ایران تا 2 سال آینده در تولید کاتالیست خودکفا می شود

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

ساخت کاتالیست ها با تکیه بر توان و دانش ایرانی تا دو سال آینده به طور کامل بومی سازی و ایران در این زمینه خودکفا می شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: ساخت کاتالیست ها در کشور وضعیت مناسبی دارد و با توجه به روند رو به رشد ساخت این محصول استراتژیک، این محصول تا دو سال دیگر به طور کامل در ایران ساخته می شود.
دکتر محمدرضا مقدم افزود: پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی به عنوان متولی ساخت و خودکفایی کاتالیست ها مشخص و احکام لازم از سوی وزیر نفت نیز صادر شده است.
وی ادامه داد: گروهی از نخبگان صنعت نفت برای بومی سازی ساخت کاتالیست ها انتخاب شده اند و به یقین پیش از پایان برنامه پنجم توسعه این صنعت به طور کانل بومی سازی خواهد شد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت اظهار کرد: پیش از این یکی از مشکلات ما نبود ارتباط شبکه ای بود، ولی اکنون استراتژی وزارت نفت ایجاد شبکه های فناوری و پژوهشی است و با برنامه ریزی های انجام شده در نهایت منجر به تولید خواهد شد.
وی افزود: نظام جامع پژوهش و فناوری وزارت نفت یک برنامه دقیق و منسجم است که در آینده نزدیک این نظام روند توسعه صنعت نفت را شتاب خواهد بخشید.
مقدم گفت: صنعت نفت تنها صنعتی است که دانشگاه ها را قطب بندی و تاکنون 600 گواهی برای قطب های علمی صادر کرده و این گواهی ها به 1200 مورد خواهد رسید.
وی افزود: وزارت نفت آمادگی دارد تا نهادهای فناوری و دانشگاهی را کمک کند و ارتباط مستمر میان مراکز علمی و دانشگاه ها را گسترش دهد.
به گزارش شانا، رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران چندی پیش بابیان این که با وجود دانش فنی مطلوب متخصصان ایرانی هم اکنون قابلیت تولید کاتالیست های موردنیاز کشور در داخل وجود دارد، اظهار کرد: با همکاری تنگاتنگ میان پژوهشگاه های نفت، شیمی و دانشگاه ها و انجام کارهای علمی می توان نیازهای کاتالیستی کشور را برطرف کرد.
منصور انبیا افزوده بود: هم اکنون سالانه میلیون ها دلار برای واردات کاتالیست موردنیاز صنایع هزینه می شود؛ این در حالی است که با انجام کارهای علمی می توان تمام نیازها را در داخل کشور تامین کرد.
وی ادامه داده بود: امروزه ایران در زمینه علم و فناوری پیشرفت های خوبی داشته است و به عنوان یک کشور در زمینه تولید علم در دنیا مطرح است؛ بنابراین می توان با اقدام های اصولی و علمی تمام نیازهای خود را در داخل تولید کنیم.
بر پایه این گزارش شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی چندی پیش توانست شمار دانش های فنی خود را به 25 عدد برساند و طبق برنامه ریزی، این تعداد تا سال 1394 به 50 دانش فنی خواهد رسید.

نوشته های مرتبط

یک نظر برای ایران تا 2 سال آینده در تولید کاتالیست خودکفا می شود

  1. تامین وتجهیز کالاهای صنعتی وتاسیسات ،صنایع نفت ،گاز ،پتروشیمی

    رتبه دهید: Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *