مقدمه ای بر مهندسی نفت 2

بدضعیفمتوسطخوبعالی (5٫00 از 5)
Loading...

در ادامه بخش قبلی با نام “مقدمه ای بر مهندسی نفت 1 ” در این بخش درباره انواع کروژن ها مطلبی را می آورم.

 

انواع كروژن

كروژن همان‌طور كه گفته شد، حاصل فرآيند و مرحله‌ي دياژنز است كه خود بر پايه‌ي مقدار C ، H و O و هم‌چنين محيط رسوب‌گذاري به انواع چهارگانه تقسيم مي‌گردد.

الف) كروژن نوع I

اين نوع كروژن عمدتاً منشأ دريايي و درياچه‌اي دارند كه توليد نفت پارافينيك سبك مي‌كند كه بهترين نوع كروژني است كه البته به دليل اين‌كه غالب مواد آلي رسوبي در اين محيط‌هاي رسوبي كه تحت تأثير تخريب و فرسايش از بين مي‌رود، اين‌گونه از كروژن فراواني بسيار كمي دارد كه البته هيدروكربور توليد شده از اين نوع كروژن بسيار مرغوب و سبك است. كروژن نوع يك توليد نفت سبك مي‌كند و توليد گاز از آن به دور از انتظار است ولي گاهي گاز تر توليد مي‌كند كه اين پديده به كراكينگ نفت در مخزن مرتبط است، نه اين‌كه سنگ منشأ باعث ايجاد اين گاز تر شود و اين بدين معناست كه كروژن‌هاي دريايي مرغوب و باكيفيت، در اواخر مرحله‌ي كاتاژنز، توان تمام خود را در توليد نفت به پايان مي‌رسانند. در اين نوع نسبت در حدود 5/1 و كم‌تر از 1/0 است. مقدار تركيبات پلي‌آروماتيك و هتروآروماتيك در آن كم است. نمونه‌ي نابالغ آن داراي HI (شاخص هيدروژن) حدود 600 (گرم TOC / ميلي‌گرم هيدروكربور) است. از نظر منشأ، اين كروژن بيش‌تر از خرده‌ها و بقاياي جلبك‌ها كه تحت تأثير فعاليت‌هاي ميكروبي قرار داشته‌اند، تشكيل شده است.

نمونه‌هاي تيپيك آن از شيل‌هاي Coreen River آمريكا و شيل‌هاي درياچه‌اي چين مشاهده شده است.

ب) كروژن نوع II

منشأ اين نوع كروژن اغلب دريايي و گاهي با منشأ خشكي است كه توليد نفت و گاز تر و ميعانات گازي مي‌كند، كه اغلب ميادين نفتي دنيا، از اين نوع كروژن حاصل شده‌اند. كروژن‌هاي اين گروه داراي نسبت هيدروژن به كربن، از 2/1 تا 5/1 بوده و نسبت اكسيژن به كربن آن نسبت به كروژن نوع 3 كم است. شاخص هيدروژن اين نوع كروژن براي رسوبات نابالغ بين 300 تا 600 متغير است.

كروژن‌هاي نوع دوم در مراحل اوليه‌ي دياژنز مقادير فراواني گاز دي‌اكسيد كربن و هيدروكربورهاي مايع و در مراحل پاياني فاز كاتاژنز و متاژنز، گاز متان توليد مي‌كند.

ج) كروژن نوع III

اين نوع از كروژن داراي نسبت‌هاي اتمي  كم‌تر از 1 و نسبت حدود 3/0 است. نسبت به نوع 1 و 2 نفت كم‌تري توليد مي‌كند و اساساً به توليد گاز مي‌انجامد. مقدار شاخص هيدروژن در رسوبات نابالغ اين نوع كروژن بين 50 تا 200 است. مقادير زيادي از تركيبات پلي‌آروماتيك و كتون‌ها و گروه‌هاي اسيد كربوكسيل در آن وجود دارد و تركيبات آليفاتيك در ساخت اين گروه سهم ناچيزي دارد. از نظر منشأ، بيش‌تر از بقاياي گياهان عالي خشكي‌زي تشكيل شده است.

د) كروژن نوع 4

اين نوع كروژن، كربن مرده يا ماده‌ي آلي خنثي است كه از مواد آلي مجدد رسوب‌يافته (Re worked) يا مشتق شده از ساير كروژن‌ها به شدت اكسيد شده تشكيل مي‌شود و توان هيدروكربورزايي ندارد.

….. ادامه در نوشته بعد……

برچسب ها:

نوشته های مرتبط

2 نظر برای مقدمه ای بر مهندسی نفت 2

  1. فاطمه
    مهر ۲۹, ۱۳۹۵

    ادامش کجاست

  2. احمدی
    مرداد ۲۰, ۱۳۹۰

    جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *