نفت در آینده

بدضعیفمتوسطخوبعالی (3٫50 از 5)
Loading...

نفت اولین بار در امریکا در سال 1859 کشف شد. در ابتدای قرن بیستم این کشور فقط 4% از انرژی دنیا را تولید می کرد. اما در دهه های بعد امریکا بصورت یکی از مهمترین مراکز تولید انرژی در دنیا درآمد.

امروزه حدود 40% از انرژی مورد نیاز دنیا از نفت تأمین می شود. همچنین حدود 96% از سوخت مورد نیاز دنیا جهت صنعت حمل و نقل از نفت گرفته می شود. از زمانی که دنیا نفت را جایگزین ذغال سنگ نمود تا کنون بیش از 875 میلیارد بشکه نفت مصرف شده است و حدود 1000 بشکه میلیارد بشکه دیگر جهت استخراج در ذخائر ثابت شده و احتمالی موجود است.

مصرف نفت جهان تا سال 2020 تا 60% دیگر افزایش خواهد یافت. در این بین صنعت حمل و نقل سریعترین نرخ رشد را در مصرف سوخت خواهد داشت. تعداد اتومبیل های جهان از 700 میلیون در حال حاضر به حدود 25/1 میلیارد در سال 2025 خواهد رسید. مصرف جهانی بنزین در این مدت می تواند تا دو برابر افزایش یابد.

کشورهای چین و هند بیشترین نرخ رشد اقتصادی را در جهان دارند. ایندو کشور روی هم یک سوم از کل جمعیت جهان را در خود جای داده اند. انتظار می رود مصرف نفت در چین طی دو دهه آینده با نرخ سالیانه 5/7% افزایش یابد. این پیش بینی برای هند سالیانه 5/5% است. از نظر مقایسه نرخ رشد مصرف نفت در کشورهای صنعتی سالانه 1 درصد می باشد. حصول اطمینان از تأمین نفت برای این کشورها از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است .

ذخائر نفت در کجا قرار دارند؟

ذخائر ثابت شده نفت به ذخائر زیرزمینی گفته می شود که  با توجه به اطلاعات  موجود زمین شناسی می توان با اطمینانی معقول نفت را از آن ها در آینده استخراج نمود. طبق اطلاعات موجود درحال حاضر از این ذخائر 6% در امریکای شمالی , 9% در امریکای مرکزی و لاتین , 2% در اروپا , 4% در بخش آسیائی اقیانوس آرام , 7% در افریقا , و 6% در کشورهای اتحاد شوروی سابق وجود دارد. 66% هم در خاورمیانه است که از این مقدار 25% در عربستان , 11% در عراق , 8% در ایران , 9% در امارات متحده عربی , 9% در کویت , و 2% در لیبی می باشد.

عده ای با توجه به واقعه یازدهم سپتامبر و وقایع اخیر در خاورمیانه عربی خواستار کاهش وابستکی کشورهای صنعتی به نفت خاورمیانه شده اند. در این راستا تولید کنندگان غیر عضو اوپک در افریقا واعضاء اتحاد شوروی سابق تولید نفت خود را به نحو چشمگیری افزایش داده اند. حتی بعضی این نظریه را مطرح کرده اند که روسیه می تواند جایگزین اوپک شود و مرکز تولید نفت جهان را از خاور میانه خارج کند. روسیه اخیرا” تولید نفت خود را آنقدر افزایش داد که بعد از عربستان دومین کشور صادرکننده نفت در دنیا شد. اما دور نمای وضعیت روسیه به گونه ای که بتواند در بازار نفت جهان نقش کلیدی ایفاء کند چندان روشن نیست. روسیه با در اختیار داشتن 5% از ذخائر نفت در سطح جهان مقام هفتم  را دارد.  تولید نفت روسیه در سال 1999 به نقطه اوج خود رسید و از آن به بعد رو به کاهش نهاد. اگر تولید نفت روسیه در سطح فعلی ادامه یابد این کشور تا سال 2020 نفت برای استخراج خواهد داشت.

تلاش کشورهای صنعتی برای یافتن منابع نفت خارج از خاور میانه باعث شده است تا کشورهای افریقائی مانند آنگولا , نیجریه , گینه , و چاد دست به تلاش گسترده ای برای افزایش تولید خود بزنند. اما وضعیت ذخائر نفت در افریقا نیز چندان بهتر از روسیه نیست. افریقا 7% از ذخائر نفت جهان را در اختیار دارد. نیجریه که بزرگترین تولید کننده نفت در افریقا می باشد فقط تا اواخر دهه فعلی نفت برای تولید دارد و ذخائر نفت افریقا تا سال 2025 نفت لازم را برای استخراج خواهند داشت.

(منبع : سایت Institute for Analysis of Security )

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *