الكترونيك

بدضعیفمتوسطخوبعالی (3٫29 از 5)
Loading...

الکترونیک مطالعه و استفاده از وسائل الکتریکی ای می باشد که با کنترل جریان الکترون ها یا ذرات باردار الکتریکی دیگر در اسبابی مانند لامپ خلا و نیمه هادی ها کار می کنند. مطالعه محض چنین وسائلی ، شاخه ای از فیزیک است، حال آن که طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی جزئی از رشته های مهندسی برق، الکترونیک و کامپیوتر می باشد.

سالهاست که واژه” الکترونیک” به طور مکرر در میان مردم استفاده می شود به طوریکه هر شخصی برداشت انفرادی خود را از این علم ویا موارد کاربردی آن مطرح می کند ، اما به صورت کلی عمدتا تعاریف و برداشتهایی که از این واژه عنوان می شود کامل نبوده و برداشتهای ظاهری عملا نمی تواند اهمیت و نفوذ روز افزون الکترونیک را در ارتباط باصنایع گوناگون بیان کند.

“الکترونیک” به طیف گسترده ای از الکتریسیته اطلاق می شود که با حرکت الکترونها در انواع مدارات نیمه هادی سر و کار دارد . اختراع ICها سبب آن شده است که دگر گونی های فراوانی در این علم پدیدار گشته و سیستمهای مدرن الکترونیکی از جمله مدارهای کنترل از راه دور ، ماهواره‌های فضایی ، رباتها و … را پدید آورد.
در حال حاضر الکترونیک کلید فتح شگفتیهای جهان است و با تمام علوم و فنون موجود به نحوی پیوند خورده است . از وسائل ساده خانگی تا پیچیده ترین تکنیک های فضایی همه جا صحبت از تکنولوژی فراگیر الکترونیکی است و امروز صنعت مدرن بدون الکترونیک و تکنولوژی های وابسته به آن عملا مطرود و از کار افتاده است .
پیشرفت علم الکترونیک و وسعت حوزه عملکرد آن امروز بر همگان روشن است. علاوه بر وسائل الکترونیکی از جمله دستگاههای مخابراتی مثل رادیو ،تلویزیون ، ضبط صوت و تصویر ،انواع وسائل پزشکی ، صنعتی ،نظامی ، در دیگر وسائل غیر الکترونیکی هم ، کمتر وسیله ای را می توان یافت که الکترونیک در آن دخالتی نکرده باشد. از جمله در اتومبیل و صنایع حمل و نقل ، وسائل خانگی مثل ماشین لباسشوئی ،جاروبرقی و امثال آن نقش الکترونیک بسیار فعال و جالب توجه شده است.
با توجه به این مختصر می توان نتیجه گرفت که امروزه ، دیگر الکترونیک علم و یا تخصص ویژه افرا تحصیلکرده دانشگاهی و متخصصین این رشته نیست و بر همه افرادی که به نحوی با امور فنی درگیرند لازم است بفراخور حرفه خویش از این رشته اطلاعی داشته باشند.
مهندسان الکترونیک با خلق وعملکرد سیستمهای بسیار متنوعی سر وکار دارند که به منظور برآوردن نیازها و خواسته های جامعه طراحی می شوند. مهندسان الکترونیک در ایجاد ماشینهایی که تواناییهای بشر را در زمینه جسمی یاری و در زمینه محاسباتی افزایش می دهند نقش مهمی دارند . بخشی از طراحی و ایجاد سیستمهای الکترونیکی به توانایی ساخت مدلهای ریاضی اجزا و مدارهای الکتریکی بستگی دارد .برخی از مباحث پایه الکترونیک عبارتند از :

خاستگاه نام و تاریخچه بلوتوث

بلوتوث از نام پادشاه دانمارکی (Harold Bluetooth Blatant) در قرن ۱۰ برگرفته شده او کسی بود که دیپلماسی را از جنگ به سمت گفتگو سوق داد مخترعان فناوری بلوتوث فکر می‌کردند این نام مناسب برای فناوری آنهاست که به وسایل مختلف اجازه می‌دهد نوعی گفتگو با هم داشته باشند.
استاندارد بلوتوث اولین بار توسط Ericsson توسعه و گسترش یافت و بعدها به‌وسیله گروه SIG که در ۲۰ می‌۱۹۹۹ تأسیس شد و اعضای آن شرکتهایی چون:Sony Ericsson, IBM,Intel,Toshiba,Nokia بودند که بعدها شرکتهای کامپیوتری دیگری هم به آنها پیوستند. بلوتوث تحت استاندارد IEEE ۸۰۲٫۱۵٫۱ شناخته می‌شود
ali.xcalibor در سال ۱۹۹۸ شرکت ال.ام. اریکسون علاقه مند شد تا گوشی تلفنهای همراه تولیدی او بتوانند بصورت بی سیم به ابزارهای دیگر (مثل کامپیوترهای جیبی) وصل شوند. اریکسون و چهار شرکت دیگر (آی بی ام، اینتل، نوکیا و توشیبا) یک کنسرسیوم (SIG) تشکیل دادند تا استانداردی بی سیم برای اتصال ابزارهای مخابراتی/رایانه‌ای و ابزارهای جانبی آنها طراحی کنند که بردی کوتاه، مصرف توان پایین و قیمتی ارزان داشته باشد. نام این پروژه، بلوتوث انتخاب شد که برگرفته از نام «هرالد بلاتاند دوم» (مشهور به Bluetooth)، یکی از پادشاهان وایکنیگ اسن. (۹۸۱-۹۴۰) که دانمارک و نروژ را با هم متحد کرد (البته با زور و بدون کابل!).
کاربردها و مصارف بلوتوث
1- ایجاد یک شبکه بیسیم برای کامپیوترهای رومیزی با یک پهنای باند کوچک
۲- استفاده در تجهیزاتی مثل printer ,mic,keyboard
۳- بلوتوث فروش زیادی در تلفنهای سلولی داشته‌است که آنها را قادر ساخته که به کامپیوترها وPDAs و handsfree‌ها وبسیاری دیگر از دستگاهها متصل شوند و به این ترتیب یک شبکه بیسیم LAN را ایجاد می‌کنند
۴- انتقال فایلها (مثل عکس و mp۳ و غیره) بین گوشی‌های موبایل و PDAs و کامپیوترها از طریق OBEX
۵- handset بلوتوث برای گوشی موبایل و smart phone‌ها
۶- دستگاههای اندازه گیری و Test
۷- ابزارهای پزشکی
۸- گیرندهای GPS
۹- اتومبیل و استفاده به‌عنوان handsfree تلفن در آن
۱۰- کنترل از راه دور تلویزیون بجای اینفرارد
۱۱- وسایل کمک شنوایی
۱۲- playstation ۳ و Nintendo Revolution از بلوتوث برای جوستیک خود استفاده خواهند کرد و…

مشخصات فنی

Bluetooth یک سیتم رادیویی برای مصارفی با توان پایین در یک برد کوتاه (۱۰ سانتی متر ۱۰ متر و ۱۰۰ متر)که معمولاً در یک ریزتراشه ارزان پیاده سازی می‌گردد.
بلوتوث به دستگاههای دیجیتال اجازه می‌دهد که با یکدیگر ارتباط داشته و اطلاعات را با نرخ مناسبی منتقل کنند به شرطی که در برد رادیویی هم قرار گرفته باشند. برد رادیویی این فناوری از مرتبه ابعاد یک اتاق بوده و در رده‌های پرتوان حداکثر به ۱۰۰ متر می‌رسد، این برد به کلاس (رده) توان محصول pستگی دارد.
سه رده توان برای محصولات این فناوری وجود دارد :
رده ۱: متر ۱۰۰ ۱۰۰mW ~۲۰dBm
رده ۲: متر ۱۰ ۲٫۵mW ~۴dBm
رده ۳: متر ۱ ۱mW ~۰dBm
یک دستگاه بلوتوث که نقش یک master را ایفا می‌کند می‌تواند با ۷ دستگاه که نقش slave را بازی می‌کنند ارتباط برقرار کند این شبکه که یک گروه ۸ تایی را تشکیل می‌دهد piconet(خوشه بلوتوث) نامیده می‌شود.

امنیت دستگاه های الکترونیکی

امنيت در عصر حاضر صرفا” به كامپيوتر و يا دستگاه های شبكه ای محدود نمی گردد و دستگاه هائی ديگر نظير تلفن های سلولی و يا PDAs نيز ممكن است در مقابل حملات آسيب پذير باشند . قبل از استفاده از اينگونه دستگاه های الكترونيكی لازم است با تهديدات و مسائل امنيتی مرتبط با آنان آشنا شويم .
چرا امنیت در زمان فعلی صرفا” محدود به کامپیوتر نمی گردد ؟
تعداد زیادی از دستگاه های الکترونیکی نظیر تلفن های سلولی، دستگاه های PDAs ، بازی هائی ويديوئی و سیستم های هدايت هوشمند اتومیبل ها به منزله كامپيوترهائی می باشند كه با اهدافی خاص طراحی و پتانسيل های متعددی را در اختيار استفاده كنندگان قرار می دهند . با اين كه بكارگيری كامپيوتر در اينگونه دستگاه ها ، باعث افزايش ويژگی ها و توان عملياتی آنان می گردد ولی خطرات متعددی نيز می تواند دستگاه های فوق را تهديد نمايد.
مهاجمان ، با استفاده از مزايای پيشرفت های تكنولوژيكی اينگونه دستگاه ها ، می توانند آنان را كه در گذشته ای نه چندان دور به صورت ايمن استفاده م‍ی گرديدند نيز در معرض تهديد و آسيب قرار دهد . به عنوان نمونه، يك مهاجم می تواند تلفن های سلولی را با استفاده از يك ويروس آلوده نمايد ، تلفن و يا سرويس بدون كابل شما را سرقت نموده و يا به ركوردهای موجود بر روی دستگاه های PDA دستيابی داشته باشد . در صورت وجود اطلاعات سازمانی بر روی دستگاه های فوق ، علاوه بر آسيب اطلاعات شخصی ، اطلاعات سازمانی نيز در معرض تهديد قرار خواهند گرفت .

چه نوع دستگاه های الکترونیکی آسيب پذير می باشند ؟
هر نوع تجهيزات الکترونیکی که در آن از نوع خاصی از عناصر كامپيوتری‌ استفاده می گردد ، در مقابل نقايص نرم افزاری آسيب پذير می باشند . در صورت اتصال اينگونه دستگاه ها به اينترنت و ساير شبكه ها ، مشكلات امنيتی آنان مضاعف خواهد شد چراكه مهاجمان نيز می توانند به آنان دستيابی داشته باشند . اتصالات بدون كابل نيز تهديدات امنيتی مختص به خود را دارا می باشند . بخاطر داشته باشيد كه به موازات اتصال اينگونه دستگاه ها به اينترنت و يا ساير شبكه های موجود ، عملا” قدم در بزرگراهی دو طرفه گذاشته ايد كه مهاجمان می توانند اقدام به ارسال و يا بازيابی اطلاعات از دستگاه شما نمايند .
حفاظت در مقابل تهديدات
توجه به امنیت فیزیکی : دستیابی فیزیکی به یک دستگاه ممکن است مهاجمان را برای نیل به اهداف مخرب موفق تر نموده و قدرت عملیاتی آنان را افزایش دهد . در مراكز عمومی از دستگاه خود به دقت مراقبت نمائيد و اصراری نداشته باشيد كه نمايشگاهی از داشته های خود را برای مهاجمان ايجاد نمائيد !
بهنگام نگه داشتن نرم افزارها : در صورتی که تولید کنندگان نرم افزار برای سیستم عامل دستگاه مورد نظر نسخه های بهنگام شده ای را ارائه داده اند ، می بايست در اولین فرصت نسبت به نصب آنان اقدام گردد . نسخه های بهنگام شده ممكن است فرآيند بهنگام سازی را در سطح Firmware انجام دهند . با بهنگام سازی نرم افزارهای موجود ، پيشگيری لازم در خصوص برخی حملات برنامه ريزی شده با هدف بهره گيری از نقاط آسيب پذير انجام خواهد شد .
استفاده از رمزهای عبور : در زمان انتخاب دستگاه های الكترونيكی ، دستگاه هائی را انتخاب نمائيد كه امكان استفاده از رمز عبور را در اختيار شما قرار می دهند . از رمزهای عبوری استفاده نمائيد كه تشخيص آنان مشكل باشد و سعی نمائيد كه از رمزهای عبور مختلف برای برنامه ها و دستگاه های متفاوت استفاده نمائيد . گزينه بخاطر سپردن رمزهای عبور توسط كامپيوتر را غيرفعال نمائيد .
غیرفعال نمودن اتصال راه دور : برخی از دستگاه های PDA و یا تلفن های سلولی به همراه تکنولوژی بدون کابل نظیر Bluetooth ارائه شده اند . از پتانسيل فوق برای اتصال به سایر دستگاه ها و یا کامپیوترها استفاده می گردد. در زمان عدم استفاده از پتانسيل فوق ، می بايست آْن را غيرفعال نمود . وجود پتانسيل های بالقوه ای كه از آنان استفاده نمی گردد ، صرفا” نقاط جديدی برای ورود به سيستم را در اختيار مهاجمان قرار خواهد داد و آنان بيش از شما از پتانسيل های موجود استفاده خواهند كرد .
رمزنگاری فایل ها : با اين كه اکثر دستگاه های الكترونيكی دارای امکاناتی به منظور رمزنگاری اطلاعات نمی باشند ولی با استفاده از نرم افزارهائی خاص می توان اطلاعات موجود بر روی اينگونه دستگاه ها را رمز نمود . با رمزنگاری اطلاعات ، افراد غيرمجاز پس از دستيابی به دستگاه موردنظر نمی توانند اطلاعات را مشاهده و از آنان استفاده نمايند . در زمان رمزنگاری اطلاعات می بايست دقت لازم در خصوص بخاطر سپردن رمزهای عبور انجام شود چراكه با گم شدن رمزهای عبور شما نيز نمی توانيد به اطلاعات دستيابی داشته باشيد .

بازداشت سازنده ويروس ‘ساسر’

يک جوان آلمانی به ظن توليد و پخش يک ويروس کامپيوتری در سطح جهانی بازداشت شده است.
به گفته مقامات آلمانی، اين دانش آموز هجده ساله پس از توليد ويروس موسوم به “ساسر” آن را هفته گذشته وارد شبکه کامپيوتری کرد که در نتيجه، چندين شبکه کامپوتری در کشورهای مختلف دچار اختلال شد.
اين جوان آلمانی روز جمعه، 7 مه، در ايالات ساکسونی عليا بازداشت شده اما هنوز در اين مورد جزييات بيشتری انتشار نيافته است.
ويروس ساسر با استفاده از نقطه ضعفی دربرخی از نسخه های جديد سيستم عامل ميکروسافت باعث می شد تا دستگاه کامپيوتر آلوده مرتبا خاموش و روشن شود.
اين ويروس از طريق ارتباط اينترنتی، کامپيوترهای کاربران را آلوده می کرد.
چندين بانک و موسسه مالی در آمريکا، اروپا و آسيا و همچنين مقر کميسيون اتحاديه اروپا در بروکسل و مرکز پست تايوان از جمله موسساتی بودند که شبکه های کامييوتری آنها در هفته گذشته به دليل آلودگی به ويروس ساسر دستخوش اختلال شد

تانزیستور چگونه کار می کند ؟

بصورت استاندارد دو نوع ترانزیستور بصورت PNP و NPN داریم. انتخاب نامه آنها به نحوه کنار هم قرار گرفتن لایه های نیمه هادی و پلاریته آنها بستگی دارد. هر چند در اوایل ساخت این وسیله الکترونیکی و جایگزینی آن با لامپهای خلاء، ترانزستورها اغلب از جنس ژرمانیم و بصورت PNP ساخته می شدند اما محدودیت های ساخت و فن آوری از یکطرف و تفاوت بهره دریافتی از طرف دیگر، سازندگان را مجبور کرد که بعدها بیشتر از نیمه هادیی از جنس سیلیکون و با پلاریته NPN برای ساخت ترانزیستور استفاده کنند. تفاوت خاصی در عملکرد این دو نمونه وجود ندارد و این بدان معنی نیست که ترانزیستور ژرمانیم با پلاریته NPN یا سیلیکون با پلاریته PNP وجود ندارد.
نمای واقعی تری از پیوندها در یک ترانزیستور که تفاوت
کلکتور و امیتر را بوضوح نشان می دهد. برای هریک از لایه های نیمه هادی که در یک ترانزیستور وجود دارد یک پایه در نظر گرفته شده است که ارتباط مدار بیرونی را به نیمه هادی ها میسر می سازد. این پایه ها به نامهای Base (پایه) ، Collector (جمع کننده) و Emitter (منتشر کننده) مشخص می شوند. اگر به ساختار لایه ای یک ترانزیستور دقت کنیم بنظر تفاوت خاصی میان Collector و Emitter دیده نمی شود اما واقعیت اینگونه نیست. چرا که ضخامت و بزرگی لایه Collector به مراتب از Emitter بزرگتر است و این عملا” باعث می شود که این دو لایه با وجود تشابه پلاریته ای که دارند با یکدیگر تفاوت داشته باشند. با وجود این معمولا” در شکل ها برای سهولت این دو لایه را بصورت یکسان در نظر میگیردند.
بدون آنکه در این مطلب قصد بررسی دقیق نحوه کار یک ترانزیستور را داشته باشیم، قصد داریم ساده ترین مداری که می توان با یک ترانزیستور تهیه کرد را به شما معرفی کرده و کاربرد آنرا برای شما شرح دهیم. به شکل زیر نگاه کنید.
مدار ساده برای آشنایی با طرز کار یک ترانزیستور بطور جداگانه بین E و C و همچنین بین E و B منابع تغذیه ای قرار داده ایم. مقاومت ها یی که در مسیر هریک از این منابع ولتاژ قرار دادیم صرفا” برای محدود کردن جریان بوده و نه چیز دیگر. چرا که در صورت نبود آنها، پیوندها بر اثر کشیده شدن جریان زیاد خواهند سوخت.
طرز کار ترانزیستور به اینصورت است، چنانچه پیوند BE را بصورت مستقیم بایاس (Bias به معنی اعمال ولتاژ و تحریک است) کنیم بطوری که این پیوند PN روشن شود (برای اینکار کافی است که به این پیوند حدود 0.6 تا 0.7 ولت با توجه به نوع ترانزیستور ولتاژ اعمال شود)، در آنصورت از مدار بسته شده میان E و C می توان جریان بسیار بالایی کشید. اگر به شکل دوم دقت کنید بوضوح خواهید فهمید که این عمل چگونه امکان پذیر است. در حالت عادی میان E و C هیچ مدار بازی وجود ندارد اما به محض آنکه شما پیوند BE را با پلاریته موافق بایاس کنید، با توجه به آنچه قبلا” راجع به یک پیوند PN توضیح دادیم، این پیوند تقریبا” بصورت اتصال کوتاه عمل می کند و شما عملا” خواهید توانست از پایه های E و C جریان قابل ملاحظه ای بکشید. (در واقع در اینحالت می توان فرض کرد که در شکل دوم عملا” لایه PN مربوط به BE از بین می رود و بین EC یک اتصال کوتاه رخ می دهد.)
بنابراین مشاهده می کنید که با برقراری یک جریان کوچک Ib شما می توانید یک جریان بزرگ Ic را داشته باشید. این مدار اساس سوئیچ های الکترونیک در مدارهای الکترونیکی است. بعنوان مثال شما می توانید در مدار کلکتور یک رله قرار دهید که با جریان مثلا” چند آمپری کار می کند و در عوض با اعمال یک جریان بسیار ضعیف در حد میلی آمپر – حتی کمتر – در مدار بیس که ممکن است از طریق یک مدار دیجیتال تهیه شود، به رله فرمان روشن یا خاموش شدن بدهید.

با تشکر

محمود زاده

کلمات جستجو شده: تفاوت الکتریک و الکترونیک, تفاوت وسایل الکتریکی و الکترونیکی, فرق الکتریک و الکترونیک, تفاوت الکتریکی و الکترونیکی, فرق وسایل الکتریکی و الکترونیکی, تفاوت وسایل الکتریکی والکترونیکی چیست, تفاوت قطعات الکتریکی و الکترو نیکی چیست؟, فرق الکترونیکی الکتریکی

نوشته های مرتبط

6 نظر برای الكترونيك

 1. ashkan
  آذر ۲۰, ۱۳۹۱

  salam

 2. ndkh
  مرداد ۷, ۱۳۹۱

  سلام
  میشه تفاوت الکترونیک و الکتریک را برام بازگو کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. 85510014
  شهریور ۲۷, ۱۳۹۰

  من تخصصم الكترونيك نيست ولي همين الكترونيك اكثر جاها كاربرد داره. ديگه واضح‌ترين جايي كه به ذهنم مي‌رسه سيستم‌هاي كنترل الكترونيكي تو هر صنعتيه.

  • حسن
   شهریور ۲۷, ۱۳۹۰

   بابا همش الکترونیک هست. اصلا چیز دیگه ای جز این نیست

 4. پارچه فروش
  تیر ۲۶, ۱۳۹۰

  بابا، تو دیگه کی هستی

 5. admin
  تیر ۲۶, ۱۳۹۰

  ارتباط این مطلب با صنعت نفت و گاز چی بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *