لایروبی در ایران

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

صنعت لایروبی در ایران در طول دو دهه گذشته علیرغم فرازها و نشیب هایش روند رو به رشدی داشته است. حجم عملیات لایروبی از حدود یک میلیون متر مکعب در سال ۱۳۵۷ به ۱۰ میلیون متر مکعب در سال ۱۳۷۶ افزایش یافت و برآوردها نشان می دهد این رقم هم اکنون به سالانه بیش از ۱۵ میلیون متر مکعب رسیده است. با این حال به مساله مدیریت مواد لایروبی شده خصوصا از دیدگاه زیست محیطی کمتر توجه شده است. آمارها حاکی از آن است که از کل مواد لایروبی شده در دنیا بین ۱۰ تا ۲۵ درصد آن به مواد آلی نظیر مشتقات نفتی و انواع هیدروکربورها و یا مواد معدنی نظیر انواع فلزات سنگین آلوده هستند. اطلاعات زیادی در این مورد در ایران موجود نیست، اما برخی نمونه برداری ها از مواد لایروبی شده در بندر نوشهر و بندر امام حاکی از آن است که مشکلات مشابهی در محوطه این بنادر در ایران موجود می باشد. مدیریت زیست محیطی مواد لایروبی شده مبتنی بر پایش تخلیه مواد لایروبی شده در خشکی یا دریا است. تخلیه مواد لایروبی شده در خشکی (Land Disposal) در داخل حوضچه های احداث شده با دایک یا در داخل مدفن ها (Landfills) صورت می گیرد. تخلیه مواد لایروبی غیر آلوده در خشکی جهت ساحل سازی، ایجاد جزایر مصنوعی و یا اهداف کشاورزی نیز معمول است.

اهمیت هیدروگرافی و لایروبی در بنادر

آبنگاری (هیدروگرافی) شاخه‌ای از علوم کاربردی است که درباره اندازه‌گیری و توصیف عوارض فیزیکی دریاها و منابع آبی دیگر و مناطق ساحلی مجاور آنها و پدیده ‌های مرتبط با دریا نظیر جزر و مد، جریان‌های آبی، حفاظت از محیط زیست و… بحث می‌کند.مهمترین و کاربردی ترین دستاورد عملیات هیدرو گرافی در جهت حفظ ایمنی تردد شناورها در مناطق دریایی، تهیه نقشه های دریایی است. بر همین اساس در کنار پروژه های مهم لایروبی در ایران بحث هیدروگرافی در بنادر از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و اغلب شرکت هایی که در حوزه لایروبی فعال هستند خدمات هیدروگرافی را نیز ارائه می دهند.
در واقع پس از تهیه نقشه های هیدروگرافی در بنادر و آنالیز آنها، پروژه هایی جهت انجام عملیات لایروبی (تعمیق یا نگهداری) بمنظور حفظ عمق کانال ها و ایمنی تردد شناورها آغاز می شود.

تدوین دستورالعمل لایروبی در بنادر ایران

آمار نشان می‌دهد که هرساله، حجم زیادی از بستر دریا و رودخانه‌ها توسط عملیات لایروبی جابجا می‌شود. جابه‌جایی این حجم عظیم از مواد، طبیعتا اثرات قابل‌توجهی بر محیط زیست برجای می گذارد. براساس آزمایشهای صورت گرفته مواد لایروبی‌شده آلوده هستند. برخی از این آلودگی‌ها نظیر فلزات سنگین (جیوه، مس ، سرب و…) منشاء غیرآلی داشته و برخی دیگر به وسیله مواد آلی نظیر هیدروکربورها آلوده شده‌اند.
تخریب زیستگاه‌های موجودات کف‌زی و محل‌های تخم‌ریزی آبزیان در مناطق تحت لایروبی و مکان‌های دفع رسوبات، پراکنده شدن ذرات کشنده‌ای نظیر سیلیس و یا مواد سمی در صورتی که در مجاورت صنایع پتروشیمی باشد، افزایش غلظت مواد معلق در آب در هنگام برداشت و تخلیه رسوبات و کاهش نفوذ نور در آب و همچنین کاهش اکسیژن محلول در اثر افزایش مواد آلی و فعالیت‌های میکروارگانیسم‌ها و پراکنده‌ شدن آلاینده‌های احتمالی موجود در رسوبات، از جمله تأثیرات عملیات لایروبی برمحیط زیست دریایی محسوب می‌شوند.

شرکتهای فعال در بخش لایروبی

در حال حاضر در ایران بیش از ۱۵ شرکت معتبر در بخش لایروبی فعال هستند که برخی ار آنها به علت نوع فعالیت ، تجهیزات در اختیار و سابقه کار از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و می توانند به عنوان همکار یا شریک شرکت های بزرگ خارجی که مایل هستند در ایران فعالیت کنند انتخاب شوند از جمله آنها می توان به شرکت های نگین سبز خاورمیانه، لایروب ساحل، فارسیسان آسیا، مهندسین مشاور کران سازه پاسارگاد و لایروبی بین المللی دلفین تاپ، اشاره کرد.

لایروبی در بنادر مختلف ایران

بر اساس این گزارش ایران ۲۰۱ اسکله‌های فعال دارد که از این تعداد ۴۳ اسکله تجاری، ۶۹ اسکله صادراتی، ۲۰ اسکله صنعتی، ۲۳ اسکله چند منظوره، هفت اسکله مسافری، ۱۵ اسکله نظامی و ۱۳ اسکله متروک و ۱۱ اسکله نیز تعریف مشخصی برای فعالیت ندارند.
از سوی دیگر این هم اکنون ۱۴ بندر تجاری فعال و بزرگ دارد و ۷۲ بندر صیادی نیز در استانهای جنوبی و شمالی ایران فعال هستند که از این تعداد ۲۴ بندر به بخش خصوصی و تعاونی‌های صیادی واگذار شده است.
برآورد می شود سالانه بنادر ایران در بخشهای مختلف نیاز به حدود ۱۵ میلیون متر مکعب لایروبی داشته باشد که سرمایه گذاری بالغ بر حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریال را می طلبد.

وضعیت دستگاه های لایروب در ایران

برخی از مدیران شرکت های لایروبی در ایران از بالا بودن سن دستگاه های لایروبی خبر می دهند که با توجه به این موضوع تا پنج سال آینده ایران به نوسازی شناورهای موجود نیاز خواهد داشت.
در این زمینه به گفته برخی از شرکتهای فعال در لایروبی، سن اغلب شناورهای لایروب ایران، بالای ۳۰ سال است که این امر، نوسازی ناوگان برای سال‌های آتی را ضروری ساخته است.
به گفته این شرکتها در مورد لایروب‌های مکنده (هاپر) که برای کانال‌ها و لایروبی در آب‌های آزاد استفاده می‌شود؛ توان لازم برای ساخت در داخل وجود ندارد.
بر همین اساس موضوع فروش، ساخت و تامین تجهیزات و حتی خدمات پس از فروش دستگاه های لایروب در ایران می تواند از دیگر بخشهای مهم برای سرمایه گذاری پیشنهاد شود.
ساختمانی از طریق ایران به قطر یک بازار بسیار مناسب را برای سرمایه گذاری طی ۱۰ سال آینده ایجاد خواهد کرد.

نیم نگاهی به عملیات سالویج

برخی بررسی ها نشان می دهد هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ شناور کوچک و بزرگ در مسیر های آبی و دریانوردی ایران غرق شده اند و سالانه به این تعداد اضافه می شود که بازاری چند ۱۰ میلیون دلاری را برای شرکت های داخلی و خارجی ایجاد کرده است. در همین رابطه سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۸۵ قراردادی به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار با یک شرکت ایرانی برای خارجی سازی هفت فروند شناور مغروق امضا کرد (تایدواتر پیمانکار این پروژه برنده مناقصه گردید). به گزارش سازمان بنادر و کشتیرانی،شناورهای مغروقه در خلیج فارس حدود ۱۸۰ فروند است که ۶۵ فروند آن در اروندرود غرق شده است.
در ایران کارخانه های مختلف ذوب فولاد از جمله در سواحل جنوبی ایران فعال هستند که آمادگی خود را برای خرید شناورهای مغروق به عنوان ضایعات آهن اعلام کرده اند. به نظر می رسد علاوه بر لایروبی بنادر و رودخانه های ایران، بازار عملیات سالویج نیز در این کشور برای سرمایه گذاری و حضور شرکت های خارجی مناسب باشد.

مهمترین پروژه های لایروبی در ایران

در ایران عالاوه بر پرو ژه های مهم لایروبی در بنادر بخش لایروبی رودخانه های قابل کشتیرانی از جمله اروند رود و کارورن هم اکنون مورد توجه است. این دو پروژه از بزرگترین پروژه های تاریخ لایروبی در ایران می تواند نام گیرد که هم خود پروژه های و هم حواشی آنها از جمله فروش خاک و شناورهای مغروق در آنها بازار مناسبی برای سرمایه گذاری بوجود خواهد آورد. لایروبی اروندرود می‌تواند فعالیت تجاری دو بندر استراتژیک بصره و خرمشهر را تحت تأثیر خود قرار دهد.
از سوی دیگر پروژه لایروبی سواحل رودخانه کارون که حدود ۳۳ سال است لایروبی نشده، بسایر حیاتی و مهم است. هم اکنون بخش از این پروژه به طول هفت هزار و ۲۰۰ متر از سواحل رودخانه کارون در شهرستان خرمشهر با بکارگیری دو فروند لایروب مدرن آغاز شده است.اما مرحله دوم این پروژه که قرار است در آن رودخانه کارون از شهر خرمشهر تا شهر اهواز لایروبی شود حدود ۲۰۰کیلومتر طول دارد که این مقدار مسافت حدود هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
رودخانه کارون با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی ا‌ست که تنها در داخل ایران قرار دارد و در عین حال تنها رودخانه ایرانی است که به آبهای بین‌المللی و اقیانوس‌های جهان ارتباط دارد.حجم لایروبی مسیر ۷۲۰۰ متری کارون در سواحل خرمشهر به حدود چهار میلیون و ۸۲۰ هزار متر مکعب می رسد.
طبق مصوبه دور دوم سفرهای استانی ریاست جمهوری، مسئولیت خروج اجسام مغروق در رودخانه به سازمان بنادر و دریانوردی واگذار شده که تاکنون بخشی از کار انجام شده است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ شناور کوچک و بزرگ در رودخانه کارون در بخش خرمشهر در آب غرق شده اند که عملیات لایروبی را با کندی مواجه کرده است.
از سوی دیگر در شمال ایران نیز لایروبی تالاب بین المللی انزلی قرار دارد که مدتهاست لایروبی نشده است.در حال حاضر پنج کار مطالعاتی، چهار تله رسوبگیر، لایروبی و برداشت نی از تالاب در اولویت کارهای احیای تالاب انزلی است. هم اکنون عمق تالاب انزلی از هشت تا ۱۲ متر به دو متر رسیده است که نیاز به لایروبی را دو چندان کرده است از همین‌رو ۹۰ میلیارد تومان بودجه برای احیای تالاب‌ انزلی در نظر گرفته شده است

آمار شناورهای ایرانی؛ از ناوگان کشتیرانی و نفتکش تا اقیانوس‌پیماه (۰۹/۰۶/ ۹۳) تین نیوز

اقیانوس‌پیما

گزارش منتشر شده از سوی صندوق توسعه صنایع دریایی نشان می دهد، ایران ۰٫۹۵ درصد حجم اقیانوس‌پیماها را در سراسر جهان دارد و از این نظر، در جایگاه بیست و سوم جهان قرار گرفته است.
چنانکه این گزارش اشاره می کند، بر اساس آمار ارائه شده توسط موسسه کلارکسون در سال ۲۰۱۳ میلادی، ایران دارای ۲۲۹ فروند شناور اقیانوس پیما بوده که از این تعداد، ۱۰۸ فروند با پرچم ایران و بقیه، با پرچم کشورهای دیگر در حال فعالیت هستند.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، با ۱۶۰ شناور و متوسط سن ۱۴ سال، صاحب بزرگ ترین ناوگان تجاری خاورمیانه را دارد.
گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، طی چند سال گذشته و در جریان اجرای برنامه نوسازی ناوگان خود، ساخت حدود ۴۰ فروند انواع اقیانوس پیما را در دستور کار خود قرار داده که در این زمینه ساخت چند فروند کشتی فله بر پاناماکس، هندی ماکس و کاتاماران، به داخل داده شده است.

شرکت ملی نفتکش ایران

این شرکت دارای پنجمین ناوگان نفتی بزرگ دنیا و شامل ۴۶ فروند انواع شناورهای حمل مواد نفتی با حجم بیش از ۱۰ میلیون تن است.

شناورهای سنتی

چنانکه آمار سازمان بنادر نشان می دهد، تعداد شناورهای ثبت شده فعال در سواحل جنوبی کشور، حدود پنج هزار و ۶۰۰ فروند اعلام شده که از این میان، تعداد زیادی به خاطر سن زیاد نیاز به جایگزینی با شناورهای نوساز دارند.

شناورهای خدماتی و فراساحلی

در حال حاضر تعداد شناورهای خدماتی همچون یدک کش، شناورهای تجسس و لایروب در خلیج فارس با پرچم یکی از کشورهای منطقه، ۳۲۸ فروند و تعداد ریگ های حفاری در منطقه خلیج فارس حدود ۱۴۰ فروند است.
بر اساس بررسی موسسه کلارکسون، متوسط تعداد شناورهای خدمات رسان به هر ریگ در جهان، نزدیک حدود چهار فروند است؛ بنابراین برای رسیدن به این نسبت در منطقه خاورمیانه بیش از ۵۶۰ فروند مورد نیاز است.

همچنین ایران دارای ۳۰ فروند شناور فراساحلی است که از این نظر، در رده بیست و پنجم از نظر تعداد شناور در جهان قرار دارد.

شناورهای لایروب در ایران

ردیف نام شناور نوع شناور نام شرکت / مالک
۱ سومار لایروب نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۲ ارس لایروب نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۳ خزر لایروب
۴ حامد لایروب – کاتر ساکشن نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۵ مولتی کت مراد ۳ لایروب نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۶ پارسا لایروب- کاترساکشن نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۷ هویز لایروب- هاپرساکشن نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۸ یاسین لایروب- هاپرساکشن نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۹ گراب لایروب-هاپر کاتر نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۱۰ امید چابهار لایروب شرکت صدرا
۱۱ کرانه لایروب شرکت صنعتی دریایی گسترش
۱۲ شهید رشیدی لایروب شرکت صدرا
۱۳ مهاجر لایروب شرکت صدرا
۱۴ منصور لایروب شرکت صدرا
۱۵ ترانشه ۱ لایروب شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران
۱۶ ترانشه ۲ لایروب- بیل بارج شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران
۱۷ اسکورپیون لایروب شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران
۱۸ ذوالفقار لایروب سازمان بنادر بوشهر
۱۹ دزفول لایروب نگین سبز (زیر مجموعه تاید واتر)
۲۰ ملیکا لایروب
۲۱ ریحانه ۱ لایروب
۲۲ سامر ۱ لایروب
۲۳ NA لایروب مکنده تیغه دار شرکت دریا بندر ناب کیش
۲۴ وایز ۱ لایروب کاتر ساکشن شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران

 

لایروب سومار

لایروب سومار یکی از۴ فروند لایروبی است که در سال ۱۳۵۸ از شرکت IHC هلند توسط سازمان جهت لایروبی بنادر کشور خریداری گردید.  این لایروب از نوع مکنده(Hopper Suction) با ظرفیت مخزن ۳۰۰۰ متر مکعب می باشد. بعد از جنگ و انتقال لایروبها از بندر خرمشهر به سایر بنادر لایروب سومار در بندر بوشهر وظیفه نگهداری عمق مورد نیاز کانال بندر را بعهده داشت.

مشخصات فنی و عمومی لایروب سومار:

۱ نام قبلی شناور آبتین
۲ سال ساخت ۱۹۷۹
۳ نام سازنده IHC
۴ کشورسازنده هلند
۵ کاربری Hopper Suction  لایروب مکشی دارای مخزن
۶ موسسه رده بندی لویدز LR
۷ نوع کلاس +۱۰۰A1
۸ بندر ثبت خرمشهر
۹ بندر استقرار بوشهر
۱۰ سال خرید ۱۹۷۹
۱۱ تعداد خدمه / تعداد تخت ۱۷نفر / تخت

اندازه های اصلی

مشخصات شرح
طول کلی L.O.A ۹۶متر
طول بین دو عمود LB.P ۸۸ متر
عرض BREADTH ۱۷٫۵ متر
ارتفاع DEPTH ۷٫۸۰ متر
آبخور DRAUGHT ۶٫۳ متر
جابجایی DISPLACEMENT ۸۱۷۰ متر
وزن کلی بار DEAD WEIGHT ۳۶۰۰ متر
تناژ ناخالص GT ۴۶۰۰ متر
تعداد موتور اصلی و موتور لایروب دو دستگاه برای سیستم رانش و دو دستگاه جهت راه اندازی پمپهای لایروبی
مجموع قدرت موتورهای اصلی HP ۲ × ۲۲۵۰
نیروی کشش BOLLARD PULL ۵۸ تن
سرعت SPEED (NM) ۱۲٫۵

 

شناور لایروب ارس

نام کشتی ارس
نوع کشتی لایروب هاپر ساکشن
سال ساخت ۱۳۴۵-۱۹۶۷
محل ساخت آلمان
محل ثبت بندر نوشهر
عرض میانی ۱۳ متر
طول سرتاسری ۶۴ متر
ظرفیت خالص ۴۰۸Nt
ظرفیت ناخالص ۱۱۶۰GT
عمق ۵ متر
نوع موتور های اصلی مان-man
تعداد موتور های سیلندر ۲ موتور -۶ سیلندر
قدرت موتور ها ۴۴۷*۲
حد اکثر سرعت ۱۰ گره
حمل ساخت موتور آلمان

 

شناور لایروب خزر

نام کشتی خزر
نوع کشتی لایروب هاپر ساکشن
سال ساخت ۱۳۵۴-۱۹۷۵
محل ساخت بلژیک
عرض میانی ۱۱/۷ متر
ظرفیت خالص ۳۲۶NT
ظرفیت ناخالص ۹۴۱GT
عمق ۳٫۷۶ متر
نوع موتور های اصلی کاتر پیلار
تعداد موتور های سیلندر ۲ موتور-۸ سیلندر
قدرت موتور ها ۲*۴۲۵
حد اکثر سرعت ۱۰٫۵ گره
حمل ساخت موتور آمریکا

 

لایروب: کاترساکشن- حامد

۸۵۲۱۶۰۸ IMO number
Hamed Name of the ship
SUCTION DREDGER PONTOON Type of ship
۴۰۰ tons Gross tonnage
IHC BEAVER DREDGERS – SLIEDRECHT, NETHERLANDS Builder
۱۸۰۲ tons DWT
۱۹۸۶ Year of build
Iran Flag
BUREAU VERITAS Class society

 

لایروب مولتی کت مراد ۳

۹۱۱۰۷۱۷ IMO number
MORAD 3 Name of the ship
UTILITY VESSEL Type of ship
۹۰ tons Gross tonnage
DAMEN SHIPYARD GORINCHEM – GORINCHEM,NETHERLANDS Builder
۱۹۹۵ Year of build
Iran Flag

 

لایروب: کاترساکشن- پارسا

۸۵۲۱۶۱۰ IMO number
PARSA Name of the ship
SUCTION DREDGER PONTOON Type of ship
۲۷۲ tons Gross tonnage
IHC BEAVER DREDGERS – SLIEDRECHT, NETHERLANDS Builder
۱۹۸۶ Year of build
Iran Flag
ASIA CLASSIFICATION SOCIETY Class society

 

لایروب: هاپرساکشن- هویزه

۷۸۰۸۵۸۰ IMO number
HOWEYZEH Name of the ship
TRAILING SUCTION HOPPER DREDGER Type of ship
۴۲۲۲۴۸۰۰۰ MMSI
۴۴۱۵ tons Gross tonnage
۴۹۶۵ tons DWT
۱۹۷۹ Year of build
IHC VERSCHURE – AMSTERDAM, NETHERLANDS Builder
IRAN Flag
QOM Home port
LLOYD´S SHIPPING REGISTER Class society
IRAN GOVERNMENT – TEHRAN, IRAN (Negin Sabz) Manager & owner

 

لایروب: هاپرساکشن- یاسین

۹۳۱۲۹۵۱ IMO number
YASIN Name of the ship
SUCTION HOPPER DREDGER Type of ship
۱۷۵۲ tons Gross tonnage
۱۴۲۲۳۵۷۰۰۰ MMSI
HC DREDGERS – KINDERDIJK, NETHERLANDS Builder
۱۸۰۲ tons DWT
۲۰۰۴ Year of build
Iran Flag
BANDAR ANZALI Home port
LLOYD´S SHIPPING REGISTER Class society
BUSHEHR PORT AUTHORITY – BUSHEHR, IRAN Manager & owner

 

لایروب: هاپر-کاتر – بارج و گراب (مهیار)

۸۸۱۶۴۷۹ IMO number
GRAB DREDGER Name of the ship
TRAILING SUCTION HOPPER DREDGER Type of ship
۴۲۲۹۰۲۰۰۰ MMSI
۳۳۵ tons Gross tonnage
۱۱۱۹ tons DWT
۱۹۸۸ Year of build
SHIRAHAMA SHIPBUILDING – YAWATAHAMA, JAPAN Builder

 

شرکت صدرا امید چابهار

 

نام شناور امید چابها Name of vessel
نوع شناور لایروب کاتر ساکشن Cutter suction dredger Type of vessel
سال ساخت ۱۳۸۶ ۲۰۰۷ Year of built
کشتی سازی صدرا امید چابهار Sadra Omid Chabahar Shipyard
کلاس ساخت شناور بی وی فرانسه B.V. Classification society
جنس بدنه فولاد Steel Hull material type
طول/ عرض/ ارتفاع ۵٫۴۸-۱۰٫۵-۲٫۷۵ متر ۴۸ / ۱۰٫۵ / ۲٫۷۵ m Length / Width / Height
آبخور ۱٫۵متر ۱٫۵ m Draught
وزن جابجایی شناور Displacement
ظرفیت ناخالص/ خالص Gross / Net tonnage
وزن سبک/ مرده ۱۷۵ تن ۱۷۵ /- ton Light / Dead weight
مدل / قدرت موتورها ام وی ام / ۱۱۲۰ کیلووات MVM / 1120 kw Engines model / power
ناحیه عملیاتی Operation area
تعداد خدمه ۲ ۱ نفر ۱۲ Persons Number Of Crew
مأموریت شناور لایروبی بسترهای ماسه ای و رسی Sand and clay dredging Vessel duty
تعداد شناورهای مشابه ۱  فروند ۱ Number Sister vessels

 

شرکت صنعتی دریایی گسترش کرانه

نام شناور کرانه ۱۰۱ Karane 101 Name of vessel
نوع شناور لایروب کاتر ساکشن Cutter suction dredger Type of vessel
سال ساخت ۱۳۹۲ ۲۰۱۳ Year of built
کشتی سازی گسترش کرانه Gostaresh Karane Shipyard
کلاس ساخت شناور Classification society
جنس بدنه فولاد Steel Hull material type
طول/ عرض/ ارتفاع ۳۲-۶٫۲-۲٫۸- متر ۳۲/۶٫۲/۲٫۸ m Length / Width / Height
آبخور ۱ متر ۱ m Draught
وزن جابجایی شناور Displacement
ظرفیت ناخالص/ خالص ۱۳٫۲/۴۴ ۴۴/۱۳٫۲ Gross / Net tonnage
وزن سبک/ مرده ۸۰/۱۱۰  تن ۸۰/۱۱۰ ton Light / Dead weight
مدل / قدرت موتورها دیوتز / ۷۱۰ کیلووات Duits/710 Kw Engines model / power
ناحیه عملیاتی آبهای نامحدود Open sea Operation area
تعداد خدمه ۵ نفر ۵ Persons Number Of Crew
مأموریت شناور لایروبی Dredging Vessel duty
تعداد شناورهای مشابه Sister vessels

 

شناور شهید رشیدی صنعتی دریایی ایران)صدرا(

 

نام شناور شهید رشیدی Shahid Rashidi Name of vessel
نوع شناور لایروب کاترساکشن Cutter suction dredger Type of vessel
سال ساخت ۱۳۸۳ ۲۰۰۴ Year of built
کشتی سازی صدرا نکا Sadra Neka Shipyard
کلاس ساخت شناور لویدز L.R. Classification society
جنس بدنه فولاد Steel Hull material type
طول/ عرض/ ارتفاع ۵٫۴۸-۱۰٫۵-۲٫۷۵ متر ۴۸ / ۱۰٫۵ / ۲٫۷۵ m Length / Width / Height
آبخور ۱٫۵ متر ۱٫۵ m Draught
وزن جابجایی شناور Displacement
ظرفیت ناخالص/ خالص Gross / Net tonnage
وزن سبک/ مرده Light / Dead weight
مدل / قدرت موتورها Engines model / power
ناحیه عملیاتی Operation area
تعداد خدمه ۸  نفر ۸ Persons Number Of Crew
مأموریت شناور لایروبی dredger Vessel duty
تعداد شناورهای مشابه Sister vessels

شناور مهاجرصنعتی دریایی ایران)صدرا(

نام شناور مهاجر Mohajer Name of vessel
نوع شناور لایروب Dredger Type of vessel
سال ساخت ۱۳۸۰ ۲۰۰۱ Year of built
کشتی سازی صدرا نکا Sadra Neka Shipyard
کلاس ساخت شناور Classification society
جنس بدنه فولاد Steel Hull material type
طول/ عرض/ ارتفاع ۱۷-۸٫۰۱-۱۷ متر ۱۷ / ۸٫۰۱ / ۲ m Length / Width / Height
آبخور Draught
وزن جابجایی شناور ۱۰۰  تن ۱۰۰ ton Displacement
ظرفیت ناخالص/ خالص ۴۲ / ۶۰ ۶۰ / ۴۲ Gross / Net tonnage
وزن سبک/ مرده ۲۰ تن ۲۰ ton Light / Dead weight
مدل / قدرت موتورها Engines model / power
ناحیه عملیاتی Operation area
تعداد خدمه Number Of Crew
مأموریت شناور Vessel duty
تعداد شناورهای مشابه Sister vessels

شناور منصور شرکت صنعتی دریایی ایران)صدرا(

 

نام شناور منصور Mansour Name of vessel
نوع شناور لایروب Dredger Type of vessel
سال ساخت ۱۳۷۷ ۱۹۹۸ Year of built
کشتی سازی صدرا بوشهر Sadra Boushehr Shipyard
کلاس ساخت شناور لویدز رجیستر LR (+100A1 dredger) Classification society
جنس بدنه فولاد steel Hull material type
طول/ عرض/ ارتفاع ۳۵-۱۲-۳ متر ۳۵ / ۱۲ / ۳ m Length / Width / Height
آبخور ۲٫۴ متر ۲٫۴ m Draught
وزن جابجایی شناور  ۶۸۰ تن ۶۸۰ ton Displacement
ظرفیت ناخالص/ خالص ۴۰۰ ۴۰۰ Gross / Net tonnage
وزن سبک/ مرده ۲۹۹-۳۸۰ تن ۲۹۹ / ۳۸۰ ton Light / Dead weight
مدل / قدرت موتورها شاتل/ ۱۰۰ * ۲ کیلو وات Schottle/ 2*100 Kw Engines model / power
ناحیه عملیاتی Operation area
تعداد خدمه ۸ نفر ۸ Persons Number Of Crew
مأموریت شناور لایروبی بستر دریا Dredging seabed Vessel duty
تعداد شناورهای مشابه Sister vessels

 

شناور ترانشه ۱ شرکت صنایع لایروبی ترانشه

لایروب کاتر ساکشن ترانشه I مجهز به سیستم کنترل اعماق و موقعیت یاب دیجیتالی و پیشرفته و خطوط لوله شناور  (Floating Pipe)  ویژه لایروبی می باشد و همچنین دارای امکانات مسکونی مجهز برای سکونت ۱۲ نفر و رستوران مجهز و ژنراتور اضطراری می باشد.

مونتاژ شده در ایران در سال ۱۳۸۴ تحت نظارت شرکت Vosta هلند
نوع کاترساکشن
کلاس BV
پرچم ایران
محل ثبت ایران
مدل لایروب CSD 500
طول سراسری ۴۸ متر
طول بدنه ۳۷ متر بدون اسپادکریر ۲۶ متر
عرض میانی ۱۰٫۵ متر
عمق ۲٫۷۵متر
آبخور ۱٫۵ متر
بیشترین عمق لایروبی ۱۴ متر قابل افزایش تا ۱۶ متر کمترین عمق لایروبی ۲ متر
قطر لوله مکنده  ۵۵۰ میلی متر
قطر لوله خروجی ۵۰۰  میلی متر
قدرت موتور فرعی  ۴۴۰ اسب بخار
قدرت کاتر  ۲۴۰ اسب بخار با سرعت ۰-۳۰ دور در دقیقه
مجموع قدرت لایروب ۱۶۵۰ کیلو وات
موتور ژنراتور سه دستگاه
موتور هیدرولیک یک دستگاه
موتور پمپ یک دستگاه
جرثقیل ۵ تن تلسکوپی یک دستگاه

 

ترانشه ۲شرکت صنایع لایروبی ترانشه

لایروب بیل بارج ترانشه II مجهز به سیستم (Jack Spud) و ۴ لنگره (Four Point Mooring) که وینچ های سینه دارای قدرت ۵ تن و وینچ های پاشنه دارای قدرت ۱۰ تن می باشد و سیستم کنترل اعماق و موقعیت یاب دیجیتالی و پیشرفته و مجهز به تجهیزات لایروبی برای بستر سخت مرجانی و صخره ای در دریا و امکانات مسکونی مجهز برای سکونت ۱۵ نفر می باشد.
ترانشه دو

ساخته شده در سنگاپور بازسازی در سال ۲۰۰۸

نوع بیل بارج
کلاس Gurdean ترکیه
پرچم پاناما
محل ثبت پاناما
طول سراسری ۵۴٫۸۷ متر
عرض ۱۴٫۶۳ متر
عمق ۳٫۳۵متر
آبخور ۱ متر
ظرفیت ناخالص  ۶۶۶ تن
ظرفیت خالص ۱۹۹ تن
DWT ۲۰۰۰ تن
نوع بیل مکانیکی ۱۶۰۰ کوماتسو
قدرت بیل مکانیکی ۸۸۰ کیلو وات
مجموع برق تولیدی ۱۸۸ کیلو وات
موتور ژنراتور دو دستگاه
حجم پاکت ۸٫۵ متر مکعب
عمق لایروبی ۹ متر
حداکثر طول بوم بیل ۲۲ متر
حداکثر عمق لایروبی ۱۴ متر با حجم پاکت ۵ متر مکعب

 

شناور اسکورپیون شرکت صنایع لایروبی ترانشه

شناور بدون اسپاد بوده و توسط ۶ لنگر ۳ تنی استقرار می پذیرد. طول وایر لنگرها ۲۰۰ متر و قطر آنها ۳۸ میلی متر است و مجهز به سیستم کنترل اعماق، موقعیت یاب دیجیتالی پیشرفته و خطوط لوله شناور  می باشد.

اسکورپیون

ساخته شده توسط شرکت IHC هلند در سال ۱۹۸۳

طول (P.P)  ۷۳٫۵۰ متر
طول (O.A) ۸۶   متر
عرض  ۱۴ متر
آبخور طبیعی ۱٫۹۰  متر
بیشترین آبخور  ۲٫۳۸ متر
قطر لوله مکنده ۰٫۶۵  متر
قطر لوله خروجی ۰٫۶۰  متر
بیشترین عمق لایروبی ۲۷ متر
کمترین عمق لایروبی ۵ متر
سرعت دریانوردی ۷٫۵ نات
قدرت کل ۵٫۶۲۰ اسب بخار
قدرت کاتر ۳۶۸ کیلو وات
قدرت موتور محرکه ۱٫۸۰۰ اسب بخار

تجهیزات هیدروگرافی شامل : اکو ساندر (Navisound210) موقعیت یاب (DGPS DSM232) و تاید گیج الکترونیکی (Valeport740) و نرم افزارHypack

لایروب ذوالفقار (سازمان بنادر بوشهر)

۹۰۱۳۸۸۰ IMO number
ZOLFAGHAR Name of the ship
SUCTION DREDGER PONTOON Type of ship
۴۰۳ tons Gross tonnage
۱۹۹۱ Year of build
IHC BEAVER DREDGERS – SLIEDRECHT, NETHERLANDS Builder
IRAN Flag
BANDAR ABBAS Home port
ASIA CLASSIFICATION SOCIETY Class society
BUSHEHR PORT AUTHORITY – BUSHEHR, IRAN Manager & owner

 

لایروب دزفول

۸۳۱۰۵۲۸ IMO number
DEZFOOL Name of the ship
GRAB HOPPER DREDGER Type of ship
۴۲۲۲۴۹۰۰۰ MMSI
۱۲۶۸ tons Gross tonnage
۱۳۲۷ tons DWT
۱۹۸۴ Year of build
KEGOYA DOCK – KURE, JAPAN Builder
Iran Flag
BANDAR IMAM KHOMEINI Home port
ASIA CLASSIFICATION SOCIETY Class society
IRAN GOVERNMENT – TEHRAN, IRAN Manager & owner

 

لایروب ملیکا

۸۳۲۵۹۵۱ IMO number
MELIKA Name of the ship
SUCTION DREDGER Type of ship
۷۱۳ tons Gross tonnage
۱۵۰۱ tons DWT
۱۹۸۴ Year of build
SUNG KWANG ENGINEERING & MANUFACTURING – TONGYOUNG, SOUTH KOREA Builder
Iran Flag
BUSHEHR Home port
ASIA CLASSIFICATION SOCIETY Class society
SIRI MARITIME SERVICES – TEHRAN, IRAN Manager & owner
KWANG MYOUNG NO.3 until 2004 Jan SAND CARRY NO.2 until 2004 Former names

 

لایروب ریحانه ۱

۸۸۲۳۷۲۱ IMO number
REYHANEH 1 Name of the ship
GRAB DREDGER Type of ship
۴۲۲۶۰۴۰۰۰ MMSI
۴۷۸ tons Gross tonnage
۴۲۲ tons DWT
۱۹۸۸ Year of build
MIURA SHIPBUILDING – SAIKI, JAPAN Builder
Iran Flag
BUSHEHR Home port
ASIA CLASSIFICATION SOCIETY Class society
SIRI MARITIME SERVICES – TEHRAN, IRAN Manager & owner

 

لایروب سامر ۱

۸۸۴۴۷۶۳ IMO number
SAMER 1 Name of the ship
GRAB DREDGER Type of ship
۴۲۲۵۲۱۰۰۰ MMSI
۳۹۲ tons Gross tonnage
۴۷۷ tons DWT
۱۹۹۰ Year of build
HIGO SHIPBUILDING – KUMAMOTO, JAPAN Builder
Iran Flag
BUSHEHR Home port
ASIA CLASSIFICATION SOCIETY Class society
ROSTAEI M.Z. – AHWAZ, IRAN Manager & owner
KIHO MARU NO.6 until 2005 Nov Former names

 

لایروب مکنده تیغه دار شرکت دریا بندر ناب کیش

 

پمپ لایروب مشخصات اصلی
مدل HRCS 1200-250—۵۰۰ تک جداره ۳۲٫۳۰ m طول کلی با تجهیزات لایروبی
SCAC developing 1.249kW (1.699 hp) continues power at 1600 rpm ۲۱٫۶۵ m طول کلی
Dredge pump driven through combined pump ۷۸٫۷ m عرض
جعبه گیربکس کاهنده ۲٫۴۴ m ارتفاع
۲۵۰ mm: لقی توپی ۱۹٫۰۰*۲٫۴۰*۲٫۴۲ m ابعاد پنتون ها
تیغه ۱٫۴۵ m آبخور متوسط با مخزن پر
۱۷۰ KW MODEL:10-CB-AL-1455-180-V04 ۱۴٫۰۰ m بیشینه عمق لایروبی استاندارد
۱٫۴۵۵mm قطر شفت ۵۵۰ mm قطر داخلی لوله مکش
۳۰ rev/min بیشینه سرعت ۵۵۰ mm قطر داخلی لوله تخلیه
۱٫۲۴۹ KW توان کلی
شمع مهار کننده (ستون)
۱۹ m طول
۵۵۹ mm قطر
۵۴۰۰ kg وزن

 

شناور وایز شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران

Wise-1 Name of vessel
cutter suction barge Type of vessel
IHC  merwede B.V Maker /Ship Yard
Netherlands Countery Built
۶۷٫۲ Length of overall
۱۲٫۴۴ Breath
۲٫۹۷ Depth
۱۰۹ NT
۳۶۵ GT
۲۵ Dredging Depth
۶۵۰ MM Internal Diameter of suction and discharge pipe
D5DS9 call sign
۲۷۶۷ Yard no
۱۴-۱۲-۲۰۱۲ year of built
NO HAVE IMO NO
۱۵۹۶۲ Offcial NO
Derdger pump engine spec
Hydrouic disesl engine spec

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *