ارزیابی بازار

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

عناوین مطالب

۱-ارزیابی بازار چیست
۲- اهداف ارزیابی بازار
۳-شناسایی فرصتها و برقراری ارتباط
۴-کاهش ریسک فعالیتها
۵-کشف و شناسایی مشکلات بالقوه
۶-محکی برای سنجیدن
۷-ارزیابی میزان موفقیتها
۸-آنچه ارزیابی بازار می گوید
۹- نتایج ارزیابی بازار

ارزیابی بازار چیست

بطورکلی ارزیابی بازار عبارت است: تحقیق بازار، جمع آوری، ثبت، تحلیل سیستماتیک و هدفمند داده ها درباره مشکلات مرتبط با بازاریابی هر گونه کالا و خدماتی که از سوی یک تشکیلات سازمان یافته، تولید و ارائه می شود و اساساً این نتیجه گیری از مشاهدات و عملکرد مشتریان(کارفرمایان) به منظور درک چیزی بنام کالای تولیدی یا خدماتی می باشد که توجه آنها را جلب نموده است.

هدف ارزیابی بازار

* رهنمودی برای تصمیم‏گیریهای استراتژیک کسب و کار
* منشاءی جهت کسب درآمدی بیشتر از هزینه‏ای که ایجاد کرده
* شناسایی رقبا ، تهدیدها، فرصت ها، نقاط قوت و ضعف
بعنوان مثال:
فرض کنید که شما در یک بررسی به یکی از نیازهای پاسخ‏ گفته ‏نشده مشتریان پی بردید بر این اساس شما می‏توانید محصول یا خدمات جدیدی ارائه دهید یا در محصول فعلی تغییراتی متناسب با این نیاز ایجاد کنید و یا اینکه در شناسایی و پایش رقبا به این نتیجه برسید که باید بخشی از سیستم تولید، خدمات یا بخش تبلیغات مورد توجه و تغییر قرار گیرد.

شناسایی فرصتها و برقراری ارتباط
ارزیابی بازار کمک می‏کند تا فرصتها و ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه‏ در بازار تشخیص داده شود. بنابراین با انجام یک ارزیابی سیستماتیک و اصولی میتوان به این نتیجه ارزشمند رسید که ممکن است در مناطق دیگری تعداد زیادی مشتری برای تولیدات و خدمات شما وجود داشته باشد که ما تاکنون شناسایی نکرده بودیم.

کاهش ریسک فعالیتها
برخی از ارزیابی های بازار بجای آنکه فرصتی را شناسایی کنند ممکن است شما را از انجام یک فعالیت از پیش برنامه‏ریزی ‌شده بازدارند. فرضاً اطلاعات بازاریابی ممکن است گویای این واقعیت باشند که بازار در یک ناحیه خاص از یک محصول یا خدماتی که شما قصد ارائه آن را دارید اشباع شده است و شما تصمیم  بگیرید که محصول خود را تغییر دهید یا یک ناحیه دیگر را برای عرضه آن بیابید و منجر به کاهش ریسک در یک فعالیت میگردد.

کشف و شناسایی مشکلات بالقوه
فرض کنید که قصد دارید وارد بازار کار پروژه های لوله گذاری دریایی در یک منطقه جدید یا کشور دیگری بشوید ولی در ارزیابی بازار آن منطقه متوجه می‌شوید که در آنجا مشکلات امنیتی و درگیرهای منطقه ای روی می دهد لذا در اینجا یک مشکل بالقوه تشخیص داده‏ شده است که عبارت از بروز خسارتهای جانی و مالی غیر قابل جبران و در این ارزیابی احتمالا” خودداری از ورود به بازار کار این منطقه خواهد بود.

محکی برای سنجش
ارزیابی بازار به شما کمک می‏کند که پیشرفتهای خود را پیگیری کنید. مهم است که شما ‏ آینده موقعیت خود در بازار را بدانید و برای سنجش و مقایسه، بطور مداوم در زمانهای مختلف ارزیابیهایی را انجام دهید (نظیر ارزیابی های سالیانه مستمر و پایش رقبا). این امر به شما اجازه می‏دهد که چگونگی پیشرفت خود را در طول زمان مشاهده کنید و در بازه‌های بین دو تحقیق به نتایجی برسید. بعنوان مثال بدلایلی مشتریان و بازار کار در یک منطقه رو به کاهش است و ضرورت دارد استراتژی خاصی اتخاذگردد و بدین ترتیب روند تغییر تقاضای مشتریان خود را پیگیری نمایید.

ارزیابی میزان موفقیتها
اطلاعات جمع آوری شده در تحقیق بازار کمک می‏کند که بدانید آیا به هدفهای خود رسیده‏اید یا خیر. با توجه به نتایجی که قبلاً حاصل شده است می‌توانید نتیجه بگیرید که آیا شما حرکتی موفقیت‌آمیز به سمت هدف دارید؟ (در غیر اینصورت، ارزیابی میزان موفقیتتان می‏تواند نشانگر نیاز به تغییر استراتژیهای بازاریابی باشند).

آنچه ارزیابی بازار می گوید
۱٫ مطالعات بازار اطلاعاتی درباره ویژگیهای مشترک مشتریان(کارفرمایان) فراهم می‏آورد. این اطلاعات پاسخ به پرسشهایی ازقبیل: تقسیمات بازار، مشتریان و رقبا چه کسانی هستند؟ آنها چه تعداد می باشد و چند درصد آنها را بخش دولتی یا خصوصی تشکیل می‏دهند و غیره.. ؟ که البته این پاسخ ها بسته به نوع کالای تولیدی یا خدمات مورد نظر متفاوت خواهد بود.

آنچه ارزیابی بازار می گوید
۳٫جبنه ‏های روانشناسانه‏ای وجود دارند که به اطلاعات مربوط به دریافتها و ارزشهایی که در ذهن مشتریان ( کافرمایان) وجود دارد برمی‌گردند و به سؤالاتی جواب می‏دهند که برخی از آنها بدین صورتند:
* در بازار کار محصولات و خدمات شرکت ما را در مقایسه با سایر شرکتها(رقبا) چگونه ارزیابی می‏کنند؟ * چه کیفیات و ویژگیهایی هستند که مشتریان( کارفرمایان ) ما آنها را مهم می‌پندارند؟
* چه تشکیلات یا سازمانهایی برای خرید محصولات و خدمات ما تصمیم می‏گیرند؟
* آیا آنها به دنبال وسیله‏هایی می‏گردند که موجب صرفه‏جویی در زمان و راحتی بیشتر کارها می‏شوند؟
* فاکتورهای تعیین‏کننده در تصمیم به خرید کدامند؟

آنچه ارزیابی بازار می گوید
* آیا آنها تقاضای خدمات پس از فروش بیشتری برای محصول را دارند؟
* آیا عمده توجه آنها قیمت پائین است؟
* آیا برای آنها نظرات دیگران در موردشان خیلی اهمیت دارد؟
* نیازهای برآورده‏ نشده آنها کدامند؟
* به چه رسانه‏ای؟ (روزنامه، مجلات، رادیو، تلویزیون، تبلیغات اینترنتی…) بیشتر توجه نشان می‏دهند؟ * واکنش بازار در برابر تصمیمها یا برنامه‏های مختلفی که ممکن است انجام شود چیست؟

نتایج ارزیابی بازار
در نهایت نتایج ارزیابی بازار، پاسخگویی به سئوالات ذیل می باشد:
* آیا برای ارائه محصول تولیدی / خدمات، بازار مصرف مناسب و مطلوبی در داخل و یا خارج کشور وجود دارد؟
* نحوه ورود به این بازار چگونه است؟
* کیفیت و کمیت ارائه محصول تولیدی / خدمات به بازار مصرف بایستی دارای چه شرایطی باشد؟
* چه پارامترهای در بازار مصرف تأثیر گذار است؟
* ریسک ورود به بازارهای داخلی و خارجی به چه میزان است؟
* آیا در سالهای آتی وضعیت بازار به همین منوال باقی خواهد ماند؟

برچسب ها:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *