لايه آزمائي با ساق مته- Drill Stem Test

بدضعیفمتوسطخوبعالی (4٫00 از 5)
Loading...

در حين حفاري و يا تكميل چاه ، با برخورد به لايه اي از نفت و يا گاز ، در مورد آزمايش آن لايه تصميم گيري مي گردد . اين آزمايش كه در حضور دكل حفاري انجام مي گيرد ، لايه آزمائي با ساق مته Drill Stem Test ناميده مي شود و جهت انجام آن از ابزار بخصوصي استفاده مي گردد . (Drill Stem Tool )
هدف اصلي از انجام اين آزمايش جمع آوري نمونه اي از سيال مورد نظر و اندازه گيري فشار لايه مي باشد و بديهي است در صورتيكه بتوان آزمايش خوبي انجام داد ، به كمك اطلاعات كسب شده از چاه بسياري از مجهولات مربوط به چاه و آن لايه بخصوص قابل محاسبه مي باشند . به طور مثال : نفوذپذيري لايه (Permeability) ، شاخص بهره وري (Productivity Index) افت فشار (Drow Done) در دبي هاي مختلف و حتي راندمان توليدي چاه (Flow Efficiency) نيز قابل محاسبه مي باشند . علاوه بر آنها نمونه جمع آوري شده از سيال در صورت تحت آزمايش قرار گرفتن در آزمايشگاه ، بسياري از مشخصات آن سيال را معلوم خواهد نمود .
دستگاه به توسط لوله هاي بخصوصي به داخل چاه فرستاده مي شود (Drill Pipe) و به طور كل تشكيل شده است از دو (يابيشتر) دستگاه فشارسنج داخل چاه ، كه فشار سنج بالائي، فشارداخلي لوله مزبور و فشارسنج پائيني فشار خارج آنرا اندازه گيري مي نمايند . ( به هر صورت فشار داخلي چاه اندازه گيري مي شود ) .
دستگاه توسط مجرابند (Packer) در عمق مورد نظر ثابت نگهداشته مي شود . توسط شيرهائي كه دارد قابليت بازوبسته شدن را دارد . پس از قرار دادن دستگاه ، چاه را طبق برنامه اي تنظيمي بازكرده و سپس مي بندند . در حقيقت فشار داخلي چاه را ، چه وقتي كه باز است و چه زماني كه بسته مي شود اندازه گيري مي كنند .
طرز عمل دستگاه فشارسنج تقريباً مشابه همانست كه در قسمت اندازه گيري فشار داخلي چاه مشروح است و با بيرون آوردن دستگاه از چاه ، نمودارهاي رسم شده از فشار نسبت به زمان را توسط دستگاه بخصوصي مي خوانند و از ارقام بدست آمده جهت انجام محاسبات استفاده مي گردد .
سيال از طريق سوراخهائي كه بر روي دستگاه موجود است به داخل آن نفوذ كرده و بدين ترتيب با گذشتن از مسير داخلي آن به قسمت بالاتر مي رسند كه در نتيجه در مسير اندازه گيري فشار قرار مي گيرد . اتفاق مي افتد كه سيال در مسير حركت ( به خاطر همراه داشتن مواد زائد و به صورت معلق ) فشارسنج فوقاني و يا حتي سوراخهاي موجود بر روي دستگاه را به طور كل و يا مختصري مسدود نمايد . بديهي است در اين صورت فشارهائي كه از فشارسنج فوقاني خوانده مي شوند چندان قابل قبول نيستند . ( جهت توضيح صورت فشارهائي كه از فشارسنج فوقاني خوانده مي شوند چندان قابل قبول نيستند . (جهت توضيح كامل وكسب اطلاع بيشترتوصيه مي گرددكه به كتابچه هاي مربوطه شركت ها ليبرتون و يا جزوه (Well Testing – Van Poollen) و يا هر جزوه ديگر كه مطلبي راجع به اين موضوع دارد مراجعه گردد ) .

نوشته های مرتبط

2 نظر برای لايه آزمائي با ساق مته- Drill Stem Test

 1. مسلم
  آذر ۱۳, ۱۳۹۱

  اسم نرم افزارdst چیه؟ازکجاپیداش کنم آیادوره خاصی وجوددارد؟

  رتبه دهید: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. مسلم
  آذر ۱۳, ۱۳۹۱

  باسلام درقسمت dstلایه آزمای باساق متع مشغول بکارهستم لطفا چه نرم افزاری رابایداستفاده کنم .آیادوره خاصی وجوددارد

  رتبه دهید: Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *