عملیات Shore Pulling

بدضعیفمتوسطخوبعالی (5٫00 از 5)
Loading...

فلات قاره و مشخصات آن

فلات قاره (Shelf)

اگر از ساحل به طرف دریا حرکت کنیم اولین ناحیه فرو رفته در زیر آب فلات قاره است. این منطقه، خشکی بزرگی بوده که در زمان خاصی زیر آب رفته است و بر اساس پیش بینی دانشمندان علم جغرافی، زمانی دیگر در اثر فرایندهای زمین شناسی و تغییرات کمی که در سطح آب دریا ایجاد می شود به صورت خشکی نمایان خواهد شد.برخی فلات های قاره کاملاً مسطح هستند و عمق متوسط آنها در حدود۱۰۰ متر و پهنای متوسط آنها در حدود۷۵ کیلومتر است.

به حاشیه انتهایی فلات قاره، منطقه شکست گفته می شود شیب قاره به طرف پایین بوده و به حوضه عمیق اقیانوس وصل می شود. شیب متوسط این ناحیه بیش از۴ درجه است که با بخش های پرشیب بزرگ راههای امروزی یا بخش های محدوده مناطق کوهستانی، قابل مقایسه است.

خیز قاره (Rise)

در قاعده برخی از شیب های قاره ها کوههای رسوبی بزرگی وجود دارند که خیز قاره را تشکیل می دهند. این رسوبات از ارتفاعات به پایین شیب قاره منتقل شده و در پایین قاره (قاعده) ته نشین می شوند و بیشتر آنها به شکل یک مخروط بادبزنی (fan) بزرگ هستند. به طور معمول فلات های قاره وسعت بسیاری دارند و در امتداد حواشی قاره ها و به سمت دریا تا مراکز کف اقیانوس گسترش یافته اند.به طور کلی در امتداد حاشیه قاره و جایی که ارتفاعاتی در مجاور صفحه اقیانوسی قرار دارند، خشکی ها تخریب شده و فلات قاره ها باریک و دارای گسترش کمی در این نواحی هستند.

منشأ تکنوتیک

علت اصلی توسعه مناطق فلات قاره با حواشی طولانی می تواند متاثر از زمانی باشد که رشته کوههای میان اقیانوسی پدید آمده و گسترش کف اقیانوس شروع شده است. کشیده شدن پوسته قاره ای قبل از باز شدن مانند نازک شدن گِلِ کوزه گری است.

فرسایش توسط موج

امواج در تخریب و فرسایش فلات قاره ها موثرند و فلات قاره های کوچکی را ایجاد کرده اند. شما می توانید این پدیده را در یک گودال آب مشاهده کنید.

اگر مقداری ماسه را در وسط یک گودال آب بریزید با ایجاد امواج متوجه خواهید شد که امواج،کناره های توده ماسه را تخریب کرده و یک تراس بوجود می آید و ماسه هایی که از جای خود حرکت کرده اند به مناطق عمیق تر حمل و ته نشین می شوند. فعالیت هایی که امواج در حاشیه قاره انجام می دهند موجب تخریب حاشیه قاره شده و ذرات تخریب شده به مناطق عمیق تر حمل می شوند. امواج طوفانی قوی می توانند رسوبات را تا عمق۱۰۰ متری یا بیشتر حمل کنند.

شیب قاره

اگر چه فلات قاره ها (شلف های قاره ای) در حدود۶ درصد سطح دریاهای جهان را تشکیل می دهند، اما این مناطق از عمق کمی برخوردارند و با مناطق دیگر اقیانوس متفاوت بوده و تنها بخش خیلی کوچکی از آبهای اقیانوسی را در برمی گیرند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *