اجرایی شدن نخستین طرح پایلوت چاه‌های هوشمند نفت در کشور

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

نخستین طرح پایلوت چاه های هوشمند نفت با هدف رسیدن به حداکثر افزایش تولید ممکن از مخازن نفتی کشور از سوی پژوهشگاه نفت اجرایی شد.

تورج بهروز، کارشناس ارشد مهندسی مخازن نفت و گاز در پژوهشگاه صنعت نفت، در سمینار راهکارهای ارتقای کارآمدی مدیریت مخزن که روز گذشته (سه شنبه 7 تیر) به همت معاونت علمی ـ پژوهشی بسیج شرکت ملی نفت برگزار شد، اظهار داشت: شرکت‌های مشهور دنیا در انتهای سال ۱۹۹۵ تکنولوژی چاه هوشمند را تکمیل کردند و در حال حاضر در حال کار روی تکنولوژی میادین هوشمند هستند.

وی با بیان این که در بعضی کشورهای همسایه ما نیز مسئله تکنولوژی میادین هوشمند مورد توجه قرار گرفته است، گفت: به دلیل هزینه بالای work over یا تعطیل کردن کار، در میادین دریایی بدون ارزیابی اقتصادی اولیه نیز بهره‌برداری از تکنولوژی چاه‌های هوشمند کاملا اقتصادی است.

کارشناس ارشد مهندسی مخازن اضافه کرد: عربستان، عمان، قطر و به تازگی عراق در منطقه ما در زمینه تکنولوژی مخازن هوشمند فعال شده‌اند.

وی اظهار داشت: ۵ یا ۶ سال است که در پژوهشگاه صنعت نفتت بوسیله پروژه‌های کاربرد سنسور در بالادست نفت با این تکنولوژی آشنا شده ایم و اولین پایلوت چاه‌های هوشمند در پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی شده است.

بهروز با بیان این که در شرکت نفت مناطق مرکزی مخازن را برای به کارگیری این تکنولوژی سطح‌بندی کرده ایم، گفت: با شرکت نفت اروندان نیز برای ارائه MDP میدان های تحت مدیریت انها براساس تکنولوژی چاه‌های هوشمند یا تکنولوژی مخازن هوشمند وارد مذاکره شده‌ایم.

وی تصریح کرد: به لحاظ اقتصادی با به کارگیری این تکنولوژی به طور همزمان هم پلاتو یعنی حداکثر سقف تولید از مخزن حفظ می‌شود و هم در مدت زمان کوتاه تری نفت بیشتری قابل تولید است.

کارشناس ارشد پژوهشگاه صنعت نفت اضافه کرد: چاه‌های با سطح تماس زیاد یا همان تکنولوژی مخزن هوشمند در بزرگترین مخزن نفت جهان (قوار عربستان) مورد استفاده قرار گرفته که از نظر اقتصادی بسیار به نفع بهره‌بردار بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت: الگوی هوشمند‌سازی مخازن ۶ مرحله دارد که برای تعدادی از میادین ایران سه مرحله از آنها انجام شده و باعث انتخاب یک مخزن به عنوان پایلوت اجرای این تکنولوژی شده است.

وی مشکلات این میدان را تولید شن، آسفالتین، تولید آب از بعضی چاه‌ها، ناهمگونی فشارها در لایه‌های مختلف و تعدد لایه‌ها دانست و گفت: این میدان بهترین مورد برای اجرای تکنولوژی مخزن هوشمند محسوب می‌شد چنانچه حتی تفاوت تراوایی بیسار زیادی در لایه‌های مختلف این میدان وجود داشت.

وی افزود: این میدان برای ادامه کار بسیار مناسب است اما به دلایل مدیریتی کار روی آن ادامه نیافت.

بهروز در پایان گفت: در منابع کارشناسی دنیا اعلام شده است که تکنولوژی مخازن هوشمند امکان افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی ضریب بازیافت میادین نفتی را فراهم می‌کند.

نخستین سمینار تخصصی بسیج شرکت ملی نفت روز گذشته(سه شنبه) در سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *