صفحه اصلی » بانک شرکت ها » شرکت های ایرانی » الف تا ی » شركت انتقال گاز ايران
در حال مشاهده اطلاعات شرکت :
شركت انتقال گاز ايران
جستجو در شرکت ها :

شركت انتقال گاز ايران

آدرس:
تهران ، ميدان هفت تير – شماره 299، جنب مسجدالجواد، ساختمان 2 گاز
صندوق پستي: 7647-15857
تلفن: 81314132، 81310-021
وب سايت: www.nigc-nigtc.ir

تاريخچه

————————

عمليات انتقال گاز كشور در سال 1344 تحت عنوان ” مديريت پالايش و انتقال گاز ” كه يكي از مديريتهاي اصلي و مهم شركت ملي گاز ايران بوده با وظيفه دريافت گازهاي همراه و تصفيه نشده و پالايش آن در پالايشگاه بيد بلند در استان خوزستان و انتقال بخش عمده گاز توليدي از طريق خط لوله اي بطول 1104 كيلومتر و با اقطار “42 و “40 به مرز شمالي كشور ( آستارا ) جهت صادرات به اتحاد جماهير شوروي سابق و همچنين تأمين بخشي از نيازهاي داخلي آغاز گرديد . با رشد و توسعه كشور پس از انقلاب شكوهمند اسلامي و افزايش مصرف انرژي در بخشهاي مختلف و رشد جايگزيني گاز طبيعي بجاي سوختهاي مايع بالاخص طي دهه اخير از يكطرف و وجود منابع بيكران گاز طبيعي در كشور پهناور ايران اسلامي كه با دارا بودن 17 درصد از كل ذخائر گاز طبيعي دنيا و 47 درصد از ذخائر منطقه خاورميانه ، از نظر ذخائر گاز طبيعي دومين كشور جهان محسوب ميگردد از طرف ديگر ، موجب گرديد توسعه در بخشهاي توليد ، پالايش ، انتقال و توزيع گاز طبيعي مورد توجه ويژه مسئولين كشور قرار گيرد .

در اين راستا بخش انتقال گاز نيز طي اين مدت بويژه سالهاي اخير با توسعه قابل توجه و روزافزون مواجه گرديده بنحويكه در پايان سال 85 طول خطوط فشار قوي انتقال گاز به 25000 كيلومتر و تعداد تأسيسات تقويت فشار گاز به 55 تأسيسات بالغ گرديد و بر اساس برنامه تدوين شده هر سال حداقل 2000 كيلومتر خط لوله فشار قوي و 7 تأسيسات تقويت فشار جديد به شبكه انتقال گاز كشور افزوده خواهد شد ، همچنين توسعه تأسيسات در حال بهره برداري شامل تأسيسات تقويت فشار ، مراكز بهره برداري و تأسيسات مخابراتي نيز حسب مورد در دست مطالعه و اجرا مي باشد .هم اكنون صنعت انتقال گاز كه حلقه اتصال بين توليد و مصرف مي باشد با توجه به رشد روز افزون مصرف گاز طبيعي ( رسيدن به مرز 60 درصد سبد انرژي ) از اهميت و حساسيت ويژه اي برخوردار است و بر همين اساس در سال 84 مديريت انتقال از نظر ساختاري از بخش پالايش تفكيك و در پايان سال 85 نيز به شركت انتقال گاز تبديل گرديد.

اين شركت با 3000 نفر نيروي انساني متعهد و كارآمد(در مقابل 3900 نفر سازمان) ، در قالب مديريتها و واحدهاي ستادي و 10 منطقه عملياتي وظيفه مهم دريافت گاز طبيعي از منابع توليد و مبادي وارداتي و انتقال به مبادي مصرف و پايانه هاي صادراتي و بهره برداري و نگهداشت سرمايه عظيم شركت ملي گاز ايران در بخش انتقال گاز شامل خطوط انتقال گاز ، تأسيسات تقويت فشار ، ماشين آلات و تجهيزات و شبكه مخابرات و تلمتري را بعهده دارد.

اهم وظائف

————————-

الف) دريافت گاز طبيعي ، اتان ، گاز مايع و مايعات گازي از منابع توليدي داخلي و خارجي و انتقال به مبادي مصرف داخلي و پايانه هاي صادراتي .

ب ) بهره برداري ، نگهداري و تعميرات خطوط لوله انتقال فشار قوي گاز ، تأسيسات تقويت و تقليل فشار ، حفاظت از زنگ و دستگاهها و ماشين آلات مرتبط با عمليات انتقال گاز و ساير تأسيسات و ابنيه وابسته.

ج ) بهره برداري و تأمين شبكه هاي مخابراتي و تلمتري به منظور برقراري ارتباطات عملياتي مورد نياز در مسير هاي خطوط لوله انتقال گاز ، تأسيسات تقويت فشار و ايستگاههاي تقليل فشار ، اندازه گيري ، خطوط جمع آوري و تأسيسات وابسته به شركت ملي گاز ايران .

د ) مطالعه ، تهيه و اجراي طرحهاي پشتيباني جهت بهره برداري از خطوط انتقال گاز و جمع آوري ، تأسيسات تقويت فشار و اندازه گيري گاز و تأسيسات مربوطه .

ه ) بررسي ، مطالعه و اجراي طرحهاي مهندسي و پروژه هاي تكميلي ، توسعه ، بازسازي ، نوسازي و بهسازي به منظور ارتقاء كمي و كيفي عمليات انتقال گاز بر اساس برنامه هاي تدوين شده .

و ) اهتمام لازم در نهادينه سازي نظام پژوهش و ايجاد تحكيم رابطه با مراكز علمي و تحقيقاتي به منظور دستيابي به نو آوري علمي و فن آوري و متناسباً پياده سازي آنها در جهت رفع نيازهاي شركت .

ز ) برنامه ريزي ، هدايت و راهبري عمليات انتقال گاز با رعايت استانداردهاي شركت ملي گاز ايران و استقرار سيستم هاي نوين و بهبود سيستم هاي موجود متناسب با نيازهاي عملياتي و برنامه هاي شركت .

پروژه ها و اقدامات مهم

—————————————–

– توسعه تأسيسات تقويت فشار تبريز .

– طراحي و نصب سيستم هاي اندازه گيري .

– پيگ راني هوشمند در كليه خطوط انتقال گاز در حال بهره برداري .

-اجراي فاز 1 طرح جامع خط لوله سراسري اول شامل مدرنيزاسيون توربوكمپرسورهاي قديمي.

– پروژه هاي تغيير كلاس و تعويض پوشش خطوط انتقال گاز .

– استفاده از فن آوري هاي روز CPMS – PIMS – PM – GIS – D.B – RBI.

– پروژه بهينه سازي سيستم فيلتراسيون تأسيسات تقويت فشار.

– طرحهاي پژوهشي در زمينه بهره برداري ، بازرسي ، تعميرات و نگهداشت خطوط انتقال گاز .

– پروژه نصب سيستم هاي خنك كننده در برخي از تأسيسات تقويت فشار .

– تأمين و نصب مولدهاي برق پشتيبان و جايگزين .

– تأمين توربين هاي پشتيبان .

* و بيش از يكصد پروژه مرتبط با توسعه ، بهره برداري ، تعميرات و نگهداشت شبكه انتقال گاز در سطح كشور.

کلمات جستجو شده: سایت شرکت انتقال گاز, شرکت انتقال گاز ایران, شماره ثبت شرکت انتقال گاز ایران

جهت پیوستن به کانال تگرام ما اینجا کلیک کنید.

+ ثبت اطلاعات شرکت شما

شرکت های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *