چگونه خانه بسازیم

بدضعیفمتوسطخوبعالی (4٫17 از 5)
Loading...

سید محمد صادق میرمحمدی
موسسه شهاب دانش قم ، sadegh4@gmail.com
Http://psys.tk
چکیده – در دنیای امروز مسکن به عنوان یکی از دغدغه های مهم جامعه به شمار می آید. نداشتن مسکن ، خود معضل خیل بیشماری از افراد جامعه به خصوص جوانان می باشد .و حال آنکه داشتن مسکن “خوب” مساله مهم و قابل توجهی می باشد ،چرا که مسکن خوب علاوه بر حفظ منابع فسیلی(بخاطر صرفه جویی در انرژی) و حفظ سلامت محیط زیست بر شخصیت افراد و پویایی و نشاط جامعه نقش به سزایی دارد. نکته ای که رو به فراموشی است و ما معضلات بی توجهی به آن را در روزگار خود درک می کنیم. .یکی از معضلات آن این است که ما به اندازه یک کشور 700میلون نفری انرژی مصرف می کنیم(بخاطر عدم رعایت الگوی مصرف درست) .

واژه های کلیدی– ایزولاسیون ، حفظ منابع فسیلی ، معماری ، امنیت

1- مقدمه

اسراف در اسلام و فرهنگ ایرانی حرام و زشت می باشد.اسراف یعنی استفاده بیش از نیاز .از دیرباز ایرانیها حتی قبل از ورود اسلام انسانهایی متعادل بودند.زندگی روزانه آنها با اسراف میانه ای نداشت و کمترین دور ریز را داشتند.این مطلب را می توان در آثار گذشته مشاهده کرد. بخصوص در مورد خانه سازی آنان ، این موضوع بسیار مشهود می باشد.مثلا با مشاهده خانه های تاریخی کاشان در می یابیم که از ضایعات شیشه برای ایجاد نورهای رنگی بسیار زیبا در کنار هم استفاده می کردند .از اینگونه مثالها بسیار می توان ذکر کرد.بنابراین ما دارای یک هویت ملی در بحث خانه سازی هستیم . در این مقاله مولف می خواهد با ترکیب هنر و معماری قدیم و علم و فناوری جدید مسیری برای ساخت مسکن خوب و صرفه جویی در بحث انرژی بازکند.
2- ایزولاسیون (عایق بندی)
هدر رفت انرژی باعث گرم شدن کره زمین ،تمام شدن منابع فسیلی و… می شود.امروزه دانشمندان بزرگترین چالش بشر آینده را بحران کمبود انرژی و تمام شدن منابع فسیلی می دانند. اگر انرژی نباشد چرخ صنعت نمی گردد ، اگر انرژی نباشد کشور وابسته به دیگران می شود ، اگر انرژی نباشد زندگی روزمره دچار معضلات فراوانی می شود و انسان امروزی دچار چالشهای حل نشدنی می شود . فقط از نفت خام حدود 300000 محصول بدست می آید.کارشناسان می گویند بخش خانگی سهم عظیمی از هدر رفت انرژی را به خود اختصاص داده است و ما با استفاده از روشهایی (مانند استفاده از پنجره دو جداره ، عایق کاری دیوارها ، استفاده از نو متمرکز کم مصرف ، استفاده از معماریی که مانع از هدر رفت انرژی شود و …)می توانیم تا حد زیادی از هدر رفت انرژی جلوگیری کنیم.
3- صرفه جویی
با روشهای بسیار ساده و ارزان و کارآمد می توان در مصرف آب ، برق ، گاز و… صرفه جویی کرد.

 •  آب

امروزه ادوات کم کردن مصرف آب به وفور در بازار یافت می شوند.(مثلا انواع سردوشی ، آب پخش کن شیر آلات و ….)
در بعضی موارد، بعضی از این ادوات باعث صرفه جویی 60% در مصرف آب می شوند.گاهی اوقات ما نیاز داریم که فشار زیاد داشته باشیم.این تجهیزات هوا را با مکانیزم خاصی با آب مخلوط کرده وعلاو بر زیادکردن فشار(حجم خروجی) ، باعث صرفه جویی زیادی می شوند .مثلا با خرید یک ست کامل از این تجهیزات با قیمت حدودا 100 تا 200 هزار تومان حداقل 50% در مصرف آب صرفه جویی خواهید کرد.این یعنی جلوگیری از هدر رفت آب که علاوه بر جلوگیری از یک گناه واضح (اسراف) از پر داخت اضافی بهای آب نیز شما را بی نیاز میکند.

 • گاز

کشور ما در مصرف گاز جزء پر مصرف ترین کشور ها در جهان است.ما با جمعیت 70 میلیونی به اندازه چین 1میلیاردی گاز مصرف میکنیم.در بحث گاز پیشرفتهای خوبی صورت گرفته است ، و می توان صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف گاز کرد.

  اجاق خورشیدی

وسیله ای ارزان و کارآمد جهت پخت و پز و گرم کردن غذا به صورت کاملا طبیعی .شرکت هایی هستند که این تجهیزات را ساخته و می فروشند.حتی طرح های متنوع و زیادی وجود دارد که می توان از آنها الهام گرفت و اجاق خورشیدی ساخت . با جستجو در اینترنت می توانید از وجود این شرکت ها و انواع محصولاتشان مطلع شوید.ما در زیر به نمونه یی اشاره می کنیم.

استفاده از اجاق خورشیدی به جای کباب پز در منازل مسکونی

طرح زیر یک طرح منحصر به فرد و عملی برای ساخت یک اجاق خورشیدی زیباست.
ما در این قسمت فقط به نمایش 1 عکس و 2 شکل بسنده می کنیم.ابعاد و اندازه ها کاملا دل بخواهی می باشد.یک آهنگر ماهر می تواند چننین طرحی را انجام دهد . برای بالابردن بازده انجام نکته زیر لازم است :
* باید تمام محفظه دور شیشه و درزها ، با چسب مزدا (مخصوص ماشین) ، گرفته شود و هیچ روزنه یا جداری برای خروج هوا از اجاق باقی نماند.

آبگرمکن خورشیدی

حدود یک چهارم هزینه گاز خانوار صرف گرم کردن آب می شود. آبگرمکن خورشیدی وسیله ای است بسیار کارآمد و عالی برای به صفر رساندن هزینه های آب گرم .این وسیله به وفور در بازار یافت می شود.

آبگرمکن خورشیدی کاملا توجیح اقتصادی دارد .البته قیمت آن نسبت به نوع گازی خود بالاست اما بعد از حدود یکسال این هزینه بر می گردد . ایزولاسیون دیوارها ، سقف و کف توسط یونولیت ، استفاده از شیشه های 2 جداره و کولر گازی باعث کم شدن مصرف گاز تا حد بسیار زیادی می شود.

کولر آبی

کولر آبی هدررفت انرژی زیادی دارد.ضمن اینکه رده انرژی آن در بهترین حالت G (بسیار پایین) می باشد.هزینه خرید کولر آبی و هزینه کانال کشی ، قیر گونی و گذاشتن دریچه تفاوت چندانی با خرید یک “کولر گازی رده A کوچک” (به پیشنهاد مولف) با دبی پایین(مثلا12000) نمی کند. اتلاف انرژی در کولر آبی از دو طریق انجام می شود . یکی از طریق کانال که بسیار زیاد است و یکی از طریق برق به لحاظ پایین بودن رده انرژی .هوای خنک بعد از طی کردن مسیر کانال آهنی که توسط آفتاب گرم شده و از دست دادن مقداری از خنکی خود به داخل منزل می رسد ضمن اینکه خورشید (در صورت نداشتن حفاظ کولر) با گرم کردن بدنه خود کولر مقداری از خنکی آنرا می گیرد.بدین ترتیب کولر آبی در بهترین حالت می تواند فقط مقداری از گرمای اتاق را بگیرد.در زمستان (در صورت مسدود نکردن کانال که اکثرا این موضوع را کسی رعایت نمی کند) گرمای بسیار زیادی توسط کانال کولر به هدر می رود.البته مولف پیشنهاداتی هم نسبت به افرادی که از کولر آبی استفاده می کنند دارد .
حتما لازم است که کانال کولر با پشم شیشه عایق بندی شد و روی آن حتما دو حصیر که از 4 طرف روی کولر آمده انداخته شود .همچنین حتما دریچه کانالها در فصل سرما با پلاستیک پوشانده شود.پیشنهاد مولف در بحث کولر گازی حتما استفاده از “کولر گازی با رده انرژی A و با دبی حداکثر 12000 و مارک معتبر” می باشد. استفاده از کالاهای قاچاق و با رده انرژی پایین به منظور صرفه جویی در هزینه ها مطلقا توصیه نمی شود ، و بهتر است به جای آن کار از کولر آبی استفاده شود.ضمن اینکه اگر منزلی کانال کشی شده بود حتما از کولر آبی استفاده شود.
ایجاد سایه بان برای منزل می تواند در فصل گرما از مصرف انرژی بکاهد.همچنین باید سعی شود در صورت استفاده از بخاری گازی لوله داخلی آنرا تا حد ممکن بالا نصب شود تا با استفاده از لوله بلند برای بخاری مقداری از گرما که به خارج از خانه منتقل می شود ، در منزل صرف شود.استفاده از سوفاژخانه برای منازل مسکونی ویلایی پیشنهاد نمی شود.
مناسبترین دما برای انسان بین 21-23 درجه سانتی گراد می باشد.سعی کنید با خرید چنددما سنج که بسیار ارزان می باشد، دمای اتاق ها و منازلمان بیشتر از این مقدار نشود. استفاده از لباسهای گرم داخل منازل روش بسیار کارآمدی است که کشورهای پیشرفته از سالها قبل به منظور جلوگیری از استفاده بی رویه از گاز به کار می بستند.استفاده از شومینه به دلیل خطرات جانی و بازده پایین اکیدا توصیه نمی شود.پر بازده ترین راه گرم کردن خانه استفاده از بخاری گاز سوز با رده انرژی بالا می باشد.حتی برای آپارتمانها و مجتمع های مسکونی نیز این روش بازده قابل قبولی دارد.

 

 •   برق

هنگامی که از صرفه جویی در مصرف برق در منازل صحبتی به میان می آید خود به خود ذهنیتها به سوی روشنایی می رود.استفاده از لامپهای LED بهترین راه کاهش مصرف برق در بحث روشنایی می باشد.لامپ LED عمری چندین برابر لامپ مهتابی (فلروسنت)دارد. بسیار کم مصرفتر از لامپ های کم مصرف است، نوری طبیعی تر لامپ رشته ای دارد، پر نورتر از لامپهای گازی و مقاوم تر از همه ی لامپهای موجود می باشد.امروزه در بازار برای روشنایی منازل محصولات متنوع و زیادی جود دارد .البته قیمت اینگونه لامپها گرانتر از سایر لامپها می باشد . ولی قطعا به خاطر عمر مفید بیشتر و مزایای دیگر کاملا مقرون به صرفه می باشند.مولف برای کم کردن هزینه ها پیشنهادی دارد که در ذیل مطرح می کند :
از یک تکنسین ماهر بخواهید که برای شما چراغ درست کند. لامپ LED تشکیل شده از Power LED و درایو آن که این دو وسیله را می توانید از بازار تهیه کرده و روی یک قاب آلمنیومی به هر شکلی سوار کنید ، یا از تکنسینی بخواهید که این کار را انجام دهد. با این کار 50% در هزینه های خود صرفه جویی می کنید. البته برای بازدهی بهتر نیاز به لنز ، هتسینک و چسب مخصوص نیز دارید که اطلاعات مربوط به آن را می توانید از فروشنده بخواهید تا در صورت لزوم خریداری و استفاده نمایید.
همچنین می توانید از یک مهندس برق با سابقه بخواهید که برای خانه شما اتوماسیون طراحی کند . یعنی با ابزار های کنترلی مانند مینی پی ال سی نحوه روشنایی حیاط منزل ،راهرو ها ، جلو درب و آبیاری باغچه ها و … را بر نامه ریزی کند.حتما سعی شود که از وسائل برق با رده انرژی A و با مارک معتبر استفاده شود.این موضوع از اهمیت فوق العاده مهمی برخوردار است .با رعایت همین نکته مهم و اجتناب از خرید وسائل قاچاق و قلابی تا 45% صرفه جویی در مصرف برق را باعث شود. وسائل خانگی به سه گروه کم مصرف ،پرمصرف و بسیار پر مصرف تقسیم بندی می شوند.ماشین لباسشویی و یخچال جزو وسائل بسیار پرمصرف هستند.برای درک این موضوع، مثلا یک ماشین لباسشویی معمولی حدود 25 برابر یک لامپ معمولی رشته ای برق مصرف می کند. مولف در ذیل چند توصیه مهم پیشنهاد می دهد:

 1. برای ماشین لباسشویی حتما دو شیر (گرم و سرد) بکشید.بعضی از لباسشویی ها دارای 2 ورودی سر و گرم هستند ،اما آنهایی که فاقد 2 ورودی اند، باید توسط شیرآلات (مثلا شیرتوالت) این کار را انجام داد.این کار سبب می شود که هیتر پرمصرف لباسشویی ، کمتر انرژی صرف گرم کردن آب کند.
 2. یخچال را در فصل سرما حتما روی کمترین درجه تنظیم کنید.
 3. از وسائل پر مصرف مثل ماشین لباسشویی ، اتو ، جاروبرقی و … بعد از ساعت 11 شب یا هنگام صبح استفاده شود.(اکیدا توصیه می شود لباسشویی شب استفاده شود)

4-امنیت

 • یک مسکن خوب باید دارای یک سیستم امنیتی مناسب باشد .آسودگی خیال یکی از محاسن استفاده از یک طرح امنیتی خوب می باشد. تا حد لازم باید پنجره ها و روی دیوارها باید دارای حفاظ باشند. استفاده از قفلهای مرغوب و طراحی و آهنگری ایمن تا حد زیادی امنیت را به دنبال دارد.پیشنهاد می شود حتما یک سیستم حفاظتی (دزدگیر) کارآمد و کامل نصب شود.همچنین می توان در صورت ضرورت یک سیستم دوربین مدار بسته نیز نصب کرد.

5- آتش سوزی و خفگی

با نصب سنسورهای حساس به دود و گاز می توان از وقوع آتش سوزی و خفگی جلوگیری کرد.این سنسورها با قیمتهای پایین در بازار به وفور یافت می شود.همچنین نصب حداقل یک کپسول آتش نشانی بزرگ در راهروی خانه امری ضروری است.

6- معماری
به عقیده مولف تاثیر گذارترین بخش ساخت یک سازه خوب معماری آن می باشد.ایرانی ها از نظر معماری پیشرفته ترین مردم عصر گذشته بودند. خانه در فرهنگ ایرانی یعنی مکانی برای زیستن و زندگی ، نه محلی برای استراحت و خواب . از دیرباز معماری ایرانی دنبال تلفیق دین ، هنر ، زیبایی و القای حس طراوت و شادابی به زندگی بوده است.(نمونه های آنرا در خانه های قدیمی کاشان جستجو کنید).معماران ایرانی در گذشته از همی مواد و مصالح به نحو احسن استفاده کرده و سعی می کردند کمترین هدر رفت مصالح را داشته باشند.
معماری خانه باید به گونه ای باشد که نور آفتاب به قدر کافی در خانه نفوذ کند . بالای در ورودی خانه ، راهروها ، بالای اتاقها ، حمام و دستشویی باید تا حد ممکن پنجره برای ورود نور وجود داشته باشد . این کار باعث صرفه جویی در مصرف برق در روز می شود. وجود پاسیو (در صورت امکان) که داخل آن با انواع گل پر شده باشد ، حس طراوت را در خانه القا می کند.معماران ایرانی به شکل هندسی دایره در طراحی توجه ویژه ای داشتند.این شکل علاوه بر زیبایی ، توسط خالق یکتا در طبیعت ، فراوان استفاده شده است. از اشکال دایره ای می توان در نمای ساختمان و یا در گچ بری داخل ساختمان استفاده فراوانی برد.گل کاری و درختکاری در هر گوشه از ساختمان یا خانه در صورت امکان ، خانه را اصطلاحا با صفا می کند. در صورت امکان در حیاط منزل یا ساختمان استفاده از یک حوض کوچک ، یک طرح منحصر به فرد می تواند باشد.آینه کاری داخل ساختمان به خصوص روی سقف ،پشت لامپ ها در پیشانی دیوار ها می تواند به زیبایی و کاهش انرژی بینجامد.

7- نکات تکمیلی

1) استفاده از چوب و مصنوعات چوبی زیبایی فوق العاده ای را به ساختمان می دهد. مثلا به عنوان نرده داخل ساختمان .
2 ) نورپردازی بخش بسیار مهمی است . تا جای ممکن باید سعی شود در طراحی روشنایی ، از نور مخفی استفاده شود ، از تابش مستیم لامپ کم مصرف و مهتابی جلوگیری . اکیدا پیشنهاد می شود در تمامی قابهای لامپها از آینه در پشت و کنار لامپها استفاده شود . این کار را خودتان هم می توانید به سلیقه خود انجام دهید. نمای خارجی ساختمان هم باید با استفاده از پروژکتورهای پاور ال ای دی از بالا نوردهی کنید.
3 ) باید سعی شود در نقاشی ساختمان از رنگ روغنی
روشن استفاده شود . این کار سبب بازتاب بهتر نور می شود.

8- نتیجه

در این مقاله مولف سعی کرده علاوه بر مطرح کردن پیشنهاداتی در باب خانه سازی ، نظراتی برای بهینه کردن مصرف انرژی و مدیریت مصرف در منازل ارائه دهد و مسیری را باز کند برای سرمایه گذاری کشور در بحث کلان . باشد که سرنه مصرف انرژی در ایران به میزان درستی در جهان برسد. لذا مولف پیشنهاداتی را در این حوزه مطرح می کند .
1) اختصاص بودجه های ملی برای سازمانها و نهادها از صندوق ذخیره ارزی و انجام کارهای زیربنایی در بحث صرفه جویی
2) ایجاد رشته مدیرت صرفه جویی در حداقل 5 دانشگاه ایران .
3) وضع قوانین سخت و پیگیری قضایی مجرمینی که به بحث اتلاف انرژی و مقررات ساخت و ساز در ساختمان بی اعتنایی می کنند .

4) دادن یارانه های کلان و ایجاد طرح های ملی در سراسر کشور
5) تاسیس و حمایت شرکت های خصوصی و دولتی که در طرحهای صرفه جویی انرژی فعالیت می کنند و معافیت مالیاتی برای این شرکت ها .

کلمات جستجو شده: ساخت خانه ارزان, چگونه ساختمان بسازیم, چطور خانه بسازیم؟بخش اول, چگونه خانه ارزان بسازم, چگونه خانه بسازم

برچسب ها: , , ,

نوشته های مرتبط

2 نظر برای چگونه خانه بسازیم

 1. مرضیه
  شهریور ۲۱, ۱۳۹۳

  خِیلی عالی
  فقط کاش رفرنس بدهید تا بتوانیم بیشتراستفاده کنیم
  یک نظر,باتوجه به گرانی مصالح و گرانی خانه ,چرا نظرات مهندسان ومعماران داخل کشور را که درزمینه ساخت خانه هایی با مصالح قدیمی ,ارزان ,البته کارامد وبه روز شده ,دارند درسایت قرار نمی دهید?!

 2. فلانی
  خرداد ۱۰, ۱۳۹۱

  ریدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *