توصيه هاي ايمني را جدي بگيريم ( بخش اول)

بدضعیفمتوسطخوبعالی (3٫00 از 5)
Loading...

هر ساله با شروع فصل سرما و آغاز كار وسائل گاز سوز شهر تهران شاهد حوادث ناگواري است كه متأسفانه تعداد قابل ملاحظه اي از اين حوادث منجر به مرگ شهروندان عزيز مي‌شود. گاز طبيعي و ساير تسهيلات همانطور كه باعث راحتي و آسايش مردم است در صورت عدم رعايت نكات ايمني مي‌تواند باعث خسارات جبران ناپذيري شود.

بهترين روش مقابله با خطرات، پيشگيري مي باشد. در مورد استفاده از وسائل گاز سوز نيز اين نكته صدق مي كند. دانستن و رعايت نكات ايمني مخصوص سن خاصي نمي باشد و همه افراد جامعه لازم است آموزش هاي ايمني را فراگيرند.

از دستکاري کنتور و رگولاتور اکيدا خودداري فرماييد
1-لوله‌كشي داخلي توسط شركت مجري تحت فشار هوا قرارگرفته و هيچگونه افت فشار درگيج ( فشار‌سنج ) مشاهده نشود .كم شدن فشارداخلي نشانه نشتي در لوله‌كشي گاز مي‌باشد.

2-مطمئن شويد جهت لوله‌كشي از اجناس استاندارد استفاده شده باشد .

3- رگولاتور و كنتور نصب شده براي ساختماني كه شما در آن زندگي مي كنيد ظرفيت معيني را دارد. چنانچه قصد توسعه لوله كشي داخل و اضافه نمودن وسائل گازسوز را داريد حتماً اين موضوع را با شركت ملي گاز ايران در ميان بگذاريد تا ضمن دريافت راهنمائي هاي لازم در صورتي كه نياز به تعويض رگولاتور و كنتور باشد اقدام گردد.

4- توسعه لوله كشي داخلي و اضافه نمودن وسائل گازسوز توسط افراد غير متخصص مي‌تواند عواقب وخيمي را براي مشتركين به دنبال داشته باشد .

5- رگولاتور و كنتور گاز زيرنظر شركت ملي گاز ايران و با رعايت تمامي نكات ايمني و فني و در محل مناسب نصب مي گردد. بنابراين فقط شركت ملي گاز ايران مجاز است در صورت لزوم محل آنها را تغيير دهد.

6- رگولاتور مجهز به وسائل ايمني خاصي است كه در صورت بروز نقص در سيستم لوله كشي شهر ، به طور اتوماتيك جريان گاز را قطع مي كند تا مصرف كنندگان در معرض هيچگونه مشکلي قرار نگيرند. از دستكاري كنتور و رگولاتور اكيداً خودداري نمائيد و چنانچه در اين تجهيزات اشكالي ملاحظه گرديد سريعاً با تلفن 194 (مركزپيام) و يا امداد گازرساني كه شماره آن در پشت قبض ذكر شده است تماس حاصل فرمائيد.

7- در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد.

8- راه‌اندازي مجدد لوله‌كشي گاز بايستي با حضور كليه ساكنين و کنترل بسته بودن کليه شيرها و نهايتاٌ تخليه هوا ازدورترين شيرها در هر واحد و هماهنگي با شركت گاز انجام شود.

نكات ايمني در مورد استفاده از اجاق گاز
1- اجاق گازهاي بزرگ و ساير وسائل گازسوزي كه به طور ثابت در يك محل نصب مي شوند بايد بوسيله لوله فلزي به سيستم لوله كشي ساختمان وصل گردند.

2- در هنگام روشن كردن اجاق گاز ابتدا شمعك يا كبريت را روشن و سپس شير گاز را باز كنيد.

3- در اجاق گازهائي كه پيلوت ( شمعك ) ندارند هميشه ابتدا كبريت را روشن و سپس شير گاز را باز كنيد.
4- اگر اجاق گاز و وسائل گازسوزي كه مورد استفاده شما قرار مي گيرند داراي پيلوت (شمعك )مي باشند چنانچه بعد از باز كردن شير گاز مشعل روشن نشود معلوم ميشود كه پيلوت ميزان نيست و يا خاموش شده است . در هر حال بايد فوراً شير اصلي را بست و بوسيله افراد خبره به بررسي و رفع علت پرداخت.
5- سررفتن ظرف غذا و مانند آنها برروي اجاق گاز ممكن است باعث خاموش شدن گاز گردد. بنابراين هنگام استفاده از اجاق گاز بايد دقت شود كه ظرف غذا سر نرود.چنانچه اين عمل اتفاق افتاد و شعله خاموش شد بايد فوراً شير گاز را بسته و پس‌از خارج كردن گازمنتشر شده در فضاي آشپزخانه ، اجاق گاز را تميز و آماده روشن كردن مجدد نمود.
6- هميشه مراقب باشيد كه مشعلهاي اجاق گاز و ضمائم آن كاملاً تميز و مرتب باشد تا گاز بتواند به راحتي و به اندازه كافي به مشعل برسد و با شعله آبي بسوزد.
7- براي نظافت اجاق گازبايد هفته اي يك يا دو دفعه شير مصرف مربوطه را بسته و مشعلها و ضمائم آن را از جاي خود بيرون آورده و پس‌از تميزكردن و شستن ، كاملاً آنها را خشك‌كرده و دوباره در جاي خود قرار داده شود .
8- از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.
9- وسايل گازسوزمخصوصاً اجاق گاز رادر محل وزش جريان باد مانند مقابل باد بزن هاي برقي ، پنجره و… قرار ندهيدزيرا اين عوامل باعث خاموش شدن شعله مي شوند و درنتيجه چون شير اجاق باز است گاز در فضا پراكنده مي شود و توليد خطر و آتش سوزي مي كند .

يادآوري :

بدين ترتيب در رابطه با استفاده صحيح از اجاق گاز شش نكته بسيار مهم است.

1- ابتدا كبريت را روشن و سپس شير گاز را باز كنيد.

2- اجاق گاز بايد هميشه با شعله آبي بسوزد .

3- از وارد آوردن ضربه بوسيله ظروف سنگين روي اجاق گاز خودداري نماييد .

4- اجاق گاز و ساير وسايل گاز سوزرا درمعرض كوران هوا و جريان باد قرار ندهيد .

5- از سر رفتن ظروف غذادرروي اجاق گاز جلوگيري نماييد .

6 – حتي الامکان از اجاق گازهاي مجهز به ترموکوپل استفاده کنيد .

برچسب ها:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *