افزایش ۵۵٠ میلیون لیتری ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی کشور

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

 

 • ساخت انبارهای جدید نفت به ظرفیت کلی ۵۵٠ میلیون لیتر، ذخیره سازی انواع فرآورده نفتی کشور را در حد مطلوبی افزایش داده است.
 •  به گزارش خبرنگار شانا، سید ناصر سجادی در نشست خبری امروز (شنبه ١۶ اسفند ماه)با رسانه های گروهی،افزود:از سالهای گذشته تا کنون با ساخت انبارها و مخازن در مناطق مختلف کشور،ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی(بنزین، نفت سفید، نفت کوره و نفت گاز) بیش از ١,٣ میلیارد لیتر افزایش یافته است.سجادی افزایش ذخیره سازی سوخت را با احداث انبار و مخازن جدید دیگر از اولویتهای مهم شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خواند و گفت: امسال با هدف اطمینان بخشی به ذخیره سوختی کشور، با ساخت مخازن و انبارهای جدید در ماهشهر، شیراز و ملایر، ۵۵٠ میلیون لیتر به ذخیره سازی فرآورده های نفتی، اضافه شده است.

  وی ذخیره سوختی در انبار نفت بزرگ ماهشهر را ٣٠٠ میلیون لیتر، در انبار نفت شیراز ١٧٠ میلیون لیتر و در انبار نفت ملایر نیز ٧٠ میلیون لیتر اعلام کرد.

  ٢٣٠ میلیون لیتر ذخیره سازی با ساخت دو انبار جدید

  سجادی، همچنین از ایجاد انبارها و مخازن دیگری برای افزایش ظرفیت انواع فرآورده نفتی در سال آینده خبر داد و گفت: ساخت یک انبار با ظرفیت ١٣٠ میلیون لیتر در ارومیه و یک انبار با ظرفیت ١٠٠ میلیون لیتر در بیرجند از برنامه های سال آینده این شرکت است.

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درباره بدهی شرکتهای هواپیمایی، نیز گفت:بدهی این شرکتها به شرکت ملی پخش مدتی است که در سقف ٧۵٠ میلیارد تومان ثابت مانده و افزایش نیافته است.

  وی پرداخت وجه سوخت از سوی شرکتهای هواپیمایی در چند ماه گذشته را از دلیل ثابت ماندن سقف بدهی ایرلاینها اعلام کرد.

  سجادی با بیان این که تعدادی از ایرلاینها برای پرداخت بدهی پیشقدم شده اند، گفت:با توافق صورت گرفته، بخش زا بدهی آنها به صورت چک وصول شده است.

  مدیر عامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، با تاکید بر این که نمی شود سوخت رسانی به هواپیمایی کشور را قطع کرد، تصریح کرد: هدف ما این است که بدون تنش این مبادله( سوخت رسانی) انچام شود.

  وی همکاری مطلوب سازمان تعزیرات و شورای امنیت  را برای حصول بدهی ایرلاینها مهم برشمرد.

  تلاش برای سوخت رسانی مطلوب به همه بخشها

  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی ایران درباره مصرف انواع فرآورده نفتی ١١ ماه امسال نیز گفت: در این بازه زمانی روزانه ۶٩,٢ میلیون لیتر بنزین در سراسر کشور عرضه و مصرف شد در حالی که این میزان در مدت مشابه پارسال، ۶٨ میلیون لیتر بوده است که از رشد ١.٨ درصدی آن حکایت دارد.

  وی افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی، مدیریت مصرف و استفاده بیشتر از سی ان جی را عامل این کاهش چند درصدی در سال جاری نسبت به سالهای قبل از آن عنوان کرد.

  او همچنین از کاهش ١۵,٢ درصدی نفت سفید در سال جاری خبر داد و گفت: در ١١ ماه امسال روزانه ٩.٨ میلیون لیتر نفت سفید مصرف شده که این در مدت مشابه سال قبل ١١.۶ میلیون لیتر بوده است.

  سجادی تصریح کرد: مصرف نفت گاز در مدت زمان یاد شده ١٠٠,٧ میلیون لیتر بود؛ در حالی که در مدت مشابه پارسال این مقدار ١٠۴.۶ میلیون لیتر بوده است.

  مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، به کاهش ٢٨ درصدی مصرف نفتکوره در ١١ ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: امسال روزانه ٣٧,٨ میلیون لیتر نفت کوره مصرف شد در صورتی که این میزان در سال گذشته ۵٢.۴ میلیون لیتر بوده است.

  وی دلیل کاهش مصرف نفت گاز و نفت کوره را افزایش تولید گاز در کشور دانست و عنوان کرد: هم اکنون تولید روزانه گاز کشور نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

  کاهش ٨,٣ میلیارد لیتر سوخت رسانی به نیروگاهها

  سجادی با بیان این که امسال بیش ۴۶ میلیارد متر مکعب گاز به نیروگاهها تحویل شده است، گفت:این میزان در سال گذشته ٣٣,۶ میلیارد مترمکعب بود، بنابراین امسال سوخت مایع کمتری به نیروگاهها ارسا ل شده است.

  وی گفت: امسال ٨,٢ میلیارد لیتر نفت گاز و ٩.٨ میلیارد لیتر نفت کوره به نیروگاهها تحویل شده است در حالی که این مقادیر در مدت مشابه سال گذشته با ٣٠ درصد و ٣٣ درصد کاهش،به ترتیب ١١.۶ و ١۴.٧ میلیارد لیتر بوده است.

  مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، گفت: مجموع کاهش سوخت مایع نیروگاهی امسال ٨,٣ میلیارد لیتر کمتر از سال گذشته بود و انتظار می رود در سال آینده نیز کاهش بیشتری یابد.

  از اسفندماه امسال به صادر کننده سوخت مایع شدیم

  مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه از ابتدای اسفند امسال به صادرکننده سوخت مایع (به جز بنزین) تبدل شده ایم افزود: بحشی از این صادرات در قالب فروش مرزی، بخشی نیز از طریق انتقال فرآورده به کشورهای همسایه نظیر عراق، افغانستان و پاکستان و بخشی هم از طریق دریا به سایر کشورها انجام خواهد شد.

  سجادی با بیان اینکه در گذشته نیز به میزان کمی نفت کوره و نفت سفید صادر می شد، افزود:این میزان از ابتدای سال آینده بیشتر خواهد شد.

  به گفته این مقام مسئول با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین نیز در دستور کار وزارت نفت قرار خواهد گرفت.

  فروش متوسط بنزین به نزخ ٧٨۶ تومان در کشور

  ناصر سجادی با بیان اینکه تا اول بهمن امسال بنزین در کشور به سه نرخ ١٠٠٠، ٧٠٠ و ۴٠٠ تومانی عرضه می شد، افزود: تاکنون از کل بنزین فروخته شده در کشور، ٣۶ درصد بنزین ١٠٠٠ تومانی، ۵۵ درصد ٧٠٠ تومانی و ٩ درصد ۴٠٠ تومانی بوده است.

  وی افزود: متوسط فروش بنزینی که از ترکیب قیمتها به دست آمده، بر مبنای قیمت ٧٨۶ تومان بوده است.

  مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران،  با بیان این که نفت گاز نیز با دو نرخ عرضه می شود، گفت: تاکنون ٩ درصد بنزین با قیمت ٩٠٠ تومان و ٩١ درصد نیز با قیمت ٢۵٠ تومان عرضه و فروخته شده است.

  وی متوسط قیمت هر لیتر نفت گاز فروخته شده را ٢٧٢ تومان اعلام کرد.

 

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *