صفحه اصلی » بانک شرکت ها » شرکت های ایرانی » الف تا ی » شرکت پتروشیمی فارابی
در حال مشاهده اطلاعات شرکت :
شرکت پتروشیمی فارابی
جستجو در شرکت ها :

شرکت پتروشیمی فارابی

آدرس:
دفتر تهران- بزرگراه آفریقا – بعد از چهارراه جهان کودک – خیابان شهید صانعی – پلاک ۱۸
کدپستی: ۱۹۶۹۹۳۳۶۴۱
تلفن : ۸۸۷۷۱۲۸۵ و ۸۸۷۷۶۴۷۶
سهام : ۸۸۷۷۶۴۷۷
فروش : ۸۸۷۷۶۴۸۰ و ۸۸۷۸۳۰۴۹ و ۸۸۷۷۱۲۹۱
مدیریت : ۸۸۷۷۹۰۴۳ و ۸۸۷۷۹۰۴۵
نمابر : ۸۸۷۷۹۰۴۲
ایمیل: info@farabico.com
وب سایت: www.farabico.com

تاریخچه تاسیس شرکت پتروشیمی فارابی

رشد مصرف مواد پلاستیکی و رونق صنعت رنگ سازی در ایران موجب شد تا در سال ۱۳۵۲ شرکت سهامی ایران نیپون با مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و گروه ژاپنی میتسوبیشی و نیشیوایوایی هر یک با ۵۰% سهام و به منظور تولید سالانه ۴۰۰۰۰ تن دی اکتیل فتالات ( DOP ) و۲۱۵۰۰ تن انیدرید فتالیک ( PA ) شامل ۱۶۰۰۰ تن انیدرید فتالیک مایع ( PAL ) جهت مصرف در واحد DOP به عنوان ماده اولیه و ۵۵۰۰ تن انیدرید فتالیک پرک ( PAF ) برای ارائه به مشتریان تاسیس و در تاریخ۲۰/۰۶/۱۳۵۲ تحت شماره ۱۷۵۵۴ به ثبت برسد .

قرارداد ساختمان مجتمع در آذرماه ۱۳۵۲ با شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی منعقد شد و در شهریورماه ۱۳۵۵ مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت و عملا در خردادماه ۱۳۵۶ شروع به تولید نمود و عمده احتیاجات تولید کنندگان داخلی صنایع پلاستیک را به روغن نرم کننده DOP و همچنین صنایع رزین و رنگ سازی را به انیدرید فتالیک پرک ( PAF ) مرتفع نمود .

پتروشیمی فارابی در طول جنگ تحمیلی

مجتمع پتروشیمی فارابی در جریان جنگ تحمیلی در دو نوبت(۱۶/۰۸/۱۳۶۶و۲۸/۰۴/۱۳۶۷) مورد تجاوز حملات هوایی ارتش متجاوز عراق قرار گرفت که منجر به شهادت ۱۳ تن از کارکنان ایثارگر شرکت و همچنین آسیب دیدگی بخشی از دستگاهها گردید .

در آبان ماه ۱۳۶۷ شرکت ملی صنایع پتروشیمی با خرید سهام شرکای ژاپنی ، مالک کلیه سهام شرکت گردید و لذا شرکت ایران – نیپون به شرکت پتروشیمی فارابی تغییر نام داد .

بازسازی مجتمع

پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ ، بازسازی و نوسازی مجتمع به کمک کارکنان زحمتکش شرکت پتروشیمی فارابی شروع و در تاریخ ۰۸/۰۲/۱۳۶۸ به اتمام رسید .

در دی ماه ۱۳۷۱ با راه اندازی مجتمع پتروشیمی اصفهان و تولید اورتوزایلین ( OX ) و متعاقب آن در بهمن ماه ۱۳۷۴ با راه اندازی مجتمع پتروشیمی اراک و تولید الکل دواتیل هگزانول ( ۲EH ) شرکت پتروشیمی فارابی تا حد زیادی از واردات این دو ماده اولیه بی نیاز شد .

خصوصی سازی

در راستای سیاست گذاری های دولت جمهوری اسلامی ایران و به منظور خصوصی سازی شرکتهای دولتی ، شرکت پتروشیمی فارابی از تاریخ ۱۵/۰۴/۱۳۷۳ تا تاریخ ۰۹/۰۳/۱۳۷۵ به اجاره شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی درآمد .

بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۰۹/۱۲/۱۳۷۴ نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر و نام آن در سازمان اوراق بورس بهادار تهران درج گردید .

بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۰/۰۵/۱۳۷۵ سرمایه شرکت از مبلغ چهار میلیارد ریال به بیست میلیارد ریال افزایش یافت .

در سال ۱۳۷۸ با بررسی و ایجاد تغییرات فنی و فرایندی ، تولید واحد انیدرید فتالیک ( PA ) از ۲۱۵۰۰ به ۲۶۰۰۰ تن در سال افزایش یافت . همچنین در این سال شرکت موفق به اخذ گواهینامه ISO 9002 گردید .

در سال ۱۳۷۹ ضمن دریافت گواهینامه ISO 14001 با استفاده از کل ظرفیت راکتورها ، تولید واحد DOP برای هر Batch از ۴۲ تن به ۵۰ تن در روز افزایش یافت .

در سال ۱۳۸۱ بر اساس تصمیم مدیریت وقت ، طرح Revamp ( افزایش تولید واحد PA ) انجام گردید و ظرفیت واحد انیدرید فتالیک از ۲۶۰۰۰ تن به ۳۳۰۰۰ تن در سال افزایش یافت . در همین سال پتروشیمی فارابی به عنوان صادر کننده نمونه سال انتخاب گردید.

در سال ۱۳۸۱ با استفاده از کاتالیست جدید و پایین آوردن زمان تولید هر Batch از ۱۶ ساعت به ۱۲ ساعت ، ظرفیت تولیدی واحد DOP از ۱۴۸ تن به ۱۸۵ تن در روز افزایش یافت

در سال ۱۳۸۲ موفق به اخذ گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه ( IMS ) گردیدیم .

کلمات جستجو شده:

  • روغن dop چیست
  • پتروشیمی فارابی
  • پترو شیمی فارابی
  • پتروشیمی فارابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>