معرفي نرم افزاري جهت طراحي سيستم هاي پايپينگ سه بعدي

بدضعیفمتوسطخوبعالی (4٫00 از 5)
Loading...

نرم افزار  Smap 3D-Piping

نرم افزاري جهت طراحي سيستم هاي پايپينگ سه بعدي

به کمک نرم افزار Smap 3D-Piping که نرم افزار طراحي خطوط لوله مي باشد، محصولي از شرکت آلمان Smap بوده، مي توان خطوط لوله پيچيده را به سرعت و به آساني طراحي کرد. کليه مراحل طراحي پلنت (Plant Design) از دياگرامهاي P&ID گرفته تا نقشه هاي ايزومتريک (Isometric) را مي توان به کمک نرم افزار Smap 3D- Piping انجام داد. کاربران مي توانند از تعداد بيشمار قطعات استاندارد از پيش طراحي شده که در کتابخانه قطعات اين نرم افزار موجود مي باشد جهت سرعت بخشيدن به امر طراحي استفاده کنند. اين نرم افزار همچنين تعداد زيادي توابع هوشمند در اختيار کاربران مي گذارد، که به کمک آنها بسياري از فرايند هاي تکراري به صورت خودکار انجام مي شود. نرم افزار Smap 3d-Piping به عنوان يک الحاقيه (Add-in) در نرم افزار Solid Edge و همچنين نرم افزار Solid Works قابل استفاده مي باشد.
ويژگي منحصر به فرد نرم افزار مورد بحث استفاده از خانواده ي قطعات براي توليد خطوط لوله سه بعدي مي باشد. قطعات (اتصالات، فيتينگ ها، فلنج ها و … ) را مي توان با توجه به الزامات ذکر شده در مشخصات فني پروژه يا کارخانه از قبيل (قطر، سيال، حداکثر طول، حداقل طول، نوع عايق، ابعاد عايق و …) در خانواده هاي جداگانه اي تقسيم بندي کرد، در اين صورت امکان بروز خطاهاي احتمالي توسط کاربران تا حد زيادي کاهش مي يابد.

طراحي خطوط لوله با استفاده از خانواده قطعات

با استفاده از “خانواده قطعات” مي توان بسياري از عمليات را به صورت خودکار انجام داد همچنين احتمال خطاهاي کاربري تا حد زيادي کاهش مي يابد. هنگامي که از خانواده ها استفاده مي شود Smap 3D- Piping با توجه به خانواده تعيين شده، قطر مورد نظر و ديگر مشخصات کلي سيستم خط لوله را به صورت خودکار طراحي مي کند. همچنين جايگذاري فيتينگ ها (زانوها، سه راهي، فلنجها و ……. ) در مسير مشخص شده به صورت خودکار انجام مي شود.
اگر نياز باشد، به يک سيستم خط لوله قطعات جديدي اضافه شود Smap 3D- Piping فقط اجازه اضافه کردن قطعات هم خانواده را مي دهد. بلافاصله بعد از قرار گرفتن قطعات جديد در مسير کل سيستم به گونه اي به روز رساني مي شود که با تنظيمات جديد مطابقت داشته باشد.

.

دستورات اصلي مورد استفاده در طراحي خطوط لوله

در طراحي خطوط لوله به کمک خانواده هاي قطعات، 14 عمليات تمام خودکار جهت جايگذاري قطعات موجود مي باشد که مهمترين اين عمليات عبارتند از جايگذاريِ خودکارِ:

• زانوهاي 15، 30، 45، 60، 75 و 90 درجه
• سه راهه هاي 45 و 90 درجه، هم قطر يا کاهنده
• فلنج ها و واشرها
• قرار دادن قطعات لوله بين فيتينگها

علاوه بر عمليات ذکر شده در بالا دستورات زير قابل استفاده مي باشند.

1. قراردادن Flanged Collars, SockoLets, Weldolets

گاهي به جاي استفاده از سه راهي از قطعاتي موسوم به Flanged Collars/ SockoLets/ Weldolets استفاده مي شود. در اين روش، براي اضافه کردن يک شاخه به خطوط لوله از روشهاي مکانيکي مانند تغيير شکل پلاستيک يا جوشکاري استفاده مي شود. در Smap 3D- Piping قطعات ذکر شده را مي توان به طور خودکار در خطوط لوله جايگذاري کرد.

2. توليد لوله هاي خميده
گاهي به جاي استفاده از زانو و لوله هاي مستقيم از يک لوله ي خميده استفاده مي شود در Smap 3D- Piping اين عمليات به صورت خودکار انجام مي شود.
3. مديريت تغيير در قطر لوله
در صورتيکه طراح تصميم بگيرد که قطر لوله را تغيير دهد، تمام عمليات لازم براي ايجاد اين تغيير از قبيل جدا کردن لوله از خط لوله، اضافه کردن گلويي، کوتاه يا بلند کردن طول لوله، ظرف چند کليک به انجام مي رسد.
4. حداکثر طول لوله
در خانواده قطعات حداکثر طول لوله ي قابل استفاده بر اساس قطر لوله معين مي شود، در هنگام طراحي يا به روز رساني مدلِ سه بعدي طول لوله ها چک مي شود و در صورتيکه از حداکثر مجاز بيشتر باشد قطعات جديدِ لوله به سيستم اضافه مي شود.

5. عايق
اطلاعات هندسي مربوط به عايق در مشخصات خانوادگي ذخيره مي شود. براي هر قطر لوله مي توان عايقي با مشخصات مربوط به همان قطر را تعريف کرد. بر اساس اين اطلاعات عايق به صورت خودکار مدلسازي مي شود.
6. فاصله جوشکاري
اطلاعات مربوط به ابعاد فاصله ي مورد نياز (Gap) جوشکاري در مشخصات خانوادگي قطعات ذخيره مي شود. هر قطر لوله ميزان فاصله ي مخصوص به خود را مي تواند داشته باشد. در هنگام مدل سازي با توجه به اطلاعات ذخيره شده در خانواده قطعات فاصله هاي جوشکاري به طور خود کار توليد مي شوند.
نماي Isometric از سيستم خطوط لوله

براي طراحي و ساخت سيستم خطوط لوله نياز به تهيه نقشه ايزومتريک است که تمام جزئيات و ابعاد و اندازه ها در آن ذکر شده باشد. Smap 3D- Piping براي توليد نقشه هاي ايزومتريک از مدل سه بعدي، از دو ماژول

• iso-EDGE براي نرم افزار Solid Edge
• Iso-Wokrs براي نرم افزار Solid Works

استفاده مي کند.
تنها با يک کليک، نقشه ي ايزومتريک در Solid Edge/ Works توليد مي شود. براي نام گذاري و اندازه گذاري مي توان از سبک هاي (Style) قابل تنظيم استفاده کرد به طوريکه براي هر سبک قلم (Font)، رنگ، اندازه حروف، نوع خط اندازه ها و نوع هاشور مخصوص به آن سبک قابل تعريف مي باشد. همچنين نام خطوط و مختصات فضايي از مدل سه بعدي به نقشه ايزومتري منتقل مي شود.
دياگرامهاي دو بعدي (R+I و P&ID)

دياگرامهاي دو بعدي (R+I وP&ID) در زمر? مهمترين مدارک پلنت مي باشند. DIN EN ISO 10628 براي اروپا و ISA S5.1 براي آمريکا نحوه ي تهيه و تنظيم اين مدارک را معين کرده اند. به طوريکه اجزاء سيستم از قبيل (مخازن، تجهيزات، پمپها، اتصالات و غيره) با سمبل هاي خاصي نشان داده مي شوند و ابعاد آنها در مقياس نيست. براي تهيه دياگرامهاي (P&ID و R+I) بايد از نرم افزار Smap 3D- P&ID استفاده کرد. Smap 3D- P&ID يک بسته نرم افزاري مستقل است که داده هاي مورد نياز را از بانک اطلاعاتي استخراج مي کند. با کمک اين بسته نرم افزاري کاربر مي تواند همه ي جداول، دياگرامها و نقشه هاي لازم را به راحتي توليد نمايد. Smap 3D- P&ID عمليات تکراري را به صورت خودکار و به سادگي انجام مي دهد. تمام خروجي ها بر مبناي الگوهاي از پيش طراحي شده (Template Based) مي باشند و در نتيجه صد در صد قابل شخصي سازي هستند. علاوه بر سمبل هاي از پيش طراحي شده در (ISO/ DIN, ISA)، کاربر مي تواند سمبل هاي خود را به صورت فايل هاي با پسوند DXF يا DWG به عنوان سمبل هاي جديد به سيستم معرفي کند. يا با استفاده از امکان “Symbol Generator” به سرعت و به آساني سمبل ويژه ي کارخانه خود را به نرم افزار معرفي کند.
محصولات ديگر Smap 3D

شرکت GmbHS Smap 3D داراي محصولات ديگري در زمينه مهندسي مکانيک و طراحي پلنت (Plant Design) مي باشد. که در زير به برخي از آنها اشاره مي شود.

Smap 3D Standard Parts
مجموعه ي نرم افزارهاي Smap 3D شامل يک کتابخانه قطعات کامل و جامع براي طراحي پلنت و ماشين افزار مي باشد. قطعات استاندارد در بسته هاي مختلف شامل پيچ ها، غلتک ها، پين ها و پروفيل ها بايگاني شده اند. الزاماتِ استانداردهايِ کشورهايِ مختلف در تهيه اين قطعات مدنظر قرار گرفته شده است.

Smap 3D Layout Planing
اين بسته جهت تسهيل طراحيِ جانماييِ تجهيزات پلنت و ماشين آلات کارخانه کاربرد دارد.Smap 3D Layout Planing حتي براي کاربراني که تجربه و اطلاعات زيادي در زمينه CAD ندارند قابل استفاده مي باشد. خروجي هاي اين نرم افزار مدلهاي سه بعديِ با کيفيتِ بالا و قابل استفاده جهت تبليغات و ارائه به مشتري مي باشند.

Smap 3D EDM/PDM
اين بسته نرم افزاري جهت مديريت اطلاعات و داده هاي طراحي و توليد که در يک کارخانه در طول فرايند توليد مورد استفاده قرار مي گيرند، تهيه شده است. اين بسته داراي ابزارهاي مديريتيِ بسيار ساده مي باشد و به طور همزمان بخش هاي ديگر مانند بخش فروش و خريد مي توانند به داده ها دسترسي داشته باشند.

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

7 نظر برای معرفي نرم افزاري جهت طراحي سيستم هاي پايپينگ سه بعدي

 1. ali akbar
  فروردین ۲۷, ۱۳۹۴

  سلام علیکم
  با ارزوی سلامتی و شادکامی برای شما و سایر همکاران،با توجه به توضیحات مبنی بر این نرم افزار اینجانب را علاقمند به تهیه و دریافت کردید،از شما خواهشمند هستم مساعدت های لازم را در تهیه این نرم افزار فراهم نمایید
  پیشاپیش از بذل توجه جنابعالی سپاس گذارم
  با تشکر معتکف

 2. HAMID
  مرداد ۹, ۱۳۹۳

  با سلام .وقت بخیر.میخواستم بدونم چگونه میتوانم این نرم افزار را Smap 3D-Pipingتهیه کنم.و سوال دوم آیا نرم افزار آموزشی هم دارد تا از طریق شرکتمون از شما خریداری کنیم.
  ممنون میشم پاسخ بدید
  با احترام حمید اعتمادی

 3. رضا
  آذر ۲۴, ۱۳۹۲

  با عرض سلام.سایت بسیار مفید و جالبی تهیه کردید.خواستم اگر امکان داره مقالات موجود را برایم ایمیل کنید.با تشکر

 4. reza
  شهریور ۱۰, ۱۳۹۱

  با سلام لطفا میشه راهنمایی کنید چه جوری میشه این نرم افزار رو تهیه کرد؟

 5. داریوش
  مرداد ۴, ۱۳۹۱

  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه.گه ممکن بگین کجا میشه این نرم افزار رو پیدا کرد.با تشکر

 6. محمود
  اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۱

  بادرود و خسته نباشید نرم افزار smap 3dچطور میشه تهیه کرد

 7. امیررضا
  دی ۲۲, ۱۳۹۰

  با سلام چطور میشه این نرم افزار رو تهیه کردsmap 3d piping

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *