نصب Jacket- آشنايي با جرثقيل هاي فراساحلي

بدضعیفمتوسطخوبعالی (3٫60 از 5)
Loading...


اولين جرثقيل هاي ساخت بشر در يونان باستان ساخته شد. از اين جرثقيل ها در ساختن ساختمانهاي بلند استفاده مي شد. بعد از آن جرثقيل هايي که توانايي حمل مقدار بيشتري بار را داشتند با به کار گيري قدرت انسان براي چرخاندن چرخ اصلي آن اختراع شدند. بعضي از اين ادوات بر روي ستون هاي سنگي سوار مي شدند که استقامت و قدرت بيشتري را براي آنها فراهم مي کرد.
اين جرثقيل هاي نخستين همگي ساخته شده از چوب بودند اما با وقوع انقلاب صنعتي، چدن و فولاد جاي چوب را در ساختمان جرثقيل ها گرفتند. براي قرون متوالي، قدرت بدني انسان و يا حيوانات منبع اصلي تامين نيروي اين جرثقيل ها بود گر چه در آسياب هاي بادي و آبي با مهار قدرت اين نيروهاي طبيعي، از آنها براي بالا بردن اجسام استفاده مي شد. براي اولين بار در اواخر قرن 18 و يا اوايل قرن 19 ميلادي از موتورهاي بخار براي تامين قدرت اين جرثقيل ها استفاده شد که بسياري از آنها با کارايي خوب خود تا قرن بيستم نيز مورد استفاده قرار مي گرفتند.
امروزه، جرثقيل هاي مدرن، با استفاده از موتورهاي احتراق داخلي يا موتورهاي الکتريکي و با بهره گيري از سيستم هاي هيدروليکي، امکان بالا بردن اجسامي بسيار سنگينتر از آنچه در پيش انجام مي گرفت را، فراهم کرده اند. با وجود تمام اين پيشرفت ها، جرثقيل هاي دستي، در جاهايي که فراهم آوردن انرژي، صرفه ي اقتصادي ندارند، هنوز مورد استفاده قرار مي گيرند. امروزه براي هر نيازي، جرثقيل هاي خاصي با تنوع بسيار زيادي توليد مي شوند. گستره ي اندازه ي آنها از جرثقيل هاي سه گوش، مورد استفاده قرار گرفته در کارگاههاي کوچک تا جرثقيل هاي بسيار بلند در برج سازي متغير است. آخرين حلقه از اين زنجير، جرثقيل هاي شناور و فراساحلي هستند که به طور عمده در صنايع نفت و گاز و نجات کشتي هاي به گل نشسته، کاربرد دارند.

تاريخچه ي رشد جرثقيل هاي دريايي

جرثقيل هاي متحرکي که قابليت کارکرد در تمام قسمت هاي بندرگاهي را داشتند، در اوايل قرن 14 ميلادي پا به عرصه ي وجود گذاشتند. نکته ي جالب اين است که اين نوع جرثقيل ها به ندرت داراي ضامن و يا ترمزي براي جلوگيري از برگشت و سقوط بار بوده اند.
در سال 1920، يک ناو جنگي آمريکايي ساخته شده در سال 1898، به جرثقيلي با ظرفيت جابجايي 250 تن تبديل شد و بعداً به جرثقيل متحرک شماره يک شهرت يافت. از اين جرثقيل براي نصب سلاح ها و ديگر اجسام سنگين بر روي ناوهاي در حال ساخت، استفاده مي شد.
از ديگر نمونه هاي برجسته USS Squalas(SS-192) بود، که در سال 1939.م مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1942، اسکادران جرثقيل هاي سنگين، که شامل سه نمونه بود، به بندرگاه آرکانگل (Archangel ) در قطب شمال فرستاده شدند. وظيفه ي اصلي اين گروه فراهم کردن امکان تخليه ي تجهيزات در بندرگاههايي بود که به وسيله ي بمب افکن هاي آلماني نابود شده بودند.
در سال 1949 با ساخته شدن “Derrick Barge 4” که قابليت بلند کردن و چرخاندن 150 تن بار را داشت، سرنوشت صنايع فراساحلي در مسير جديدي رقم زده شد. به کمک اين اختراع، سکوهاي نفتي به جاي اينکه در عرشه ي کشتي، تکه تکه ساخته شوند، در ساحل ساخته شده و در مکان مورد نظر مونتاژ مي شدند. از اين دستگاه در مناطق کم عمق خليج مکزيک، که به مهد صنايع فراساحلي معروف است، با موفقيت استفاده شد. در سال 1963.م شرکت Heerema يک تانکر نروژي به نام Sunnaas را به يک جرثقيل با قابليت جابجايي 300 تن تبديل کرد. اين نمونه در واقع اولين مدل در گروه خود بود که شبيه يک کشتي طراحي شده بود و بعدها به ” ماجراجوي جهاني” تغيير نام داد.
اين گونه ي جديد خود را با شرايط دشوار درياي شمال، بهتر وفق مي داد. در سال 1978، اين شرکت دو جرثقيل نيمه متحرک ديگر به نام هاي Balder و Hermond که قابليت جابجايي 2000 و 3000 تن را داشتند، ساخت که بعداً کارايي هر دو آنها تا ظرفيت هاي بالاتري بهبود يافت. اين گونه جرثقيل به دليل حساسيت کمتر خود به بادهاي سرد دريايي، امکان کار در فصل هاي سرد در درياي شمال را دارا بود. ظرفيت هاي بسيار بالاي اين گونه جديد، مدت زمان لازم براي نصب سکوها را از يک فصل کامل به چند هفته تقليل داد.
با الهام از اين موفقيت، جرثقيل هاي مشابه ديگري نيز ساخته شدند. در سال 1985.م ،DB-102 که داراي دو جرثقيل با ظرفيت هر کدام 6000 تن بود وارد بازار شد. تنها دو سال بعد، Micoperi مدل ديگري با ظرفيت 7000 تن را ساخت و تا کنون اين روند رو به رشد، از جهت افزايش ظرفيت کاري و نيز بهره گيري از تکنولوژي مدرن تر ادامه دارد.
قدرتمندترين انواع جرثقيل هاي متحرک دريايي و فراساحلي

در ميانه هاي دهه ي 80، جنبش صنايع فراساحلي فروکش کرد. در سال 1988، شرکت هاي Heerema و McDermott با يکديگر ادغام شده و شرکت Heeremac را به وجود آوردند. در سال 1990 ، Micoperi اعلام ورشکستگي کرد. Saipem از پيمانکاران صنايع سنگين در اوايل دهه ي 70، که قدرت خود را در دهه ي 80 از دست داده بود، جرثقيل 7000 تني، M7000 را خريده و نام آن را به Saipem7000 تغيير داد. در سال 1977، Heerema بعد از جدايي خود از McDermott ، کنترل DB-102 را بدست گرفت. لذا نام آن را به Thialf تغيير داده و در سال 2000، ظرفيت آن را به 7100 تن افزايش داد. اين جرثقيل در حال حاضر با ظرفيت کل 14200 تن بزرگترين گونه در انواع خود به شمار مي رود اگر چه تا کنون رکورد جهاني با بلند کردن 12150 تن، از آن Saipem7000 است.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

جرثقيل فراساحلي GLC-1200-ED

سري Gusto MSCGLC در واقع يک سري از جرثقيل هاي دريايي غول پيکراست که مي تواند بر روي محل مورد نظر در روي قايق يا کشتي قرار گيرد. اين سري مي تواند 360 درجه يعني يک دور کامل به دور پايه ي خود بچرخد که اين توانايي به خودي خود مزيت هاي زيادي به همراه دارد. اصطلاح ” پيچيدن دور پايه ” در مدل GLC-1200-ED در واقع توانايي بلند کردن حداکثر وزن مجاز يعني 1200 تن در کمترين شعاع يعني 30 متر با فاکتور ديناميکي 1/1 است. اين ماشين، يک جرثقيل با نيروي محرکه الکتريکي، داراي قلابي بر سر تسمه و نصب شده بر روي يک پايه نمي باشد که مشخصات يک جرثقيل با قاب از نوع A ، چرخنده بر روي يک سيستم ارابه بوژي (bogie) را داراست. جرثقيل هاي اين سري با چرخش دنباله عقب محدود، مجموعه اي از ظرفيت بالا و کمترين شعاع مناسب را به گونه اي فراهم کرده اند که آنها را تبديل به يک وسيله ي ايده آل براي نصب قسمت هاي مختلف توربين هاي بادي يا ديگر اجزاي سنگين کرده است.

سيستم هاي الکتريکي و کنترلي

سيستم هاي الکتريکي و کنترلي نصب شده، براي محيط هاي مرطوب و اشباع شده از نمک همراه با ارتعاشات و شتاب هاي معمولي محيط هاي دريايي مناسب و کارآمد است. سيستم کنترلي استفاده شده در واقع يک سيستم با مبتني بر پايه ي PLC به همراه يک سيستم LAN داخلي است که به وسيله ي آن مي توان عمليات هاي مختلف را از درون قسمت مديريت، مشاهده کرد. اولين منبع نيروي الکتريکي در واقع از درون کشتي و از داخل سيستم Slip-Ring است که برق اصلي، برق کمکي، برق با ولتاژ کم و سيگنال هاي سيستم کنترل بين کشتي و جرثقيل را فراهم مي کند.

تجهيزات ايمني

اين جرثقيل به مدرنترين سيستم ها و تجهيزات ايمني نظير، دستگاه تشخيص اضافه وزن، کليدهاي محدود کننده، سيستم نشانگر باد و زنگ خطر آن، دکمه اضطراري متوقف سازي، دستگاه جلوگيري از قطع تسمه متوقف کننده فعال تير، اعلام و اطفاء حريق و سيستم دوربين مدار بسته CCTV مجهز است.

جرثقيل فراساحلي GDC-5000-ED

جرثقيل هاي مدل GDC يک گروه از جرثقيل هاي غول پيکر با توانايي حمل بار زياد و چرخش کامل هستند که مي توانند بدون محدوديت 360 درجه کامل را بچرخند. جرثقيل GDC-5000-ED قادر به جابجايي حداکثر 5000 تن بار در حالت Tie-back با حداقل شعاع 32 متر و فاکتور ديناميکي 1/1 است. در واقع اين مدل داراي جرثقيل هايي با نيروي محرکه الکتريکي همراه با قلابي براي تسمه و نصب شده بر روي يک پايه است که جرثقيلي با قاب نوع A چرخنده بر روي يک سيستم ارابه بوژي(bogie) به شمار مي رود.

جرثقيل غول پيکر جديد ليبهر Liebherr

جرثقيل فراساحلي جديد شرکت آلماني ليبهر مدل MTC78000، اين شرکت را وارد بازار جديدي از مجموعه شرکت هاي توليد کننده ي جرثقيل هاي فراساحلي غول پيکر کرد. مدل MTC78000 يکي از بزرگترين جرثقيل هاي فراساحلي در سطح جهان است که با استفاده از تکنولوژي متعارف ضد اصطحکاک در بلبرينگ ها طراحي شده است. با در نظر گرفتن حداکثر ممان ديناميکي ايجاد شده (mt 78000) اين مدل به عنوان پرقدرت ترين وسيله در بازه ي وسيعي از جرثقيل ها و ماشين هاي مختلفي که به وسيله شرکت ليبهر توليد مي شوند، شناخته مي شود.
اين مدل قدرت جابجايي 1600 تن تا شعاع 35 متري را داراست که برابر است با حداکثر ممان ديناميکي خود ولي حتي در اين حالت نيز دستگاه قادر به چرخش °360 است. در حداکثر شعاع چرخش خود، يعني حدود 74 متر، جرثقيل هنوز قابليت بالا کشيدن 530 تن را دارد. طول تيري که در حال حاضر بر روي جرثقيل نصب مي شود 87 متر بوده، علاوه بر آن در اين مدل دو تير کمکي با قدرت بالا بردن 500 و 50 تن در نظر گرفته شده است. وزن خود جرثقيل در حالت معمولي 1420 تن بوده که با در نظر گرفتن ستون اصلي حدوداً به 1720 تن مي رسد.
اندازه ي MTC78000 که بر اساس نياز مشتري مشخص مي شود، ابعاد جديدي را در توسعه محصولات ليبهر نشان مي دهد. نيروي محرک در اين مدل يک محرک الکتروهيدروليک با قدرت 4 مگا وات است. دو کشنده ي اصلي موجود امکان کشش 50 تن (50کيلو نيوتون) با تسمه اي به قطر 48 ميليمتر را مي دهد.
به دليل اينکه هدف از طراحي اين جرثقيل اکثراً براي کشتي ها بوده است، کمينه کردن وزن ثابت آن يکي از اهداف اصلي طراحي بوده است. به همين منظور اسکلت فولادي جرثقيل از جنس فولاد بسيار مرغوب با مقاومت بالا، دانه بندي مناسب و مقاومت تسليم N/mm2 690 در نظر گرفته شده است. استاندارد هاي امنيت بالا يکي از مهمترين قسمت ها در طراحي و توسعه اين جرثقيل جديد بوده است. تجهيزات استاندارد در اين نمونه يک سيستم کنترل ليترونيک (Litronic) را به وجود آورده است که در آن نمايشگر نيرو و فشار، شعاع و محدوديت ممان به صورت مجتمع وجود دارد. اين سيستم به همراه يک سيستم محافظ بار اضافه که مي تواند به صورت الکترونيکي (AOPS ) يا دستي (MOPS ) فعال شود، کامل مي شود.
سيستم نگهدارنده کمکي جرثقيل با اعمال نيروي کشش ثابت بر روي تسمه ي آن سوار شده است که در مواقعي که امواجي با ارتفاع زياد وجود دارند به وسيله آن از حرکت صحيح قلاب اطمينان حاصل مي شود. دو نمونه از MTC78000 به عنوان جرثقيلي سنگين در بازسازي سکوهايي که از قبل موجود بوده اند قرار گرفته اند. همچنين جرثقيل براي تبديل کاربري سکوهاي نفتي به گازي و بلعکس مورد استفاده قرار مي گيرد، در همين راستا آنها بر روي کشتي هاي حاملي که به همين منظور طراحي شده اند، قرار مي گيرند.
حدوداً 300 عدد از همين نوع کشتي ها که براي کاربري جرثقيل استفاده مي شوند در سطح جهان مشغول به کار هستند. عمليات نصب و مونتاژ جرثقيل غول پيکر بر روي سکوي معروف به OSA GOLIATH، مهندسان ليبهر را با مشکلات خاصي روبرو کرد. براي مثال طراحي تيرهاي جداگانه به گونه اي که از حداکثر فشار مجاز روي اسکله فراتر نرود. به دليل اينکه تاريخ شروع مونتاژ به رسيدن کشتي بستگي داشت و تجهيزات بالا بري در مدت زمان اندکي بايد تهيه مي شد، شرکت Liebher از دو عدد از جرثقيل هاي خود براي مونتاژ استفاده کرد. از دو جرثقيل متحرک بندر گاه، (LHM GOO ) براي عمليات هاي سنگين پروژه ي ” Tandem ” استفاده شد. جرثقيل هايي با حداکثر توان بلند کردن 208 تن با کمک هم، امکان سوار کردن قطعاتي تا وزن 400 تن را فراهم مي کند.
ماشين ها به سيستم کنترل جديد و انحصاري ” Sycratronic ” مجهز شدند. اين سيستم ديناميکي ضد برخورد امکان کار همزمان جرثقيل هاي متحرک را با اطمينان از اجراي مناسب و محافظت خوب از جرثقيل ها فراهم کرد. مونتاژ MTC78000 با چند حرکت جابجايي سنگين همراه بود. ابتدا پايه هاي سکو سوار شدند – با 370تن وزن ، به عنوان سنگين ترين قسمت مجموعه – سپس قسمت ماشين آلات و محرک (تقريباً 240 تن) ،قسمت پاييني دکل (250 تن) ، قسمت بالاي دکل (160 تن) که پايين ترين قسمت آن در ارتفاع 43 متري سکو قرار داشت. بالا بردن تا اين ارتفاع با مجهز کردن جرثقيل هاي متحرک لنگرگاهي با دو برجک اضافي امکان پذير شد.
آخرين قدم قرار دادن بوم (boom ) بر سر جاي خود بود. در پروژه tandem بوم 87 متري با دقتي ميليمتري در محل اتصال خود، امکان جفت شدن با سکو از دو جهت را فراهم کرد. با توجه به برنامه ريزي دقيق اين پروژه، يک مجموعه 50 نفري از مهندسين مکانيک تنها در مدت 23 روز اين جرثقيل را مونتاژ کردند.

کلمات جستجو شده: جرثقیل, تحقیق در مورد جرثقیل ساحلی, تحقیق درمورد جرثقیل کشتی یا دریایی, مکانیزم جرثقیل های دریایی

نوشته های مرتبط

3 نظر برای نصب Jacket- آشنايي با جرثقيل هاي فراساحلي

 1. امید
  تیر ۲۱, ۱۳۹۳

  با سلام
  در خصوص مواد، تجهیزات، نیروی انسانی و ایمنی عملیات بابرداری توسط جرثقیلهای Tandem اطلاعاتی میخاستم.
  میشه بهم کمک کنین؟

  رتبه دهید: Thumb up 1 Thumb down 0

 2. جلالوندی
  اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۱

  سلام
  از لطف شما و همکارانتان بسیار سپاسگذارم . من در این زمینه ( تدریس جرثقیل های ساحلی و فرا ساحلی ) کار می کنم .
  منتظر همکاریها و اطلاعات مفید تان هستم

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 5 Thumb down 0

 3. SHOJAJARI
  دی ۲۵, ۱۳۹۰

  باسلام وخسته نباشید.
  لطفا” گزارش حوادث جرثقیل های دریایی وتجزیه وتحلیل این اتفاقات که همانگونه که دراستاندارد osha وانجمن ایمنی امریکا بدان اشاره کرده وباخواندن این اطلاعات ازبسیاری دیگرازاین حوادث درنقاط دیگر پیشگیری میگردد.
  وتجربه دیگران چراغ راه کارکنان دیگرگردد-باتشکر وسپاس ازشما وتمام همکارانی که خالصانه تجربیان خود را دراختیار همکاران می گذارند.

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *