صفحه اصلی » بانک شرکت ها » شرکت های ایرانی » الف تا ی » شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران
در حال مشاهده اطلاعات شرکت :
شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران
جستجو در شرکت ها :

شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران

آدرس:
تهران – جاده قدیم قم – خیابان بهشتی نرسیده به باقرشهر
کد پستى: ۱۸۷۹۹۱۳۱۱۱
صندوق پستى: ۴۱۷۳/۱۸۷۳۵
تلفن: ۵۱-۵۵۹۰۱۰۲۱-۰۲۱
دور نگار: ۵۵۹۳۲۵۶۶-۰۲۱
نشانى پست الکترونیکى: info@tehranrefinery.ir
نشانى پایگاه الکترونیکى: www.tehranrefinery.ir

درباره شرکت
شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران در ۱۵ کیلومترى جنوب تهران واقع گردیده و مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبى ( شماره ۱ ) و شمالى( شماره ۲ ) است.
پالایشگاه شماره ۱:
با توجه به نیازهاى بازار داخلى به فراورده هاى نفتى احداث این پالایشگاه از سال ۱۳۴۴ آغاز و در تاریخ ۱۳۴۷ تکمیل شد. ظرفیت اولیه این پالایشگاه ۸۵۰۰۰ بشکه در روز بود که با انجام تغییراتى در طراحى آن در سال ۱۳۵۵ ظرفیت آن به ۱۲۵۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافت.
پالایشگاه شماره ۲:
روند رو به رشد مصرف فرآورده هاى نفتى و ضرورت تامین نیازهاى بازار داخلى تاسیس و راه اندازى پالایشگاه دوم با ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ بشکه در روز را در سال ۱۳۵۲ موجب شد.
خوراک هر دو پالایشگاه از طریق دو خط لوله ۲۴ و ۲۶ اینچ از حوزه نفتى مارون و اهواز تامین میشود. در حال حاضر ظرفیت کامل تقطیر و تصفیه نفت خام در پالایشگاه هاى اول و دوم مطابق طراحى است.

خوراک و محصولات

گاز مایع:

گاز مایع مخلوطی از هیدرو کربنهای سبک عمدتاً C3 و C4 می باشدکه تحت فشار به صورت مایع نگهداری می شود. بسته به فصول مختلف در صد پروپان و بوتان در گاز مایع تغییر می کند. این محصول تحت عنوان بوتان تجارتی ، پروپان تجارتی و یا مخلوطی از این دو به بازار عرضه می شود. LPG به عنوان سوخت خانگی و صنعتی ، سوخت خودروها و نیز به عنوان جایگزین ترکیـبات کلرو فلـورو کربن ها در سیستـم های سرد کننده کاربـرد دارد. دانسیته آن در ۱۵٫۶°C برابر با ۵۵۷٫۲ kg/m3 می باشد.

بنزین :

به عنوان سوخت موتورهای احتراق داخلی و همچنین حلال کار برد دارد. محدوده هیدروکربن های آن C4- C9 است . مهمترین مشخصه آن عدد اکتان یا درجه آرام سوزی است. بنزین بر اساس عدد اکتان به دو نوع معمولی و سوپر تقسیم می شود. حداقل عدد اکتان برای بنزین معمولی و سوپر به ترتیب ۸۷ و ۹۵ RONمی باشد. این محصول با فشار بخار متناسب با فصول مختلف سال تولید می گردد. دانسیته آن در ۱۵٫۶°C برابر با ۷۶۰ kg/m3 می باشد.

سوخت جت سنگین :
سوخت های هوایی از لحاظ مصرف متفاوت بوده و به دو گونه سوخت موتورها ی پیستونی به نام بنزین هواپیما و دیگری سوخت موتورهای توربینی به نام سوخت جت تقسیم می شود. سوخت جت به دو دسته تقسیم می شود : سوخت نفت جتATK (Aviation Turbine Kerosene) و سوخت جت JP4 (Aviation Turbine Gasoline).

سوخت نفت جت در حقیقت همان نفت سفید (Kerosene) است که کیفیت آن بهبود یافته است. این سوخت در کلیه موتورهای توربینی هواپیماهای مسافر بری و برخی هواپیماهای جنگی کاربرد دارد. نام دیگر این فرآورده JETA-1 است . سوخت جت JP4 مخلوطی از بنزین های سنگین و نفت سفید است. این سوخت مخصوص هواپیماهای جنگی و انواع هلیکوپترها می با شد. سوخت های هوایی دارای نقطه دود حداقل ۲۵ mm می باشد.

نفت سفید :
نفت سفید شامل هیدروکربن ها در محدوده C9-C16 با دامنه نقطه جوش ۲۵۰-۱۷۰ درجه سانتیگراد می باشد. ترکیبات سازنده نفت سفید پارافین ها، نفتن ها و آروماتیک ها هستند. از مهمترین مصارف نفت سفید به عنوان سوخت هواپیماهای جت است. از دیگر کاربردهای آن استفاده در تهیه پودرهای شوینده و حشره کش ها و نیز استفاده جهت روشنایی و گرما که از آن بعنوان نفت چراغ یاد می شود می باشد. این محصول دارای نقطه دودحداقل ۲۵ mm می باشد. دانسیته آن در ۱۵٫۶°C برابر با ۸۲۰ kg/m3 می باشد.

گازوئیل :
این محصول به عنوان سوخت موتورهای دیزلی و تاسیسات حرارتی بکار می رود. محدوده هیدروکربن های آن بین C14-C20 و حتی C25 با دامنه نقطه جوش ۳۸۵-۲۵۰ درجه سانتیگراد می باشد. نفت گاز عمدتاً از سه گروه پارافینیک ، نفتنیک و آروماتیک تشکیل شده ، دارای حداقل نقطه اشتعال ۵۴°C و ماکزیمم نقطه ریزش ۰°C می باشد . دانسیته آن در دمای ۱۵٫۶°C برابر با ۸۲۰-۸۶۰kg/m3 می باشد. مهمترین مشخصه آن عدد ستـان است که باید بیشـتر از ۵۰ باشد تا موتور نرم و بی صدا کار کند.

ته مانده برج تقطیر در خلأ :

این محصول سنگین ترین برش حاصل از تقطیر نفت خام است که از انتهای ستون تقطیر در خلاء به دست می آید و بعنوان خوراک کارخانجات قیرسازی استفاده می شود.

نفت کوره :
این محصول از باقیمانده تقطیر در خلاء و پس از عملیات کاهش گرانروی بدست می آید و حاوی هیدرو کربنهای C30-C50 می باشد. نفت کوره دارای آروماتیکها ، پارافینیک ها و هیدرو کربنهای نفتنیک همراه با آسفالتن ها می باشد. در تأسیسات بزرگ صنعتی مثل نیروگاههای برق و نیز به عنوان سوخت کوره ها و سوخت کشتیها با موتورهای دیزلی استفاده می شود. به چهار نوع نفت کوره ۱۸۰ ، ۲۳۰ ، ۲۸۰ ، ۳۸۰ با ویژگیهای خاص خود تقسیم می شود. دانسیته آن معمولاً در ۱۵°C بیشتر از ۹۲۰ kg/m3 می باشد.

روغن پایه سبک :
روغن خام از محصولات برج Lube می باشد که به عنوان خوراک کارخانجـات روغن سازی به کار می رود. محدوده هیدروکربن های آن بین C25-C37 می باشد. روغن خام یا همان روغن پایه برای تهیه انواع روغن های موتور و صنعتی کاربرد دارد.

گوگرد :

گوگرد جامد ماده زرد رنگی است که دمای ذوب آن ۱۱۵٫°C ، نقطه جوش آن ۴۴۴٫۶°C و دانسیته مایع آن ۱٫۸۱۹ gr/cm3 می باشد. گوگرد جامد دارای سه نوع آلفا ، بتا و گاما می باشد. گوگرد از محصولات جانبی پالایشگاه می باشد و از سولفید هیدروژن تهیه می گردد. این محصول جهت تهیه اسید سولفوریک و کودهای شیمیایی و نیز در صنایع لاستیک سازی استفاده می شود. همچنین در صنعت کبریت سازی و تولید باروت نیز از آن استفاده می شود.

کلمات جستجو شده:

 • پالایشگاه تهران
 • دانسیته گازوئیل
 • آدرس پالایشگاه تهران
 • پالایشگاه نفت تهران
 • پالایش نفت تهران
 • پالایشگاه شهید تندگویان
 • دانسیته نفت
 • پالایشگاه تهران
 • پتروشیمی تندگویان تهران
 • ادرس دقیق پالایشگاه تهران

2 نظر برای شرکت پالایش نفت شهید تندگویان تهران

 1. مجید
  اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۳

  سلام .می خواهم ازروغن موتور تولیدی پالایشگاه تهران برای خودرو۴۰۵ ام استفاده کنم .لطفا بفرمائید روغن مذکور با چه مارکی دربازار عرضه میشود؟آیابهران سوپر پیشتاز ازشماست؟

  رتبه دهید: Thumb up 1 Thumb down 0

 2. وحید فرهمند
  اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۲

  با عرض سلام و خسته نباشید:
  میخواستم بپرسم برای دوره کار آموزی در ترم تابستان چه مدارکی نیاز است،رشته من طراحی فرایند های صنایع نفت می باشد.

  با تشکر
  تلفن:۰۵۱۱۷۳۳۱۰۲۵
  موبایل:۰۹۳۵۴۵۶۴۹۶۷

  Well-loved. Like or Dislike: Thumb up 15 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>