روشهاي لوله گذاري در دريا با استفاده از بارج لوله گذار

بدضعیفمتوسطخوبعالی (4٫00 از 5)
Loading...

افزایش جمعیت، پیشرفت تکنولوژی، نیاز به انرژی و کمبود منابع آن در خشکی موجب شده است تا بشر برای جبران کمبود انرژی در اقیانوسها و دریاها به دنبال منابع آن باشد. در این راستا صنعت فرا ساحل Offshore برای اکتشاف و استخراج منابع نفت و گاز و نیز انتقال آنها به خشکی توسعه یافته است. پس از اولین حفاری در آبهای کم عمق، با توسعه صنعت فراساحل، منابع انرژی در اعماق دریاها تا – عمق 3000 متر – شناسائی و عملیات استخراج و انتقال آنها با کشتی و یا با خطوط لوله به ساحل صورت می گیرد.
خطوط لوله دریائی یکی از مهمترین بخش های صنعت فراساحل می باشد. طراحی و اجرای آن در توسعه صنعت Offshore نقش بسزائی دارد.
امروزه با استفاده از تکنولوژی روز، روشهای پیشرفته گوناگونی جهت نصب خطوط لوله دریائی و انتقال انرژی از اعماق دریا به خشکی، بستگی به عمق آب و و منطقه عملیاتی آن، ابداع شده است.
در این مقاله در رابطه با روشهای نصب خط لوله، به ویژه لوله گذاری بااستفاده از بارج لوله گذار، کنترل کشش لوله در عملیات لوله گذاری به عنوان مهمترین و حساس ترین بخش نصب خط لوله بحث می شود. کنترل پروفیل لوله در لوله گذاری با استفاده از بارج های لوله گذار یکی از بخشهای مهم عملیات نصب می باشد که میزان کشش در لوله و به تناسب آن فشار وارد بر لوله بایستی در حد کنترل شده و مطابق استاندارد طراحی باشد تا خط لوله دچار Buckle نشود.
علاوه بر موارد فوق در اینجا روش نصب خط لوله دریائی توسط یک بارج لوله گذار و تکنولوژی حاکم که شناور لوله گذار PLB132 نیز به آنها مجهز می باشد، بطور مفصل تشریح میگردد. تجهیزات جوشکاری Tensioner و Abandonment & Recovery Winch استينگر و جرثقیل از مهمترین تجهیزات یک بارج لوله گذار بوده که در این مقاله معرفی می شوند.
براي دانلود اين مقاله اينجا كليك كنيد.
پسورد فايل: www.iranpetrotech.com

کلمات جستجو شده: روش لوله گذاری در دریا

برچسب ها: , , , , , , , , ,

نوشته های مرتبط

2 نظر برای روشهاي لوله گذاري در دريا با استفاده از بارج لوله گذار

  1. علي
    فروردین ۲۶, ۱۳۹۱

    با سلام احتراما” با وجود واردكردن رمز قابل رويت نگردد لطفا” راهنمايي فرماييد

  2. oskouei
    فروردین ۱۲, ۱۳۹۱

    با تشكر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *