بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر نیازمند سرمایه گذاری است

بدضعیفمتوسطخوبعالی (2٫00 از 5)
Loading...

ShowImageسال گذشته ٣٠٠ میلیون کیلووات ساعت برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید شد و این یک دهم درصد ظرفیت موجود کشور است، لذا توجه و سرمایه گذاری به این بخش باید در اولویت قرار گیرد.

به گزارش شانا، یوسف آرمودلی رییس سازمان انرژی‌های نو گفت: از ١٠ سال پیش که تصمیم به تشکیل چنین سازمانی گرفته شد، بنا براین بود سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با ادغام سازمان بهره‌وری به یک سازمان تبدیل شود و اکنون پس از اخذ تاییدیه‌های لازم درحال بررسی در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی است.

وی با اشاره به این که اغلب کشورهای پیشرفته دنیا بخشی از انرژی‌های خود را از منابع تجدیدپذیر به دست می‌آورند، افزود: کشورهای اروپایی در سال ٢٠٢٠ به میزان ٣٠ درصد انرژی‌های خود را از این منابع تامین خواهند کرد.

آرمودلی تصریح کرد: کشور ما نیز در بخش باد دارای ظرفیت ٤٠ هزار مگاواتی است ولی به دلیل کمبود منابع مالی نتوانسته‌ایم از این ظرفیت بهره‌مند شویم.

وی ادامه داد: در بخش انرژی خورشید نیز متوسط تابش بیش از ٥ کیلووات ساعت در مترمربع در روز است که در طول سال ٣٠٠ روز در ٩٠ درصد خاک کشور اتفاق می‌افتد.

رییس سازمان انرژی‌های نو گفت: در بخش زمین گرمایی نیز اولین مرحله اکتشاف در منطقه مشکین شهر آغاز شده و در حال حاضر هفت حلقه چاه اکتشافی در حال تولید است و این اولین نیروگاه زمین گرمایی است که پس از مراحل تشریفات مناقصه تا دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

آرمودلی در خصوص قیمت خرید برق از بخش خصوصی نیز گفت: قیمت خرید برق تولیدی بخش خصوصی در ازای هر کیلووات ساعت ٦٥٠ ریال(٦٥ تومان) بود که در مصوبه جدید دولت به ٤ هزار و ٤٠٠ ریال (٤٤٠ تومان) در هر کیلووات ساعت افزایش یافت که می‌تواند برای بخش خصوصی جذاب باشد.

رییس سازمان انرژی‌های نو با اشاره به این که سال گذشته ٣٠٠ میلیون کیلووات ساعت برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید شد و این یک دهم درصد ظرفیت موجود کشور است، گفت: توجه و سرمایه گذاری به این بخش باید در اولویت قرار گیرد.

وی تصریح کرد: مقرر شده است ٣٠ ریال از مبلغ عوارض برق را برای توسعه برق روستایی و انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنیم و در بودجه سال جاری نیز ٤ هزار میلیارد ریال(٤٠٠ میلیارد تومان) برای این بخش درنظر گرفته شده است.

رییس سازمان انرژی‌های نو عنوان کرد: از جهت علمی و توان فنی و مهندسی در خاورمیانه و دنیا جایگاه خوبی داریم و در بخش مقالات رتبه‌های ٧ و ١٢ را کسب کرده‌ایم.

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *