لزوم مطالعات اولیه بر پایه مهندسی ارزش و تاثیر فقدان آن بر بهره وري صنعتی

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون رتبه)
Loading...


چکیده
بیشترین قابلیت تکنیک مهندسی ارزش، در مرحله آغازین و پیش از اجراي طرح هاي صنعتی برشمرده شده است . توانمندي مهندسی ارزش و اجراي گام به گام مراحل آن، موجبات جلوگیري از بروز اشتباهات بعدي، که حتی گاهی غیر قابل جبران می باشند را فراهم کرده و ارتقاء سطح بهره وري سازمانی را در پی خواهد داشت. متاسفانه  بررسی هاي وضعیت مصرف و شدت انرژي صنایع کشور نشان می دهد که موضوع بهینه سازي و صرفه جویی انرژي در دوره مطالعات پروژه، جدي تلقی نمی شود .
بطوریکه در اکثر کارخانجات، مصرف و شدت انرژي، بیشتر از صنایع مشابه در کشورهاي صنعتی می باشد . این امر از عدم آشنایی مشاوران به مقوله صرفه جویی انرژي و هزینه هاي سنگین آن در دوران بهره برداري ناشی می شود. لذا به علت همین کم توجهی، اکثر صنایع بعد از مراحل تولید آزمایشی، با مشکلات عدیده اي در خصوص تأمین هزینه هاي انرژي مواجه می شوند.
از آنجاییکه هزینه تأمین انرژي در رده هاي بالاي تولید قرار می گیرد و این موضوع متاسفانه تبدیل به یکی از معضلات اکثر صنایع کشور ما شده است. این مقاله نتایج حاصل از تحقیقات در رویکرد مورد نظر، طی مطالعه موردي انجام شده در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران را تشریح و مورد بررسی قرار داده و سعی دارد تا تاثیر عدم توجه کافی به مقوله انرژي در مراحل آغازین تهیه و تصویب طرح هاي صنعتی را از جوانب مختلف در یک مورد عملی آشکار سازد.

کلمات کلیدي: مهندسی ارزش، مطالعات اولیه، بهره وري، صنایع
براي دانلود اين مقاله اينجا كليك كنيد…
پسورد فايل:www.iranpetrotech.com

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *