توصيه هاي ايمني را جدي بگيريم (بخش سوم)

بدضعیفمتوسطخوبعالی (4٫00 از 5)
Loading...

نكات ايمني در مورد استفاده از بخاري هاي گاز سوز1- در صورتيكه بعد از فصل سرما بخاري را جمع آوري مي كنيد حتما انتهاي شير را با در پوش مسدود نماييد و درهنگام وصل مجدد از افرادبا صلاحيت كمك بخواهيد.

باسردشدن هوا اولين اقدام در تمامي خانه ها آماده كردن بخاري جهت تأمين گرما مي باشد . اما قبل از اينكه بخاريهاي گازي خود را روشن كنيد به اين نكات ذيل دقيقاً توجه كنيد تا بتوانيد علاوه برخانه گرم ، آسايش و راحتي خيال هم داشته باشيد .

2– يكي از نكات اساسي اين است كه هميشه اجازه بدهيد هواي كافي براي تنفس شما و جهت سوختن بخاري گازسوز به اتاق برسد . وجود روزنه هاي زير دربها براي اين منظور مفيد مي باشند. بنابراين روزنه هاي زير دربها را با اشياعي همچون پارچه ، پتو و … مسدود ننماييد .
4- از صحيح سوختن گاز و سلامت بخاري بوسيله افراد ذيصلاح مطمئن شويد.

5- از سلامت دودكش مربوط به بخاري اطمينان حاصل نماييد .

6- از تبديل بخاري و ساير وسايلي كه با سوختهاي ديگر مورد استفاده قرار مي گيرند به وسايل گازسوز جدا خودداري نماييد

هر بخاري و يا ساير وسايل گاز سوز بايد به يك دودكش مجزا و مجهز به كلاهك متصل باشند.

7- قرار گرفتن پرده ، لباس ، رختخواب ، ظروف پلاستيكي و ساير اشياء قابل اشتعال در مجاورت بخاري مي تواند سبب وقوع آتش سوزي در منزل گردد.
8- درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.

دقت نماييد :

بخاري بايستي همواره با شعله آبي بسوزد .

نكات ايمني در مورد استفاده ازروشنايي
روشنايي گازي براي مواقعي كه جريان برق در ساختمانها قطع مي گردد پيش بيني گرديده است . اين روشنايي موقتي و تا زمان وصل مجدد برق مي باشد . بنابراين نصب چراغ روشنايي در قسمتهاي مختلف منازل ( بدليل عدم خروج گازهاي حاصل از احتراق) كاري غير منطقي و خطرناك مي باشد . در هر آپارتمان نصب يك عدد چراغ روشنايي گازي در محل ايمن منطقيمي باشد .

نصب شارژر و يا چراغهاي برقي اضطراري در اين مواقع بهتر است .

نكات ايمني :

1 ـ نصب روشنايي در كنار پرده و يا هر مورد قابل اشتعال ديگر بدليل امكان سرايت شعله ناايمن مي باشد .

2 ـ نصب روشنايي مقابل دريچه كولر خطرناك مي باشد ، زيرا در هنگام وصل مجدد برق كولر شروع بكارو چراغ روشنايي را خاموش مي كندو در صورت عدم توجه و اطلاع مشترك ،باعث نشتي و نتيجتاً انفجار خواهد شد .

3 ـچراغ روشنايي به تعداد زياد ( مانند لوستر ) خطر ساز مي باشد .

4 ـ نصب چراغ روشنايي در راهرو و محلهاي روباز كه در معرض كوران هوا قرار دارد نيز مطابق با ضوابط ايمني نمي باشد .

5 ـ براي نصب چراغ روشنايي به شير مربوطه ، بدليل تأثير حرارت بر لوله و اتصالات ، از لوله هاي مسي و اتصالات برنجي استفاده شود .

6 ـ براي نصب چراغ روشنايي از افراد متخصص و معتبر كمك بگيريد .

7 ـ هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد .

نكات ايمني در مورد استفاده از سيستم حرارت مركزي

1 ـ محل اتاقك موتورخانه بايستي به طريقيباشد كه هوا در آن جريان داشته باشد . به عبارت ديگرهوا از دريچه اي وارد و از دريچه يا پنجره ديگري به خارج هدايت شود.

2 ـ زير درب موتورخانه جهت عبور جريان ، حداقل 5 سانتي متر با زمين فاصله داشته باشد و در قسمت پايين درب نيز يك دريچه مشبك جهت تهويه تعبيه گردد .

3 ـ توصيه مي شود موتور خانهمجهز به هواكش ( FAN ) باشد .

4 ـ پنجره موتورخانه را هميشه نيمه باز نگه داريد .

5 ـ منافذ دودكش ها بايد كاملاً آببندي شده باشد .

6 ـ كنترل نماييد از اطراف ديگ و مابين پره ها گازهاي حاصل از احتراق در فضا پخش نشود تا در معرض خطر قرار نگيريد .

7 ـ در هنگام ورود به موتورخانه ، درب را باز نگه داريد و چند لحظه تأمل نموده و سپس وارد موتورخانه شويد تا در صورت وجود احتمالي گازهاي سمي ، تبادل هوا با فضاي بيرون انجام گيرد .

8 ـ ازتعبيه لوله هاي دودكش به صورت افقي و بيش از يك متر در موتورخانه ، خودداري فرماييد .

9 ـ از نصب زانوهاي متعدد دودكش در موتورخانه جداً پرهيز نماييد . در صورتيكه سيستم فعلي منزل شما بدين صورت بوده ، در اولين فرصت نسبت به اصلاح سيستم دودكش دستگاه شوفاژ اقدام فرماييد .

10 ـ اطراف لوله هاي بالارونده ( آب سرد و گرم و .. ) از موتورخانه را كاملاً و توسط مصالح مناسب ، آببندي نماييد.در غير اينصورت امكان نفوذ گاز سمي مونواكسيدكربن از اطراف لوله ها به واحد مسكوني شما وجود دارد .

نكات ايمني در مورد استفاده از شومينه هاي گازي

شومينه وسيله گرمايشي است که در سالهاي اخير بيشتر به عنوان دکور و تجملات از آن استفاده مي شود . توجه داشته باشيد وسائل گازسوز فقط مي تواند نيازهاي گرمايشي را تأمين نمايد و هر نوع بهره برداري فرعي و احياناً غيراستاندارد و نا ايمن از آنها مي تواند پيامدهاي خطرناکي داشته باشد .

جهت ايمني بيشتر توجه شما را به نکات ذيل جلب مي نمايد :

1.به منظور جلوگيري از خطر نشتي گاز ، شومينه بايستي مجهز به ترموکوپل و شير جداگانه قطع و وصل باشد .

2.نحوه ساخت تنوره آجري شومينه بايستي به نوعي باشد که اولاً به سهولت مکنده گازهاي حاصل از احتراق باشد و ثانياً جهت دهنده گازهاي حاصل از احتراق به سمت بالا و دودکش فلزي تعبيه شده( دربخش فوقاني )باشد .

3.اجاق شومينه بايستي کاملاً در راستا و زير دودکش قرار داده شود تا گازهاي حاصل از احتراق به فضاي اتاق نفوذ نکند .

4.براي خروج سهل و ايمن گازهاي حاصل از احتراق از دودکش به قطر 15 سانتيمتر استفاده شود .

5.نصب شومينه در آپارتمانهاي کوچک مي تواند خطرساز باشد . در اينگونه مواقع ترجيحاً از بخاري گازي استفاده شود .

6.دودکش شومينه بايستي بدون درز تا بالاي بام ادامه داشته و حتماً داراي کلاهک H باشد .

7.شير شومينه را در پايان فصل زمستان بسته و خروجي آنرا با درپوش مسدود نماييد .

8.به هيچ عنوان به منظور رقص نور شعله ، شومينه را عمداً زردسوز ننمائيد . شعله زرد به معني توليد گازسمي مونواکسيدکربن در دستگاه مي باشد .

9.با توجه به امکان نفوذ گازسمي (CO) از درزهاي دودکش آجري به ساختمان حتي الامکان درشومينه ازدودکش آجري استفاده نگردد .

10.دودکش شومينه مستيماًتابالاي بام(بدون استفاده از زانوهاي متعدد) ادامه داشته باشد .

11.شيرشومينه بايستي خارج ازآن قرارداده شود تا در هنگام آتش سوزي احتمالي بدون هرگونه آسيب بتوان گاز را قطع نمود .

12.ارتفاع دهانه نماي دودکش نبايستي آنقدر زياد باشد که بخشي از گازهاي حاصل ازاحتراق به محل سکونت شما نفوذ نمايد . براي ساخت شومينه نياز به مشاوره با کارشناسان معتبر مي باشد .

13.بدليل انتقال حرارت از اجاق شومينه به رابط شير اصلي گاز حتماً بايستي از لوله هاي مسي فشارقوي و اتصالات مطمئن استفاده شود .

14.قبل ازروشن نمودن شومينه حتماً از بازبودن دريچه شومينه (دمپر) اطمينان حاصل نماييد . چنانچه دمپر درحالت بسته باشد ، تمامي گازهاي سمي ناشي از احتراق به فضاي مسکوني برگشته و خطرناک مي باشد .

انتشار گاز در فضا را نشتي گويند .

نشتي دلايل متعددي داشته و در اين فرصت 5مورد از نشتي هايي كه توجه به اين نكات مي تواند جان بسياري ازمردم را در مقابل خطراتي از قبيل آتش سوزي و انفجار محفوظ نگه دارد را بررسي مي نمائيم .

1ـ درپوش. 2ـ شيلنگ.

3ـ بست. 4ـ اجاق گاز.

5ـ تغييرات و تعميرات.

درپوش :

1- چنانچهبه بعضي از شيرهاي مصرف فعلاً هيچگونه وسيله گازسوزي وصل نمي شودو مورد استفاده قرار نمي‌گيرند ، لازم است حتماً با درپوش مسدود شوند تا چنانچه احياناً شير مصرف به طور ناخواسته باز شد گاز از لوله خارج نشده و حادثه‌اي بوجود نيايد.

2- چنانچه براي مدت طولاني قصد استفاده از وسيله گازسوز را نداريد (به عنوان مثال تابستانها) حتماً شير مصرف به طور ناخواسته ‌آن را بسته نگه‌داريد و درپوش راهمراه با نوار تفلون برروي آن نصب نمائيد.

شيلنگ :

1- رعايت نكات ايمني درخصوص استفاده از شيلنگ‌هاي مناسب براي اتصال وسائل گازسوز به لوله‌كشي ساختمان از اهميت ويژه و حساسي برخوردار مي‌باشد و چنانچه اين موارد ناديده و يا كم اهميت شمرده شوند در نهايت باعث بروز اتفاقات ناگواري خواهند بود.

2- شيلنگ‌هاي لاستيكي معمولي در برابر ترکيبات نفتي و گازي به سرعت فاسد مي‌شوند . به همين دليل براي وصل كردن اجاق گاز و ساير وسايلي كه استفاده از شيلنگ براي اتصال آنها به سيستم لوله‌كشي گاز مجاز شناخته شده ، بايد از شيلنگ‌هاي لاستيكي تقويت شده (چند لايه) كه مخصوص گاز ساخته شده است استفاده نمود.

3- براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و … غيراستاندارد استفاه نكنيد.

4- شيلنگهايي که ترک دارد را قبل از نشتي گاز حتماً تعويض کنيد .

5- طول شيلنگ‌هاي گاز نبايد حداكثر از يك متر و نيم بيشتر باشد.

6- شيلنگ‌هاي گاز هرگز نبايد در معرض حرارت اجاق گاز و ساير وسائل گازسوز قرارداشته باشند.

7- شيلنگ‌هاي لاستيكي را بايد هرچند مدت يكبار مورد بازديد قرارداد تا اطمينان حاصل شود كه شيلنگ‌هاي مورد استفاده سوراخ ‌نشده ، ترك برنداشته و از محل بست بريده نشده باشند.

8- شيلنگ‌هاي گاز را در محل اتصال به شير و دستگاه گازسوز بوسيله بست فلزي مناسب(مجهز به نوار لاستيكي ) داخلي مهار كنيد و هيچگاه از شيلنگ‌هاي فرسوده و غير استاندارد استفاده نفرمائيد.

بست :

1- براي محكم كردن شيلنگ‌هاي گاز از يك طرف به وسائل گازسوز و از طرف ديگر به لوله‌كشي گاز حتماً بايد از بست‌هاي فلزي استاندارد استفاده نمود و چنانچه از اين بست‌ها استفاده نشود امكان جداشدن شيلنگ و نشت گاز بسيار زياد مي‌باشد.

2- پيچاندن سيم و يا هرچيز ديگري به جاي بست يا باعث بريده شدن و يا جداشدن شيلنگ مي‌شود و يا به خوبي و بطور محكم نمي‌تواند شيلنگ را در محل اتصال آببندي نمايد كه در هر صورت باعث نشت گاز خواهد شد.

3- پس از استفاده از بست‌هاي فلزي با استفاده از كف‌ صابون اطمينان حاصل نمائيد كه گاز از محل اتصال و يا از بدنه خود شيلنگ به بيرون نشت نمي‌كند.

بدون کاربرد بست استاندارد هرگز از وسيله گازسوز استفاده نکنيد .

اجاق گاز :

سر رفتن غذا و آب درون کتري برروي اجاق گاز باعث خاموش شدن شعله گازمي شود و همين امر باعث نشتي گازو حوادث بعدي در خانه خواهد شد . در اينصورت از روشن كردن كبريت اجتناب نماييد و فوراً دربها و پنجره هايخانه را باز كرده تا گاز كاملاً خارج گردد سپس اجاق گاز را كاملاً تميز كرده و براي استفاده مجدد آماده نماييد .

تغييرات و تعميرات :

از جابجا كردن وسايل گاز سوزي كه مستقيماً به لوله ثابت متصل است ، خودداري نمائيد . زيرا ممكن است در اثر جابجايي ، محل اتصال آسيب ديده و دچار نشتي شود . چنانچه اين امر لازم باشد ، براي تغيير محل وسيله گاز سوز و در نتيجه اضافه و يا كم كردن يا تغيير محل لوله گاز آن ، بايد به مؤ سسات مجاز مراجعه كرد .

اگر در خانه متوجه نشتي گاز شديم چه اقداماتي بايد انجام دهيم؟


1-در صورتيكه كنتور برق در فضاي آلوده به گاز قرار نداشته باشد برق را از فيوز اصلي قطع كنيد.

2-فوراً شير اصلي گاز را ببنديد.

3-در و پنجره‌ها را به آرامي باز كنيد.

4-افراد خانواده را از محل آلوده به گاز خارج كنيد.

5-حوله پنبه‌اي را مرطوب نموده‌و با تكان دادن آن گاز موجود در آشپزخانه را به بيرون هدايت نمائيد . به هيچ عنوان از پارچه هاي نايلوني و پلاستيكي كه توليد الكتريسيته ساكن مي نمايد استفاده ننماييد .

6-چنانچه هنگام نشت گاز محل تاريك باشد ، بايد از روشن كردن چـراغ برق يا هر نــوع شعله خودداري گردد.

7-براي روشن کردن محل مي‌توان از چراغ قوه استفاده كرد. چراغ قوه را در خارج از فضاي آلوده به گاز روشن نماييد و سپس داخل فضاي تاريک شويد .

«آزمايش نشت يابي گاز»
1- بعد از وصل نمودن وسايل گازسوز به سيستم لوله‌كشي گاز و قبل از شروع به استفاده از وسيله گازسوز حتماً مي‌بايستي آزمايش نشت گاز را انجام دهيد.

2- براي انجام آزمايش نشت گاز در يك ظرف مقداري آب ريخته و به آن صابون يا مايع ظرفشويي و يا پودر شوينده اضافه كنيد. سپس قدري از آنرا بوسيله اسفنج و ابر بر روي محل‌هاي اتصال بست وسيله گازسوز و همچنين محل اتصال بست با لوله‌كشي گاز و سپس برروي شيلنگ و يا لوله گاز بريزيد. چنانچه برروي محلهاي مزبور حباب تشكيل شد نشان دهنده نشت گاز است. چنانچه هنگام آزمايش نشت شديد گاز محرز گرديد شير مصرف آن وسيله گازسوز را ببنديد و به بررسي و رفع عيب بپردازيد .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *