صفحه اصلی » بانک شرکت ها » شرکت های ایرانی » الف تا ی » شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق
در حال مشاهده اطلاعات شرکت :
شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق
جستجو در شرکت ها :

شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق

آدرس:
مشهد ، ششصد دستگاه ، خیابان پیام ، نبش پیام 6 ، شماره 18
تلفن : 7633011-0511
تلفكس روابط عمومي: 7633016-0511
آدرس پست الكترونيك: shargh@icofc.ir
آدرس پايگاه اينترنتي: http://www.shargh.icofc.org

هدف از ایجاد و محدوده فعاليتهاي شرکت
در راستای هدف مدیریت غیر متمرکز و بمنظور نیل به بهره وری بیشتر ازطریق نزدیک کردن مدیریت اجرائی به محـل کار و وظیفه اصلی و امکـان بهره گیری از حداکثـر توانمندی های موجـود ، شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق ( سهامی خاص ) در تاریـخ 11/9/77 با شماره ثبت 145921 براسـاس بند ( الف ) ماده 5 اساسنامـه شرکت ملی نفت ایران و بعنـوان یکی از شرکتهای فرعـی شرکت ملی نفت ایران تأسیس گردید .
این شرکت پس از تعیین اعضاء اولین هیئت مدیره اجرائی ، کار خود را از فروردین 1379 عملاٌ درستاد مستقر در شهرمشهد آغاز نمود .
مرکز اصلي شرکت در شهر مشهد , بلوار ارشاد , خيابان پيام , پلاک 18 واقع گرديده است و شرق کشور حوزه فعاليتهاي عملياتي شرکت مي باشد ,
وظيفه شرکت

در حال حاضر و با توجه به تعداد محدود مخازن تحت سرپرستي , تامين گاز خام مورد نياز پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد و کارخانه هاي نمزدائي قديم و جديد شرکت ملي گاز ايـران در خانگيران بميزان مورد تقاضـاي – شرکت ملي گاز – در فصول مختلف سال وظيفه اصلي مي باشد .

استراتژی شرکت
1 – ارتقاء تکنولوژی موجود شرکت و بکار گیری فن آوریهای پیشرفته .
2 – ارتقاء بهره وری از طریق افزایش سطح آموزش های مورد نیاز کارکنان .
3 – مدیریت با نظام مشارکت و ارتقاء روحیه کاری و رضایتمندی کارکنان .
4- استقرار ، حفظ و ارتقاء مدیریت یکپارچه (IMS) .
5-کاهش هزینه ها از طریق حداکثر استفاده از ظرفیتهای موجود ، بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش ضایعات .
6- توجه ویژه به مسائل ایمنی و زیست محیطی .
7 – تلاش در جهت رسیدن به استانداردهای کاری ملی و بین المللی .
8 – گسترش فعالیتهای پژوهش و توسعه و توجه به خلاقیت کارکنان .

حوزه فعاليت
ميدان گازي خانگيران
در منطقه خانگیران که در 25 کیلومتری شمال غربی شهر مرزی سرخس واقع شده است تاکنون 3 مخزن گازی مجزا در ساختارهــای طاقدیسی که بر روی هـم قرار گرفته انــد و عمق ستیغ های آنها بین 2800 تا 3000 متر از سطح زمین است کشف شده و مدت مدیدی است که مورد بهره برداری قرار گرفته اند .
بالاترین لایه گازی مخزن شنی / ماسه ای شوریجه ” D ” با تخلخل و تراوائی بسیار خوب ، لایه گازی میانی مخزن سنگ ماسـه ای سخت شوریجــه ” B ” با تخلخـل و تراوائــی کم و لایه پائینی مخزن سنگ آهکـی شکافــدار مزدوران با تخلخل کم و تراوائی بالا میباشد که ذیلاٌ اطلاعات خلاصه ای در مورد هر یک عرضه میگردد :

الف ) مخزن مزدوران
این مخزن نیز در سال 1347 کشف گردید . پس از حفر چاههای بیشتر و طراحــی و ساخـت تأسیســات تولید و پالایشگــاه گاز ترش شهیــد هاشمـــی نـژاد ، بهره بـرداری از آن از زمستـان 1362 آغاز گردید . در حــال حاضر 32 چاه به سیستم بهره برداری از مخزن مزدوران متصل میباشنـد که 2 حلقه از آنها ظرف یکـی دوســال گذشتــه بعلت تولید آب سازند بالا تا رفع احتمالی اشکال با تعمیر توسط دکل حفاری از مدار تولید خــارج شده اند .در زمستــان گذشتــه از 30 چاه تولیــدی مخزن مــزدوران در مواقــع نیــاز شرکت ملـی گاز تا 5/48 میلیون متــر مکعب در روز بهره برداری بعمـل آمد .
گـاز توليدي منطقه خانگيـــران پشتوانـه اصلــي توليد و تامين گــاز مصرفي در شرق كشور مي‌باشــد. گـاز پرفشار مخـزن مزدوران گــاز تــرش مي باشد كه با دارا بودن 5/3 درصد سولفوره و 5/6 درصد گاز كربنيك گازي بسيار خورنــده براي چاههــا و تاسيسات و خطوط لولــه بوده و با توجــه به سمـي بودن حـاد گازهيدروژن -سولفوره آزاد شدن آن در محيط نيز براي انسان و محيط زيست بسيار خطرناك است .
با توجه به مراتب فوق حداکثر دقت ، انضباط ، هوشیاری و علم دربهره برداری از این مخزن و مخازن مشابـه امری الزامی است .خوشبختانـه در بهره برداری از این مخـزن در22 سـال گذشته هیچ آسیب و یا تلفات انسانی بوجود نیامــده و خطوط لوله و تأسیسات نیز علیرغم نزدیک شدن به عمـر طراحی خود از نظـر خوردگی داخلی و خارجی در وضعیتی بهتر از نیمه عمر قرار دارند . عواملی را که در نائل شدن به این توفیق موثر بوده اند میتوان به شرح زیر خلاصه نمود :

1. دقت و عدم عـدول از استانداردهای بین المللی انتخاب و مصرف کالای مصرفی در تکمیل چاههای گاز ترش و ساخت تأسیسات و خطوط لوله در تماس با گــــاز ترش و رعــایت کامــــل استانداردهـــای جوشکـاری ، تنش زدائی و آزمایش فشــار در نصب ، تعمیــر و یا تعویض .
2. دقت در انتخاب مواد ضد خورندگی و استفاده صحیح و بدون وقفه از آن ها در تزریق منقطع به داخل چاهها و تزریق مداوم در سر چاهها به سیستم توليد .
3. تهیه شناسنامه برای کلیه خطوط و تأسیسات و انتخاب نقاط متعدٌد برای ضخامت سنجی دوره ای و نصب ، تعویض بموقع کوپن های پایش خوردگی و انجام اقدامات اصلاحی در اسرع وقت .
* پايش مقدار آب سازند توليدي از چاهها و كنترل نمك در تاسيسات توليد و انتقال گاز و در مركز اندازه گيري .
4. پایش مداوم سیستمهای حفاظت کاتدیک و سونداژ نقاط مشکوک به خوردگی خارجی و ترمیم قبل از وقوع خطر .
5. بدون نقص نگهداشتن شیر آلات و سیستمهای ایمنی چاهها و تأسیسات .
6. آموزش مداوم پرسنل و نظارت دقیق بر عملکرد ایمن کلیه پرسنل عملیاتی / تعمیراتی در تمام سطوح سرپرستی .
7. بازدید و بازرسی مداوم و انجام تعمیرات پیشگیرانه بموقع .

ب ) مخزن شوریجه ” B “
این مخزن در سال 1347 کشف و بهره برداری از آن از سال 1353 جهت گاز رسانی به شهر مشهد پس از نمزدائی در کارخانه ساخته شده در خانگیران آغاز گردید . در حال حاضر از چهار چاه این مخزن روزانه تا یک میلیون متـر مکعب گاز تولید می شود. پس از تفکیک مایعات گازی در تفکیک گرهــای سرچـاهــی، گاز حاصله تحویل نمزدائـی قدیمــی شرکت گـاز ( جمالی نیا ) می شود .
گاز این مخزن نیز شیرین بوده و0مایعات گازی وگاز کربنیک آن قدری بیشتر ازشوریجه ” D ” است .
ذخیره گاز قابل استحصال این مخزن 141/16 میلیارد متر- مکعب برآورد شده است . که قریب 72 درصد آن تا پایان سال 84 برداشت شده است .

ج ) مخزن شوریجه ” D “
این مخزن سالها پس از کشف و بهره برداری از دو مخزن عمیق تر در سال 1366 کشف و از همان سال بهره برداری از آن آغاز گردید . گاز این مخزن فاقد هیدروژن سولفــوره بوده و شیرین تلقــی می شود .
گاز تولیــدی بعلت دارا بودن قدری ناخالصی گاز کربنیک تا حدودی خورنده خطوط لوله و تأسیسات است و لذا از تزریق مواد ضد خورندگی به چاهها جهت کنتـــرل خوردگی استفــاده می شود .
میزان مایعات گـــازی تولیـدی درظروف تفکیــک اولیــه 10بشکه به ازاء یک میلیون پای مکعب گاز می‌باشد.
درحال حاضر از 5 حلقه چاه تولیــدی از این مخزن روزانه تا 5 میلیون متر مکعب گاز قابل تولید است.
میدان گازی گنبدلی

گنبدلی در فاصل 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان سرخس و در نزدیکی مرز ترکمنستــان واقع شده است. اولیـن چاه اکتشافی حفر شده در سـال 1348 نتیجــه ای نداشت . حفاری مجدد در سال 1360 منجر به کشف ذخائر گازی این مخزن گردید و بهره برداری از این مخزن در سال 1365 آغاز شد .

از مجموع 9 چاه حفاری شـده در این مخزن در حال حاضر از 3 حلقه چاه در بهترین شرایط روزانه 1/1میلیون متر مکعب بهره برداری میشود . تولید متوسط از این مخزن در سال 1384 روزانه 7/0 میلیون متـر مکعب بوده است جنس مخزن ماسه سنگ با تخلخل و تراوائی بالا است ولی بعلت ذخیره گاز قابل استحصـــال کم در حـــدود 8/7 میلیـارد متـر مکعـب کــه تا پایان ســال 1384 قریب 91 درصــد آن تولیــد شـده و مخـــزن دچـــار افت فشــــاری در حد 230 اتمسفر نسبت به فشار اولیــه گردیـده و 3 چاه تولیـدی فعلــی نیز آب نمک زیادی تولیــد مینماینــد . علی ایحــال ، با توجـه به مرزی و مشترک بودن مخزن ، تولید از آن بدون وقفــه و با توپکرانی عملیاتی انجـام میشود . گــاز این مخــزن از نوع شیــرین میباشد و فقط مقداری کمتــر از 1 درصــد گاز کربنیک دارد.
جهت تداوم تولید و تخلیه مخزن، طرحی برای استفاده از گاز این مخزن برای مصارف سوخت کوره‌های پالایشگاه در فشـار انـتهائــی پائین تر به شرکت پالایش شهید هاشمـی – نــژاد ارائه شــده است که در صورت تصویب و اقــدام میتواند در تخلیه باقیمانده ذخایر قابل استحصال مخزن مزبور بسیار موثر باشد.

کلمات جستجو شده: شرکت نفت و گاز شرق, بحث آزاد شرکت بهره برداری گاز و نفت شرق

جهت پیوستن به کانال تگرام ما اینجا کلیک کنید.

+ ثبت اطلاعات شرکت شما

شرکت های مرتبط

13 نظر برای شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق

 1. مهران
  آذر ۱۰, ۱۳۹۶

  با عرض سلام و وقت بخیر بنده فارغ التحصیل مهندسی مکانیک هستم ساکن سرخس و متاهل … از سوابق کاری بنده همکاری در اورهال پالایشگاه گاز خانگیران هست و مسلط به نرم افزارهای طراحی کتیا و تحلیل با آباکوس هستم … آماده همکاری با شرکت نفت و گاز شرق می باشم
  ۰۹۱۹۰۶۷۳۸۹۷

 2. سیستار
  اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶

  باسلام بنده کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هستمو علاقمند همکاری دراین شرکت می باشم.zsistar@yahoo.com

 3. بهزاد بابایی
  دی ۱۷, ۱۳۹۵

  سلام.بهزاد بابایی هستم.فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی گرایش صنایع گاز.مایل به همکاری با آن شرکت محترم هستم.
  شماره تماس ۰۹۱۱۷۲۶۹۹۵۴

 4. حسین
  دی ۲۱, ۱۳۹۴

  با سلام؛
  احتراما ضمن توفیق روز افزون حضرت عالی به استحضار می رساند؛ اینجانب حسین بلالی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در رشته ی مهندسی نفت گرایش بهره برداری از منابع نفت علاقه مند به همکاری با شرکت می باشم.
  تلفن تماس:۸۰۹۲ ۶۷۷ ۰۹۳۶
  hossein.balali.h@gmail.com

 5. esmaeel
  آذر ۲۸, ۱۳۹۴

  سلام، اینجانب دارا مهندسی برق هستم و ساکن سرخس و دارایی ۵ سال سابقه کار هستم و در پروژه های پالایشگاهی از قبیل ذخیره سازی، دانه بندی گوگرد، شرکت نفت(جمع آوری شرقی)،کار در اکثر جاهایی شرکت نفت،وادار سال در اورهال پالایشگاه،که کلا در زمینه ابزار دقیق و برق فعالیت داشتم و تقاضا همکاری با شما را دارم،با تشکر، شماره تماس ۰۹۱۵۵۵۲۸۹۸۳۰

 6. مصطفی
  فروردین ۵, ۱۳۹۴

  سلام مصطفی محبت* لیسانس ساخت وتولید مایل به کار در مجموعه هستم *
  ۰۹۱۵۳۳۲۲۹۴۲*

 7. نرگس
  اسفند ۲۰, ۱۳۹۳

  سلام
  مهندسی نفت گرایش بهربرداری هستم
  مایل ب همکاری

  • سبس
   فروردین ۱۵, ۱۳۹۵

   زن استخدام نکیکنیم

 8. حسین اشک زری
  فروردین ۱۱, ۱۳۹۳

  با سلام و عرض خسته نباشید فارغالتحصیل رشته ینفت و بهره برداری از منابع نفتی و گازی هستم با معدل 16/55 و اشنا با امور کامپیوتر در سطح بالا و نیاز به کار و علاقه مند به همکاری
  شماره تماس:09354738076

 9. رادفر
  بهمن ۵, ۱۳۹۲

  فوق لیسانس شیمی هستم با معدل 18. پدرم بازنشسته شرکت نفت و گاز هستند و بسیار علاقه مند به همکاری و کار در شرکت نفت و گاز هستم.azadeh.radfard@yahoo.com

 10. مسعودشادزاده
  دی ۲۶, ۱۳۹۲

  با عرض سلام و خسته نباشید من فارغ التحصیل مهندسی شیمی گرایش گاز هستم و علاقه مند به همکاری هستم شماره تماس09305358169و09178427810

 11. نعبم نیک منظر
  تیر ۱۹, ۱۳۹۲

  سلام نعیم نیک منظر با 8 سال سابقه کار همکاری میکنم09124443582

 12. محسن
  اسفند ۲۶, ۱۳۹۱

  سلام
  لطفا به فکر قرداد مستقیم ها باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *