كتاب ارزيابي ريسك پروژه هاي فراساحل (قوانين، مدل سازي و …)

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...

ریسک پروژه رویداد یا وضعیتی غیرقطعی است که در صورت وقوع، اثری مثبت یا منفی بر یک هدف پروژه می گذارد . یک ریسک یک علت و در صورت وقوع ، یک پیامد دارد . به عنوان مثال، نیاز به یک مجوز یا کارکنان محدود تخصیص داده شده به پروژه می تواند یک علت باشد .

رویداد دارای ریسک این است که ممکن است اخذ مجوز بیشتر از [میزان ] برنامه ریزی شده به طول انجامد یا ممکن است کارکنان برای آن وظیفه کافی نباشند . در صورتی که هر یک از این رویدادهای غیرقطعی رخ دهند، پیامدی را بر هزینه، زمان بندی یا کیفیت پروژه خواهند داشت . وضعیت های دارای ریسک می تواند شامل جوانب محیطی پروژه همچون شیوه های ضعیف مدیریت پروژه یا وابستگی به دست اندرکاران خارجی که قابل کنترل نیستند ، باشند که ممکن است [این جوانب ] در ریسک پروژه دخیل باشند.

ریسک پروژه دربرگیرنده ی تهدیدهایی بر اهداف پروژه و نیز فرصت هایی برای بهبود در راستای این اهداف می باشد . منشأ ریسک پروژه در عدم قطعیتی است که در تمام پروژه ها موجود است . ریسک های معلوم ریسک هایی هستند که شناسایی و تحلیل شده اند و ممکن است بتوان برای آنها برنامه ریزی نمود . ریسک های نامعلوم قابل مدیریت نیستند، اگرچه ممکن است مدیران پروژه با به کارگیری یک اقتضاء عام براساس تجربه ی پیشین در پروژه های مشابه به آنها بپردازند.

سازما نها ریسک را مرتبط با تهدیدهایی برای موفقیت پروژه تلقی می نمایند . ریسک هایی که برای پروژه تهدید محسوب می شوند در صورتی می توانند پذیرفته شوند که با پاداشی که ممکن است با پذیرش ریسک حاصل شود، در تعادل باشند . به عنوان مثال، اختیار نمودن یک زمان بندی پیش گزینی که احتمال تعدّی از آن وجود دارد، ریسکی است که جهت تحقق یک تاریخ تکمیل زودتر ، پذیرفته می شود . ریسک هایی که فرصت محسوب می شوند، می توانند جهت منفع ترسانی به اهداف پروژه پیگیری شوند.

برای موفقیت، سازمان باید جهت پرداختن به مدیریت ریسک در سراسر پروژه مت عهد شود . اهتمام سازمان به جمع آوری داده های با کیفیت بالا در مورد ریسک های پروژه و ویژگی های آنها، معیاری از تعهد سازمانی محسوب می شود شناسایی ریسک شناسایی ریسک متضمن تعیین و مستندسازی و یژگی های ریسک هایی است که می توانند بر پروژه اثر بگذارند.

در صورت امکان معمولاً دست اندر کاران شناسایی ریسک افراد زیر را شامل می شوند : تیم پروژه، تیم مدیریت ریسک، صاحب نظران موضوعی از سایر قسمت های شرکت، مشتریان، کاربران نهایی، سایر مدیران پروژه، ذی نفعان و صاحب نظران خارجی.

شناساییِ ریسک فرایندی تکرارپذیر است. نخستین تکرار می تواند توسط بخشی از تیم پروژه یا توسط تیم مدیریت ریسک انجام شود . کل تیم پروژه و ذی نفعان اصلی می توانند انجام دهنده ی دومین تکرار باشند. جهت تحقق یک تحلیل منصفانه ، افرادی که در پروژه در گ یر نیستند، می توانند تکرار نهایی را انجام دهند.

واکنش های ساده و اثربخش به ریسک اغلب می توانند به محض اینکه ریسک شناسایی شد، تهیه و اجرا شوند.

كتاب Offshore Risk Assessment -Principles,Modelling and Applications of QRA Studies در زمينه ارزيابي ريسك فراساحل حاوي نكات بسيار مهم و كاربردي در زمينه ارزيابي ريسك پروژه هاي فراساحل مي باشد. بخش هاي مهم كتاب شامل:

شناسايي خطرات.
آناليزو بررسي احتمالات، علل و عوامل.
آناليز سناريوي حوادث.
آناليزو بررسي نتايج، خسارات و آسيب هاي ناشي از حوادث.
بررسي راه هاي فرار، تخليه و امداد و نجات.
ارزيابي ريسك تلفات جاني (مرگ).
آناليز و بررسي اقدامات لازم بمنظور كاهش ريسك.

1. Hazard identification

2. Cause and probability analysis

3. Accidental scenarios analysis

4. Consequence, damage and impairment analysis

5. Escape, evacuation and rescue analysis

6. Fatality risk assessment

7. Analysis of risk reducing measures

مطالب بسيار مفيدي براي علاقه مندان و دست اندركاران پروژه هاي نفت و گاز فراساحل مي باشد و البته يك Reference معتبر در اين رابطه محسوب مي شود.

براي دانلود كتاب Offshore Risk Assessment نوشته Professor Jan Erik Vinnem بصورت لينك مستقيم از سرور سايت اينجا كليك كنيد.

پسورد فايل www.iranpetrotech.com

نوشته های مرتبط

یک نظر برای كتاب ارزيابي ريسك پروژه هاي فراساحل (قوانين، مدل سازي و …)

  1. Sasan
    آبان ۸, ۱۳۹۵

    سلام
    چرانمیشه کتاب رادانلودکرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *