایی احساس می شود و قصد داریم در این بخش سطح مهندسی نفت و متخصصان در این رشته را به بالاترین سطح استانداردهای بین المللی برسانیم.

عباسیان ادامه داد: از تمام مدیران و کارشناسان صنعت نفت تقاضا داریم که در مسیر توسعه و افزایش بهره وری سازمان های متبوع خود به مسئله آموزش بیش از گذشته توجه کردند تا شاهد صنعتی کوشا و فعال باشیم.

رئیس آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: آموزش را می توان یک سرمایه گذاری مطمئن تلقی کرد و اگر بتوانیم درست سرمایه گذاری کنیم، بدون تردید نتایج اثر بخش آموزش نیز در بلندمدت پدیدار خواهد شد.

وی تصریح کرد: آموزش مرکزی بر اساس سه اصل پرورش مهندسان پروژه، مدیران پروژه و مدیران حرفه ای در همسویی با حرفه ای گرایی در حال فعالیت است و خوشبختانه تا کنون به نتایج مطلوبی دست یافته ایم.

عملکرد مطلوب آموزش

وی افزود: سال گذشته ما چند پروژه موفق را تجربه کردیم؛ از جمله طراحی و استانداردسازی آموزش های ویژه سکوهای نیمه شناور و به طور مشخص سکوی نیمه شناور امیرکبیر بود.

عباسیان گفت: پس از حادثه خلیج مکزیک تصمیم گرفته شد تا سمینارهای تخصصی در باره پیامدهای چنین حوادثی و نیز پیشگیری از آن برگزار شود و به زودی این سمینارها با حضور کارشناسان بین المللی در کشورمان برگزار خواهد شد.

وی یادآورشد: حضور کارشناسان بولیوی در ایران برای آموزش نیز تجربه ای نوین بود و ما با انتقال جدیدترین تجربیات علمی و فنی خود به آنان برای اولین بار شاهد حضور کارشناسان خارجی برای آموزش در ایران بودیم.

رئیس آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: همکاری مطلوبی را با دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبری در سطح جهان داریم و در داخل نیز علاوه بر دانشگاه صنعت نفت با چند دانشگاه صاحب نام داخلی همکاری های خوب داریم.

به همت انستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران
دوره‌های تخصصی صنایع نفت و گاز برگزار می شود

۱۳:۱۱ (یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰)

شانا _ گروه نفت: برای نخستین بار در کشور دوره های تخصصی صنایع نفت و گاز از سوی انستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران برگزار می شود.

به گزارش شانا، برای نخستین بار در کشور این انستیتو همسو با ماموریت خود در زمینه ارتقای دانش تخصصی مدیران و کارشناسان صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کشور، دوره های آموزشی میان مدت را در نیمه نخست سال 90 برگزار می کند.

دوره عالی مدیریت نفت و گاز، اقتصاد و تامین مالی نفت و گاز، حقوق و قراردادهای نفت و گاز، مدیریت مخازن هیدروکربوری و اکتشاف و تولید نفت و گاز، سرفصل های اصلی این دوره آموزشی هستند که برای تدریس این دوره، از استادان برجسته داخلی، همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور استفاده می شود.

به روز کردن متخصصان صنعت نفت برای اجرای پروژه های تخصصی آن اهمیت زیادی دارد؛ از این رو انستیتو مهندسی صنعت نفت دانشگاه تهران اقدام به برگزاری این دوره آموزشی کرده است.

این دوره برای نخستین بار در کشور و با الگو برداری از برخی دانشگاه های تراز اول دنیا که در سالیان گذشته دوره های آموزشی برگزار کرده اند، طراحی شده است.

مبانی اقتصاد، اقتصاد نفت و گاز، حسابداری و مدیریت مالی در صنعت نفت و گاز، ‌تامین مالی در صنعت نفت و گاز، بیمه و بانکداری در صنعت نفت و گاز، نظریه بازی کاربردی، مدیریت ریسک در بازارهای نفت و گاز، مدل سازی و شبیه سازی مسائل اقتصادی، بازارهای بین المللی و قیمت گذاری نفت و گاز و ارزیابی اقتصادی طرح های نفت و گاز، از دیگر محورهای این دوره آموزشی هستند.

ژئوشیمی نفت، ژئوفیزیک اکتشافی، زمین شناسی مخازن پیشرفته، زمین شناسی و پتروگرافی مواد آلی، آشنایی با مهندسی مخازن نفتی – گازی – میعانات گازی – مخازن شکافدار، طراحی سیستم بهره برداری، تکنولوژی های بهره برداری، تکنولوژی های نو هوشمند در بهره برداری، روش های بهره افزایی، مشکلات عملیاتی تولید و برداشت از چاه های نفت و گاز، حفر و برداشت از چاه های فراساحلی و ایمنی – بهداشت و محیط زیست در صنایع نفت و گاز از دیگر زیرمجموعه های این دوره آموزشی است.

علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس http://IPE.ut.ac.ir مراجعه کنند.


مجري اين طرح در گفت و گويي ضمن اعلام اين خبر گفت: اين پروژه 155 كيلومتر و در سه قطعه تعريف شده كه قطعات ب و ج روز پنج شنبه به طول 140 كيلومتر به بهره برداري رسيد.
بهره برداري از خط لوله جديد شازند- مهدوي قم
خط لوله 26 اينچ حد فاصل شازند تا فشارشكن شهيد مهدوي در مدار بهره برداري قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومي شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، مجري اين طرح در گفت و گويي ضمن اعلام اين خبر گفت: اين پروژه 155 كيلومتر و در سه قطعه تعريف شده كه قطعات ب و ج روز پنج شنبه به طول 140 كيلومتر به بهره برداري رسيد.
فريدون فياضي افزود: قطعه اول اين خط از شازند تا شهید بهراميان به طول حدود 15 كيلومتر هم تا قبل از پايان سال جاري در مدار قرار مي گيرد.
وي تاكيد كرد: با راه اندازي خط لوله جديد، مسیر خط لوله قديم كه از مناطق مسكوني عبور مي كرد، از شهرها خارج شد.
فياضي در پايان خاطر نشان كرد: اين پروژه توسط مديريت مهندسي و طرح ها ظرف مدت 15 ماه و درموعد مقرر به انجام رسيد.

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *